Σελίδα 13 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 172

Θέμα: Thomson Spirit [Spirit, Nieuw Amsterdam, Patriot, Nieuw Amsterdam]

  1. #121

    Προεπιλογή

    Σε αυτές τις περιπτώσεις κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει με σιγουριά, μόνο υποθέσεις μπορείς να κάνεις.

    Μία υπόθεση είναι ότι μπορεί να διετίθετο προς πώληση τα τελευταία χρόνια και να μην είχε υπάρξει κανένα ενδιαφέρον, ή (και) να έχει κάποια προβλήματα που (στην ηλικία του) δεν συμφέρει οικονομικά ή αποκατάσταση τους.

  2. #122

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις ήλθε στη δουλειά μου Φιλιππινέζος πλήρωμα στο βαπόρι κ μου επιβεβαίωσε ότι πάει γιά σκραπ Ινδία.
    Εντάξει δεν τρελλαίνομαι όταν τα βλέπω αυτό κ το αδελφό του αλλά γιά έναν καραβολάτρη είναι τουλάχιστον θλιβερό να βλέπεις ένα βαπόρι γεμάτο ζωή ( κατέπλευσε ολόφωτο ) κ να σκέφτεσαι ότι αυτό είναι μελλοθάνατο.
    Να είναι τόσο συμφέρουσα η τιμή του σκραπ; Διότι θα μπορούσε να δέσει 1-2 χρόνια μέχρι να βρεθεί κάτι γι'αυτό αφού θεωρητικά είχε ακόμα ~15 χρόνια ζωής.
    Δυστυχώς όπως ξέρεις φίλε Βίκτωρα Χιώτη από την στιγμή που ένα βαπόρι δεν βγάζει πλέον χρήματα για τους ιδιοκτήτες του είναι επίφοβο για διάλυση. Η σκληρή αλήθεια.

  3. #123
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Και με αυτό το όνομα σύντομα θα μας αποχαιρετήσει. Φωτο που ανέβασε στο fb ο Sakis Antoniou από το ARXIPELAGOS

    THOMSON-SPIRIT-26-05-11-2018.jpg



  4. #124
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Και εγώ νόμιζα με κανένα σκέτο Spirit θα έφευγε. Πάντως έχω την εντύπωση οτι πρώτη φορά συμβαίνει αυτό δηλ. σε χρόνο ρεκορ απο το τέλος μιάς πολυχρονης ναύλωσης, να φεύγει πλοίο για το διαλυτήριο.

  5. #125

    Προεπιλογή

    Όπως τα λες φίλε despo, και ας συνυπολογίσουμε ότι δεν είχε παροπλιστεί το πλοίο για κάποιο έστω και μικρό διάστημα, από όσα γνωρίζω μέχρι και πριν μία-δύο εβδομάδες δούλευε κανονικά σε κρουαζιέρες. Δεν ξέρω, πολύ συνοπτικές διαδικασίες ακολουθήθηκαν.

    Συνήθως κρουαζιερόπλοια (και γενικότερα πλοία) που πάνε για διάλυση, περνάνε πρώτα κάποιο χρόνο σε παροπλισμό (ποιό να πρωτοθυμηθούμε). Στις περισσότερες δε περιπτώσεις, μαθαίναμε φήμες για πώληση προς διάλυση, και πέρναγε και ένας και δύο μήνες μέχρι π.χ. να μάθουμε το τελευταίο όνομα του πλοίου. Εδώ λες και το περίμεναν με το .....πινέλο στο χέρι, λες και βιάζονται να το ξαποστείλουν μιά ώρα αρχύτερα.

  6. #126

    Προεπιλογή

    Με το νέο του και ύστατο όνομα εκπέμπει από το λιμάνι του Πειραιά στο AIS. Με ίδια ακόμα σημαία, Μάλτας, η οποία λογικά θα αλλάξει για το τελευταίο ταξίδι.

  7. #127
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Ένας σοβαρός λόγος που μας φεύγει,η τιμή του σκραπ είναι στα ύψη.

  8. #128
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Υπο σημαία Palau εμφανίζεται πλέον, οπότε δεν θα αργήσει να φύγει.

  9. #129
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Πριν λίγο που έκανα μιά βόλτα στην Πειραική και λίγο πριν τη Σχολή Δοκίμων φαίνεται το πλοίο ολόφωτο με αναμμένες ακόμα και τις γιρλάντες στην πλώρη και στην πρύμνη. Μόνο μία λάμπα καταστρώματος φαινόταν καμμένη και αναβόσβηνε, αλλά βέβαια θα πεί κανείς τι λεπτομέρειες μας λες, εδω το πλοίο σε λίγους μήνες δεν θα υπάρχει καν.

  10. #130
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγο που έκανα μιά βόλτα στην Πειραική και λίγο πριν τη Σχολή Δοκίμων φαίνεται το πλοίο ολόφωτο με αναμμένες ακόμα και τις γιρλάντες στην πλώρη και στην πρύμνη. Μόνο μία λάμπα καταστρώματος φαινόταν καμμένη και αναβόσβηνε, αλλά βέβαια θα πεί κανείς τι λεπτομέρειες μας λες, εδω το πλοίο σε λίγους μήνες δεν θα υπάρχει καν.
    'Eνα απαστράπτον, ζωντανό βαπόρι φεύγει γιά σκραπ.Απίστευτο κ όμως αληθινό.
    Έχω την κρυφή ελπίδα ότι κάποιος θα το αγοράσει πριν από το beaching...

Σελίδα 13 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας