Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 80

Θέμα: Φήμες για δρομολογήσεις πλοίων (Rumours for ship routes)

  1. #61
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή Μελλοντική σύνδεση Ραφήνας-Λέσβου-Βόρειας Ελλάδας?

    Μακάρι να γίνει στο κοντινό μέλλον.

    http://www.lesvosnews.net/articles/n...polypatho-ergo

  2. #62
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Τωρα πειτε μου, δεν ειναι ΑΝΟΗΣΙΑ να δινονται 15 μυρια ευρω για το Σίγρι, ένα άχρηστο λιμανι που δεν εχει και δεν προκειται να παει εκει καμια γραμμη αφου η Μυτιληνη εξυπηρετει ηδη μια χαρα, το ιδιο και τα Μεστά - δόθηκαν τοσα λεφτα για ένα επίσης ΑΧΡΗΣΤΟ λιμανι, και η Ραφηνα που εξυπηρετει εικοσι χιλιαδες επιβατες και παραπανω καθημερινα, και 3 νησια εξαρτωνται σχεδον αποκλειστικα απο αυτη, να μη γινεται κουβεντα περι ενταξης στο ΕΣΠΑ ;;

  3. #63
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgos_249 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα πειτε μου, δεν ειναι ΑΝΟΗΣΙΑ να δινονται 15 μυρια ευρω για το Σίγρι, ένα άχρηστο λιμανι που δεν εχει και δεν προκειται να παει εκει καμια γραμμη αφου η Μυτιληνη εξυπηρετει ηδη μια χαρα, το ιδιο και τα Μεστά - δόθηκαν τοσα λεφτα για ένα επίσης ΑΧΡΗΣΤΟ λιμανι, και η Ραφηνα που εξυπηρετει εικοσι χιλιαδες επιβατες και παραπανω καθημερινα, και 3 νησια εξαρτωνται σχεδον αποκλειστικα απο αυτη, να μη γινεται κουβεντα περι ενταξης στο ΕΣΠΑ ;;
    Φίλε Γιώργο δεν είναι έτσι όπως τα λες.
    Το ότι μπήκε το έργο στο ΕΣΠΑ το διεκδίκησαν με επιμονή οι τοπικές αρχές και η τοπική κοινωνία και καλά έκαναν. Σιγά να μη το έβαζε η κυβέρνηση από μόνη της στο ΕΣΠΑ. Ας έκαναν το ίδιο και οι άρχοντες της Ραφήνας.
    Το Σίγρι είναι σχεδόν 95 χιλιόμετρα από το λιμάνι της Μυτιλήνης, 1 ώρα & 45' οδήγημα σε νορμάλ ρυθμούς. Από την Καλλονή και μετά, το πόσα βουνά θα ανέβεις και θα κατέβεις και πόσες στροφές θα συναντήσεις, είναι πονεμένη ιστορία. Θα εξυπηρετήσει όλη τη ΒΔ πλευρά του νησιού που είναι και η πιο υποβαθμισμένη του νησιού.
    Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω άλλα νησιά, υπάρχουν κι άλλα με 2 λιμάνια με πολύ λιγότερο πληθυσμό και έκταση και πολύ πιο εύκολο γεωγραφικό ανάγλυφο. Το ότι δεν έγινε κάτι στον τόπο κάποιου από εμάς δε σημαίνει ότι είναι άχρηστα τα έργα που γίνονται κάπου αλλού.
    Φιλικά....

  4. #64
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    K τα βαπόρια μπορούν να γλυτώσουν κάποια μίλια αλλά κ από Κύμη μπορεί να αξιοποιηθεί όοοταν κάποτε φτιάξουν κ το οδικό δίκτυο στην Εύβοια...

  5. #65

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Takerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιώργο δεν είναι έτσι όπως τα λες.
    Το ότι μπήκε το έργο στο ΕΣΠΑ το διεκδίκησαν με επιμονή οι τοπικές αρχές και η τοπική κοινωνία και καλά έκαναν. Σιγά να μη το έβαζε η κυβέρνηση από μόνη της στο ΕΣΠΑ. Ας έκαναν το ίδιο και οι άρχοντες της Ραφήνας.
    Το Σίγρι είναι σχεδόν 95 χιλιόμετρα από το λιμάνι της Μυτιλήνης, 1 ώρα & 45' οδήγημα σε νορμάλ ρυθμούς. Από την Καλλονή και μετά, το πόσα βουνά θα ανέβεις και θα κατέβεις και πόσες στροφές θα συναντήσεις, είναι πονεμένη ιστορία. Θα εξυπηρετήσει όλη τη ΒΔ πλευρά του νησιού που είναι και η πιο υποβαθμισμένη του νησιού.
    Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω άλλα νησιά, υπάρχουν κι άλλα με 2 λιμάνια με πολύ λιγότερο πληθυσμό και έκταση και πολύ πιο εύκολο γεωγραφικό ανάγλυφο. Το ότι δεν έγινε κάτι στον τόπο κάποιου από εμάς δε σημαίνει ότι είναι άχρηστα τα έργα που γίνονται κάπου αλλού.
    Φιλικά....
    Εγώ θα συμφωνήσω με τον Γιώργο. Δεν είναι καιρός για τέτοιες σπατάλες. Καλύτερα με τα λεφτά αυτά να έφτιαχναν ένα νοσοκομείο, ή έναν καλό δρόμο στο νησί (ας πούμε έναν σύγχρονο δρόμο που να συνδέει το Σιγρί με το λιμάνι της Μυτιλήνης), αντι για ένα λιμάνι που κατα πάσα πιθανότητα θα καταντήσει σαν τα Μεστά, να μην βλέπει σχεδον ποτέ βαπόρι. Το οτι οι τοπικοί άρχοντες (ενόψη και δημοτικών κ περιφεριακών εκλογών) το διεκδίκησαν δε κάνει το έργο αυτόματα βιώσιμο.
    Μην ξεχνάμε πως τους χειμερινούς μήνες η γραμμή Π-Χ-Μ δεν σηκώνει πλέον ούτε ένα πλοίο σε καθημερινή βάση, πως θα μπει λοιπόν πλοίο να περνάει από το Σιγρί;

    Παρεπιπτώντος... μήπως ξέρει κάποιος αν υπάρχει συγκεκριμένο ενδιαφέρον κάποιας μεγάλης εταιρίας για να εντάξει το λιμάνι σε σταθερή βάση σε κάποιο δρομολόγιο της; Γιατί αν ας πούμε υπήρχε πρόταση επίσημη και δεσμευτική απο κάποια εταιρία, η οποία θα διασφάλιζε το μέλλον του λιμανιού για τα επόμενα χρόνια, τότε να το ξανασυζητήσουμε. Αλλά το να φτιάξουμε ένα λιμάνι χωρίς να έχει διασφαλιστεί η μετέπειτα χρήση του, είναι πιστεύω επιπολαιότητα.

    Φιλικότατα...

  6. #66
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΩΡΙΩΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα συμφωνήσω με τον Γιώργο. Δεν είναι καιρός για τέτοιες σπατάλες. Καλύτερα με τα λεφτά αυτά να έφτιαχναν ένα νοσοκομείο, ή έναν καλό δρόμο στο νησί (ας πούμε έναν σύγχρονο δρόμο που να συνδέει το Σιγρί με το λιμάνι της Μυτιλήνης), αντι για ένα λιμάνι που κατα πάσα πιθανότητα θα καταντήσει σαν τα Μεστά, να μην βλέπει σχεδον ποτέ βαπόρι. Το οτι οι τοπικοί άρχοντες (ενόψη και δημοτικών κ περιφεριακών εκλογών) το διεκδίκησαν δε κάνει το έργο αυτόματα βιώσιμο.
    Μην ξεχνάμε πως τους χειμερινούς μήνες η γραμμή Π-Χ-Μ δεν σηκώνει πλέον ούτε ένα πλοίο σε καθημερινή βάση, πως θα μπει λοιπόν πλοίο να περνάει από το Σιγρί;

    Παρεπιπτώντος... μήπως ξέρει κάποιος αν υπάρχει συγκεκριμένο ενδιαφέρον κάποιας μεγάλης εταιρίας για να εντάξει το λιμάνι σε σταθερή βάση σε κάποιο δρομολόγιο της; Γιατί αν ας πούμε υπήρχε πρόταση επίσημη και δεσμευτική απο κάποια εταιρία, η οποία θα διασφάλιζε το μέλλον του λιμανιού για τα επόμενα χρόνια, τότε να το ξανασυζητήσουμε. Αλλά το να φτιάξουμε ένα λιμάνι χωρίς να έχει διασφαλιστεί η μετέπειτα χρήση του, είναι πιστεύω επιπολαιότητα.

    Φιλικότατα...
    Προσωπικές γνώμες εκφράζουμε και είναι όλες σεβαστές. Επειδή η καταγωγή μου είναι από εκείνα τα μέρη και επισκέπτομαι το νησί τουλάχιστον 2 φορές τον χρόνο, έχω μια καλλίτερη εικόνα στο πρακτικό κομμάτι.
    Για νοσοκομείο που λες, ξέχασε το. Ένα οργανωμένο κέντρο υγείας υπάρχει στην Άντισσα, 15 χλμ από το Σίγρι που εξυπηρετεί όλο το ΒΔ τμήμα του νησιού και οι κυβερνώντες πήραν απόφαση να το κλείσουν. Πόσο μάλλον να γίνει νέο νοσοκομείο.
    Για δρόμο που αναφέρεις αν και έχει δημοπρατηθεί, αυτά τα 15 εκατομμύρια δεν φτάνουν που λέει ο λόγος ούτε για 3 Άλφα. Από την άλλη μεριά, αν δεν υπάρχει λιμάνι πως θα εκδηλώσει ενδιαφέρον κάποια εταιρεία? Θα πει η εταιρεία στο κράτος φτιάξτε λιμάνι για να βάλω βαπόρι στη γραμμή?
    Τα τελευταία χρόνια έχουν ξεκινήσει και επισκέπτονται το νησί κρουαζιερόπλοια. Πληροφοριακά στο Σίγρι είναι το μοναδικό στην Ελλάδα και διεθνούς ενδιαφέροντος απολιθωμένο δάσος που επισκέπτονται χιλιάδες τουρίστες κάθε χρόνο καθώς κι ένα προσεγμένο μουσείο φυσικής ιστορίας που απεικονίζει την γεωλογική εξέλιξη της γης. Θέλω να πω ότι κάλλιστα θα μπορούσε το Σίγρι να μπει σαν προορισμός κρουαζιέρας με οικονομικά οφέλη για την περιοχή. Στο εμπορικό κομμάτι υπάρχουν στην ευρύτερη περιοχή τα μεγαλύτερα τυροκομεία του νησιού που θα γλίτωναν αρκετά λειτουργικά έξοδα με το να στέλνουν τα εμπορεύματα από το Σίγρι παρά από το λιμάνι της Μυτιλήνης που είναι αρκετά μακριά. Υπάρχουν κι άλλα που δεν είναι του παρόντος. Θέλω να πιστεύω ότι καλώς θα γίνει το έργο για να συμβάλλει στην τοπική οικονομία και όχι μόνο.

  7. #67
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Να πώ και εγω την αποψή μου στο θέμα. Το λιμάνι στο Σίγρι χρησιμοποιήθηκε τελευταία φορά απο τον Διαγόρα που έκανε το δρομολόγιο απο Θεσσαλονίκη μέχρι τη Ρόδο, αλλά εγκαταλείφθηκε. Οπως σε όλα τα νησιά, το οδικό δίκτυο απο τη Μυτιλήνη μέχρι το Σίγρι δεν είναι και το καλύτερο (με εξαίρεση μέχρι την Καλλονή). Απο εκεί και πέρα η βελτίωση σε ένα λιμάνι στο 3ο σε μέγεθος νησί μας, δεν νομίζω οτι είναι κάτι το περιττό και θα μπορέσει ισως να συμβάλει στον τουρισμό, αφού το νησί της Λέσβου δεν έχει σε καμμία περίπτωση αξιοποιηθεί τουριστικά. Τώρα αν βάλουμε προτεραιότητες αν είναι προτιμότερο ενα κέντρο Υγείας η' κάτι άλλο, εκεί θα μπλέξουμε...

  8. #68

    Προεπιλογή

    H ακτοπλοία έχει δύο συνιστώσες . Τα φορτηγά και τον εποχιακό τουρισμό . Ο πρώτος είναι όλο τον χρόνο και ο δεύτερος είναι Πάσχα , καλοκαίρι και κυρίως από Ελληνες . Ηδη τα τελευταία χρόνια οι Ελληνες αδυνατούσαν να πληρώσουν τα πανάκριβα ναυλολόγια και πήγαιναν μόνο όσοι είχαν σπίτι δικό τους στο νησί και χωρίς βέβαια αμάξι .
    Τώρα με την κρίση γιά να πάει Ελληνας στο νησί πρέπει να πάει φτηνά . Και φτηνά με νυκτερινά δρομολόγια και καμπίνες δεν μπορεί να πάει .

    Το λιμάνι του Σιγρίου σε συνδυασμό με το λιμάνι της Κύμης που αναβαθμίζεται αυτόν τον καιρό με νέες θέσεις και βάθος 8,50 μ. , παρ' όλο το πρόβλημα του δρόμου που αυξάνει την διαδρομή κατά μισή ώρα από όσο αν ήταν καλός ο δρόμος , φέρνει την Λέσβο στα 88 μίλια απόσταση από την Ηπειρωτική Ελλάδα . Απόσταση που ανάλογα με το πλοίο καλύπτεται σε 3,5 - 5 ώρες γιά γρήγορο η απλό συμβατικό πλοίο η σε 2-2,5 ώρες με ταχύπλοο . Ολα βέβαια ημερόπλοια και το συμβατικό πλοίο θα είναι και φτηνό .

    Είναι έτσι λογικό να μπορεί μιά 4μελής οικογένεια να βρεθεί στην Λέσβο με 200-250 € με το αμάξι της και όχι με τα διπλά λεφτά που θα χρειαστεί με καμπίνα .
    Ακόμα με το λιμάνι του Σιγρίου έρχεται και η Λήμνος κοντά , αφού ένα ημερόπλοιο προλαβαίνει από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ , να κάνει το δρομολόγιο Λήμνος - Σίγρι - Κύμη και επιστροφή , εξασφαλίζοντας έτσι και καθημερινή επικοινωνία της Λήμνου και με την Λέσβο και με την Ηπειρωτική Ελλάδα .

  9. #69
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Takerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιώργο δεν είναι έτσι όπως τα λες.
    Το ότι μπήκε το έργο στο ΕΣΠΑ το διεκδίκησαν με επιμονή οι τοπικές αρχές και η τοπική κοινωνία και καλά έκαναν. Σιγά να μη το έβαζε η κυβέρνηση από μόνη της στο ΕΣΠΑ. Ας έκαναν το ίδιο και οι άρχοντες της Ραφήνας.
    Το Σίγρι είναι σχεδόν 95 χιλιόμετρα από το λιμάνι της Μυτιλήνης, 1 ώρα & 45' οδήγημα σε νορμάλ ρυθμούς. Από την Καλλονή και μετά, το πόσα βουνά θα ανέβεις και θα κατέβεις και πόσες στροφές θα συναντήσεις, είναι πονεμένη ιστορία. Θα εξυπηρετήσει όλη τη ΒΔ πλευρά του νησιού που είναι και η πιο υποβαθμισμένη του νησιού.
    Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω άλλα νησιά, υπάρχουν κι άλλα με 2 λιμάνια με πολύ λιγότερο πληθυσμό και έκταση και πολύ πιο εύκολο γεωγραφικό ανάγλυφο. Το ότι δεν έγινε κάτι στον τόπο κάποιου από εμάς δε σημαίνει ότι είναι άχρηστα τα έργα που γίνονται κάπου αλλού.
    Φιλικά....
    Φιλε θα σου πω το εξης. Η Λέσβος παει να αποκτησει 2ο λιμανι, εχοντας ηδη ενα πολυ καλο , τη στιγμη που η Τήνος στο ενα και μοναδικο λιμανι πασχει σοβαροτατα, τη στιγμη που η Φολέγανδρος δεν εχει καν φάρο στα βράχια μεσα στο λιμάνι της, τη στιγμή που η ¶νδρος εχει ενα λιμανι που στα βυθισματα υπαρχει σοβαρο θεμα, τη στιγμη που η Κάλυμνος δεν έχει προβλήτα για μεγάλα πλοία λόγω κατολίσθησης, τη στιγμη που η Ραφηνα ειναι εκτεθειμενη στους αερηδες, κλπ κλπ....

    ΓΙΑΤΙ να μη δοθουν 15 εκατομυρια για πολυ πιο σοβαρα πραγματα, οπως επισκευες αλλων λιμανιων ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ αμεσα και να δοθουν αυτα τα λεφτα για ενα λιμανι - παρα τα οσα ειπες θα το ξαναπω καθως δε με έπεισες - μη απαραιτητο άμεσα ;; Ποιος εχει αναγκη πιο πολυ τα λεφτα για το λιμανι, οι κατοικοι της Τήνου πχ που έχουν ένα και μοναδικό λιμανι , και κινδυνευουν ανα πασα στιγμη να γινει καποιο σοβαρο ατυχημα , η εσεις που ηδη εξυπηρετειστε οδηγωντας μιαμισι ωρα ως τη Μυτιλήνη ; Και οπου εγινε 2ο λιμανι σε νησια, κακως νομιζω, ας γινουν πρωτα τα απαραίτητα νομίζω, και μετα συζηταμε και για δευτερα λιμανια σε πολλά νησιά.... Πρωτα ομως πριν αποκτησουν δευτερα λιμανια ορισμενα νησια, νομιζω οτι ΟΛΑ τα νησια πρεπει να εχουν ενα αξιοπρεπες λιμανι, και επισης ολα τα χερσαία λιμανια να ειναι αψογα.

  10. #70
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως η αλήθεια βρίσκεται κάπου ανάμεσα σε όλα αυτά που προαναφέρθηκαν. Σαφέστατα η Λέσβος δεν είναι ούτε Ικαρία, ούτε Κάρπαθος. Είναι τεράστιο νησί με δύσκολο ανάγλυφο. Την έχω επισκεφθεί αρκετές φορές και έχω δει τη γλύκα της δίωρης οδήγησης μέχρι τα βορειοδυτικά του νησιού στην Ερεσό και το Σίγρι. Πέρα από το ότι το λιμάνι στο Σίγρι θα εξυπηρετήσει ένα μεγάλο κομμάτι του νησιού (το οποίο μάλιστα έχει και λιγότερη ανάπτυξη εξαιτίας αυτής της απομόνωσής του όπως ορθά ειπώθηκε πιο πάνω), θα φέρει γενικότερα τη Λέσβο πιο κοντά στην ηπειρωτική Ελλάδα μέσω Κύμης ή έστω Ραφήνας/Λαυριου, και επιπλέον πιο κοντά τη Λήμνο και τον Αη-Στράτη στο κέντρο του νομού στον οποίο ανήκουν, δηλαδή τη Μυτιλήνη (ανοίγω παρένθεση για να πω πως είναι απαράδεκτο ένα μεγάλο νησί όπως η Λήμνος να έχει τόσο ελλιπή σύνδεση με το διοικητικό κέντρο του νομού και της περιφέρειας στην οποία ανήκει).
    ΟΜΩΣ...
    Δεν πρέπει να ξεχνάμε το γεγονός πως αυτή τη στιγμή στο Σίγρι υπάρχει ήδη ένα λιμάνι. Αν και από το 2011 και μετά δεν έχω πάει για να ξέρω αν στο μεταξύ έχει υπάρξει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, μέχρι το 2011 που πήγα ένα πλοίο μεγέθους ΔΙΑΓΟΡΑ έπιανε άνετα στο Σίγρι. Επομένως για μένα το σημαντικότερο στην περίπτωση του Σιγρίου είναι προτού δοθούν κονδύλια του ΕΣΠΑ να υπάρξει μια μελέτη από όλους τους εμπλεκόμενους φορεις για το τί λιμάνι ακριβώς θέλουμε και που ακριβώς θα ενταχθεί ακτοπλοικά. Με άλλα λόγια θα πρέπει το υπάρχον λιμάνι πρώτα να ενταχθεί σε ακτοπλοικά δρομολόγια (ή και άγονες) προκειμένου να δούμε την πραγματική κίνηση του. Για μένα θα έπρεπε η άγονη από Λαύριο προς Αη-Στράτη και Λήμνο να πιάνει ήδη και στο Σίγρι σε 2 τουλάχιστον δρομολόγια. Θα έπρεπε επίσης στις άγονες που ξεκινούν από Καβάλα προς Βόρειο Αιγαίο να ενταχθεί και το Σίγρι. Με άλλα λόγια θα πρέπει να υπάρξουν τροποποιήσεις στον ακτοπλοικό χάρτη του Βορείου Αιγαίου γενικότερα. Μετά από αυτές τις τροποποιήσεις, και εάν αποδειχθεί ότι το υπάρχον λιμάνι στο Σίγρι είναι ανεπαρκές, τότε ναι να ενταχθεί στο ΕΣΠΑ.
    Σε κάθε περίπτωση θα χαιρόμουν πραγματικά να έβλεπα μέσα στο 2014 δρομολόγια να πιάνουν και στο Σίγρι

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας