Σελίδα 22 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 122021222324 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 211 έως 220 από 250

Θέμα: Ηράκλειον [Heraklion, Leicestershire]

  1. #211

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αληθεια, ποσοι απο σας εισαστε μιας ηλικιας για να μπορειτε να το θυμοσαστε αυτο το γεγονος του χαμου του Ηρακλειου; Εγω ημουν 19 ετων. Θυμαμαι ποσο ειμαστε ολοι καθηλωμενοι διπλα στα ραδιοφωνα και ακουγαμε τα νεα. Ολοι ειχαμε μεγαλη θλιψη για το γεγονος. Το ονομα Φαλκονερα μας εμεινε για παντα (τουλαχιστον για αυτους τη ηλικιας μου) σαν χαρακτηριστικο ονομα και εκδηλωση μιας μεγαλης τραγωδιας. Και δεν ηταν η πρωτη φορα, μια και το Αδριας ειχε τελειωσει πανω στην Φαλκονερα προ περιπου 20 ετων.

    Οταν μεγαλωνα στην Ελλαδα υπηρχαν μερικα μεγαλα δυστυχηματα ή καταστροφες που με φοβισαν: Η τραγωδια της Χειμαρας, οι σεισμοι της Κεφαλονιας και της Ζακυνθου, η συντριβη του αεροπλανου της ΤΑΕ στην Διρφυ, το ναυαγιο του Ηρακλειου.... Το μεγαλο φορτηγο που επεπλαιε στην θαλασσα την επομενη ημερα ειναι ακομη στην μνημη μου, ενα σημαδι του αδικου χαμου τοσων ανθρωπων αλλα και της βλακειας ωρισμενων αλλων "υπεθυνων" που δεν εκαναν την δουλεια τους.
    Και εγώ Νικόλα αν και 10 ετών τότε τις ίδιες μνήμες έχω. To ψυγείο με τα τεράστια γράμματα Bussing στις μπάντες να επιπλέει και τα επίκαιρα στο Σινεάκ από τις έρευνες για ναυαγούς. Τουλάχιστον για μένα ήταν συγκλονιστικά αυτά που έβλεπα τότε. Όπως έχω αναφέρει ξανά το ψυγείο ανελκύστηκε και τοποπετήθηκε πάνω στην προβλήτα, εκεί που ήταν τα ξυλάδικα κοντά στο παλατάκι, για ακετό καιρό θυμίζοντας στους επιβάτες των καραβιών στο λιμάνι το τραγικό αυτό ναυάγιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 08-12-2014 στις 10:23

  2. #212
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Ήμουν 7 ετών,ετοιμαζόμουν γιά το σχολείο κ άκουσα την τραγική είδηση από το ράδιο.Η λέξη "ναυάγιο" μου έκανε εντύπωση,δεν ήξερα τι σημαίνει...

  3. #213
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ημέρα μνήμης σήμερα για τα Χανιά και ολόκληρη τη Ελλάδα.
    Σαν σήμερα στις 08/12/1966 έγινε το μεγαλύτερο ναυάγιο στην μεταπολεμική Ελλάδα κοντά στη βραχονησίδα Φαλκονέρα, όπου βυθίστηκε το Ηράκλειον.
    Το ναυάγιο του Ηράκλειον ήταν η αφορμή για πολλές εξελίξεις στον τομέα της ακτοπλοΐας.
    Και γω 10 χρονών τότε άκουγα με όλη μέρα στο ράδιο τις συνεχείς ανταποκρίσεις που για πολλές μέρες ήταν η κεντρική είδηση.
    Όταν κατέβηκα το 2007 στα Χανιά ζήτησα από την τότε φίλη μου και πήγαμε στο μνημείο που υπάρχει και στήθηκε στη μνήμη των θυμάτων τον Σεπτέμβριο του 1990.
    Φωτο από το μνημείο έχω ανεβάσει στο ποστ 197 και εδώ είναι η επιγραφή του μνημείου.

    ΚΡΗΤΗ 55 - ΜΝΗΜΕΙΟ Ε-Γ ΗΡΑΚΛΕΙΟ.jpg

  4. #214
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.094

    Προεπιλογή

    Επί τη ευκαιρία της σημερινής θλιβερής επετείου, αξίζει να σημειωθεί ότι εδώ και μερικούς μήνες έχει εκδοθεί ο πρώτος τόμος του βιβλίου "Το Ναυάγιο της Φαλκονέρας - Ηράκλειον" του Γιώργου Τριανταλίδη.

    ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ.jpg

  5. #215
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ ΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑ ΣΤΟ ΛΣ ΣΤΗΝ ΑΚΤΗ ΤΖΕΛΕΠΗ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΟΝΟΜΙΑ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΦΙΞΗ Η ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΠΛΟΙΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΥΤΟ. ΕΙΝΑΙ ΑΦΕΛΕΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑΥΑΓΙΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ.ΕΧΩ ΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗΝ ΜΟΥ.ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ. 4ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ α)ΤΟ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΕΠΑΦΟ ΨΥΓΕΙΟ β) Ο ΧΡΟΝΟΣ ΒΥΘΗΣΗΣ γ) Η ΚΟΠΩΣΗ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΛΟΓΟ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΟΤΑΡΑΧΗ δ) ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΔΕΝ ΕΠΕΠΛΕΥΣΕ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΤΗΣ ΦΑΛΚΟΝΕΡΑΣ.

  6. #216
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    1966 ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ, 1982 ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ, 2000 ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ. Κάθε 15-20 χρόνια είχαμε μια ναυτική τραγωδία στο Αιγαίο. Ας ελπίσουμε πως τα παθήματα έγιναν μαθήματα και οτι δεν θα επαναληφθεί ποτέ ξανά.
    Kοιτάζοντας πριν λίγο καιρό φωτογραφίες του Πειραιά, ξεχώρισα σε μια από αυτές και το τραγικό πλοίο...

    heraklion.jpg

  7. #217

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikos1945 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ ΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑ ΣΤΟ ΛΣ ΣΤΗΝ ΑΚΤΗ ΤΖΕΛΕΠΗ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΟΝΟΜΙΑ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΦΙΞΗ Η ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΠΛΟΙΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΥΤΟ. ΕΙΝΑΙ ΑΦΕΛΕΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑΥΑΓΙΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ.ΕΧΩ ΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗΝ ΜΟΥ.ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ. 4ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ α)ΤΟ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΕΠΑΦΟ ΨΥΓΕΙΟ β) Ο ΧΡΟΝΟΣ ΒΥΘΗΣΗΣ γ) Η ΚΟΠΩΣΗ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΛΟΓΟ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΟΤΑΡΑΧΗ δ) ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΔΕΝ ΕΠΕΠΛΕΥΣΕ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΤΗΣ ΦΑΛΚΟΝΕΡΑΣ.
    Δεν διαφωνώ ότι το φορτηγό ψυγείο πιθανόν να μην ήταν η αιτία (ή τουλάχιστον η μόνη) για το ναυάγιο του ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ αλλά σίγουρα ήταν η αφορμή. Σύμφωνα με τις μαρτυρίες που υπήρξαν αυτό έπεσε πάνω στον πλαινό καταπέλτη, ο οποίος υποχώρησε σταδιακά μετά από διαδοχικά χτυπήματα. Τώρα, αν το πλοίο είχε άλλα προβλήματα (λόγω και της βιαστικής και πιθανότατα κακής μετασκευής του) τα οποία συνέβαλαν στο ναυάγιο και επιτάχυναν τον χρόνο βύθισης του, δεν τα γνωρίζω και δεν έχω άποψη.

    Όσον αφορά τα επιχειρήματα, α) του σχεδόν ανέπαφου ψυγείου, και δ) του γιατί δεν επέπλευσε κανένα άλλο φορτηγό παρά μόνο το ψυγείο, πιστεύω ότι οι απαντήσεις είναι απλές. Το ψυγείο ήταν λογικό να έχει ελάχιστες ζημιές (αν και δεν έχουμε δει σε φωτογραφίες το μέγεθος της ζημιάς του) από την στιγμή που προκάλεσε τη ζημιά στον καταπέλτη μόνο "με το βάρος του" και όχι έχοντας αναπτύξει ταχύτητα, και επέπλευσε πολύ απλά διότι αυτό ήταν τοποθετημένο κάθετα μέσα στο πλοίο, μπροστά στον καταπέλτη που χτύπησε και υποχώρησε, και όχι "δεμένο". Θα ήταν δηλαδή λογικό από το άνοιγμα που δημιουργήθηκε να βγούν έξω και τα υπόλοιπα οχήματα που βρισκόντουσαν στο πλοίο ??? Αλλά ακόμα και να δεχθούμε ότι βγήκαν και άλλα οχήματα από το άνοιγμα, το πιθανότερο είναι να βούλιαξαν αμέσως μιας και δεν είχαν την διαμόρφωση ενός φορτηγού ψυγείου (τον αεροστεγή θάλαμο ψύξης δηλαδή που λειτούργησε ως "σωσίβιο").

  8. #218
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟΥΣ ΤΑΚΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΠΕΤΡΕΠΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΠΕΡΙΜΕΤΡΗΚΑ ΚΟΧΛΙΩΝ (ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ) ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΖΑΝ Η ΚΑΤΑΣΕΥΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΒΑΡΕΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΝΝΟΥΣ ΒΑΡΟΣ.ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΠΗΓΑ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΝΑΣ.ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΔΕΝ ΚΟΠΗΚΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΚΦΕΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ. ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΗΤΑΝ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΜΕ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΚΕΝΟΙ ΧΩΡΟΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ ΤΡΟΧΟΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ?.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos1945 : 09-12-2014 στις 01:09

  9. #219

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikos1945 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΗΤΑΝ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΜΕ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΚΕΝΟΙ ΧΩΡΟΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ ΤΡΟΧΟΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ?.
    Πως κρατήθηκε στην επιφάνεια κατά την άποψη σου?

  10. #220
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα, αν το πλοίο είχε άλλα προβλήματα (λόγω και της βιαστικής και πιθανότατα κακής μετασκευής του) τα οποία συνέβαλαν στο ναυάγιο και επιτάχυναν τον χρόνο βύθισης του, δεν τα γνωρίζω και δεν έχω άποψη.
    Γιώργο για μερικά από τα προβλήματα που προέκυψαν από τη μετασκευή του πλοίου ρίξε μια ματιά και σε αυτό.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikos1945 Εμφάνιση μηνυμάτων
    4ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ α)ΤΟ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΕΠΑΦΟ ΨΥΓΕΙΟ β) Ο ΧΡΟΝΟΣ ΒΥΘΗΣΗΣ γ) Η ΚΟΠΩΣΗ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΛΟΓΟ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΟΤΑΡΑΧΗ δ) ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΔΕΝ ΕΠΕΠΛΕΥΣΕ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΤΗΣ ΦΑΛΚΟΝΕΡΑΣ.
    Φίλε Νίκο η άποψη σου είναι πάντα καλοδεχούμενη. Θα πρέπει πάντως να λάβεις υπόψη σου οτι για το α) γίνεται λόγος εδώ για τρομερά κτυπήματα. Για το β) πιστεύω οτι οι ατέλειες της μετασκευής ήταν αρκετές για να επιταχύνουν το χρόνο βύθισης. Αν θες δες και το έγγραφο όπου παραπέμπω παραπάνω τον Γιώργο. Για το δ) θα συμφωνήσω με τον Γιώργο οτι μόνο ένα απολύτως κάθετα τοποθετημένο φορτηγό θα μπορούσε να βγει από τη μικρή μπουκαπόρτα. Τα υπόλοιπα που ήταν μέσα στο -πλημυρισμένο πλέον - γκαράζ δύσκολα θα ευθηγραμμίζονταν με αυτήν. Αφήνω τελευταίο το γ) καθώς συμφωνώ οτι είναι κάτι που έχει συμβεί σε πολλά πλοία. Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα οτι συνέβει και στο ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ. Εξάλλου για το αρχικό αίτιο του ναυαγίου υπάρχουν και περιγραφές αυτοπτών μαρτύρων όπως αυτή του λοστρόμου που μας παρέθεσε ο mike1945:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mike1945 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ψυγείο μπήκε από την πόρτα -η οποία ήταν, σημειωτέον, στο πλάι του πλοίου- και τοποθετήθηκε κάθετα, διότι δεν υπήρχε χώρος να μανουβράρει και να τοποθετηθεί κανονικά κι έτσι, είχε κατεύθυνση προς τους δυο καταπέλτες (πόρτες) του πλοίου. [...]
    Ήταν μιάμιση μετά τα μεσάνυχτα όταν ο δεύτερος ναύτης της βάρδιας –ο βατσιμάνης- πήγε στη γέφυρα και τρομοκρατημένος ανέφερε ότι το ψυγείο που είχαν βάλει τελευταίο είχε σπάσει την πόρτα και είχε πέσει στη θάλασσα μαζί με τον οδηγό του, ο οποίος προσπαθούσε να το στερεώσει. [...] Το θέαμα που αντίκρισε από κει ο λοστρόμος ήταν τρομακτικό. Ο καταπέλτης έλειπε τελείως, η θάλασσα έμπαινε μέσα ανεμπόδιστα και τα φορτηγά, μισοπλέοντας, κτυπούσαν το ένα πάνω στο άλλο.
    Για να κλείσω, δεν απορίπτω την πιθανότητα καθώς το πλοίο βυθιζόταν να αναπτύχθηκαν δυνάμεις από τους όγκους νερού που το είχαν κατακλύσει που να οδήγησαν και στη θραύση του. Όπως πολύ σωστά έγραψες, ο βυθός της Φαλκονέρας κρατάει το τελευταίο λόγο...

Σελίδα 22 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 122021222324 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας