Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 24

Θέμα: Ρενέττα [Renetta, Deutschland, Nissos Rodos]

  1. #11
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.104

    Post ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΩ ΣΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΤSS APOLLON ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΤΩΝ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΧΙΟΥ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΤΟ 1973 ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΕ ΤΟΠΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ.
    05 Μαι Ρενέττα.JPG
    ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΚΟΜΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟ "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ¨ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΔΙΕΘΕΤΑΙ ΓΕΦΥΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΥΜΝΗ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 73 ΑΝΕΒΑΙΝΑ ΣΥΧΝΑ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ.
    [FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I]Το ζήτημα είναι από που βλέπει κανείς τον Ουρανό.
    Εγώ τον έχω δει από καταμεσίς της Θάλασσας.[/I][/SIZE]
    (Οδ. Ελύτης)
    __________________________________________

    [/FONT]

  2. #12

    Προεπιλογή

    Σκιτσο του ρενεττα που ειχα σχεδιασει παλια.
    Εχω ομως μια απορια μεγαλη και περιεργια ταυτοχρονα.Ο καπτα κωστας ο λατσης πως κατεληξε?Εχουν ακουστει διαφορα για αυτον τον ναυτικο-πλοιοκτητη


    skitsa (14).jpg

  3. #13

    Προεπιλογή

    Φίλε Nikosnasia στη πρώτη σελίδα στη φωτογραφία του ESPEROS φαίνεται η πρύμνη του πλοίου και αντίστοιχα και η πρυμνιά γέφυρα η οποία είχε στα δύο ακριανά παράθυρα αεριστήρες καθώς και πρυμιά φανάρια πορείας. Δεν ξέρω αν εν Ελλάδη χρησιμοποιόταν ώς γέφυρα η τίποτα άλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη japan : 29-05-2009 στις 10:12

  4. #14

    Προεπιλογή

    Φιλε nikosnasia η συνεισφορα σου ειναι δεκτη και ανεκτιμητη, ευχαριστω.

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή Στον Πειραιά το 1977

    Το Νήσος Ρόδος στον Πειραιά, μόλις έχει ξεκινήσει για ένα ακόμη ταξίδι. Η ημερομηνία είναι 4 Οκτωβρίου 1977, εποχή από την οποία δεν βλέπουμε και πολλά πράγματα αν εξαιρέσει κανείς τα πιο φωτογραφημένα κρουαζερόπλοια. Η φωτογραφία είναι του Κ. Μεγαλοκονόμου:

    Συνημμένο Αρχείο 48621
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gtogias : 01-10-2010 στις 12:11

  6. #16

    Προεπιλογή

    Πολυ ενημερωμενο αρχειο απο τον γιγαντα των ιστορικων θεματων gtogias με τις αορατες φωτογραφιες!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BEN BRUCE : 22-10-2010 στις 11:23

  7. #17
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    PHOTO0 021despo.jpgΑπόκομμα εφημερίδας, δεν ξέρω ομως ουτε ποιά είναι, ουτε χρονολογία.

  8. #18

    Προεπιλογή

    Φιλε despo πολυ ομορφο το ντοκουμεντο που μας χαρισες!!! Χρονολογικα η εφημεριδα ειναι του 1973 διοτι βλεπω στο κειμενο το δρομολογιο Πειραιας - Χιος - Μυτιληνη, το ΡΕΝΕΤΤΑ λοιπον ξεκινησε στην Ακτοπλοια της πατριδας μας τον Μαιο του 1973 κανοντας το ανωτερω δρομολογιο μεχρι τον Αυγουστο του 1973, στην συνεχεια αφησε αυτη την γραμμη και αλλαξε ροτα εκτελωντας δρομολογια για Δωδεκανησα

  9. #19
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    To ΡΕΝΕΤΤΑ μάλλον στο Νέο Μώλο Δραπετσώνας παρέα με ένα μικρό ρυμουλκό του Μάτσα.

    renetta-01.jpg
    πηγή

  10. #20
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    DEUTSCHLAND.jpgΠηγή:faktaomfartyg DEUTSCHLAND a.jpgΠηγή:shipspotting

    Aς θυμηθούμε λίγο το σιδηροδρομικό παρελθόν του πλοίου (3863 grt) το οποίο έτσι όπως το γνωρίσαμε στην ακτοπλοϊα μας δεν ήταν κ γιά τα...καλλιστεία.
    Ναυπηγήθηκε το 1953 στα Ηοwaldt Werke του Κιέλου γιά τους Deutsche Bundesbahn (Γερμανικοί Ομοσπονδιακοί Σιδηρόδρομοι) κ μπήκε στη γραμμή Puttgarden (τότε Δυτ.Γερμανία)-Roedbyhavn(Δανία).
    Έπαιρνε 1270 επιβάτες κ 10 επιβατάμαξες ή εναλλακτικά 24 φορτάμαξες συν 90 ΙΧ.
    Στη φωτό Νο2 παρατηρούμε ότι αρχικά δεν είχε stern visor.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας