Σελίδα 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 161

Θέμα: Αγγέλικα [Angelika, Princess Adelaide]

  1. #21
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παρατηρώντας τη φωτό σε μεγένθυση, μπορούμε να δούμε ότι το πλοίο διέρχεται τη διώρυγα της Κορίνθου και οτι στις σχεδίες φαίνεται αχνά -κατά την δική μου αντίληψη- το όνομα SEMIRAMIS PIRAEUS. Ισως λοιπόν πρόκειται για το πλοίο αυτό.
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  2. #22
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρώντας τη φωτό σε μεγένθυση, μπορούμε να δούμε ότι το πλοίο διέρχεται τη διώρυγα της Κορίνθου και οτι στις σχεδίες φαίνεται αχνά -κατά την δική μου αντίληψη- το όνομα SEMIRAMIS PIRAEUS. Ισως λοιπόν πρόκειται για το πλοίο αυτό.
    ΜΠΡΑΒΟ Αντώνη!

  3. #23
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ δάσκαλε !
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  4. #24
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Gibraltar
    Μηνύματα
    952

    Wink Angelika pool!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ δάσκαλε !

    You beat me to it Antonis. Without meaning to sound boastful I immediately recognised the pool on Semiramis as the aft well deck is unmistakeable with the raised platform davits and lifeboats...........I had not noticed the lettering on the liferafts.

    Best regards, Henry.

  5. #25
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή


    Φίλοι μου,
    έχετε βεβαίως δίκιο!!! Σφάλμα μου να μη ρίξω μια δεύτερη ματιά στην εικόνα. Mea culpa

  6. #26
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Ξεσκονίζοντας το κινηματογραφικό αρχείο ανακάλυψα τυχαία ένα στοιχείο ιστορικής σημασίας. Το φιλμ Φαίδρα του Ζυλ Ντασέν, στα 1962, περιέχει σκηνές από τα κεντρικά γραφεία της εταιρείας των Τυπάλδων. Η αείμνηστη Μερκούρη εμφανίζεται σε αρκετά πλάνα στο γραφείο του «εφοπλιστή» στην ταινία. Το φιλμ φυσικά είναι υπέροχο με φωτογραφία και λήψεις που τα σπάνε! Κρυφά διαμάντια για σινεφίλ. Και να τι μας αποκάλυψε ο φακός... Μοντέλο του ΑΓΓΕΛΙΚΑ...



    Model of the Aggelika. This is a screenshot from the film Phaedra of Jules Dassin. Part of the film was shot in the central building of Typaldos.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  7. #27
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Αριστούργημα, τόσο η ταινία όσο και το μοντέλο. Αναρωτιέμαι τι να απέγινε, θέλω να ελπίζω πως κοσμεί κάποιο σαλόνι

  8. #28
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Φοβερό μοντέλο και μάλιστα το περικλείει ολόκληρη πολυτελής βιτρίνα με σκαλιστό ξύλο. Ανεκτίμητης αξίας αν υπάρχει ακόμα!
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  9. #29
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο ήλθε σαν προίκα από τον Καναδά μαζί με το πλοίο όταν αγοράστηκε.
    Πάντως κάποτε βρισκόταν στην 'Πέτρινη' αποθήκη στην Ακτή Βασιλειάδη που φιλοξενούσε κάποιο μουσείο.

  10. #30

    Προεπιλογή

    Postcard of Angelika

    Angelika.jpg

Σελίδα 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας