Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 69

Θέμα: Ionian Glory [Queen Vergina, Compiegne, Freedom 1, Alamira]

  1. #21
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή 50 χρόνια ιστορία

    Αυτό που ανέφερε ο φίλος Ελληνίς δεν είναι κάτι που πρέπει να περάσει απαρατήρητο. Το βαπόρι αυτό είναι 50 και πλέον ετών σπάζοντας τα ρεκόρ και διαγράφοντας μία πλούσια και μοναδική ιστορία. Να του ευχηθούμε να βρεθεί σε καλά χέρια για να ζήσει κι άλλα τόσα. Απ' ό,τι γνωρίζω τα δυό του μεγάλα παιδιά δεν υπάρχουν πια ενώ το τρίτο και πιο όμορφο με τις μετασκευές που έχει υποστεί έχει παρηκμάσει και βολοδέρνει ένας θεός ξέρει που (οι πληροφορίες λένε κάπου στην Ερυθρά Θάλασσα).

    Εδώ το Compiegne σε στιγμές δόξας στα πρώτα του βήματα.

    Compiegne.jpg
    © Roy Thorntonn samling.

  2. #22
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vinman Εμφάνιση μηνυμάτων


    Εξαιρετικά αφιερωμένες στους καλούς φίλους Captain Nionios,Leo,Roi Baudoin,Esperos,Ellinnis,Appia 1978,Paroskayak,Nikos,Trakman,
    Orion v,Skoufgian,marsant,Polykas,Rocinante,sea seranade,mastrovasilis,
    speedkiller,Νάξος,Αρης,και σε όλο το φόρουμ!!!
    Φιλε Μανωλη αυτο μολις το ειδα. Εξαιρετικο το αφιερωμα σου σε ενα πανεμορφο βαπορι γονεα του Επτανησος, συμφωνω με τον Ναξος. Αν το δειτε εχει πανεμορφη πλωρη, καθρεφτη με δυο σειρες παραθυρων, ενα κυριως ντεκ με ολους τους χωρους και στο πανω ντεκ απο αυτο πλωριο σαλονι. Ενα πανεμορφο κλασικο βαπορι. Να εισαι καλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 23-09-2008 στις 20:45

  3. #23

    Προεπιλογή

    Στις μπροσούρες του '82 και '83 το παρουσίαζε με φωτογραφία του ως compiegne,και με το Σ στο φουγάρο φωτοσοπιά!!


    Συνημμένο Αρχείο 17345

  4. #24
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Φιλε Ναξος ξαναγραφω ενα ποστ ωστε να το δεις σιγουρα γιατι αν εκανα επεξεργασια του προηγουμενου μπορει να μην το εβλεπες.Μολις καθισα και διαβασα οτι εχεις γραψει και θα ελεγα πως εχω μεινει εκπληκτος απο το τρομερο παθος στο γραψιμο σου.Με αφησες πραγματικα γοητευμενο και εντυπωσιασμενο.Στο θεμα μας τωρα εχεις περιγραψει σχεδον με καθε λεπτομερεια τους λογους που ΛΑΤΡΕΥΩ το Επτανησος και κατ' επεκταση το Δηλος.Αυτα τα βαπορια, ειδικα το Επτανησος, τα εζησα στις γραμμες τις Κεφαλλονιας, εχω ακουσει πολλες ιστοριες για την καριερα τους στο Αιγιαο και τα θεωρω ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ βαπορια. Ισως να υπερβαλω λιγο γιατι το Glory και το Ολυμπια δεν τα ταξιδεψα, αλλα θεωρω Επτανησος και Δηλος λιγο λιγουλακι ομορφοτερα απο το σχεδον αδερφο Ολυμπια ακριβως γι'αυτο το λογω που εσυ θεωρεις λιγο πιο ομορφο το Ολυμπια (στην αρχικη του μη μετασκευασμενη μορφη). Ηταν τοσο ομορφα αλλα και τοσο τσαμπουκαλεμενα με αλαζωνικο θα ελεγα τροπο που ακομα και αυτη η μικρη απωλεια επιθετικοτητας του Ολυμπια με κανει να ξεχωριζω λιγο παραπανω τα δυο ταυτοσημα αδερφα.Εσενα σου αρεσει η λιγη περισσοτερη γλυκα του Ολυμπια και ειναι απολυτα σεβαστο.Η μονη εμφανισιακη διαφορα του Επτανησος απο το Δηλος (εκτος της πρυμιας μετασκευης) ηταν οτι στο πρωτο οι βαρδιολες προεξηχαν ελαχιστα περισσοτερο. Γενικοτερα ομως και πλην της μαγευτικης εμφανισης τους τα βαπορια ηταν και στην ουσια τους καταπληκτικα. Ειχαν ταχυτητα, ηταν καλοταξιδα, για το μεγεθος τους ειχαν εξαιρετικη εκμεταλευση εσωτερικων και εξωτερικων χωρων, ηταν πολυ μανουβρατζιδικα, ηταν αξιοπιστα, καταναλωναν πολυ λογικα και ειχαν πολυ μεγαλη δυναμη στις μηχανες τους με 12380 ιππους.Για βρες ποσα απο τα τωρινα βαπορια με μηκος 105 μετρα εχουν τοσα αλογα... Επισης να σου πω οτι εμεινα μεγεμενος οταν χαρακτηρισες ολα τα παλαια βαπορια μας, τετοιο πληρη χαρακτηρισμο δεν εχω ματαδιαβασει και με βρισκεις απολυτα συμφωνω στους χαρακτηρισμους σου, αλλα δεν μπορω να μην παραδεχτω οτι ακριβως για το χαρακτηρισμο που εγραψες, ειμαι αδυναμος μπροστα σε αυτη την τρομακτικη εκρηκτικοτητα των δυο συγκεκριμενων γαλλιδων... Μου εχει παρει τα μυαλα και το χειροτερο ειναι οτι δεν θα τα ξαναδω ποτε... Για να καταλαβεις το μεγεθος της αδυναμιας που τους εχω οταν πριν καιρο ο μεγαλος Roi Baudoin δημοσιευσε μια φωτογραφια απο την αριστερη κουβερτομενη περατζαδα του Επτανησος δεν αντεξα και δακρυσα που αντικρισα την περατζαδα που τοσο εχω απολαυσει, που τοσο νοσταλγω και που δεν θα ξαναπερπατησω. Ειμαι 20 χρονων και οχι παιδακι, αλλα δακρυσα μετα απο παρα πολυ καιρο. Ακομα και εγω δεν θυμαμαι ποσο καιρο ειχα να δακρυσω... Αυτα τα γραφω για να δειξω πως αυτα τα βαπορια ειχαν χαρακτηρα, ειχαν ψυχη και προσωπικοτητα. Ειναι εξαιρετικα δυσκολο να δακρυσεις για κατι αψυχο και ομως το Επτανησος με εκανε να δακρυσω...

  5. #25
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Εξαιρετική η παρατήρησή σου Μανώλη. Το βαπόρι είναι σε βόρειο λιμάνι (από αυτά που έχουν παλίρροιες, ατλαντική Γαλλία ή Αγγλία) και το όνομα του είναι προφανώς το Compiegne. Ωστόσο να διαφωνήσω σε ένα πραγματάκι μαζύ σου: Το photoshop και τα άλλα προγράμματα ηλεκτρονικής επεξεργασίας φωτογραφίας βγήκαν στο εμπόριο αρκετά αργότερα. Αν η μπροσούρα είναι του 82-83 σίγουρα δεν υπήρχαν οι υπολογιστές macintosh που ήταν οι πρώτοι που «τρέξανε» το photoshop. Πιθανότατα η μαϊμουνιά να έχει γίνει με αναλογικά μέσα! Εκτός αν έβαλαν το «Σ» στο φουγάρο πριν του αλλάξουνε το όνομα (δεν το νομίζω) και αδίκως τους κατηγορούμε τους ανθρώπους!

  6. #26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Νάξος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαιρετική η παρατήρησή σου Μανώλη. Το βαπόρι είναι σε βόρειο λιμάνι (από αυτά που έχουν παλίρροιες, ατλαντική Γαλλία ή Αγγλία) και το όνομα του είναι προφανώς το Compiegne. Ωστόσο να διαφωνήσω σε ένα πραγματάκι μαζύ σου: Το photoshop και τα άλλα προγράμματα ηλεκτρονικής επεξεργασίας φωτογραφίας βγήκαν στο εμπόριο αρκετά αργότερα. Αν η μπροσούρα είναι του 82-83 σίγουρα δεν υπήρχαν οι υπολογιστές macintosh που ήταν οι πρώτοι που «τρέξανε» το photoshop. Πιθανότατα η μαϊμουνιά να έχει γίνει με αναλογικά μέσα! Εκτός αν έβαλαν το «Σ» στο φουγάρο πριν του αλλάξουνε το όνομα (δεν το νομίζω) και αδίκως τους κατηγορούμε τους ανθρώπους!

    Συμφωνώ για το φώτοσοπ απόλυτα μαζί σου,αλλά την χρησιμοποιησα ως λέξη επηρεασμένος απο την σημερινή εποχή...
    Ότι έχει πειραχτεί παντως φαίνεται ολοκλαθαρα!!

  7. #27
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Φίλε Νιόνιο η σημασία στη ναυπηγική ιστορία και αρχιτεκτονική του Compiegne είναι τεράστια γιατί η μετεξέλιξή του μας έδωσε το Δήλος, το Επτάνησος και το Ολύμπια. Σε σχέση με τα δυό μεγαλύτερα αδερφάκια το Ολύμπια πιστεύω ότι ήταν λίγο πιο δουλεμένο γιατί πάντα με βάσει τις προδιαγραφές και τα στοιχεία που έχω στα χέρια μου φαίνεται να είναι αυτό που κρατάει την ομορφιά των άλλων δύο με βελτιωμένη μεταφορική ικανότητα. Το γεγονός ότι μπήκε στη ναυπηγική κλίνη τελευταίο φαίνεται να ενισχύει την άποψη ότι μπορεί να είχε κάποιες μικροβελτιώσεις σε σχέση με τα αδερφάκια του.

    Σημασία έχει ότι και τα 4 βαπόρια ήταν υπέροχα δημιουργώντας δικό τους ναυπηγικό ύφος και σχολή. Το Δήλος και το Επτάνησος, αλλά και το Chantilly (Ολύμπια) με το Compiegne (Γκλόρυ –στα δύο τελευταία αναφέρομαι όπως ήταν αρχικά προτού υποστούν μετασκευές) ήταν βαπόρια τα οποία βάζουνε τα γυαλιά στα σημερινά χωρίς καν να βγούνε στο πέλαγο. Για τον λόγο αυτό μου κακοφάνηκε που υπάρχει πλοίο «Επτάνησος» σήμερα, όπως και «Ιονίς» τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τα συνονόματα τους πλοία που άφησαν ιστορία και χτίσανε τον δικό τους μύθο στα πέλαγα και στις καρδιές μας.

  8. #28
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Φίλε Νάξος, πιο σωστά δεν μπορούσες να τα είχες πει. Καράβια σαν το Glory, το Αιγαίον και τους απογόνους τους δεν θα έχουμε τη χαρά να μας ξαναταξιδέψουμε.

    Η Δευτέρα Παρουσία των ακτοπλοϊκών δεν έχει έρθει ακόμη. ¶λλα φαντάζεσαι να συμβεί;
    Να ακούσουμε τις μηχανές του Glory να παίρνουν ξανά μπρος, πυκνός καπνός να βγαίνει από το φουγάρο του και να σπάει τα δεσμά που το κρατούν δεμένο στην Αλεξάνδρεια για να βάλει πλώρη για τις θάλασσες που αγάπησε και το αγάπησαν....
    Ίσως τότε η πλώρη του Αιγαίον να ξεπροβάλει μέσα από αφρούς πίσω από την Αταλάντη για να πάει να κυνηγήσει τα δελφίνια στο Ικάριο...
    Το Mediterannean Sky να ορθώσει το περήφανο ανάστημα του και να το δούμε μια ακόμη φορά να περνάει τα φανάρια της Πάτρας κάνοντας όλα τα άλλα βαπόρια να ωχριούν μπροστά του...
    Και το Νάξος να βρεί το δρόμο της επιστροφής, περήφανο να μπεί στη Νάξο με τη μπουρού να ξεσηκώνει όλους όσους το περιμένουν ακόμη...

  9. #29
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από capten4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΒΓΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΚΟΝΤΑΚ ΑΠΑΘΑΝΑΤΙΖΩ ΤΟ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟ ΙΟΝΙΑΝ ΓΚΛΟΡΙ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΕ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΡΙΝΤΖΙΣ ΛΑΙΝΣ , ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ LIBRA MARITIME (Ο ΕΣΠΕΡΟΣ ΙΣΩΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ) ΟΡΙΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ....
    Capten4, πολύ ωραία και σπάνια φωτογραφία. Το πλοίο φέρει τα σινιάλα της Seven Islands Lines, του Λευκαδίτη, που το είχε ναυλώσει για μια χρονιά. Έκανε Ελλάδα-Ιταλία σε συνεργασία με το ΙΟΝΙΣ.

  10. #30
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Αρχές δεκαετίας 80, Αργοστόλι.
    Το Ionian Glory παρέα με το Ionian Star, δεμένα για το χειμώνα.
    Θέαμα συνηθισμένο τους χειμώνες του 80 στο Αργοστόλι. Μετέπειτα τους έκανε παρέα και το Ionian Victory.
    Τρία πλοία δεμένα δίπλα δίπλα μέσα στο Αργοστόλι!


Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας