Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 77

Θέμα: Εξπρές Κάρυστος [Κορφού Ση, Αετός, Δωδεκάνησος - Express Karystos, Corfu Sea, Aetos]

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Εξπρές Κάρυστος [Κορφού Ση, Αετός, Δωδεκάνησος - Express Karystos, Corfu Sea, Aetos]

    Ένα καράβι ελληνικής κατασκευής ήταν και το СORFU SEA των Αγαπητών, αργότερα γνωστό και ως ΕΞΠΡΕΣ ΚΑΡΥΣΤΟΣ.

    Ανέβασα τις δύο παρακάτω φωτογραφίες που το δείχνουν πριν (το 1987)
    και μετά τη μετασκευή που του άλλαξε την εμφάνιση. Έχω την αίσθηση οτι το καράβι μεταξύ άλλων πρέπει να διαπλατύνθηκε.
    Σίγουρα άλλαξε η θέση των φουγάρων, η διαρύθμιση του καθρέφτη και η μορφή της πλώρης.

    untitled2.jpg

    untitled1.jpg

    Το πλοίο είχε καθελκυσθεί το 1971 ως ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ, ενώ ολοκληρώθηκε αρκετά αργότερα. Το 1977 μετανομάστηκε ΑΕΤΟΣ και κάποια στιγμή έδεσε στην Ελευσίνα.

    Για τον Αγαπητό ταξίδεψε ως CORFU SEA στη γραμμή Ιταλία-Ελλάδα και αργότερα Ηγουμενίτσα-Κέρκυρα.
    Ως ΕΞΠΡΕΣ ΚΑΡΥΣΤΟΣ ταξίδεψε από Ραφήνα-Κάρυστο το 1996-2000. Κατόπιν έδεσε ωσπου πήγε για σκραπ το 2004 στην Ινδία.

    Μήπως κάποιος φίλος γνωρίζει αν και που ταξίδεψε ως ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ ή ως ΑΕΤΟΣ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 03-03-2008 στις 22:45

  2. #2

    Προεπιλογή

    Ωραιες φωτο Ellinis. Σχετικα με την διαπλατυνση δεν ειμαι σιγουρος, το κρινεις με βαση το σπασιμο που κανει στην πλωρη ή απο αλλες πηροφοριες? Εχω παντως την εντυπωση (οχι βεβαιοτητα) οτι αυτο το σπασιμο στην πλωρη αλλα και στην πρυμνη το ειχε και πριν τη μετασκευη. Μηπως ηταν και αυτο να γινει με πλωρη κατι σαν το Μιαουλης, νυν Αγ. Νεκταριος Αιγινας, τελικα εγινε κανονικη πλωρη οπως οπως και κανει το σπασιμο εκει

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Eίχα ταξιδέψει μια φορά με το καράβι, απο Ηγουμενίτσα Κέρκυρα με άσχημο καιρό. Αυτό που μου είχε κάνει απίστευτη εντύπωση ήταν πως το κυρίως κατάστρωμα είχε ταυτόχρονα κλίση προς τα πρύμα αλλά και κλίση από το διαμήκη άξονα και προς τα αριστερά και προς τα δεξιά!

    Δεν μπορώ να φανταστώ οτι το αποτέλεσμα αυτό ήταν από σχεδίασης του, για αυτό αναρωτιέμαι μήπως διαπλατύνθηκε...

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Το πλοίο ναυπηγήθηκε ως ΑΕΤΟΣ και μετά έγινε ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ για την ''Ναυτική Εταιρεία Οχηματαγωγών Κυκλάδων''. Το πλοίο πράγματι διαπλατύνθηκε στο Πέραμα.

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Esperos, γνωρίζεις αν και που ταξίδεψε ως ΑΕΤΟΣ και ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ;

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Ως Αετός καθελκύστηκε, αλλά παρέμενε για αρκετό χρόνο ημιτελές. Δρομολόγια ξεκίνησε με το όνομα Δωδεκάνησος νομίζω για Κυκλάδες για μικρό χρονικό διάστημα, μετά ήλθε η κατάσχεση και στην συνέχεια η αγορά από τους Αγαπητούς.

  7. #7
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Το θυμάμαι στου Βασιλειάδη μετά απο τον παροπλισμό του ώς Corfu Sea, και λιγο πρίν να γίνει Εξπρές Κάρυστος με τα φίκια να έχουν προκαλέσει μία ανυπόφορη μυρωδιά απο 100 μέτρα μακρια. Στη γάστρα φαίνονταν έντονα και η διαπλάτυνση...

  8. #8
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Tutte le donne sono belle

    Κάθε πλοίο έχει τη δική του ομορφιά.
    Ο Φελλίνι έλεγε και πίστευε ότι "Tutte le donne sono belle" ("Όλες οι γυναίκες είναι όμορφες"), και νομίζω ότι το ίδιο ισχύει και για τα πλοία.
    Το "Εξπρές Κάρυστος" είχε ακούσει πολλά στα χρόνια που ταξίδευε.
    Μερικές φορές άδικα, άλλοτε πάλι δίκαια.
    Πάντως, κάθε πλοίο που φεύγει μας λείπει και το θυμόμαστε.
    Εδώ στη Ραφήνα τον Οκτώβριο του 1999.

    Το Εξπρές Κάρυστος στη Ραφήνα.jpg

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Μιας και έμαθα επιτέλους να ανεβάζω φωτογραφίες, ιδού μία από μένα με το πλοίο στην Ηγουμενίτσα στην προ μετασκευής του περίοδο.
    CORFU SEA.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 08-03-2008 στις 14:59

  10. #10

    Προεπιλογή

    Βλεπω παντως οτι εκεινο το ''σπασιμο'' που εγραφα στην πλωρη το ειχε και πριν τη μετασκευη. Ευχαριστουμε για την ιστορικη σου φωτο φιλε esperos.

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας