Σελίδα 16 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 151 έως 160 από 172

Θέμα: Thomson Spirit [Spirit, Nieuw Amsterdam, Patriot, Nieuw Amsterdam]

  1. #151
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    https://www.cruisemapper.com/news/47...sold-for-scrap
    Και στη βικιπαίδεια του πλοίου γράφει sold for scrap επίσης.....Κρίμα.....

  2. #152

    Προεπιλογή

    Φίλε Σωτήρη, το ότι το πλοίο πουλήθηκε για διάλυση ήταν γνωστό, το γνωρίζαμε εδώ και μέρες. Στο site που μας παραπέμπεις μπορείς να δεις ότι η είδηση είναι γραμμένη στις 7 Νοεμβρίου, έκτοτε όμως μεσολάβησαν κάποιες πληροφορίες αλλά και το γεγόνος του διπλού ονόματος του και ο προορισμός της Σιγκαπούρης που μας έδιναν κάποια έστω μικρή αισιοδοξία ότι μπορεί και τελικά το πλοίο να την γλύτωνε, κοινώς να το αγόραζε κάποιος από τον "σκραπατζή".

    Σημ. Στην βικιπαιδεια μην δίνεις και τόση βάση για τέτοια θέματα. Εγκυκλοπαίδεια γενικού περιεχομένου είναι, έγραψε κάποιος "sold for scrap" (ο οποιοσδήποτε) και απλά έτυχε να επιβεβαιώνεται εκ των πραγμάτων.

  3. #153
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Tώρα ανοικτά της Τζέντα.Μέχρι το beaching εγώ ελπίζω!

  4. #154

    Προεπιλογή

    Έχει βγει από χθες στην Αραβική Θάλασσα, ενώ παραμένει στο σήμα του στο AIS ως προορισμός η Σιγκαπούρη.

  5. #155
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Στην τελική ευθεία προς τον θάνατο! Αύριο βράδυ φθάνει στο Αλάνγκ....

  6. #156

    Προεπιλογή

    Ε ναι, πλέον ξεκαθάρισαν τα πράγματα, δυστυχώς. Έφυγε και ο προορισμός Σιγκαπούρη, και περάστηκε το Bhavnagar. Nα ζήσουμε να το θυμόμαστε.......

  7. #157
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Kρίμα το σκαρί...

  8. #158

    Προεπιλογή

    Πραγματικά κρίμα. Όχι ότι δεν έχουμε δει και άλλα πλοία σε παρόμοια ηλικία να πηγαίνουν για σκραπ, αλλά γιατί ήταν κυριολεκτικά ένας "ξαφνικός θάνατος". Δεν το είδαμε δηλαδή να παροπλίζεται, να μένει για κάποιο εύλογο διάστημα ανενεργό σε κάποιο λιμάνι ή σε κάποια ντάνα ώστε να το συνειδητοποιήσουμε ότι καταφτάνει το ...μοιραίο. Στο τέλος κάποιας κρουαζιέρας....... έφυγε με συνοπτικές (έως και ασυνήθιστες) διαδικασίες για το στερνό ταξίδι.

    Ερωτηματικό αναπάντητο θα παραμείνει πιστεύω η πρωτοτυπία των δύο τελευταίων ονομάτων του. MARE S στην πρύμη και στις βάσεις δεδομένων (π.χ. equasis), LA SPIRIT στην πλώρη και στο σήμα του στο AIS. Και τα δύο μαζί βέβαια τυχαία (???) συνέθεταν το τελευταίο ενεργό του όνομα. MARELA SPIRIT.

    Προσωπικά, το έχω ξαναπεί, μου άρεσε πολύ αυτό το πλοίο.

  9. #159
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηματικό αναπάντητο θα παραμείνει πιστεύω η πρωτοτυπία των δύο τελευταίων ονομάτων του. MARE S στην πρύμη και στις βάσεις δεδομένων (π.χ. equasis), LA SPIRIT στην πλώρη και στο σήμα του στο AIS. Και τα δύο μαζί βέβαια τυχαία (???) συνέθεταν το τελευταίο ενεργό του όνομα. MARELA SPIRIT.
    Eίναι απλό,είτε μεταπωλήθηκε σε άλλο σκραπατζή,κάτι όχι ασυνήθιστο-είτε μετονομάστηκε γιά άλλο λόγο που εμείς αγνοούμε.Το πιθανότερο να γράφηκε το όνομα στη πρύμη όταν έφθασε στην ράδα του Πορτ Σάιντ.Συνήθως το όνομα ενός πλοίου προς διάλυση είναι μέρος του τελευταίου ενεργού ονόματος,όπως κ συ λες.Στο ότι κ τα 2, ΜΑRE S κ LA SPIRIT,έχουν την ίδια προέλευση,εγώ δεν βλέπω κάτι το παράξενο.Νομίζω ότι οι σκραπατζήδες δεν δείχνουν ιδιαίτερη φαντασία στην ονοματοδοσία των προς διάλυση πλοίων.

  10. #160

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίναι απλό,είτε μεταπωλήθηκε σε άλλο σκραπατζή,κάτι όχι ασυνήθιστο-είτε μετονομάστηκε γιά άλλο λόγο που εμείς αγνοούμε.
    Απλό θα ήταν φίλε μου, αν γνωρίζαμε τον λόγο. Οι υποθέσεις που παραθέτεις είναι μεν λογικές αλλά και αυτονόητες, ο καθένας αυτό υποθέτει. Από την στιγμή όμως που όπως λες και εσύ αγνοούμε τον λόγο (άλλο το να κάνουμε υποθέσεις άλλο το να γνωρίζουμε τον πραγματικό λόγο), επιστρέφουμε σε αυτό που έγραψα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηματικό αναπάντητο θα παραμείνει πιστεύω η πρωτοτυπία των δύο τελευταίων ονομάτων του.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ότι κ τα 2, ΜΑRE S κ LA SPIRIT,έχουν την ίδια προέλευση,εγώ δεν βλέπω κάτι το παράξενο.
    Μα εγώ δεν είπα ότι βλέπω κάτι παράξενο. Απλά μία διαπίστωση έκανα για το διαφαινόμενο "παιχνίδι" σε σχέση με το MARELA SPIRIT, το ΜΑRE S είναι το πρώτο του μισό, το LA SPIRIT το υπόλοιπο μισό. Παράξενο μπορεί να μην είναι, πρωτότυπο όμως σίγουρα είναι, εκτός αν έχεις ξαναδεί κάτι παρόμοιο στο παρελθόν, με χαρά να το ακούσουμε.

Σελίδα 16 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας