Σελίδα 30 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 20282930313240 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 291 έως 300 από 402

Θέμα: Mega Jet [Thundercat I, Incat 035, Cat Link I]

  1. #291
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από speedrunner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτή την λογική και το Αλκυόνη πήγε Βόλο για να ξεκινήσει καινούριο δρομολόγιο ενδιαφέρει κανένα??? και το Παναγία Πάρου βρίσκετε στο Μπάρι για καινούριο δρομολόγιο ενδιαφέρει κανένα??? και τα δύο τα μάθαμε απο την κίνηση τους στο AIS.
    Οοοο Χριστέ μου ΚΑΤΑΣΚΟΠΙΑ!!!!!
    Για να σοβαρευτούμε λίγο εδώ μέσα γιατί τελευταία έχουμε ξεφύγει τελείως!!!
    Φυσικά και μας ενδιαφέρει που πάει ένα πλοίο, αν πάει σε μια καινούρια γραμμή αν εκτελεί κάποιο έκτακτο δρομολόγιο κτλ, δεν είναι δυνατόν να μας ενδιαφέρουν μόνο οι φωτογραφίες πλοίων ( που τις περισσότερες φορές δεν δείχνουν και τίποτα καινούριο) και να μην μας ενδιαφέρουν τα ίδια τα πλοία. Διαφορετικά ας κλείσετε το forum και αφήστε ανοιχτό μόνο το foto gallery για να ανεβαίνουν φωτογραφίες και τέλος.
    Προφανώς δεν κατάλαβες το σκεπτικό. Δεν μίλησα για φωτογραφίες εγώ ούτε υπονόησα κάτι... εσύ τα γράφεις αυτά, αλλά και τα κάνεις. Όταν εγώ ανεβάζω φωτογραφία εχω κάτι να πω και το λέω μέσα απο αυτήν (-ες). Αν δεν έχουμε κάτι να πούμε σιωπούμε και διαβάζουμε τι λένε οι άλλοι. Φόρουμ δεν είναι όμως έπεσε η ταχύτητα από 19.2 έγινε 19.1 ξέρει κανείς κάτι? γιατί αυτό δεν είναι είδηση... Αν κάποιος ξέρει μια είδηση την γράφει, αν δεν την ξέρει την ψάχνει στο τηλ με τους αρμόδιους πράκτορες ή εταιρεία....

    Αυτό που ήθελα να πω είναι σαφές και ενοχλεί. Όταν κάτι λέμε δεν είμαστε εριστικοί ούτε υποχόνδριοι, από κάπου ακούμε παράπονα και οφείλουμε να τα γνωρίσουμε στους υπόλοιπους με τον Α ή τον Β τρόπο. Αν θεωρείς λοιπόν ότι εδώ δεν είμαστε σοβαροί (όπως υπονοείς) μπορείς να διαλέξεις κάτι σοβαρότερο... δεν σε κρατά κανείς εδώ με το ζόρι.

  2. #292
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν κατάλαβες το σκεπτικό. Δεν μίλησα για φωτογραφίες εγώ ούτε υπονόησα κάτι... εσύ τα γράφεις αυτά, αλλά και τα κάνεις. Όταν εγώ ανεβάζω φωτογραφία εχω κάτι να πω και το λέω μέσα απο αυτήν (-ες). Αν δεν έχουμε κάτι να πούμε σιωπούμε και διαβάζουμε τι λένε οι άλλοι. Φόρουμ δεν είναι όμως έπεσε η ταχύτητα από 19.2 έγινε 19.1 ξέρει κανείς κάτι? γιατί αυτό δεν είναι είδηση... Αν κάποιος ξέρει μια είδηση την γράφει, αν δεν την ξέρει την ψάχνει στο τηλ με τους αρμόδιους πράκτορες ή εταιρεία....

    Αυτό που ήθελα να πω είναι σαφές και ενοχλεί. Όταν κάτι λέμε δεν είμαστε εριστικοί ούτε υποχόνδριοι, από κάπου ακούμε παράπονα και οφείλουμε να τα γνωρίσουμε στους υπόλοιπους με τον Α ή τον Β τρόπο. Αν θεωρείς λοιπόν ότι εδώ δεν είμαστε σοβαροί (όπως υπονοείς) μπορείς να διαλέξεις κάτι σοβαρότερο... δεν σε κρατά κανείς εδώ με το ζόρι.
    Για μια στιγμή, βρε φίλε Leo! Τώρα τι σου φταίει ο Speedrunner?? Ούτε κατηγόρησε κανέναν, ούτε κάτι υβριστικό είπε... Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα μαζί του, και για μια ακόμη φορά θέλω να σου πω χωρίς να θέλω να τσακωθούμε, γιατί όλοι μας εδώ μέσα είμαστε λόγω της κοινής μας αγάπης για τα καράβια, ότι δε νοείται καραβολάτρης χωρίς να ενδιαφέρεται τι κάνει το κάθε καράβι και πού πάει... Δηλαδή αν καταργήσουμε να αναρωτιόμαστε για τα ταξίδια και τη ζωή των καραβιών (γιατί η ζωή των καραβιών είναι τα ταξίδια τους πρώτο και κύριο) τότε με τι να ασχοληθούμε?? Μόνο με τις φωτογραφίες?? Δε λέγεται κατασκοπεία το να αναρωτιέται κάποιος πού πάει το τάδε καράβι... Πχ αν συναντήσεις στην Κηφισίας ένα τρόλλεϋ δε μπορείς κάλλιστα να αναρωτηθείς για το δρομολόγιό του?? Τι θα κάνεις τότε, θα πάρεις τον ΟΑΣΑ τηλ/νο?? Πρώτη σκέψη σου θα είναι να ρωτήσεις το διπλανό σου πού πάει αυτό το τρόλλεϋ, ή το φίλο σου που ίσως ξέρει κάτι παραπάνω από σένα... Έτσι κι εμείς εδώ: Παίζουμε το ρόλο των φίλων και των διπλανών που απλά από καραβολατρικό ενδιαφέρον θέλουμε να μάθουμε για τα ταξίδια των αγαπημένων μας πλοίων... Πού είναι το κακό σ' αυτό επιτέλους???

  3. #293
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Μήν μπερδεύουμε όμως το χόμπυ της καραβολατρίας με το να είσαι κολλημένος πίσω απο το Monitor το AIS και το openseas.... Πας στο λιμάνι και χαζεύεις, πέρνεις ένα παπόρι το πρωι και πας τσάρκα στα νησιά, χαζεύεις το πέλαγο....

  4. #294
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Θα μου επιτρέψετε μια παρέμβαση και από μένα.
    Θεωρώ την ερώτηση του Highspeed 4 σωστή.
    Βλέπεις από κάτι τέτοια αφενός ενημερωνόμαστε καλύτερα, αφετέρου ψαχνόμαστε περισσότερο.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση το Mega Jet βρέθηκε χθες στη Νάξο για ανεφοδιασμό. Μάλιστα αυτή τη στιγμή που σας γράφω το ποστ, περιμένει να αδειάσει το λιμάνι το για να ξαναδέσει στη Νάξο για τον ίδιο λόγο και σήμερα.
    Το πρόβλημα προέκυψε αφού στο Ηράκλειο δεν είναι πλέον εφικτός ο ανεφοδιασμός πλοίων, υποχρεώνοντας το MegaJet να «γεμίζει» στη Νάξο. Αν είναι δυνατό, λέω εγώ!
    Επομένως αποτελεί θέμα το γεγονός, Θέμα το οποίο τώρα θα το τρέξω και δημοσιογραφικά, γιατί είναι αδιανόητο να ακυρωθούν δρομολόγια για χιλιάδες τουρίστες. Το τελικό χτύπημα λέγαμε χθες είναι η απεργία των ιδιοκτητών Δ.Χ. για το τουρισμό αλλά αυτή τη παράμετρο πραγματικά δεν την είχαμε σκεφτεί.
    Να ευχαριστήσω λοιπόν τον HighSpeed4 για την επισήμανση, την οποία προφανώς ο Leo θα είδε διαφορετικά. Χρειάζονται λοιπόν στο forum τέτοιες επισημάνσεις για να οδηγούμαστε στα όποια συμπεράσματα και αναζητήσεις.
    Και εμείς οι δημοσιογράφοι θα πρέπει να ξέρετε σεβόμαστε το έργο του Nautilia.gr το οποίο παρακολουθούμε στενά, τουλάχιστον όσοι ενασχολούμαστε με θέματα που άπτονται της ναυτιλίας και δεν είναι λίγες οι φορές που τα μέλη (συνφορουμίτες) ως άλλοι στρατεύσιμοι ύλης, μας δίνουν επαρκή πληροφόρηση την οποία ενίοτε σας την γυρίζουμε πίσω … για το αζημίωτο!!
    Σε κάθε περίπτωση θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι ο HighSpeed 4 ορθώς ενήργησε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη villy : 27-07-2010 στις 15:26
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

  5. #295
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Σε συνομιλία που είχα μόλις τώρα με το Λιμεναρχείο Ηρακλείου με ενημέρωσαν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα ανεφοδιασμού στο λιμάνι, δίχως να είναι όμως και βέβαιοι για το γεγονός, αφού αυτούς δεν τους αφορύν οι συμφωνίες ναυτιλιακών με εταιρίες ανεφοδιασμού, αλλά ο ασφαλής ανεφοδιασμός αι μόνο. ¶ρα αυτά που μου είπε νωρίτερα ο πλοίαρχος του MegaJet ευσταθούν. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ή έχει τρόπο να μάθει κάτι ακόμα ας το ποστάρει γιατί με την συνέχιση της απεργίας προκύπτει μείζον θέμα.
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

  6. #296
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    766

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από villy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου επιτρέψετε μια παρέμβαση και από μένα.
    Θεωρώ την ερώτηση του Highspeed 4 σωστή.
    Βλέπεις από κάτι τέτοια αφενός ενημερωνόμαστε καλύτερα, αφετέρου ψαχνόμαστε περισσότερο.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση το Mega Jet βρέθηκε χθες στη Νάξο για ανεφοδιασμό. Μάλιστα αυτή τη στιγμή που σας γράφω το ποστ, περιμένει να αδειάσει το λιμάνι το για να ξαναδέσει στη Νάξο για τον ίδιο λόγο και σήμερα.
    Το πρόβλημα προέκυψε αφού στο Ηράκλειο δεν είναι πλέον εφικτός ο ανεφοδιασμός πλοίων, υποχρεώνοντας το MegaJet να «γεμίζει» στη Νάξο. Αν είναι δυνατό, λέω εγώ!
    Επομένως αποτελεί θέμα το γεγονός, Θέμα το οποίο τώρα θα το τρέξω και δημοσιογραφικά, γιατί είναι αδιανόητο να ακυρωθούν δρομολόγια για χιλιάδες τουρίστες. Το τελικό χτύπημα λέγαμε χθες είναι η απεργία των ιδιοκτητών Δ.Χ. για το τουρισμό αλλά αυτή τη παράμετρο πραγματικά δεν την είχαμε σκεφτεί.
    Να ευχαριστήσω λοιπόν τον HighSpeed4 για την επισήμανση, την οποία προφανώς ο Leo θα είδε διαφορετικά. Χρειάζονται λοιπόν στο forum τέτοιες επισημάνσεις για να οδηγούμαστε στα όποια συμπεράσματα και αναζητήσεις.
    Και εμείς οι δημοσιογράφοι θα πρέπει να ξέρετε σεβόμαστε το έργο του Nautilia.gr το οποίο παρακολουθούμε στενά, τουλάχιστον όσοι ενασχολούμαστε με θέματα που άπτονται της ναυτιλίας και δεν είναι λίγες οι φορές που τα μέλη (συνφορουμίτες) ως άλλοι στρατεύσιμοι ύλης, μας δίνουν επαρκή πληροφόρηση την οποία ενίοτε σας την γυρίζουμε πίσω … για το αζημίωτο!!
    Σε κάθε περίπτωση θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι ο HighSpeed 4 ορθώς ενήργησε.

    Φίλε Villy το πρόβλημα είναι ότι οι πιο πολλοί είναι πιτσιρίκια εδώ μέσα και έχουν άγνοια κινδύνου...Γιατί κανείς από αυτούς δεν έχει ιδέα τι συνέπεια μπορεί να χει για πληρώματα των πλοίων μια χαζομάρα που θα γραφτεί εδώ!
    Αλλά λίγοι καταλαβαίνουν δυστυχώς και οι πιο πολλοί νομίζουν ότι το AIS είναι playstation να κάνουν ότι θέλουν!!
    Επίσης η δικαιολογία τους είναι έτοιμη...Καραβολατρικό ενδιαφέρον!!!

  7. #297
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    NAXOS
    Μηνύματα
    1.018

    Προεπιλογή

    ΠΡΟΣ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ,ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΝΑΞΟΥ.

    IMG_5979.JPG

    IMG_5988.JPG

  8. #298
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήν μπερδεύουμε όμως το χόμπυ της καραβολατρίας με το να είσαι κολλημένος πίσω απο το Monitor το AIS και το openseas.... Πας στο λιμάνι και χαζεύεις, πέρνεις ένα παπόρι το πρωι και πας τσάρκα στα νησιά, χαζεύεις το πέλαγο....
    Να μην ξεχνάμε ότι πολλοί δεν έχουν την άνεση (χρόνου και χρήματος) να πηγαίνουν στα λιμάνια όσο συχνά θα ήθελαν, ούτε βέβαια να ταξιδεύουν συνεχώς. Και ποιος δε θα το ήθελε! Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν είναι καραβολάτρες.
    Γι'αυτούς το internet και το AIS είναι η καθημερινή τους επαφή με το χόμπι τους και στον λιγοστό ελεύθερο χρόνο που έχουν στο σπίτι ή στη δουλειά ταξιδεύουν νοερώς μέσα από τον υπολογιστή.
    Με λίγα λόγια εγώ προσωπικά... μπερδεύω το χόμπι της καραβολατρείας με το PC. Μακάρι να μπορούσα να κάνω διαφορετικά!

  9. #299
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από noulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μην ξεχνάμε ότι πολλοί δεν έχουν την άνεση (χρόνου και χρήματος) να πηγαίνουν στα λιμάνια όσο συχνά θα ήθελαν, ούτε βέβαια να ταξιδεύουν συνεχώς. Και ποιος δε θα το ήθελε! Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν είναι καραβολάτρες.
    Γι'αυτούς το internet και το AIS είναι η καθημερινή τους επαφή με το χόμπι τους και στον λιγοστό ελεύθερο χρόνο που έχουν στο σπίτι ή στη δουλειά ταξιδεύουν νοερώς μέσα από τον υπολογιστή.
    Με λίγα λόγια εγώ προσωπικά... μπερδεύω το χόμπι της καραβολατρείας με το PC. Μακάρι να μπορούσα να κάνω διαφορετικά!
    Παρόλα αυτά δεν το έχεις κάνει σημαία, το χειρίζεσαι με μέτρο και σύνεση, αυτό έχει σημασία. Εύχομαι να βρεις και τον χρόνο να καραβολατρίσεις και live.

  10. #300
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    To MEGA JET ενα πολυ ομορφο ταχυπλοο στην Σαντορινη.

    DSC01501.JPG
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 29-07-2010 στις 07:37

Σελίδα 30 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 20282930313240 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας