Σελίδα 4 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 212

Θέμα: Νέαρχος [Menhir, Lobo Dos Mares, Lobo Marinho, Safari, Pernas Safari, Christian IV]

  1. #31
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ELIAS είναι ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ. Έχουμε θέμα γι' αυτό?????
    Kαλά το μάντεψα,είναι πρώην ΑΒΑΝΤΙΣ Ι. Βάλε το εκεί που έχουμε μότορσιπς κλπ
    Αν κ έχει καταπέλτη στην αριστερή πάντα δεν είναι ρο-ρό.Ωραίο εργαλείο γιά κάποια φορτία.'Εχει κρενόμπιγα γιά να φορτοεκφορτώνει κ από πάνω.Στη Νορβηγία δουλεύουν πολλά.
    Το MENHIR λένε θα βγει NEAΡΧΟΣ,πολύ μικρό γιά ρο-ρό από γκαράζ κ από ύψος.Να δούμε πού κ πώς θα δουλέψει.

  2. #32
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ώρες είναι να δούμε και το Μακεδονία (Ferry Amami) να ......ξανά γίνετε πλοίο.

  3. #33

    Προεπιλογή Παν μέτρον άριστον !!!!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και από τις δύο πλευρές του έχουν αφαιρεθεί οι 3+3 σωσίβιες λέμβοι όπως και τα ανάλογα καπόνια (μηχανισμοί συγκράτησης).
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα "ανακρέμασης κ καθαίρεσης" (επωτίδες).
    Εγώ πάλι αγαπητέ ΒΙΚΤΩΡ ούτε καν θα το τολμούσα !!! Παραμένω σταθερά αμετακίνητος στο "καπόνια - μηχανισμοί συγκράτησης" έστω και αν κινδυνεύσω να χαρακτηριστώ έως και ...βάρβαρος. Έχω δε την βεβαιότητα πως αν έγραφα "Έχουν αφαιρεθεί από το πλοίο οι .....επωτίδες ανακρέμασης και καθαίρεσης", όχι μόνο δεν θα καταλάβαινε κανείς τι εννοώ αλλά θα γέλαγε μαζί μου ως και το .....ποικιλόχρουν αμνοερίφιον !!!!!

  4. #34
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Σάμη Κεφαλληνίας
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι αγαπητέ ΒΙΚΤΩΡ ούτε καν θα το τολμούσα !!! Παραμένω σταθερά αμετακίνητος στο "καπόνια - μηχανισμοί συγκράτησης" έστω και αν κινδυνεύσω να χαρακτηριστώ έως και ...βάρβαρος. Έχω δε την βεβαιότητα πως αν έγραφα "Έχουν αφαιρεθεί από το πλοίο οι .....επωτίδες ανακρέμασης και καθαίρεσης", όχι μόνο δεν θα καταλάβαινε κανείς τι εννοώ αλλά θα γέλαγε μαζί μου ως και το .....ποικιλόχρουν αμνοερίφιον !!!!!
    Επειδή είμαι του επαγγέλματος και ξέρω κάτι παραπάνω και έχω περάσει από την σχολή σωστικών αρκετές φορές αυτά τα καπόνια λέγονται ''Καπόνια Βαρύτητος''.

  5. #35
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι αγαπητέ ΒΙΚΤΩΡ ούτε καν θα το τολμούσα !!! Παραμένω σταθερά αμετακίνητος στο "καπόνια - μηχανισμοί συγκράτησης" έστω και αν κινδυνεύσω να χαρακτηριστώ έως και ...βάρβαρος. Έχω δε την βεβαιότητα πως αν έγραφα "Έχουν αφαιρεθεί από το πλοίο οι .....επωτίδες ανακρέμασης και καθαίρεσης", όχι μόνο δεν θα καταλάβαινε κανείς τι εννοώ αλλά θα γέλαγε μαζί μου ως και το .....ποικιλόχρουν αμνοερίφιον !!!!!
    Αγαπητέ ΕV γιά το συγκράτησης ενίσταμαι,αντίθετα ανακρέμασης κ καθαίρεσης (καθέλκυσης γιά μερικούς) περιγράφει την λειτουργία τους.Επωτίδες σκέτο είναι τα καπόνια και το έγραψα γιά να μην ξεχνάμε την επίσημη ονομασία.
    Γιά τον φίλο Eptanisos1989 επίσης είμαι του επαγγέλματος αλλά παλαίμαχος κ μην νομισθεί ότι περιμένω καμιά wikipedia να τα μάθω.Ναι είναι καπόνια βαρύτητος όμως δεν θέλησα να μπω σε λεπτομέρειες όσον αφορά το είδος.

  6. #36
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Η....... κοπτοραπτική στο Menhir άρχισε. Όπως βλέπετε κόπηκε το κομμάτι από το άνω deck και με το πλωτό του Σπανόπουλου πήγαινε για Πέραμα.....μάλλον στο ναυπηγείο του εκεί, για να φύγει για scrap. Για να δούμε τι θα γίνει στην πορεία.

    MENHIR-19-11-03-2016.jpg MENHIR-21-11-03-2016.jpg

  7. #37
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η....... κοπτοραπτική στο Menhir άρχισε. Όπως βλέπετε κόπηκε το κομμάτι από το άνω deck και με το πλωτό του Σπανόπουλου πήγαινε για Πέραμα.....μάλλον στο ναυπηγείο του εκεί, για να φύγει για scrap. Για να δούμε τι θα γίνει στην πορεία.

    MENHIR-19-11-03-2016.jpg MENHIR-21-11-03-2016.jpg
    Φίλε Παντελή απέναντι το ένα μπαλκερ είναι το ΝΙΚΟΛΑΟΣ Α. Το άλλο πώς λέγεται;
    Eνημερωτικά είναι του χιώτη Μίχαλου.

  8. #38

    Προεπιλογή

    Από ότι βλέπω έχει απομακρυνθεί (εξ αριστερών του πλοίου) η θαλαμηγός ΜΑΣΚΩΤ που βρισκόταν εκεί αρκετά χρόνια. Λογικά αυτή η μετακίνηση έγινε ώστε να μπορεί να πλευρίζει εκεί πλωτός γερανός για να παίρνει τα κομμάτια που αφαιρούνται, μιας και εκ δεξιών του MENHIR βρίσκεται το παλετάδικο ELIAS.

  9. #39

    Προεπιλογή

    Aραγε να εχουν βαλει σε λειτουργεια τις μηχανες , ηλεκτρογεννητριες και αλλα μηχανηματα ή το μετασκευαζουν πρωτα και μετα βλεπουν, γιατι πρεπει να ειναι ανενεργο για μια δεκαετια περιπου

  10. #40
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aραγε να εχουν βαλει σε λειτουργεια τις μηχανες , ηλεκτρογεννητριες και αλλα μηχανηματα ή το μετασκευαζουν πρωτα και μετα βλεπουν, γιατι πρεπει να ειναι ανενεργο για μια δεκαετια περιπου
    Το Μασκωτ,πηγε στην θέση που ηταν για χρόνια το Μαρθα, ηλεκτ/τριες του πλοιου δεν μπήκαν μπροστά,όσο
    ήμουν εκει.(3 ωρες)εχασα και τον καφε με τον Παντελη!!!!!θελετε κ αλλα.

Σελίδα 4 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας