Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 3 από 3

Θέμα: ΝΤΟΥΚΙΑΡΙΣΜΑ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΑΓΚΥΡΑΣ

  1. #1

    Προεπιλογή ΝΤΟΥΚΙΑΡΙΣΜΑ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΑΓΚΥΡΑΣ

    ΝΤΟΥΚΙΑΡΙΣΜΑ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΑΓΚΥΡΑΣ
    Γειά χαρά σε όλους,

    Έχει ακούσει κανένας για καποιο μηχανισμό η εξαρτημα ωστε να αποφέυγουμε το ντουκίαρισμα της αλυσίδας στο στρίτσο?

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Μπορώ να απατήσω από την εμπειρία μου σε ποντοπόρα. Δεν είναι σύνηθες να ντουκιάρεται η καδένα με μηχανισμό. Τα στρίτσα είναι αρκετά βαθιά ώστε το ντουκιάρισμα, όπως κι αν γίνει, να γίνεται μόνο του και να μην προβληματίζει. Παρόλα αυτά έτυχε σε πλοίο τα σρτίτσα να είναι "ρηχά" και να χρειάζεται ντουκιάρισμα της καδένας μέσα σ' αυτά, που γινόταν από 2 μέλη του πληρώματος με καθοδήγηση (σπρώξιμο) της καδένας. Μηχανική υποβοήθηση δεν έχω υπ' όψη μου σε μεγάλα πλοία τουλάχιστον. Θεωρώ ότι είναι δύσκολο να υπάρχει τέτοιος μηχανισμός για μεγάλου μεγέθους πλοία και την κατάσταση που επικρατεί μέσα στα στρίτσα τους.

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Η σωστή τοποθέτηση του βίτσιου κάθετα πάνω από το βαθύτερο σημείο του στρίτσου είναι η μοναδική μηχανή που εφευρεθεί για το ντουκιάρισμα της αλυσίδας.

    Μπορείς να κατασκευάσεις ένα στροφαλοφόρο άξονα κινούμενο από ένα ηλεκτρικό μοτέρ το οποίο θα λειτουργεί με τον διακόπτη του βίρα. Ο στρόφαλος θα μετακινεί παλινδρομικά ένα μπράτσο το οποίο θα μετατοπίζει την αλυσίδα δεξιά αριστερά καθώς πέφτει από το Βίντσι.

    Είναι όμως 1000/1000 σίγουρο ότι θα δουλέψει μόνο στο μηχανουργείο που θα κατασκευαστεί άντε και μερικές ώρες στο σκάφος
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας