Σελίδα 1 από 59 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 589

Θέμα: Δελτίο Σύρου (Syros report)

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή Δελτίο Σύρου (Syros report)

    BLUESTAR 2 στο Νεώριο

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    καιρού επιτρέπωντος αύριο φέυγει....

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Blue Horizon στο Νεωριο της Σύρου.

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Παλιές εποχές!

    'Eπεσαν στα χέρια μου μερικές φωτογραφίες (άγνωστης πηγής) και θα σας δείξω μια πρώτη. Αυτό που βλέπετε έιναι ο ασκός, θυμάται/γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό και σε τι χρησίμευε? Μην φανταστείτε ότι είναι κουίζ και ότι αν το βρείτε θα κερδίσετε ενα λουκούμι έτσι ? Όμως έχει ενδιαφέρον να δούμε αν κάποιος ή καποιοι γνωρίζουν

    syros007.jpg

  5. #5

    Προεπιλογή

    Μου θυμίζει τους ελαστικούς σωλήνες που χρησιμοποιούνται για μεταφορά αγαθών με ρυμουλκά ή για κυματοθραύστες που όταν γεμίζουν με χώμα ονομάζονται γεωσωλήνες (δες σε αυτό το σύνδεσμο http://library.tee.gr/digital/m2185/m2185_zalahori.pdf. )

    Προφανώς δεν είχε αυτή τη χρήση αφού επιπλέει. Κόιταξα στον παλιό μου βρετανικό πιλότο (1968 ) και διάβασα (οι υπογραμμίσεις δικές μου τα μάυρα γράμματα ήταν έτσι και στο αρχικό κείμενο, άβαλα και λίγο παραπάνω από τα συμφραζόμενα):
    "Limin Sirou and approaches, Lights.-Beacon-Buuoyage
    (...)35 An artificial islet, for use as a fuelling berth, lies in the southern part of the harbour, about 3 cables south-south-westward of the head of the breakwater. It is marked by a red fixed light and has depths ot 42 feet (12m8 ) alongside its north-western side.

    (...)
    Ermoupolis.-Ermoupolis, see page 191, when viewed from the entrance of Limin Sirou, presents the appearance of two distinct conical hills covered with white houses, each hill hiving a church near. its suihmit; and buildings descending to the waterfront on the western side of the harbour. The principal industry is cotton spinning and weaving; loukoumi or Turkish delight is manufactured in large quantities.
    Supplies.-Fresh provisions are fairly plentiful. Water is laid on to the quays; there are eight quayside connections, each capable of supplying water at the rate of 4 tons per hour. The water is muddy after rains and should therefore be boiled before drinking. Fuel and diesel oils can be supplied from a hulk moored in the harbour."

    Αν και με μπερδεύει με εκέινο το Hulk (παροπλισμένο σκάφος) μάλλον είναι αυτός ο ασκός από όπου έπαιρναν καύσιμα. Έπεσα μέσα; Κέρδισα ένα δείγμα από το προϊόν που παρασκευάζεται σε μεγάλες ποσότητες στην περιοχή (κατά το Βρετανικό Ναυαρχείο); (το έχω υπογραμμίσει και αυτό)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 11-03-2008 στις 22:05

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Wow!

    Παναγιώτη κατ΄αρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ για τον εμπεριστατομένο έλεγχο που έκανες. Θέλω να διευκρινίσω ότι η θέση του ασκού της φωτογραφίας είναι στο βόρειο ανατολικό άκρο του λιμανιού της Σύρου, σε αντίθεση με το αναφερομένο ανεφοδιαστικό που βρίεκσται στο νότιο άκρο όπως αναφέρει ο βρετανικός πιλότος. Αυτός ο μώλος (ένας μικρός τσιμεντένιος ντόκος υπάρχει ακόμη και σήμερα και χρησιμοποιείται γαι τις πετρελεύσεις των πλοίων. Δηλάδή δεν είναι αυτός ο ασκός (της φωτογραφίας) που έπαιρναν καύσιμα τα πλοία . Συγχαρτήρια όμως ο τρόπος που το έψαξες είναι μοναδικός.

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Smile Η λύση!

    Η απάντηση για τον ασκό θα περιλαμβάνει και μια δέυτερη φωτογραφία σαν αποδεικτικό στοιχείο. Γνωρίζετε βέβαια ότι οι Κυκλάδες στο μεγαλύτερο μέρος τους έπασχαν και πάσχουν απο λειψυδρία. Αυτοί οι ασκοί ήταν μεγάλα μακρουλά μπαλόνια, προφανώς απο λάστιχο, με τα οποία κουβαλούσαν νερό στα νησιά και φυσικά στην Σύρο. Θυμάμαι παιδί, ίσως το κοριτσάκι της φωτογραφίας να ήταν συμμαθήτριά μου , να περνάει ενα ρυμουλκό κατά περιόδους, κυρίως καλοκαίρι και να ρυμουλκεί τον ασκό. Άρα λοιπόν ο ασκός είναι η υρδοφόρα μιας άλλης εποχής.... (1963+).
    Αρα λοιπόν Παναγιώτη θα σε κεράσω λουκούμι αφού έχουμε και νερό για μετά

    Syros044.jpg

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί οι ασκοί ήταν μεγάλα μακρουλά μπαλόνια, προφανώς απο λάστιχο, με τα οποία κουβαλούσαν νερό στα νησιά και φυσικά στην Σύρο. Θυμάμαι παιδί, ίσως το κοριτσάκι της φωτογραφίας να ήταν συμμαθήτριά μου , να περνάει ενα ρυμουλκό κατά περιόδους, κυρίως καλοκαίρι και να ρυμουλκεί τον ασκό. Άρα λοιπόν ο ασκός είναι η υρδοφόρα μιας άλλης εποχής.... (1963+).
    Η πλάκα είναι ότι παρά τρίχα να το ξανάβλεπες! Θυμάμαι ότι στην ημερίδα του ΤΕΕ για τα γεωσυνθετικά από όπου η εργασία που παρέθεσα. Μου έλεγε ένας συνάδελφος ότι κάποιος ήθελε πριν από λίγα χρόνια να εισάγει τέτοιους σάκους από την Αμερική για να μεταφέρει νερό στα νησιά αλλά κόλλησε στο ότι δεν έβρισκε αρκετα ρυμουλκά και είχε πλησιάσει και εταιρείες που φτιάχνουν λιμενικά έργα για να ναυλώσει τα δικά τους.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου θυμίζει τους ελαστικούς σωλήνες που χρησιμοποιούνται για μεταφορά αγαθών με ρυμουλκά ή για κυματοθραύστες που όταν γεμίζουν με χώμα ονομάζονται γεωσωλήνες (δες σε αυτό το σύνδεσμο http://library.tee.gr/digital/m2185/m2185_zalahori.pdf. )
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα λοιπόν Παναγιώτη θα σε κεράσω λουκούμι αφού έχουμε και νερό για μετά
    Ελπίζω τουλάχιστον να έχουν βελτιωθεί οι συνθήκες στην ύδρευση από τότε και να μην είναι όπως τα περιγράφει ο Εγγλέζος, γιατί τα περισσότερα λιμάνια έχουν μέινει τα ίδια από τότε.:cry::
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ermoupolis.-Ermoupolis, see page 191, when viewed from the entrance of Limin Sirou, presents the appearance of two distinct conical hills covered with white houses, each hill hiving a church near its suihmit; and buildings descending to the waterfront on the western side of the harbour. The principal industry is cotton spinning and weaving; loukoumi or Turkish delight is manufactured in large quantities.
    Supplies.-Fresh provisions are fairly plentiful. Water is laid on to the quays; there are eight quayside connections, each capable of supplying water at the rate of 4 tons per hour. The water is muddy after rains and should therefore be boiled before drinking. Fuel and diesel oils can be supplied from a hulk moored in the harbour."
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 13-03-2008 στις 03:51

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶ρα λοιπόν ο ασκός είναι η υδροφόρα μιας άλλης εποχής.... (1963+).
    Αρα λοιπόν Παναγιώτη θα σε κεράσω λουκούμι αφού έχουμε και νερό για μετά

    Syros044.jpg
    παναγιωτη μην κανεις το λαθος και φας το λουκουμι!!!μπαγιατικο ειναι ....απο το 1963............

  10. #10
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Eπεσαν στα χέρια μου μερικές φωτογραφίες (άγνωστης πηγής)
    Λεο, η φωτογραφία σου προέρχεται από το website του Matt Barrett

    Εδώ θα βρείτε περισσότερες φωτογραφίες από λιμάνια και ποστάλια απο την δεκαετία του 60.
    Θα δείτε το Μοσχάνθη, το Λήμνος των Τυπάλδων, και το Helene του Χανδρή.

Σελίδα 1 από 59 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας