Σελίδα 12 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 172

Θέμα: Thomson Spirit [Spirit, Nieuw Amsterdam, Patriot, Nieuw Amsterdam]

  1. #111
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Marella Spirit τελείωσε με το δεξαμενισμό του στη Μάλτα και έβαλε πλώρη για Palma de Mallorca. Καλή συνέχεια.

  2. #112
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Εν πλω απο Βαρκελώνη για Πειραιά βρίσκεται το πλοίο, έχοντας τερματίσει την ναύλωση στην Marella (πρωην Thomson Cruises). Ομως τα νέα που μεταφέρονται σε άλλες ιστοσελίδες δεν είναι καθόλου ευχάριστα για το μέλλον του, αφου φέρεται να έχει πουληθεί για διάλυση. Ας ελπίσουμε οτι δεν θα επιβεβαιωθούν οι φήμες, αφου πρόκειται για πλοίο οχι και μεγάλης ηλικίας (35 χρόνων).

  3. #113
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Το πλοίο μάλλον θα "φύγει" κ οι υπεύθυνοι δεν έχουν αλλάξει ακόμα στον τίτλο του θέματος το όνομα σε MARELLA SPIRIT.

  4. #114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν πλω απο Βαρκελώνη για Πειραιά βρίσκεται το πλοίο, έχοντας τερματίσει την ναύλωση στην Marella (πρωην Thomson Cruises). Ομως τα νέα που μεταφέρονται σε άλλες ιστοσελίδες δεν είναι καθόλου ευχάριστα για το μέλλον του, αφου φέρεται να έχει πουληθεί για διάλυση. Ας ελπίσουμε οτι δεν θα επιβεβαιωθούν οι φήμες, αφου πρόκειται για πλοίο οχι και μεγάλης ηλικίας (35 χρόνων).
    Το διάβασα κι εγώ, στο shipfriends.gr και από μέλος που γνωρίζει καλά από θέματα πωλήσεων πλοίων για διάλυση. Αγαπημένο μου καράβι, το χάζευα όποτε το έβλεπα στα πέριξ, και το έχω σε αρκετές φωτογραφίες.

    2008_1.jpg
    Πειραιάς - Νοέμβριος 2008

    Έχει μετάσχει μάλιστα (εν ...αγνοία του οπωσδήποτε ) και σε μία αγαπημένη μου φωτό, που την είχα τραβήξει ένα συννεφιασμένο απόγευμα τον Νοέμβριο 2008 (λίγες ημέρες μετά την παραπάνω φωτό), πριν ακριβώς δηλαδή δέκα χρόνια.

    2008_2.jpg
    Πειραιάς - Νοέμβριος 2008

  5. #115
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει μετάσχει μάλιστα (εν ...αγνοία του οπωσδήποτε ) και σε μία αγαπημένη μου φωτό, που την είχα τραβήξει ένα συννεφιασμένο απόγευμα τον Νοέμβριο 2008 (λίγες ημέρες μετά την παραπάνω φωτό), πριν ακριβώς δηλαδή δέκα χρόνια.

    2008_2.jpg
    Πειραιάς - Νοέμβριος 2008
    Τι φωτογραφιάρα είναι αυτή βρε Γιώργο ! Απίστευτη ! Εύγε !!!

  6. #116

    Προεπιλογή

    Πάντα με τον καλό τον λόγο. Σε ευχαριστώ Νεκτάριε.

  7. #117
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Μετα τις πανέμορφες φωτογραφίες που μας χάρισε ο φίλος Espresso Venezia, απλώς προβληματίζομαι σε ποιό σημείο πλέον έχει φτάσει η 'γιγάντωση' των κρουαζιεροπλοιων, διότι απο τη μία μεριά και κρίνοντας πάντα τα πλοία της ίδιας εταιρείας, είδαμε το 'μικρό' Orient Queen παρα τις οχι και λίγες αλλαηές ιδιοκτησιακού καθεστώτος να φτανει μισό αιώνα ζωής, ενω για το συγκεκριμένο με το που τελειώνει η 15ετής ναυλωσή του να είναι προφανώς αδύνατο να βρεί κάποιο νέο ρόλο είτε με ναύλωση, ειτε απο πλευράς της πλοιοκτήτριας. Θα πείτε βέβαια οτι έχουμε πρόσφατο παράδειγμα με το Majesty, το οποίο μετα τον παροπλισμό του πουλήθηκε.

  8. #118
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Marella Spirit όταν έφτασε πήγε απ' ευθείας και έδεσε στο μώλο Θεμιστοκλέους (στο πράσινο)και εκεί παραμένει.

  9. #119

    Προεπιλογή

    Στην θέση δηλαδή που είχαμε συνηθίσει να το βλέπουμε στα προηγούμενα χρόνια στις ακινησίες του.

    Όσο για το όνομα MARELLA SPIRIT, δεδομένου ότι το φέρει για μικρό χρονικό διάστημα, και εφόσον επαληθευθούν οι πληροφορίες και το πλοίο "οδεύσει προς διάλυση", πιθανότατα ελάχιστα θα το θυμόμαστε, κάτι δηλαδή σαν τα "πρόχειρα" ονόματα που δίδονται στα πλοία για το τελευταίο τους ταξίδι. Προσωπικά, πάντα ως THOMSON SPIRIT θα το θυμάμαι.

  10. #120
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Μόλις ήλθε στη δουλειά μου Φιλιππινέζος πλήρωμα στο βαπόρι κ μου επιβεβαίωσε ότι πάει γιά σκραπ Ινδία.
    Εντάξει δεν τρελλαίνομαι όταν τα βλέπω αυτό κ το αδελφό του αλλά γιά έναν καραβολάτρη είναι τουλάχιστον θλιβερό να βλέπεις ένα βαπόρι γεμάτο ζωή ( κατέπλευσε ολόφωτο ) κ να σκέφτεσαι ότι αυτό είναι μελλοθάνατο.
    Να είναι τόσο συμφέρουσα η τιμή του σκραπ; Διότι θα μπορούσε να δέσει 1-2 χρόνια μέχρι να βρεθεί κάτι γι'αυτό αφού θεωρητικά είχε ακόμα ~15 χρόνια ζωής.

Σελίδα 12 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας