Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 39

Θέμα: Azimuth Thrusters

  1. #1

    Smile Azimuth Thrusters

    Ισως την καλύτερη μανούβρα πετυχαίνει πλοίο με Azimuth Thruster καταργωντας ετσι το πηδάλιο αφου πλέον η μανούβρα βγαίνει απο τις προπελες και το πλοίο μανουβράρει εύκολότερα σε περιορισμένους χώρους .
    Αν δεν κανω λάθος συνδυαζονται με προπέλες μεταβλητού και σταθερού βήματος .
    Υπάρχουν βαπόρια στην ελληνική ακτοπλοία με Azipod ?

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Coral Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν βαπόρια στην ελληνική ακτοπλοία με Azipod ?
    Από όσο ξέρω εγώ κανένα !

  3. #3

    Προεπιλογή

    Και βεβαια υπαρχουν πλοια στην ελληνικη ακτοπλοια που χρησιμοποιουν Azimuth Thrusters. Προκειται για τις αμφιπλωρες παντοφλες που δραστηριοποιουνται στο μεγαλυτερο ποσοστο τους μεταξυ Περαματος-Σαλαμινας. Δεν ειμαι σιγουρος αν εχουν ολα, ισως μερικα να εχουν και Voith-Schneider συστηματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βεβαια υπαρχουν πλοια στην ελληνικη ακτοπλοια που χρησιμοποιουν Azimuth Thrusters. Προκειται για τις αμφιπλωρες παντοφλες που δραστηριοποιουνται στο μεγαλυτερο ποσοστο τους μεταξυ Περαματος-Σαλαμινας. Δεν ειμαι σιγουρος αν εχουν ολα, ισως μερικα να εχουν και Voith-Schneider συστηματα.
    Φίλε μου Nautikos είναι άλλο πράγμα το azipod από azimuth thruster . αν και πρώτη φορά ακούω ότι λέγεται έτσι το σύστημα που χρησιμοποιούν τα αμφίδρομα ., και θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα αύριο .
    Το azipod είναι εν συντομία .ένα ποδάρι που περιστρέφετε 360° , αλλά την κίνηση στην προπέλα την δίνει ηλεκτροκινητήρας ο οποίος είναι ενσωματωμένος στο ποδάρι .Τα πλοία που έχουν τέτοιου είδους πρόωση , έχουν μόνο ηλεκτρομηχανές . Πρώτη εταιρεία που το έβαλε ήταν η celebrity cruise στο Millennium αν δεν κάνω λάθος , σε συνεργασία με την ABB, όπου και στην αρχή είχαν πολλά προβλήματα . Αυτά προς το παρών αλλά θα επανέλθω για το azipod .

  5. #5

    Προεπιλογή

    Aγαπητοί φίλοι ,
    Azipod στην ουσία είναι το κατοχυρομένο όνομα των Azimuth thrusters της μεγάλης πολυεθνικής εταιρίας ΑΒΒ Asea brown Boveri με κέντρο τη Ζυρίχη στην Ελβετία που ασχολείται με power και automation projects .

    Sail safely

    CORAL

  6. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου Nautikos είναι άλλο πράγμα το azipod από azimuth thruster
    Μαλλον μπερδευεσαι λιγο mastrokostas. Οπως εγραψε και ο Coral, η λεξη Azipod ειναι το ονομα-φιρμα που χρησιμοποιει η ABB για τα azimuth thrusters που κατασκευαζει. Απλα σαν φιρμα εχει κυριαρχησει και λεμε ολοι τα azipods. Ακριβως το ιδιο παραδειγμα ειναι με τα DeLaval.

    Για να βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη, τα azimuth thrusters ειναι συστηματα προωσης πλοιων, τα οποια συνδιαζουν τη χρηση της προπελας σε ενα ''ποδαρι'', το οποιο δυναται να περιστραφει οριζοντια κατα 360 μοιρες. Επομενως εχουμε ωθηση και πηδαλιουχια μαζι, 2 σε 1!

    Απο κει και περα διακρινουμε 2 κυριες κατηγοριες :

    Α)Μηχανοκινητη μεταδοση κινησης
    H κυρια μηχανη μεταδιδει την κινηση στο ποδαρι μεσω καταλληλης
    διαταξης αξονων και γραναζιων.

    Β)Ηλεκτρικη μεταδοση κινησης
    Η κυρια μηχανη λειτουργει ως ηλεκτροπαραγωγο ζευγος, το οποιο μεσω
    καλωδιων στελνει ρευμα στον ηλεκτροκινητηρα ο οποιος ειναι
    τοποθετημενος μεσα στο ποδαρι και αυτος με τη σειρα του στρεφει την
    προπελα. Αρα ετσι αποφευγουμε τη χρηση μηχανικων μερων, που ως
    γνωστο επιφερουν απωλειες ενεργειας.

    Αρα λοιπον οταν ειπα οτι στην ακτοπλοια μας οι αμφιπλωρες παντοφλες εχουν azimuth thrusters ειχα δικιο Και στην περιπτωση αυτη νομιζω οτι χρησιμοποιουν συστηματα που ανηκουν στην 1η κατηγορια, δλδ εχουν μηχανικη μεταδοση της κινησης. Δεν αποκλειεται ομως να εχουν και συστηματα της 2ης.

    Πηγες για την ενημερωση σας:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Azimuth_thruster
    http://en.wikipedia.org/wiki/Azipod

  7. #7
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Coral Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν βαπόρια στην ελληνική ακτοπλοία με Azipod ?
    Αυτή είναι η ερώτηση .
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από όσο ξέρω εγώ κανένα !
    Αυτή είναι η απάντηση μου .Και επιμένω ότι δεν υπάρχει Azipod στην ακτοπλοΐα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βεβαια υπαρχουν πλοια στην ελληνικη ακτοπλοια που χρησιμοποιουν Azimuth Thrusters.
    Εσύ απαντάς σωστά αλλά όχι σε αυτό που ρωτά ο coral . Μέχρι εδώ είναι όλα καλά . Μετά το μπερδεύω λίγο εγώ ,και σε ότι λετε έχετε δίκιο .Το παράδειγμα με το de Laval είναι χαρακτηριστικό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 25-02-2008 στις 21:30

  8. #8

    Προεπιλογή

    Φανταστηκα οτι μιλουσε για azipod thrusters, απλα τα ανεφερε σαν Azipods (και γω και ολοι το ιδιο κανουμε) και μιλησα για αυτα που υπαχουν στα αμφιπλωρα. Τωρα για το αν υπαρχουν συστηματα Azipod της ΑΒΒ συγκεκριμενα, απο οσο γνωριζω και γω οχι, συμφωνουμε.

  9. #9

    Προεπιλογή

    Από ότι κατάλαβα υπάρχουν πολλά συστήματα στα οποία η προπέλα μπορεί να περιστρέφεται γύρω από κατακόρυφο άξονα ώστε να λειτουργεί και σαν τιμόνι. Από ότι θυμάμαι από τη δεκαετία του '80 χρησιμοποιούσαν τέτοια συστήματα πολλά ρυμουλκά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 28-02-2008 στις 02:49

  10. #10
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Yparxei mono mia amfiplori pantofla me AZIPOD i SUOMENLINNA2 oso gia tin etairia einai i ABB MARINE.Xerw ta AZIPOD OSO KANENAS ALLOS STIN ELLADA oso gia ton typo AZIPOD pou yparxei stin sigekrimeni amfiplori pantofla einai COMACT AZIPOD o sigekrimenos typos einai oikonomika asymforos.I ABB yparxei sta ellinika ploia ( MINOAN-SUPERFAST). Yparxei symfonia tis WARTSILÄ kai tis ABB.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας