Σελίδα 68 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 18586667686970 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 671 έως 680 από 778

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Αιδηψού - Αρκίτσας (Ferries in Εdipsos - Arkitsa route)

  1. #671

    Προεπιλογή

    Φίλε Espresso Venezia λυπάμαι που το λέω αλλά δε συμφωνώ καθόλου. Ποια η λογική του ότι ένα άλλο πλοίο του ίδιου ιδιοκτήτη πήγε και εισέβαλε με το έτσι θέλω σε άλλες γραμμές και πρέπει τώρα να την πληρώσουν την νύφη και οι υπόλοιποι? Και αυτό που με λυπεί παραπάνω είναι ότι αντί να δούμε το δάσος κοιτάμε το δέντρο. Το πρόβλημα δεν είναι ποιος είναι που...Ας είναι ανοικτές οι γραμμές για όλους. Εμένα σαν πελάτη ίσα ίσα με ενδιαφέρει να υπάρχει ανταγωνισμός για να πέσουν οι τιμές. Το θέμα είναι ότι η κίνηση έχει πέσει παντού, δε βγάζουν πολλοί ούτε τα έξοδά τους και απλά τους φταίει ο ένας και ο άλλος και τρώγονται μεταξύ τους. Αντί να κάνουν κάτι όλοι μαζί για να βρουν μια λύση προς όφελος όλων, αυτοί παίζουν σαν τα μικρά παιδιά. Μ'έβρισες ,σ'έβρισα. Με χτύπησες θα σε χτυπήσω. Έλεος!!! Και εγώ σαν πελάτης όταν χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσω πρέπει να βγάλω τα σπασμένα τους.

  2. #672
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Αυτο που ξερω εγω παιδια(με την ελαχιστη εμπειρια μου) ειναι οτι σε αυτους τους επαγγελματικους τομεις, και την σημερον ημερα, ο καθενας θα κοιταξει να βολευτει εστω και εποχικα...δεν μπορεις να υποχωρεις παντα, πρεπει καποια στιγμη να διεκδικισεις...ωστοσο καλο θα ηταν οι κυριοι που εγκρινουν-απορρηπτουν τις αιτησεις δρομολογησης να αναλογιζονται τις αναγκες-ιδιαιτεροτητες της καθε γραμμης πριν προβουν σε οποιαδηποτε αποφαση...Απο κει και περα ο καθε πλοιοκτητης θα κοιταξει να κανει διαφορες "αρπαχτες¨(και καλα θα κανει) γιανα βολευτει ακομα κι αν αυτο συνεπαγεται την αλλαγη γραμμης καθε 3 μηνες...Ειναι στο χερι των ανωτερων και αρμοδιων να τους βαλουν στην θεση τους...Βεβαια αν καποιος θελει και εχει την οικονομικη-τεχνικη ικανοτητα να κοντραρει τον αλλο ως αντιποινα αυτο ειναι αλλο θεμα...δεν ειναι ανωριμο απο πλευρας του, ειναι αποκατασταση. Οντως δεν υπαρχει λογος να ψαχνουμε ποιος το ξεκινησε, σημασια εχει ποιος-ποτε και πως θα το τελειωσει... Φυσικα η "εισβολη" στην Σαλαμινα δεν εχει καμια σχεση μαυτη την εισβολη καθως η Σαλαμινα ειναι μια γραμμη στην οποια οποτε και να πας θα δουλεψεις και εσυ και ο διπλανος σου. Αντιθετα στην αιδηψο δεν θα δουλεψεις ουτε εσυ ουτε ο αλλος...Πιστευω λοιπον πως εκτος απο το τεραστιο μεριδιο ευθυνης που εχουν οι πλοιοκτητεες των δυο νεοφερτων, θα πρεπει να αποδωσουμε ευθυνες και στον αρμοδιους πως εδωσαν την εγκριση σαυτη την δρομολογηση, οπως και σε αρκετες αλλες...Και φυσικα ολα αυτα "ξυνοντας" απλα την επιφανεια και χωρις να γνωριζουμε το παρασκηνιο

  3. #673

    Προεπιλογή

    Το παρασκήνιο φίλε FONIADAKIS είναι κάτι που δε θα το μάθουμε ίσως ποτέ. Αλλά να σου πω και την αλήθεια δε μ'ενδιαφέρει κιόλας. Το μόνο που θέλω είναι να ευχηθώ να στρώσουν τα πράγματα για όλους και να μη τρώμε ο ένας τον άλλον.

  4. #674
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Stefanos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παρασκήνιο φίλε FONIADAKIS είναι κάτι που δε θα το μάθουμε ίσως ποτέ. Αλλά να σου πω και την αλήθεια δε μ'ενδιαφέρει κιόλας. Το μόνο που θέλω είναι να ευχηθώ να στρώσουν τα πράγματα για όλους και να μη τρώμε ο ένας τον άλλον.
    Φυσικα και δεν θα το μαθουμε ποτε. Δεν μας αφορα αλλωστε...Θα συμφωνησω μαζι σου, μακαρι να στρωσουν τα πραγματα συντομα...

  5. #675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Stefanos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Espresso Venezia λυπάμαι που το λέω αλλά δε συμφωνώ καθόλου.
    Φίλε Στέφανε όταν διαφωνείς σε κάτι, να μην λυπάσαι να το πεις, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ειλικρινά δεν κατάλαβα που και γιατί δεν συμφωνείς (και μάλιστα καθόλου). Δεν συμφωνείς στο ότι πριν προβούμε σε κρίσεις για οποιοδήποτε θέμα καλό θα είναι να λαμβάνουμε υπ' όψιν μας και άλλες σχετικές παραμέτρους, ή δεν συμφωνείς στο ότι το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ IV ξεχειμώνιασε στη γραμμή της Σαλαμίνας δρομολογούμενο εκεί επί πέντε συνεχείς μήνες ??? Προσωπικά δεν τάχθηκα με την μία ή άλλη πλευρά ώστε να συμφωνείς ή να διαφωνείς, δεν είπα ότι επειδή οι μεν εισέβαλαν στη γραμμή των δε δικαιολογούνται οι ...δε να εισβάλουν με την σειρά τους στην γραμμή των ...μεν. Ούτε τέλος απεκάλεσα κάποιους πλοιοκτήτες "καλούς και ευπρεπείς κυρίους" και ταυτόχρονα τους αντιπάλους τους "κακούς και απρεπείς εισβολείς".......

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Stefanos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που εν τέλη σαν κύριοι κατέβηκαν σαν κύριοι ανέβηκαν. Εδώ που γίνεται το αντίθετο και που εισβάλλουν στην γραμμή εις βάρος των υπολοίπων κανείς δε μιλάει και κανείς δε διαμαρτύρεται.
    παρά μόνο έβαλα στην συζήτηση και άλλη μία σχετική κατά την γνώμη μου παράμετρο, αυτή του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ IV, θέλοντας πιό πολύ να τονίσω ότι είναι κάπως αστείο να μιλάμε για "κακούς και καλούς" και το σωστότερο είναι να μιλάμε για επιχειρηματικές κινήσεις.

    Σημ. Και επειδή αφενός καλό θα είναι να βλέπουμε δίκαια και πολύπλευρα τα πράγματα, αφετέρου όπως είπα και στο προηγούμενο μου ποστ εκτός από το τρανταχτό παράδειγμα του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ IV υπάρχουν και άλλα, να σε ρωτήσω αγαπητέ φίλε Στέφανε αν πριν γράψεις για "κυρίους και εισβολείς", είχες υπ' όψιν σου ότι όλα τα εναπομείναντα αμφίπλωρα της Ερέτριας, ΑΡΗΣ ΙΙΙ, ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ και ΑΙΟΛΟΣ, έχουν δηλωθεί για όλη την επόμενη δρομολογιακή περίοδο 2014-2015, στη γραμμή της Σαλαμίνας. Θέλω να ελπίζω ότι γνωρίζεις, και δεν θα ρωτήσεις "τι σχέση έχουν τώρα τα πλοία της Ερέτριας με τα πλοία της Αιδηψού".

  6. #676

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Στέφανε όταν διαφωνείς σε κάτι, να μην λυπάσαι να το πεις, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ειλικρινά δεν κατάλαβα που και γιατί δεν συμφωνείς (και μάλιστα καθόλου). Δεν συμφωνείς στο ότι πριν προβούμε σε κρίσεις για οποιοδήποτε θέμα καλό θα είναι να λαμβάνουμε υπ' όψιν μας και άλλες σχετικές παραμέτρους, ή δεν συμφωνείς στο ότι το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ IV ξεχειμώνιασε στη γραμμή της Σαλαμίνας δρομολογούμενο εκεί επί πέντε συνεχείς μήνες ??? Προσωπικά δεν τάχθηκα με την μία ή άλλη πλευρά ώστε να συμφωνείς ή να διαφωνείς, δεν είπα ότι επειδή οι μεν εισέβαλαν στη γραμμή των δε δικαιολογούνται οι ...δε να εισβάλουν με την σειρά τους στην γραμμή των ...μεν. Ούτε τέλος απεκάλεσα κάποιους πλοιοκτήτες "καλούς και ευπρεπείς κυρίους" και ταυτόχρονα τους αντιπάλους τους "κακούς και απρεπείς εισβολείς".......
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ως ένα πολύ πρόχειρο παράδειγμα (υπάρχουν και άλλα) θα αναφέρω την δρομολόγηση του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ IV για όλη την προηγούμενη χειμερινή περίοδο (1η Νοεμβρίου 2013 - 10 Απριλίου 2014) στη γραμμή της Σαλαμίνας (προφανώς με το "έτσι θέλω"), και αμέσως μετά όχι την επιστροφή του πλοίου στην γραμμή της Ερέτριας αλλά την δρομολόγηση του στη γραμμή του Ρίου (αυτά δεν θεωρούνται ως "εισβολές" σε δυό διαδοχικά γραμμές με αμφίπλωρα συμφερόντων Σαλαμινίων ???).

    Τώρα για το ποιός έκανε την αρχή και ποιός απλά απάντησε, είναι άλλο θέμα................
    Διαφωνώ πολύ απλά στην λογική ότι επειδή έκανε ο ένας την αρχή πρέπει ο άλλος να απαντήσει και μάλιστα εις βάρος τρίτων που δεν έφταιγαν κιόλας. Με τέτοια μυαλά δε πάμε μπροστά.
    Σε καμία περίπτωση δεν αφήνω να εννοηθεί ότι είσαι με το μέρος κάποιου και ούτε νομίζω να μίλησα ποτέ για καλούς και κακούς εισβολείς. Απλά ειρωνεύομαι τους περυσινούς χαρακτηρισμούς για "μνηστήρες" και "εισβολείς" όταν κατέβηκαν στην Σαλαμίνα να αντικαταστήσουν για λίγες μέρες τα ανασφάλιστα πλοία της γραμμής μετά από Υπουργική απόφαση.
    Ειλικρινά δεν μ'ενδιαφέρει καθόλου σαν πελάτης αν μπω στην μία εταιρεία ή στην άλλη. Το συμφέρον μου θα κοιτάξω. Αλλά με την βλακώδη κόντρα τους που τρώγονται σαν τα σκυλιά, εγώ βλέπω την υποτίμηση της γραμμής που στο τέλος θα καταλήξει με ένα δυο πλοία το πολύ.

  7. #677
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Stefanos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ πολύ απλά στην λογική ότι επειδή έκανε ο ένας την αρχή πρέπει ο άλλος να απαντήσει και μάλιστα εις βάρος τρίτων που δεν έφταιγαν κιόλας. Με τέτοια μυαλά δε πάμε μπροστά.
    Σε καμία περίπτωση δεν αφήνω να εννοηθεί ότι είσαι με το μέρος κάποιου και ούτε νομίζω να μίλησα ποτέ για καλούς και κακούς εισβολείς. Απλά ειρωνεύομαι τους περυσινούς χαρακτηρισμούς για "μνηστήρες" και "εισβολείς" όταν κατέβηκαν στην Σαλαμίνα να αντικαταστήσουν για λίγες μέρες τα ανασφάλιστα πλοία της γραμμής μετά από Υπουργική απόφαση.
    Ειλικρινά δεν μ'ενδιαφέρει καθόλου σαν πελάτης αν μπω στην μία εταιρεία ή στην άλλη. Το συμφέρον μου θα κοιτάξω. Αλλά με την βλακώδη κόντρα τους που τρώγονται σαν τα σκυλιά, εγώ βλέπω την υποτίμηση της γραμμής που στο τέλος θα καταλήξει με ένα δυο πλοία το πολύ.
    Αυτη ειναι η λεγομενη συγχηση αποψεων φιλε Στεφανε...Αυτοι οι χαρακτηρισμοι "μνηστηρες" και "εισβολεις" αποδωθηκαν στα πλοια της αιδηψου απο ανιδεους σχολιαστες του καναπε που απλα επειδη μενουν σε περιοχη με πλοια θεωρουν αυτοματο ατου τους να τα γνωριζουν ολα και να εχουν αποψη για ολα. Οσοι γνωριζαμε τι πραγματικα συμβαινει δεν ασχοληθηκαμε με χαρακτηρισμους. Οποτε νομιζω οτι χωρις λογο γινεται αυτη η συζητηση μεταξυ εσενα και του φιλου espresso venezia καθως αυτη η μετακινηση δεν γινεται ως αντιποινα της περσυνης μετακινησης, αλλα οφειλεται προφανως σε παρασκηνιακες αποφασεις που δεν γνωριζουμε.

  8. #678

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο φίλε FONIADAKIS. Παίζουμε με τις λέξεις των λεγομένων μας και απλά κάνουμε κουβέντα. Και επειδή φαίνεται σαν να έχω κόντρα μαζί του ή ότι εννοώ ότι αυτός χρησιμοποίησε τους χαρακτηρισμούς "εισβολείς" και "μνηστήρες", να τονίσω πως ο φίλος Espresso Venezia ποτέ δεν σχολίασε ή κατέκρινε με χαρακτηρισμούς κανέναν. Ίσα ίσα μιλούσε προσεκτικά και με ντοκουμέντα και τότε και τώρα.

  9. #679

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Stefanos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Παίζουμε με τις λέξεις των λεγομένων μας και απλά κάνουμε κουβέντα...
    Προσωπικά δεν έπαιξα με καμμία απολύτως λέξη και όσα έγραψα τα εννοούσα όλα στο ακέραιο. Τα γραπτά μένουν, όποιος καταλαβαίνει καταλαβαίνει, και εν τέλει ότι θέλει ο καθένας μπορεί να πιστεύει. Όπως λένε και στα διαζύγια, "ποτέ δεν φταίει μόνο ο ένας", και στην περίπτωση της γραμμής της Αιδηψού και οι δύο πλευρές έχουν τις ευθύνες τους για την δημιουργηθείσα κατάσταση, άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο.

    Σταματάω εδώ, και εννοείται φυσικά πως όποιος αρέσκεται στο να βλέπει στην υπόθεση όχι επιχειρηματικές κινήσεις, αλλά φαντάσματα (εισβολείς, κακούς, μνηστήρες, Ρασπούτιν και Ζορό) μπορεί και βέβαια να συνεχίσει να το κάνει !!!!!

  10. #680
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Θα παρακαλούσα κάποιο ή κάποιους γνωστη/γνώστες του θέματος και της περιοχής να με πληροφορήσει/σουν πόσα πλοία εξυπηρετούσαν τη γραμμή πρίν την έλευση των <εισβολέων> ??

Σελίδα 68 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 18586667686970 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας