Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 42

Θέμα: Ραδιόζα [Santorini, Radiosa, Winchester]

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Post Ραδιόζα [Santorini, Radiosa, Winchester]

    Να ρωτησω τωρα κατι παρα πολυ δυσκολο. προς τα τελη του 70 αργα το απογευμα περνουσε ανοιχτα της Τηνου ενα πλοιο που ξεχωριζε απο το δυνατο ηχο των μηχανων του. Λεγαμε μαλιστα τοτε οτι περναει το ντουκου-ντουκου. Δεν μπορω να θυμηθω αν η πορεια του ηταν προς Μυκονο η ικαρια. Καποτε καποιος ειχε πει οτι το ελεγαν Ραβιολα η κατι τετοιο. Θυματε κανεις αν υπηρχε ποτε πλοιο με τετοιο ονομα η κατι αλλο για το Ντουκου-Ντουκου...

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Υπήρχε ένα μικρό κρουαζιερόπλοιο του Χανδρή, το ΡΑΔΙΟΖΑ που έκανε εκείνη την εποχή κρουαζιέρες προς Τήνο-Μύκονο. Δεν ξέρω αν ήταν αυτό που έκανε το θόρυβο μιας και δεν το άκουσα ποτέ να ταξιδεύει.

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Ε λοιπον μπραβο. Με το ονομα που μου εδωσες βρηκα οτι το Radiosa πρωην M/S WINCHESER ειναι κατασκευης του 1947 και μου λυνει και μια αλλη απορια. Θυμαμε οτι περνουσε αναμεσα Συρο-Μυκονο με κατευθυνση ανατολικη χωρις ομως να βλεπω που παει μιας και εβλεπα μονο το κομματι μεταξυ γυαρου-δηλου. Ικαρια-Σαμο δεν ηταν δυνατο να πηγαινει και να επιστρεφει τοσο γρηγορα. Μυκονο ομως αν πηγαινε δεν θα επρεπε να το βλεπω εκει γιατι αν εφευγε απο πειραια θα επρεπε να ειναι πιο ανοιχτα και απο ραφηνα πιο κοντα. Και ομως Μυκονο πηγαινε γιατι απο οτι μπορεσα να καταλαβω απο το side που βρηκα εφευγε απο το ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ !!! Υπαρχει κανεις να το επιβεβαιωσει. Και κατι ακομα . Ητανε λεει μεχρι τα μεσα του 90 στο Περαμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Σωστά. 'Ηταν αραγμένο για καιρό πολύ μπροστά από το ναυπηγείο Μυρικνόπουλου και κάποια στιγμή έκανε μεταβολή, ήλθε με την πλώρη προς την στεριά και άρχισαν να το κόβουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Kαι μια φωτογραφία του θορυβοποιού ΡΑΔΙΟΖΑ να κρύβεται πίσω από έναν ανεμόμυλο στη Μύκονο.
    Στο τέλος, όταν ήταν δεμένο στο Πέραμα είχε ονομαστεί ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ.

    radiosa.jpg

  6. #6

    Προεπιλογή

    Καποιες ακομα φωτογραφιες του πλοιου μπορειτε να βρειτε στο γνωστο μας site.

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Ρεεεε. Το Ντουκουντουκου .Παιδια ανατριχιασα λες και βλεπω φαντασμα. Σας ευχαριστω που με γυρισατε στην παιδικη μου ηλικια. Νομιζω οτι το ακουω. Οτι σε λιγο θα με φωναξει η μανα μου να φαω το φαι που εβγαλε απο το φαναρι και ο πατερας μου θα παρει το κερι για να αναψει το λουξ...

  8. #8
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Δύο φωτογραφίες λίγο πρίν το τέλος

    radioza 1.jpg

    radioza.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maroulis Nikos : 13-03-2008 στις 23:54

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Τωρα με σκοτωσες... Ενταξει δεν ηταν και οτι ομορφοτερο εδω χαθηκαν αλλα και αλλα ( Παναγια Τηνου - Επτανησος κλπ ) και κινδυνευουν και καποια αλλα που δεν τολμω να πω το ονομα τους. Αλλα οταν ειμαι στην Τηνο τα καλοκαιρια και ο ηλιος χαμηλωνει δυτικα αν κλεισω τα ματια μου το ακουω. Ντουκου ντουκου ντουκου...

  10. #10
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Μηπως εχουν κοινα σημεια απο πλωρη μεχρι καθρευτη??? Απλα αυτο δεν εχει καμπινες πανω απο το γκαραζ και, αν θυμαμαι καλα, ειναι του 1973
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας