Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 66

Θέμα: Θιάκι [Vlora V, Thiaki, Corfu Rose, Isola d' Elba, Skane]

  1. #1

    Προεπιλογή Θιάκι [Vlora V, Thiaki, Corfu Rose, Isola d' Elba, Skane]

    Μια φορα και ενα καιρο ηταν ενα μικρο και συμπαθητικο καραβακι ΕΓ/ΟΓ που εκανε τη γραμμη Αστακος-Βαθυ-Αγ Ευφημια. Το ονομα του Θιακι. Ναυπηγηθηκε το 1961 στη Γερμανια και αρχικα δουλεψε στη Δανια. Το 1966 πουληθηκε στην Ιταλια, μετονομαστηκε σε Isola D'Elba και δρομολογηθηκε στη γραμμη Piombino-Portoferraio. Το 1984 πουληθηκε και ονομαστηκε Θιακι, ενω το 1999 το ονομα του εγινε Vlora V και ξεκινησε δρομολογια μεταξυ Valona-Brindisi. Δουλεψε εκει περιπου ενα χρονο και μετα παραπλιστηκε. Αυτη τη στιγμη αμφιβαλλω αν υπαρχει ακομα εστω και σε αθλια κατασταση, το πιθανοτερο ειναι να εχει διαλυθει.

    Οποιος εχει παραπανω πληροφοριες οι φωτο ας μας διαφωτισει επι του θεματος.

    vlora vThiaki4554.jpg
    Το πρωην Θιακι, εδω με το ονομα Vlora V, σαπιζοντας σε καρναγιο του Brindisi.

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το ΘΙΑΚΙ ήταν ένα συμπαθέστατο καραβάκι. Οταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα ονομάστηκε CORFU ROSE και θα δίπλωνε το ΡΟΑΝΑ στη γραμμή Ηγουμενίτσα-Οτράντο.
    Τελικά δεν ταξίδεψε ποτέ εκεί αλλά έμεινε για 15 χρόνια στη γραμμή του Αστακού χωρίς να ακουστεί ποτέ.

    Νομίζω πως είχε ξύλινο πάτωμα στο γκαράζ του.

    Περισσότερα για την ιστορία του εδώ.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως είχε ξύλινο πάτωμα στο γκαράζ του.
    Οντως θυμαμαι καλα το κουβερτωμενο γκαραζακι του. Η αληθεια ειναι οτι ηταν πολυ συμπαθητικο καραβακι.

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Με το Θιακι ειχα μια πολυ καλη σχεση.Οταν παμε στην Κεφαλλονια,μενουμε πολυ κοντα στο πανεμορφο λιμανακι της Αγιας Ευφημιας και το παρακολουθουσα καθε μερα.Εκανε το δρομολογιο Αγ Ευφημια-Βαθυ (Ιθακης)-Αστακος και τις καλοκαιρινες περιοδους 2 την ημερα (το δευτερο χωρις προσεγγιση στην Ιθακη).Ταξιδευε με 13 κομβους και η κινηση του ηταν παντα ικανοποιητικη.Καθισε στη γραμμη μεχρι το τελος,δηλαδη μεχρι να παει 35 ετων το 1996.Απο εκει και περα πρεπει να εμεινε ερκετα χρονια παροπλισμενο στον Αστακο ή σε καποιο κολπο εκει κοντα.Δυστυχως για το λιμανι μας μετα το Θιακι δεν ειχαμε την τιμη να μας καταδεκτει αλλο βαπορι και ετσι ποτε δεν αποκτησαμε το χρωμα που δινει ενα βαπορι σε καθε λιμανι...

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω και εγώ ότι η εταιρεία που το αγόρασε από τους Ιταλούς και του έδωσε το όνομα CORFU ROSE ήταν η Roseway Lines.

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Ή εταιρεία Roseway Lines ήταν η ίδια που είχε το ΡΟΑΝΑ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 03-03-2008 στις 22:43

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Καμμία σχέση.

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Μια ακομα φωτογραφια του πλοιου τοτε που ηταν στο brindisi συγκρινοντας με την πρωτη μπορειτε να δειτε στο google earth (40 μοιρ. 39'21 Ν - 17 μοιρ 57'42 ) αν δεν κανω λαθος

  9. #9

    Προεπιλογή

    Όταν είχα δεί πριν απο αρκετά χρόνια το αφιέρωμα που είχε κάνει το περιοδικό Εφοπλιστής στο συμπαθητικό αυτό σκαρί μου έκανε μεγάλη εντύπωση το κουβερτωμένο γκαραζάκι που είχε...
    Αμέσως αποφάσισα να κόψω τις φωτογραφίες του απο το περιοδικό και να του κάνω ένα κολάζ ώστε να το έχω πιο εύκολα προσβάσιμο στο αρχείο μου...
    Αφιερωμένο σε όλους εσάς...


    Συνημμένο Αρχείο 14579

    Συνημμένο Αρχείο 14580



  10. #10
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Φιλε vinman μπορει να σε εχω ευχαριστησει απειρες φορες,αλλα μετα και απο αυτο το ντοκουμεντο δεν μπορω,δεν ξερω τι να πω.Εχω ξαναγραψει οτι καταγομαι απο ενα χωριο κοντα στην Αγια Ευφημια πραγμα που σημαινει οτι αγαπω παρα πολυ το Θιακι.Ειλικρινα αυτες οι φωτογραφιες φερνουν τοσες αναμνησεις αλλα και νοσταλγια για το γεγονος οτι απο το 1996 που το Θιακι αφησε το ομορφο λιμανι μας δεν ξαναειδαμε αλλα βαπορι...Το Θιακι ηταν ενα πραγματικα εξαιρετικο βαπορακι, συνεπες και καθαρα καραβολατρικο,ταξιδευε με 13 κομβους.Πραγματικα θα ηθελα σε περιπτωση που δεν σου ειναι δυσκολο να μου στειλεις μεσω e-mail ενα σκαναρισμα του αρθρου του περιοδικου.Να εισαι καλα για τον κοπο που εχεις κανει μεχρι σημερα για να μας ευχαριστησεις ολους.

    ΥΓ:Δυστυχως μια επιβεβαιωση των οσων δεν θα θελαμε να συμβαινουν.Το Θιακι ως Vlora μπαταρισμενο στο λιμανι του Brindisi στις 10/7/2008... http://www.faktaomfartyg.se/vlora_v_1961_b_2.htm
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 19-04-2013 στις 17:32

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας