Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 46 από 46

Θέμα: Ατύχημα Ε/Γ - Τ/Ρ Γιωργής

  1. #41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pontios thessaloniki Εμφάνιση μηνυμάτων
    παλαιοτερα λεγοταν πορτοκαλις ηλιος;
    Λογικα θα το θυμασαι αραγμενο στη Θεσσαλονικη για αρκετα χρονια στη δεκαετια του '90. Ηταν δεμενο κοντα εκει που τωρα ειναι το Kitchen Bar.

  2. #42
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    332

    Προεπιλογή

    εχεις δικαιο,αλλα δεν θυμαμαι αν λεγοταν και τοτε πορτοκαλισ ηλιος.μηπως ειχε και αλλο ονομα βοηθησε με.

  3. #43

    Προεπιλογή

    Οχι μονο αυτο το ονομα ειχε οσο ηταν στη Θεσ/κη. Μηπως θυμασαι το Αγ Γερασιμος η το Σαρωνις και σε μπερδευει?

  4. #44
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Με κάποια καθυστέρηση , τώρα έτυχε να διαβάσω τα παραπάνω (βλέπεις είναι τόσες πολλές οι ενότητες και που να τις προλάβεις ) να συμφωνήσω και εγώ με ορισμένους σχετικά με τα ΜΜΕ ( βρε παιδί μου πως γίνεται σχεδόν οι ίδιοι να είναι ειδικοί δια τους σεισμούς για το τσουνάμι για τα πλοία για τα τραίνα , τα αεροπλάνα της πυρκαγιές , δεν ξέρω τι άλλο αλλά γενικά ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ για τα πάντα.) και αφού σας γνωρίσω ότι στα νιάτα μου παρ’ ότι έχω ταξιδέψει στον Αργοσαρωνικό με αρκετά πλοία (Χαρά,Νεραϊδα,Πίνδος,Καμέλια,Μάχη,Σαρωνίς, ίσως και κάποιο ακόμα ) με τον Πορτοκαλί δεν ταξίδεψα ποτέ.
    Έψαξα όμως (φοβερός αυτός ο <googlis> και βρήκα τις πιο κάτω φωτογραφίες.
    Αν τις έχει παραθέσει κάποιος άλλος αλλού ας με συγχωρέσει για την επανάληψη.

    Α! να μη ξεχάσω μιας και κάποιος αναφέρθηκε στο ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως κατόρθωνε και διόριζε κάθε εβδομάδα καμιά δεκαριά άτομα και το φοβερότερο ότι αυτά τα άτομα κατόρθωναν σε λίγες μέρες να κάνουν τα αφεντικά να τους λένε , λες και τους ήξεραν χρόνια , πως κλέβουν την Εφορεία , τον πελάτη πως βάζουν χαλασμένα υλικά σε τυρόπιτες μελομακάρονα στρώματα κ.α (όχι ότι δε γίνεται) , πως τα αρνιά και τα γελάδια κοιμούνται στο χώμα και όχι στα πλακάκια πως το ένα πως το άλλο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη τοξοτης : 27-03-2009 στις 23:54

  5. #45
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φωτο που βρήκα στο ναυπηγείο Σάββα (δεν μπορούσα να την βγάλω πιο καθαρή) απο τα πρώτα ταξίδια του και το σινιάλο που είχε στη τζιμινιέρα του όταν ήταν αραγμένο δίπλα απο του Κανέλλου.
    GIORGIS.jpg

    ΓΙΩΡΓΗΣ 04.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 24-02-2010 στις 10:27

  6. #46
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωτο που βρήκα στο ναυπηγείο Σάββα (δεν μπορούσα να την βγάλω πιο καθαρή) απο τα πρώτα ταξίδια του και το σινιάλο που είχε στη τζιμινιέρα του όταν ήταν αραγμένο δίπλα απο του Κανέλλου.
    GIORGIS.jpg

    ΓΙΩΡΓΗΣ 04.jpg
    ΑΠΟΡΙΑ - ΣΧΟΛΙΟ

    Με τα λίγα Ελληνικά που ξέρω.
    Με τις ελάχιστωτατες γνώσεις της Ναυπηγικής τέχνης και
    Με βάση αυτά που δημοσίευσε ο φίλος <Xara> που άνοιξε το θέμα του <ΓΙΩΡΓΗΣ> :

    Γιωργής [Giorgis - Portokalis Ilios - Orange Sun]

    Ενα καράβι, που έγραψε τη δική του λαμπρή ιστορία στον Αργοσαρωνικό και που συνεχίζει να ταξιδεύει ακόμα, σαν κρουαζιερόπλοιο, με το όνομα ΓΙΩΡΓΗΣ.
    Ναυπηγήθηκε το 1959 στο Αμβούργο, απο τα ναυπηγεία J.J. Sietas KG Schiffswerft GmbH & Co, με αριθμό κύτους 448, ως ORANGE SUN.
    .................................................. .................................................. ...
    .................................................. ..................................................

    Το 1967, ήρθε στον Πειραιά, αγορασμένο απο την Costas Spyrou Latsis Coast Lines of Greece, πήρε το όνομα ΠΟΡΤΟΚΑΛΗΣ ΗΛΙΟΣ και δρομολογήθηκε, σε γραμμές του Αργοσαρωνικού.
    Το 1972, χωρις να αλλάξει το όνομα που το έκανε πασίγνωστο, η καινούρια εταιρεία που το πήρε, η Aegean Shipping & Tourist Enterprises S.A με έδρα τον Πειραιά, το δρομολόγησε Ηράκλειο-Σαντορίνη.
    Το 1997, επωλήθη στην Υδραική Ναυτική Εταιρεία, η οποία το μετονόμασε σε ΓΙΩΡΓΗΣ και κάνει μέχρι σήμερα, μονοήμερες κρουαζιέρες, απο το Τροκαντερό στα νησιά του Σαρωνικού.>

    Πιστεύω ότι η φωτογραφία δε θα έπρεπε να γράφει <Κατασκευή Ναυπηγεία Σαββα > αλλά <ανακατασκευή> ή κάτι παρόμοιο μιας και το κάθε πλοίο μια φορά κατασκευάζεται και μάλιστα ναυπηγείται . Μετά γίνονται μετατροπές.
    Όπως δε φαίνεται από τα γραφόμενα του φίλου Xara και εκτός λάθους ουδεμία σοβαρή μετασκευή έχει γίνει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη τοξοτης : 24-02-2010 στις 11:21

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας