Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 16

Θέμα: Ζητειται εκγκαταλελειμενο τρεχαντηρι

  1. #1

    Προεπιλογή Ζητειται εκγκαταλελειμενο τρεχαντηρι

    Γεια σας.Ψαχνω να βρω ενα τρεχαντηρι εγκαταλελειμενο γυρω στα 6-6,5 μετρα με σκοπο να το αναπαλαιωσω.Που θα μπορουσα να κοιταξω?Σκοπευω να τοποθετησω ιστο με ιστιοφορια μπρατσερας, καθως και μικρη
    εσωλεμβια μηχανη 6-10hp.Η χρηση του θα ειναι καθαρα ιστιοπλοικη.
    (ενα παραδειγμα του πως θα μοιαζει...):
    http://i272.photobucket.com/albums/j...gJC4U26061.jpg
    ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Κατάφερες να εντοπίσεις κάποιο σκάφος? Αν όχι κάτι παίζει
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  3. #3

    Προεπιλογή

    Hellenarc δεν εχω βρει κατι ακομη.Εχω παραγγειλει τα σχεδια για μια βαρκα 6 μετρων απο Αγγλια.Caledonia yawl λεγεται το σκαφος.
    Αν δεν βρω κατι θα 'χτισω' αυτο που προαναφερα.Εαν εχεις κατι κατα νου
    θα ηθελα να το ακουσω.
    Ευχαριστω.

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Φίλε στελιος
    Εντόπισα ένα τρεχαντηράκι περίπου στα 6.10 m
    Πους πιάνει τον χορό. Για περισσότερες λεπτομέρειες πρέπει να το δεις ο ίδιος και να το αξιολογήσεις αν σου κάνει.
    Παντός είναι δωρεάν.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  5. #5

    Προεπιλογή Με Λατίνι

    Πώς πήγε τελικά το project. Διότι με ενδιαφέρει κι εμένα κάτι παρόμοιο
    Κάπταιν Αχαμπ : Αυτό που τόλμησα το θέλησα κι αυτό που θέλησα θα κάνω.
    Moby Dick

  6. #6

    Προεπιλογή

    Φιλε eκχba.Η αναζητηση του τρεχαντηριου που εψαχνα πηγε πολυ καλα χαριν στη πολυτιμη βοηθεια του φιλου Hellenarc(τον οποιο ευχαριστω ακομη μια φορα δημοσιως).Βρεθηκε ενα σκαφος περι τα εξι μετρα,παλιο μεν αλλα 100% επισκευασιμο.Προσωπικα δεν το προχωρησα το θεμα απο δικια μου υπαιτιοτητα που δεν ειναι επι του παροντος να αναπτυξω.Θεωρω οτι εαν ψαχνεις για καποιο παρομοιο project,θα βρεις σιγουρα αυτο που ψαχνεις αργα 'η γρηγορα.Η επικρατεια εχει αρκετα ξυλινα σκαφη που περιμενουν ενα "χαδι" απο ανθρωπους που αγαπανε την παραδοση ,το ξυλο και την θαλασσα.Καλη επιτυχια στην αναζητηση σου.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Καλημέρα στέλιο
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ενα θέμα που με απασχολεί είναι το πως ακριβώς κρίνεται αν ένα εγκαταλελειμένο σκαρί είναι επισκευάσιμο κι οχι για καυσόξυλα.
    Κάπταιν Αχαμπ : Αυτό που τόλμησα το θέλησα κι αυτό που θέλησα θα κάνω.
    Moby Dick

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν Δυο τρόποι ο ένας είναι με την δόκιμη και ο άλλος, να αναλάβει την αξιολόγηση ένα ιδικός
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  9. #9

    Προεπιλογή

    Συμφωνω με τον φιλο τον Hellenarc.Απλως θελω να προσθεσω οτι κατα την γνωμη μου,οσο και να δειχνει ενα ξυλινο σκαφος οτι δεν διορθωνεται,
    ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ πλην εξαιρεσεων.Αυτο δεν το λεω ως ειδικος.(καθε αλλο το μονο που εχω φτιαξει ειναι ενα ξυλινο βαρκακι και ενα καγιακ).
    http://i272.photobucket.com/albums/j..._photo/052.jpg
    http://i272.photobucket.com/albums/j..._photo/080.jpg
    Εαν κανεις ομως μια ερευνα στο internet θα βρεις διαφορα restoration projects σκαφων.Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα εκπλαγεις, πως σκαφη που θεωρητικα ειναι ξεγραμμενα, ανασταινονται.
    http://www.woodenboatrescue.org/
    Τσεκαρε το restoration logs απο το παραπανω site.

  10. #10

    Προεπιλογή Ερώτηση

    στέλιο
    ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω να ρωτήσω πως βάζεις φωτός στο φόρουμ κι επίσης πως βλέπεις φωτός οταν είναι νούμερα, π.χ. 2735,1530 κλπ. Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο.
    Κάπταιν Αχαμπ : Αυτό που τόλμησα το θέλησα κι αυτό που θέλησα θα κάνω.
    Moby Dick

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας