Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 110

Θέμα: Δελτίο Σαλαμίνας (Salamina report)

  1. #101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου είπε ότι είναι η θαλαμηγός του Μπενίτο Μουσολίνι "Σιρόκο". Δεν έχω καταφέρει να το επιβεβαιώσω καθώς δεν έχω βρει φωτογραφία της θαλαμηγού εν ενεργεία αλλά πιστεύω το φύλακα μέχρι αποδείξεως του εναντίου
    Η ιστορια ειναι περιπου ετσι, για περισσοτερες πληροφοριες στο ενδιαφερον αρθρο απο "ΤΑ ΝΕΑ"

  2. #102

    Προεπιλογή

    Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον άρθρο, ευχαριστούμε φίλε nauxa.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 17-10-2018 στις 14:31

  3. #103

    Προεπιλογή

    Τρία φέρρυ, τριών διαφορετικών δεκαετιών, και διαφορετικών γραμμών - νησιών, μπροστά από το ναυπηγείο Παναγιωτάκη. Από αριστερά, ΒΑΣΟΣ Κ (1997 - Κεφαλονιά αλλά και Άγιο Όρος), ΛΕΥΚΙΜΜΗ (2003 - Κέρκυρα), ΝΙΚΗΤΗΣ (2017 - Θάσος).

    IMG_0189.jpg
    Σαλαμίνα - 23/12/2018

    Στα ναυπηγεία ΣΑΛΑΜΙΣ, ή αλλιώς .....ναυπηγεία αναπαύσεως ταχύπλοων, από αριστερά, ΑΛΚΥΩΝΗ, ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ Ι, ΝΑΞΟΣ ΤΖΕΤ, ΠΑΡΟΣ ΤΖΕΤ, ΑΝΔΡΟΣ ΤΖΕΤ (πολύ ...τζετ !!!) και ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ ΙΙ.

    IMG_0243.jpg
    Σαλαμίνα - 23/12/2018

    Στο ναυπηγείο Σπανόπουλου, οι αναμενόμενοι -προσεχώς- πελάτες του Σελίμ Σαν. ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΓΙΑΣΟΥ, ΑΛΚΥΩΝ, αλλά και ΕΛΛΗ Τ.

    IMG_0234.jpg
    Σαλαμίνα - 23/12/2018

  4. #104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πλεούμενο αυτό είχα την ευκαιρία να το τραβήξω από κοντά μέσα στο ναυπηγείο Μπεκρή όπου κατάφερε να με βάλει ο αγαπημένος μας Παντελής για να παρακολουθήσω την καθέλκυση του ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΟΦΙΑ Κ στις 12-8-2016. Την καθέλκυση δεν την παρακολούθησα τελικά καθότι το πλοίο σφήνωσε και δεν κατέβαινε (το κατεβάσανε με την τρίτη προσπάθεια αν θυμάμαι καλά), αλλά είχα την ευκαιρία να βγάλω αυτό το σκάφος από κοντά. Ρώτησα το φύλακα του ναυπηγείου για την ταυτότητα του και μου είπε ότι είναι η θαλαμηγός του Μπενίτο Μουσολίνι "Σιρόκο". Δεν έχω καταφέρει να το επιβεβαιώσω καθώς δεν έχω βρει φωτογραφία της θαλαμηγού εν ενεργεία αλλά πιστεύω το φύλακα μέχρι αποδείξεως του εναντίου

    Ορίστε και οι κοντινές φωτογραφίες :
    Συνημμένο Αρχείο 190716Συνημμένο Αρχείο 190717Συνημμένο Αρχείο 190718

    Και μια από πρύμα της ΜΑΣΚΩΤ (στριμωγμένη, δεν έβγαινε καλύτερα δυστυχώς) :
    Συνημμένο Αρχείο 190723
    Όντως το εικονιζόμενο είναι η θαλαμηγός Sirocco με συχνή παρουσία στα κοσμοπολίτικα νησιά την δεκαετία του 60.

  5. #105
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως το εικονιζόμενο είναι η θαλαμηγός Sirocco με συχνή παρουσία στα κοσμοπολίτικα νησιά την δεκαετία του 60.
    Μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ, αφού έδειξα τη φωτογραφία στον πατέρα κολλητού μου φίλου, ο οποίος εκτελούσε χρέη Μηχανικού και ενίοτε και Δεύτερου στη γέφυρα, για πάνω από 25 χρόνια και μόνο που δε δάκρυσε που είδε το ιστορικό αυτό σκαρί σε αυτά τα χάλια. Απ' όσο θυμάμαι ήταν ενεργό μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '80 σαν νοικιάρικο, αλλά είχε πέσει τόσο πολύ η δουλειά που ταξίδευε σπάνια, ακόμα και τα καλοκαίρια. Μέχρι που το παροπλίσανε, οπότε ξεμπάρκαρε και ο πατέρας του φίλου μου.

    ​ΜΦΧ

  6. #106
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ένα πλοίο παλαιάς ...κοπής με γέφυρα στη μέση και ακομοδέσιο στην πρύμη βρίσκεται αυτό τον καιρό δεμένο στο ναυπηγείο Σπανόπουλου στη Σαλαμίνα απ' όπου και η φωτογραφία του και ήρθε ρυμουλκούμενο γιατί στο AIS του βρίσκεται στο Algeciras Gibraltar από τις 21/07/2015. Είναι το Cement Carrier OCEAN SPARKLE με σημαία Indonesia [ID] κατασκευής του 1969 με ΙΜΟ 6916201, με διαστάσεις 161 Χ 24,41 μέτρα. Δεν γνωρίζω αν εξ αρχής κατασκευάστηκε σαν τσιμεντάδικο η μετατράπηκε από φορτηγό.

    OCEAN-SPARKLE-01-04-09-2019---Copy.jpg

  7. #107
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Θυμίζει φορτηγό τύπου Freedom στο οποίο έχει πέσει πολύ κοπτοραπτική.

  8. #108
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα πλοίο παλαιάς ...κοπής με γέφυρα στη μέση και ακομοδέσιο στην πρύμη βρίσκεται αυτό τον καιρό δεμένο στο ναυπηγείο Σπανόπουλου στη Σαλαμίνα απ' όπου και η φωτογραφία του και ήρθε ρυμουλκούμενο γιατί στο AIS του βρίσκεται στο Algeciras Gibraltar από τις 21/07/2015. Είναι το Cement Carrier OCEAN SPARKLE με σημαία Indonesia [ID] κατασκευής του 1969 με ΙΜΟ 6916201, με διαστάσεις 161 Χ 24,41 μέτρα. Δεν γνωρίζω αν εξ αρχής κατασκευάστηκε σαν τσιμεντάδικο η μετατράπηκε από φορτηγό.

    OCEAN-SPARKLE-01-04-09-2019---Copy.jpg
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμίζει φορτηγό τύπου Freedom στο οποίο έχει πέσει πολύ κοπτοραπτική.
    Ψάχνοντας το στους παλιούς Lloyd's Registers της δεκαετίας του 1970 είδα ότι αναφέρεται σαν Bulk Carrier (Cement) που σημαίνει ότι κατασκευάστηκε εξαρχής σαν τσιμεντάδικο. Το ίδιο αναφέρει και η Miramar. Εμένα μου θυμίζει λίγο τα παλιά bulkers με το διπλό accomodation αλλά η πλώρη όπως λέει ο φίλος ΒΙΚΤΩΡ θυμίζει freedom... Να τους είχε ξεμείνει άραγε στο ναυπηγείο κανένα ακυρωμένο bulker και το τροποποιήσανε σε τσιμεντάδικο ???

  9. #109
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Η Τριήρης "Ολυμπιάς" στην προβλήτα του Καματερού


    ΤΡΙΗΡΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΣ-01-04-10-2018.jpg

    Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2019
    10:00 - 11:00 Υποδοχή
    12:00 - 18:00 Ανοικτή για το Κοινό

    Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2019
    09:00 - 12:00 Ανοικτή για το Κοινό



  10. #110
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Cement Carrier OCEAN SPARKLE με σημαία Indonesia [ID] κατασκευής του 1969 σε φωτο του Selim San στην παραλία της Aliaga πριν αρχίσει το κόψιμο.

    OCEAN SPARKLE 03 02-10-2019.jpg

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας