Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 93

Θέμα: Nαυαρίνο [Gripsholm, Navarino, Regent Sea]

  1. #41

    Προεπιλογή

    Αυτη την απορια την εχω χρονια.Ηταν πραγματι ιταλικης σχεδιασης ή τα σχεδια τα εδωσαν οι σουηδοι?Γιατι κατι αδερφακια ξαδερφακια ηταν περιπου ιδια αλλα ηταν ναυπηγημενα στη σουηδια.Αυτη την απορια βεβαια την εχω και για oceanicII που εχουμε εδω

  2. #42
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    To σχέδιο του Gripsholm νομίζω οτι έχει αρκετά στοιχεία από τα δύο προπολεμικά Stockholm (του 1938 που κάηκε στο ναυπηγείο και του 1940 που καταστράφηκε στον πόλεμο).
    Και τα δύο είχαν ναυπηγηθεί στην Ιταλία (Cantieri Riuniti dell'Adriatico). Σχετικά εδώ.

  3. #43

    Προεπιλογή

    Κώστα, το κοντινότερο ξαδερφάκι του το Kungsholm (1953) ναυπηγήθηκε στην Ολλανδία (Royal De Schelde) αλλά νομίζω και αυτό πάνω σε ιταλικά σχέδια. Οι Σουηδοί ναυπηγούσαν σε Ιταλικά ναυπηγεία και ο λόγος που μετά την βύθιση του Andrea Doria δεν καταφύγαν οι Ιταλοί στα δικαστήρια είναι ότι ήδη είχαν αναλάβει τα ναυπηγεία Ansaldo την ναυπήγηση του Gripsholm (Ναυαρίνο).

  4. #44

    Προεπιλογή

    Αυτο ειμαι σιγουρα μια σημαντικη πληροφορια που δεν την γνωριζουν πολλοι.

  5. #45

    Προεπιλογή

    Οι δικηγόροι της SAL είχαν ψάξει και είχαν βρεί ντοκουμέντα σχετικά με την αστάθεια πλοίων ναυπηγημένων από την Ansaldo (όπως το Andrea Doria και το δικό τους υπό ναυπήγηση Gripsholm). Να και μία από τις πολλές αναφορές που υπάρχουν. http://wapedia.mobi/en/SS_Andrea_Doria?t=3.#3.

  6. #46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα από τα πιο όμορφα κρουαζιερόπλοια που πέρασαν από τα νερά μας ήταν κατά τη γνώμη μου το ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ του Καραγεώργη.
    Δυστηχώς σε ένα ταξίδι στην Πάτμο εξώκειλε και αναγκάστηκε να πάει για δεξαμενισμό στον Σκαραμαγκά. Εκεί έγεινε ένα ατύχημα και μπατάρισε μέσα στη δεξαμενή, από όπου και η παρακάτω φωτογραφία.

    Συνημμένο Αρχείο 3864

    Τελικά το πλοίο βγήκε ολική απώλεια και πουλήθηκε, αρχικά ως Samantha, και κατόπιν στον Λελάκη που το επισκεύασε ως Regent Sea.

    Tαξίδεψε ως την κατάρευση της Regency και τελικά βυθίστηκε καθοδόν για τα διαλυτήρια, κάπου στα ανοιχτά της Αφρικής.
    ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΗ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ, ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΔΟΞΕΣ ΤΟΥ.

  7. #47
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΡΓΙΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΗ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ, ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΔΟΞΕΣ ΤΟΥ.
    Και ποιος δεν θέλει να δει καλές φωτογραφίες αυτού του υπέροχου πλοίου. Βάλε με στη λίστα.

  8. #48

    Προεπιλογή

    ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΜΟΝΟ, ΝΑ ΣΚΑΝΑΡΩ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.

  9. #49
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή Sagafjord

    Μέχρι να σκανάρει ο φίλος ΣΤΕΡΓΙΑΝΟΣ, να αναφέρω οτι το ΝΑΥΑΡΙΝΟ ήταν το ένα και μοναδικό κρουαζιερόπλοιο της Karageorgis Cruises, το οποίο και δούλεψε εξαιρετικά - μέχρι το 1980 (χρονιά κρίσης για την ελληνική κρουαζιέρα).

    Μάλιστα, ο Καραγεώργης είχεστοχεύσει στο νααποκτήσει και άλλο κρουαζιερόπλοιο. Λίγους μήνες μετά την αγορά του ΝΑΥΑΡΙΝΟ, είχε "χτυπήσει" το τότε Νορβηγικό SAGAFJORD αλλά χωρίς επιτυχία. Το σκέφτεστε με τα χρώματα του Καραγεώργη;

    Να σας βοηθήσω λίγο;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg s5.jpg (32,2 KB, 97 εμφανίσεις)

  10. #50

    Προεπιλογή

    AΛηθεια εχουμε ενδειξη για την ποιοτητα των παρεχομενων υπηρεσιων στο κρουαζιεροπλοιο Ναβαρινο?Γιατι σαν σκαφος και εσωτερικο ηταν καταπληκτικο!

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας