Σελίδα 67 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 1757656667686977 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 661 έως 670 από 778

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Αιδηψού - Αρκίτσας (Ferries in Εdipsos - Arkitsa route)

  1. #661

    Προεπιλογή

    Γιατί άραγε στη θέση του ΕΛΕΝΑ Α πήγε το ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΙΙ αν γνωρίζει κάποιος γιατί έγινε έτσι μπορεί να μου απαντήσει?

  2. #662

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνησαν πουρνό πουρνό τα αμφίπλωρα από τη Σαλαμίνα για την Αιδηψό. Μόνο που παρέα με το ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Σ είναι το ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΙΙ (όπως βλέπω στο AIS) και όχι το ΕΛΕΝΑ Α.
    Και τα δύο πλοία μέσω του Ευβοικού κόλπου, και όχι κάνοντας τον γύρο της Εύβοιας όπως έχουμε δει κάποιες άλλες φορές. Αυτήν την ώρα στα ανοιχτά της Αυλίδας περίπου.

  3. #663
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Eυχαριστούμε Espresso Venezia για την ενημέρωση.
    Καλά ταξίδια να έχουν στη νέα τους γραμμή!

  4. #664

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SteliosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστούμε Espresso Venezia για την ενημέρωση.
    Καλά ταξίδια να έχουν στη νέα τους γραμμή!
    Οπωσδήποτε, καλά ταξίδια να έχουν τα πλοία και μακάρι να υπάρχει "ψωμί" για όλους στη νέα γραμμή που θα δουλέψουν (νέους και παλιούς). Ωστόσο διαβάζοντας αυτά που έγραψε ο φίλος JIMMARG75 τέσσερα ποστ πιό πάνω (καλός γνώστης της περιοχής), δεν μπορώ παρά να προβληματιστώ, όπως και ο καθένας πιστεύω άλλωστε. Οι δουλειές και η κίνηση είναι πράγματι πεσμένες σε όλες τις πορθμειακές γραμμές, και μένει να δούμε μήπως αυτό το "δρομολόγια ανά μισάωρο" λειτουργήσει τελικά ανάποδα και θετικά, θέλω να πω δηλαδή μήπως αυξηθεί η κίνηση από την στιγμή που οι ντόπιοι και οι τουρίστες θα γνωρίζουν ότι δεν θα χρειάζεται να περιμένουν μία και δύο ώρες αν επιλέξουν να ταξιδέψουν μέσω της γραμμής της Αιδηψού.

    Τουλάχιστον αυτό ειλικρινά εύχομαι, να βγεί δηλαδή σε καλό αυτή η κίνηση (με τα αμφίπλωρα από την Σαλαμίνα) και να μην αποδειχθεί τελικά ότι ήταν μέσα στα πλαίσια κάποιων ανταγωνιστικών σκοπιμοτήτων και μόνο.

  5. #665
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Tα δυο "εισερχομενα"μας περασαν την γεφυρα και σε περιπου 1 ωρα και κατι αναμενεται η αφιξη τους στην αιδηψο...Αυτη την στιγμη ειμαι κολλημενος στο τζαμι του σπιτιου μου και παρακολουθω το Ναυαρχος Αποστολης 2 καθως περνα ανοιχτα της ομορφης λιμνης μου...ο φωτισμος του σε συνδιασμο με την ηρεμη θαλασσα αυτη την στιγμη προσφερει μια πολυ ωραια ατμοσφαιρα που ειναι κριμα να μην μπορεις να την απαθανατησεις...

    Προσθετω οτι το Δημητριος Σ ταξιδευει εχοντας μονο τα φωτα πλευσης αναμμενα ενω το ΝΑυαρχος Αποστολης ΙΙ εχει φωταα και στο Γκαραζ(τωρα γκαραζ ειναι, σαλονι ειναι, δεν μπορω να ξεχωρισω 5 μιλια μακρυα!!

    Τριτη και τελευταια(ελπιζω) προσθεση οτι χαρη στην ησυχια που επικρατει στην γειτονια μου ακουγονται ο ηχος των μηχανων!!!! Φοβερο!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FONIADAKIS : 11-06-2014 στις 22:51 Αιτία: Προσθεση

  6. #666

    Προεπιλογή

    Τώρα μόλις έφτασε το Ναύαρχος Αποστόλης ΙΙ στο λιμάνι της Αιδηψού και φτάνει σε λίγο και το Δημήτριος Σ. Μνηστήρες, γαμπροί, συμπέθεροι από την Σαλαμίνα, όπως και να χαρακτηριστούν μακάρι να πάει καλά η κίνηση για όλους γιατί αλλιώς βλέπω να καταντάει η γραμμή σαν του Αγίου Κωνσταντίνου-Αγίου Γεωργίου...
    Φίλε FONIADAKIS ζηλεύω την θέα του σπιτιού σου

  7. #667
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    AIΔΗΨΟΣ-ΗΛΙΑ
    Μηνύματα
    491

    Προεπιλογή 1

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπωσδήποτε, καλά ταξίδια να έχουν τα πλοία και μακάρι να υπάρχει "ψωμί" για όλους στη νέα γραμμή που θα δουλέψουν (νέους και παλιούς). Ωστόσο διαβάζοντας αυτά που έγραψε ο φίλος JIMMARG75 τέσσερα ποστ πιό πάνω (καλός γνώστης της πΓιατοχής), δεν μπορώ παρά να προβληματιστώ, όπως και ο καθένας πιστεύω άλλωστε. Οι δουλειές και η κίνηση είναι πράγματι πεσμένες σε όλες τις πορθμειακές γραμμές, και μένει να δούμε μήπως αυτό το "δρομολόγια ανά μισάωρο" λειτουργήσει τελικά ανάποδα και θετικά, θέλω να πω δηλαδή μήπως αυξηθεί η κίνηση από την στιγμή που οι ντόπιοι και οι τουρίστες θα γνωρίζουν ότι δεν θα χρειάζεται να περιμένουν μία και δύο ώρες αν επιλέξουν να ταξιδέψουν μέσω της γραμμής της Αιδηψού.

    Τουλάχιστον αυτό ειλικρινά εύχομαι, να βγεί δηλαδή σε καλό αυτή η κίνηση (με τα αμφίπλωρα από την Σαλαμίνα) και να μην αποδειχθεί τελικά ότι ήταν μέσα στα πλαίσια κάποιων ανταγωνιστικών σκοπιμοτήτων και μόνο.
    Φυσικά και υπάρχει σκοπιμότητα, αν αναλογιστείς ότι η γραμμή αυτή ψιλό δουλεύει μόνο τους 3 αυτούς μήνες που δήλωσαν να δουλέψουν. Αυτούς τους 3 μήνες περιμένουν για να περιοριστεί η ζημιά του χειμώνα όσοι δούλεψαν αυτόν ειδικά το χειμώνα. Πρόκειται καθαρά για αρπαχτή..... .Γιατί αν πραγματικά ήθελαν να "προσφέρουν" στη γραμμή θα έπρεπε να δηλώσουν όλο το χρόνο για να δουν τι αγγούρι τρώνε εδώ το χειμώνα. Εκτός αυτού η γραμμή έχει τρελή πτώση και λόγω διοδίων.

  8. #668
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Ξεκινησαν σημερα τα δυο νεοφερτα αμφιπλωρα τα δρομολογια...Αναχωρηση μιση ωρα μετα τα δρομολογια της κοινοπραξιας και του πρωτοπορου.Δουλευουν και τα δυο μαζι.Το ενα απο την Αιδηψο το αλλο απο Αρκιτσα

  9. #669

    Προεπιλογή

    Από χθες φίλε FONIADAKIS ξεκίνησαν τα δρομολόγια από ότι είδα. Φίλε JIMMARG75 θα συμφωνήσω και με το παραπάνω ότι πρόκειται καθαρά για αρπαχτή και είναι κρίμα για τους υπόλοιπους που με τα βίας παραμένουν ακόμα στη γραμμή και φυσικά έβγαλαν όλο τον χειμώνα για να περιμένουν να κάνουν απόσβεση τώρα και έρχονται οι άλλοι με το έτσι θέλω. Φυσικά δε μου φταίνε οι πλοιοκτήτες αλλά οι υπεύθυνοι στο Υπουργείο Ναυτιλίας που δίνουν την άδεια ναύλωσης χωρίς μυαλό και λογική. Όσο θυμάμαι πέρυσι με τις απεργίες στην Σαλαμίνα που έγινε χαμός όταν κατέβηκαν για την αντικατάσταση ο Ποσειδώνας και ο Πρωτοπόρος VI και το Αίολος... Χαμός και πανικός!!! Τι δεν ακούγαμε για μνηστήρες και φαντάσματα. Και που εν τέλη σαν κύριοι κατέβηκαν σαν κύριοι ανέβηκαν. Εδώ που γίνεται το αντίθετο και που εισβάλλουν στην γραμμή εις βάρος των υπολοίπων κανείς δε μιλάει και κανείς δε διαμαρτύρεται. Μετά θα αναρωτιόμαστε γιατί δε θα μείνει πλοίο για πλοίο στην γραμμή.

  10. #670

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Στέφανε καλό θα είναι πριν προβούμε σε κρίσεις του τύπου "με το έτσι θέλω - εισβολή στη γραμμή", να λάβουμε υπ' όψιν μας και άλλες παραμέτρους σχετικές με το θέμα.

    Ως ένα πολύ πρόχειρο παράδειγμα (υπάρχουν και άλλα) θα αναφέρω την δρομολόγηση του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ IV για όλη την προηγούμενη χειμερινή περίοδο (1η Νοεμβρίου 2013 - 10 Απριλίου 2014) στη γραμμή της Σαλαμίνας (προφανώς με το "έτσι θέλω"), και αμέσως μετά όχι την επιστροφή του πλοίου στην γραμμή της Ερέτριας αλλά την δρομολόγηση του στη γραμμή του Ρίου (αυτά δεν θεωρούνται ως "εισβολές" σε δυό διαδοχικά γραμμές με αμφίπλωρα συμφερόντων Σαλαμινίων ???).

    Τώρα για το ποιός έκανε την αρχή και ποιός απλά απάντησε, είναι άλλο θέμα................

Σελίδα 67 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 1757656667686977 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας