Σελίδα 18 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 171 έως 180 από 212

Θέμα: Νέαρχος [Menhir, Lobo Dos Mares, Lobo Marinho, Safari, Pernas Safari, Christian IV]

  1. Προεπιλογή

    Ειλικρινά σεβαστή πέρα για πέρα η άποψή σου φίλε EV, αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό της ανάλυσής σου... Προφανώς είναι η κλασσική (και σωστή) νοοτροπία μιας ομάδας τεχνικών, επιστημόνων ίσως και έμπειρων στο αντικείμενό τους που ισχύει σε όλες τις δραστηριότητες που απαιτούν προσπάθεια, ασχέτως σκοπου, εμπορικού ή ερευνητικού: Θα προσπαθήσουμε και ότι βγει. Κανείς δε λέει ποτέ ότι είναι μάγος και ότι έχει σίγουρη την 100% επιτυχία, ειδικά σε ένα τέτοιο δύσκολο εγχείρημα...

  2. #172

    Προεπιλογή

    Φίλε μου VASILIS CRETA σε ευχαριστώ για τον σεβασμό σου στην άποψη μου, αλλά πρώτον, δεν εξέφρασα καμμία άποψη και κατά δεύτερον δεν έκανα καμμία απολύτως ανάλυση (που ακριβώς είδες οποιαδήποτε ανάλυση ???).

    Έγραψα πολύ απλά (και χωρίς ανάλυση) ότι η χρήση του όρου "θα προσπαθήσουμε" αφήνει αναμφίβολα κάποια ερωτηματικά όσον αφορά το μέλλον του πλοίου. Και εν τέλει δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς μαζί μου. Το ίδιο δεν λες και εσύ ??? Και μάλιστα το έχεις υπογραμμίσει - τονίσει, "Θα προσπαθήσουμε και ότι βγει." και προσθέτεις ότι κανένας δεν έχει σίγουρη 100% την επιτυχία. Εγώ είπα κάτι το διαφορετικό ???

    Νομίζω πως έχουμε να κάνουμε με απλά Ελληνικά. Όταν τρακάρεις το αυτοκίνητο σου, και το πας στον φαναρτζή να στο φτιάξει, αν σου πει "θα προσπαθήσω να στο φτιάξω" αυτό σημαίνει αυτόματα ότι μπορεί και να μην τα καταφέρει τελικά να στο φτιάξει. Λέω κάτι λάθος ???

  3. Προεπιλογή

    Ίσως θα έπρεπε να πω "συμπέρασμα" και όχι "ανάλυση". Για τα ερωτηματικά, φυσικά και συμφωνώ, άλλωστε το παράδειγμά σου όλοι λίγο πολύ το έχουμε ζήσει (να μας χαλάει κάτι και να μας... ανακοινώνουν "πέταξέ το και καλά έξοδα"...), ίσως γι αυτό μου έκανε εντύπωση που στάθηκες σε αυτό το σημείο μια και (κατα τη γνώμη μου) θεωρείται αυτονόητο ότι πάντα υπάρχει η πιθανότητα αποτυχίας. Απο κει και πέρα τους αφήνουμε να γνωρίζουν καλύτερα, να μετράνε καλύτερα τις πιθανότητες (άλλωστε στην προηγούμενη φράση τους μιλάνε για διάσωση του πλοίου) και φυσικά να αποκτουν όλο και περισσότερες τεχνικές εμπειρίες.

  4. #174

    Προεπιλογή

    Φίλε μου ελπίζω να με συγχωρέσεις, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Προσπαθώ μεν αλλά δεν......

    Συμφωνείς μεν -όπως έγραψες- για τα ερωτηματικά όσον αφορά το μέλλον του πλοίου, αλλά παράλληλα σου έκανε εντύπωση το ότι "στάθηκα σε αυτό το σημείο"....... Σε ποιό σημείο δηλαδή θα έπρεπε να σταθώ ??? Δεν έκρινα φίλε μου ούτε -πολύ περισσότερο- κατέκρινα κανέναν, τεχνικό, επιστήμονα, ναυπηγό. Δεν είπα ότι το "θα προσπαθήσουμε" σημαίνει ότι οι αρμόδιοι δεν έχουν επαρκείς γνώσεις και ικανότητες και άρα είναι πιθανή η αποτυχία εξ αιτίας αυτών, ποιός είμαι εγώ που θα μπορούσα να κρίνω κάτι τέτοιο ??? Το αυτονόητο είπα, το ευνόητο, το κοινώς λογικό, ότι δηλαδή η χρήση της έκφρασης "θα προσπαθήσω" σε οποιαδήποτε πτυχή της ζωής μας, αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο "να μην τα καταφέρω", όχι λόγω γνώσεων και ικανοτήτων αλλά για οποιοδήποτε άλλο λόγο που μπορεί να υφίσταται, λόγου χάριν να είναι ασύμφορο οικονομικά.

    Πιό "λιανά" δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω, ελπίζω να ήμουν σαφής.

  5. #175
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Νέαρχος από τις 13/11 που ήρθε από την Σαντορίνη έχει δέσει στη Βόρεια πλευρά του ναυπηγείου Σπανόπουλου στη Σαλαμίνα απ' όπου και αυτή η φωτο, αναμένοντας από το γραφείο του κ. Κηπουρόπουλου την μελέτη για την αποκατάσταση της ζημιάς. Εκείνο που το έσωσε ήταν ότι είναι σκάφος ice-class. Εύχομαι καλή συνέχεια και σύντομα να το έχουμε πάλι κοντά μας, να αρμενίζει στο Αιγαίο.

    ΝΕΑΡΧΟΣ-67-25-11-2018.jpg

  6. #176

    Προεπιλογή

    Το πλοίο έχει ανεβεί σε δεξαμενή στο ναυπηγείο Σπανόπουλου στην Σαλαμίνα.

    IMG_0207.jpg
    Σαλαμίνα - 08/12/2018

  7. #177
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ας δούμε λοιπόν το Νέαρχος που έχει βγει στη δεξαμενή του ναυπηγείου Σπανόπουλου για την επισκευή στα ύφαλα του. Καλή συνέχεια και εύχομαι σύντομα να αλωνίζει και πάλι στο Αιγαίο.

    ΝΕΑΡΧΟΣ-69-10-12-2018.jpg

  8. #178
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ενημέρωση πορείας εργασιών αποκατάστασης ζημιών στο Φ/Γ-Ο/Γ ΝΕΑΡΧΟΣ



    Η επισκευή του «ΝΕΑΡΧΟΣ», τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την εξωτερική πλευρά των υφάλων του, πλησιάζει στο τέλος της και μέσα στις επόμενες ημέρες προβλέπεται να βρεθεί και πάλι στο στοιχείο του, στην θάλασσα. Εκεί, θα συνεχισθούν οι εργασίες από τα συνεργεία στο εσωτερικό του πλέον, ώστε να ολοκληρωθεί πλήρως η επισκευή του.



    Έχει ολοκληρωθεί ο έλεγχος αξόνων (εξωτερικά) και πηδαλίων και ολοκληρώνεται ο έλεγχος όλων των εξωτερικών ηλεκτροσυγκολλήσεων των υφάλων με υπέρηχους και ο έλεγχος ευθυγράμμισης της τρόπιδας. Μετά την καθέλκυση του πλοίου, μαζί με τις υπόλοιπες εργασίες, θα συνεχισθούν και οι έλεγχοι, κυρίως των αξονικών συστημάτων του αλλά και των υπόλοιπων μηχανημάτων.



    Τελικά, η ζημιά από το ατύχημα ήταν αρκετά σοβαρή και μεγάλη. Χρειάσθηκαν λεπτές επεμβάσεις από όλους, ώστε να επανέλθει το πλοίο στην αρχική του κατάσταση. Όλοι αντιμετωπίσαμε την κατάσταση με πολύ σοβαρότητα αλλά και με μεγάλη ταχύτητα. Όταν λέμε «όλοι» εννοούμε όλοι. Και τούτο διότι η επισκευή του πλοίου δεν είναι μόνο όσες εργασίες πραγματοποιούνται από τα συνεργεία. Σημαντική εργασία αποτελεί π.χ. ο προγραμματισμός (και όχι μόνο των εργασιών) καθώς και η διαχείριση της όλης κατάστασης από κάθε άποψη (τεχνική, οικονομική, ασφαλιστική, ασφαλείας κλπ).



    Εάν κάποιος αποφασίσει να εξετάσει τον ρόλο, τον οποίο θα πρέπει να έχει, σε μια τέτοια περίπτωση ο ναυπηγός και κάτω από το πρίσμα των όσων αναφέρθηκαν παραπάνω, θα καταλάβει πόσο ουσιαστικός θα πρέπει να είναι ο ρόλος του ναυπηγού μιας εταιρείας σε παρόμοια αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση. Σε αυτό το σημείο είναι η διαφορά, την οποία το τεχνικό μας γραφείο προσπαθεί να κάνει στην ναυτιλιακή αγορά σε ό,τι αφορά στην παροχή υπηρεσιών.
    Πηγή & φωτογραφίες: Αναστάσιος Π. Κηπουρόπουλος – Τεχνική Ναυπηγική Μ.Ε.Π.Ε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos.... : 22-01-2019 στις 01:18

  9. #179
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Νέαρχος τελείωσε με τις εργασίες αποκατάστασης της ζημιάς, πρέπει να τελείωσε και με τις επιθεωρήσεις και σήμερα βγήκε ένα δοκιμαστικό στη ράδα του Πειραιά. Μετά επέστρεψε στη Δραπετσώνα στην θέση των RO/RO. Σύντομα θα αναλάβει και πάλι δράση. Καλή συνέχεια.

    ΝΕΑΡΧΟΣ-71-10-12-2018.jpg

  10. #180
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Καλο ξεκίνημα στο Όμορφο Νέαρχος.
    P1260338.JPG

Σελίδα 18 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας