Σελίδα 9 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 789101119 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 250

Θέμα: Ηράκλειον [Heraklion, Leicestershire]

  1. #81

    Προεπιλογή

    [QUOTE=TSS QUEEN ANNA MARIA;286713]
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Μιχάλη, ο "Τάκης" που αναφέρεις πρέπει να είναι ο περιβόητος Τάκης (Παναγιώτης) Κόκκινος, ο ανηψιός των Τυπάλδων για των οποίο έχω ακούσει (από ανθρώπους που τον έζησαν) τα χειρότερα...

    Ναί ¶ρη αυτός πρέπει να ήταν. Κατά πολλούς ευθύνεται για την κατάντια της εταιρίας που οδήγησε στο ναυάγιο.

    Aυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι η ατμοπλοια τυπαλδου μπορει να ηταν απο τους σκαπανεις του τουρισμου στην ελλαδα και να εδωσε παρα πολλα σε αυτον. Αλλα απο καποιες συνεντευξεις και ρεπορταζ που εχουν γινει κατα καιρους απο τον ιδιο τον Σπυρο Τυπαλδο και απο ανθρωπους που εκαναν κοντα του ή στην εταιρεια σαν πληρωματα,μου εχει δημιουργηθει η αισθηση οτι ηταν μια μεγαλη προσωπικοτητα η οποια μαγνητιζε πολυ τον κοσμο.Απο την αλλη ειχε μια ιδιαιτερη και ισως σε μερικες περιπτωσεις αυταρχικη συμπεριφορα, η οποια <εβγαινε > και στον τροπο που διαχειριζοταν τα πλοια του πραγμα, το οποιο οπως αποδεικνυεται ηταν καταστροφικο.Δειτε απο την περιγραφη του Μικε 1945 τον πλοιαρχο που <φοβαται> να μην αργησει το δρομολογιο

  2. #82
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Μιχάλη, ο "Τάκης" που αναφέρεις πρέπει να είναι ο περιβόητος Τάκης (Παναγιώτης) Κόκκινος, ο ανηψιός των Τυπάλδων για των οποίο έχω ακούσει (από ανθρώπους που τον έζησαν) τα χειρότερα...

    Και πάλι σε ευχαριστούμε θερμά για όλα τα ενδιαφέροντα και δραματικά που μας μετέφερες!
    Πράγματι φίλε μου αυτός ήταν τον θυμήθηκα ήταν ένας πολύ παχύς τύπος τον οποίο έτρεμαν και υπάκουαν όλοι, θυμάμαι μια φορά μας έφεραν δυο σωσίβιες λέμβους –πιστεύω τα σημερινά βαρελάκια-τότε ήταν φορμαρισμένες με μουσαμά και άνοιγαν από ένα κόκκινο σχοινάκι o αθεόφοβος τις έβαλε στο πλωριό γκαράζ παρά τις διαμαρτυρίες των αξιωματικών για να μην χαλάσουν από την υγρασία.. έκανε και πολλές άλλες επεμβάσεις στα ζητήματα του πλοίου που αποσκοπούσαν στο να κερδίζει η εταιρία.

  3. #83
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τα καλά τους λόγια, εύχομαι από τα βάθη της ψυχή μου να είστε όλοι καλά λεβέντες μου και πάντα καλές θάλασσες να έχετε.Με πολύ αγάπη.Μιχ.Ν.

  4. #84
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    ¶νω Λιόσια
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Πραγματικά πολύ ζωντανή η αφήγησή σας κύριε Μιχάλη. Δημιουργεί τόσο γλαφυρές εικόνες στο μυαλό, που διαβάζοντας, ένιωσα αγωνία... Ήταν φοβερό... Ευχαριστούμε πολύ, που την μοιραστήκατε μαζί μας!

  5. #85
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    Δημοσίευμα της Ηρακλειώτικης εφημερίδας "ΠΑΤΡΙΣ" (05-12-2009)

    Ετσι έζησα την τραγωδία με το ναυάγιο του “ΗΡΑΚΛΕΙΟ”

  6. #86
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από meco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημοσίευμα της Ηρακλειώτικης εφημερίδας "ΠΑΤΡΙΣ" (05-12-2009)

    Ετσι έζησα την τραγωδία με το ναυάγιο του “ΗΡΑΚΛΕΙΟ”
    Γεια φίλε μου στο δημοσίευμα της εφημερίδος έχει γίνει ένα λάθος ο Γιάννης Λάμπρου ήταν μέλος του πληρώματος του Ο/Γ ΜΙΝΩΣ που έσπευσε προς βοήθεια των ναυαγών και όχι επιβάτης του Ο/Γ ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ.Είναι ο άνθρωπος που ανέσυρε το λοστρόμο του ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ μαζί με άλλους ναυαγούς και που τον αναφέρω στο χρονικό που εστειλα στο site.Ας ευχηθούμε να μην ζήσουμε ξανά τέτοια γεγονότα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά πολύ ζωντανή η αφήγησή σας κύριε Μιχάλη. Δημιουργεί τόσο γλαφυρές εικόνες στο μυαλό, που διαβάζοντας, ένιωσα αγωνία... Ήταν φοβερό... Ευχαριστούμε πολύ, που την μοιραστήκατε μαζί μας!
    Να εισαι καλά παλικαρι μου και καλα ταξιδια.
    Φιλικα.
    Μιχ.Ν.

  7. #87
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mike1945 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια φίλε μου στο δημοσίευμα της εφημερίδος έχει γίνει ένα λάθος ο Γιάννης Λάμπρου ήταν μέλος του πληρώματος του Ο/Γ ΜΙΝΩΣ που έσπευσε προς βοήθεια των ναυαγών και όχι επιβάτης του Ο/Γ ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ.Είναι ο άνθρωπος που ανέσυρε το λοστρόμο του ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ μαζί με άλλους ναυαγούς και που τον αναφέρω στο χρονικό που εστειλα στο site.Ας ευχηθούμε να μην ζήσουμε ξανά τέτοια γεγονότα.
    To παρατήρησα και εγώ αυτό στην αρχή του άρθρου, όμως στη συνέχεια, αναφέρεται ξεκάθαρα ότι ο Γιάννης Λάμπρου ήταν μέλος του πληρώματος του Μίνως, όπως πολύ σωστά μας λες και εσύ.

  8. #88
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή FOTO

    Για το αρχείο του nautilia.gr σας στέλνω κάποιες φωτογραφίες από το ναυτικό φυλλάδιο της εποχής και μιας από τις σπάνιες φανέλες με το όνομα του καραβιού.
    Φιλικά
    Μιχ. Ν.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  9. #89

    Προεπιλογή

    Nα είστε καλά κύριε Ναλετάκη!
    Πολύ σημαντική η προσφορά σας στο forum του Ναυτιλία!
    Σας ευχαριστούμε πολύ!

  10. #90

    Προεπιλογή

    Φιλε mike1945 για ολα αυτα τα συγκλονιστικα ντοκουμεντα που μας προσφερες ακομη μια φορα σε Ευχαριστουμε!

Σελίδα 9 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 789101119 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας