Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 70

Θέμα: Ambriabella [Ios, Ios Express, Mykonos Express]

  1. #1
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Ambriabella [Ios, Ios Express, Mykonos Express]

    Με αφορμή το post του polykas και του captain nionios και χωρίς να θέλω να κάνω thread jacking στο άλλο θέμα ανοίγω το νέο thread για το ιστορικό Ambriabella.

    Length: 51.82 m
    Breadth: 7.42 m
    Depth: 3.26 m
    Draught: 2.21 m
    GT: 292
    NT: 117
    Built: 1962 Cantieri Navale Felszegi, Trieste, Italy (Hull No. 66)
    Owner: Panic Shipping, Piraeus
    Call sign: SXFZ
    Homeport: Piraeus
    Passengers (as built): 390
    Engine Builders: Fiat S.G.M.
    Horse Power: 1.280 BHP
    Speed: 14.5 kn
    Electrical Generators & Output: Gen 2x28K 220V dc

    Πρόκειται για το πρωην Ιος, μετεπειτα Ιος Εξπρες και Μυκονος Εξπρες. Ταξίδεψε μεταξύ Πάρου, Ίου, και Σαντορίνης κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 1980 κάνοντας τοπικά δρομολόγια. Ο captain nionios μπορει να μας διαφωτίσει για την ιστορία του βαποριού στην Ζάκυνθο.

    Το αδερφό του ειναι το Dionea και η μετασκευη του σε yacht φαινεται επιτυχημενη όπως φαίνεται στις σελίδες του Elmarine


    Υπαρχουν αρκετες φωτογραφιες του στο shipspotting

    Πρόσφατα δύο ενδιαφέρουσες καρτ ποστάλ πουλήθηκαν σε ιταλική δημοπρασία.


    cc4c_1.JPG

    1f7c_1.JPG
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maroulis Nikos : 22-03-2008 στις 09:18

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    NAXOS
    Μηνύματα
    1.018

    Προεπιλογή ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ (ΙΟΣ- ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ)

    Ax φιλε paroςkayak τι μου κανεις πρωι-πρωι με τις φωτογραφιες σου.
    Δυο καραβια διπλα-διπλα στα τελευταια τους. Δυο καραβια που τα ονοματα τους ηταν καθημερινα στο στομα αν οχι ολων των κυκλαδιτων τουλαχιστο της γραμμης Παροναξιας-Σαντορινης. Ειδικα για μενα που χωρις να ειμαι ναυτικος εχω ασχοληθη μαζι τους παρα πολυ, σε καλες και σε κακες στιγμες. Δυο καραβια που για ενα μεγαλο διαστημα της ζωης μου ηταν η μεγαλυτερη καθημερινη μου απασχοληση.
    Παντως απο τοτε που συμμετεχω στη παρεα σας εχω φρεσκαρει πολλες αναμνησεις που ισως να ειχα ξεχασει.
    Να ειστε ολοι καλα.

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Ιος

    Φίλε Νάξος,
    Είμαστε εδώ για να μοιραζόμαστε παρέα τις όμορφες πορείες που χάραξαν τα ποστάλια που αγαπήσαμε.Το συγκεκριμένο βαπόρι μου φέρνει εικόνες από άλλες εποχές, επίσης. Από τα νότια της Πάρου, παρατηρούσα την μπλε φορεσιά του να περνάει το δίαυλο μεταξύ του κάβου Μακριάς Μύτης (Πάρου) και Παντερονησιών. Χάρη στο χαμηλό βύθισμα τους, το Ίος και το Μεγαλόχαρη (Μαριώ) ήταν τα μοναδικά σκαριά που περνούσαν από το στενό Πάρου Αντιπάρου με πορεία τη Νιο και τη Σαντορίνη. Αν δε κάνω λάθος, δρομολογήθηκε στη γραμμή τέλη της δεκαετίας του 70. Δεν έχω φωτογραφίες όταν ονομαζόταν Ίος ή Μύκονος Εξπρές. Την παρακάτω φωτογραφία την βρήκα στο Διαδικτυο πριν από μερικά χρόνια και δυστυχώς δεν έχω την πηγή ή τα στοιχεία του φωτογράφου. Αφιερωμένη σε όλους τους φίλους του Ambriabella.
    ambriabella.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haddock : 22-03-2008 στις 19:09

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Δυστυχως δεν μπορω να σας διαφωτησω για τα δρομολογια του βαποριου,ισα ισα που θα ηθελα να ακουσω και εγω ιστοριες γι'αυτο,κυριως απο τοτε που ηταν στο Αιγαιο.Εγω το γνωρισα σε ενα και μοναδικο ταξιδι τον Αυγουστο του 1998,στο γυρο Ζακυνθου.Ειχε μπλε-ασπρο βαψιμο και ονομα Ambriabella,σχεδον ολο το ταξιδι το εβγαλα στη γεφυρα συζητωντας,αν και μικρος τοτε.Θυμαμαι ακομα πως κοιτωντας κατω σε μια ανοιχτη πορτα ειδα κινητηρες με καπακια που εγραφαν FIAT,πως ταξιδευε με 13 κομβους και τους επαινους του καπετανιου του για τη συμπεριφορα του στη θαλασσα,πραγμα που διαπιστωσα και εγω οταν στις δυτικες ακτες της Ζακυνθου ειχε πουνεντε γυρω στο 6αρι...Εδω: http://apostolossphotos.fotopic.net/c1211314.html βαζω ενα link απο το site του Αποστολου που δειχνει το βαπορι σε κακη κατασταση διπλα απο το... Γεωργιος Εξπρες.Οποιος το εχει ταξιδεψει και το εχει ζησει θα ηταν πολυ ομορφο να μας μεταφερει τις εμπειριες του...

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Έγω το είχα δεί πριν 20 χρόνια στην Πάρο όταν έκανε ενδοκυκλαδικά ως ΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ.

    Και μια φωτογραφία του.

    Image1.jpg

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά να ρίξω και εγώ τον οβολό μου σας καταλαβαίνω, αφού τόψαξα από παλιά το βαποράκι. Να μια φωτογραφία του στην Πάρο με το όνομα ΜΥΚΟΝΟΣ ΕΞΠΡΕΣ λοιπόν.

    MYKONOS EXPRESS.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maroulis Nikos : 22-03-2008 στις 23:38

  7. #7
    uddox Guest

    Προεπιλογή

    Η ράδα της Γερμανικής το είχε φιλοξενήσει για αρκετό διάστημα, μέχρι που το αγόρασε ένα αστέρι... της τβ, για να το μετασκευάσει σε θαλαμηγό.
    Είχαν γίνει αρκετές δουλειές, μέχρι που κατάληξε εκεί που είναι σήμερα.
    Πάντως ακούστηκε ότι είχε πέσει σε καλά χέρια και έτσι τελείωσε.. γρήγορα.

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Στην Ελλάδα ήρθε το 1976 ως ΙΟΣ και σύντομα μετανομάστηκε ΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ.
    Mετανομάστηκε ΜΥΚΟΝΟΣ ΕΞΠΡΕΣ το 1993 όταν πουλήθηκε στην Καταπωλιανή Ν.Ε.
    Συνέχισε να κάνει Μύκονο-Πάρο-Ίο-Θήρα ως το 1995 που το αντικατέστησε το ΠΑΡΟΣ ΕΞΠΡΕΣ.

    Μικρό σκαρί αλλά ίσως κουβαλάει ένα "βαρή" τίτλο, πρέπει να είναι το τελευταίο κλασσικό επιβατηγό που ταξίδεψε στην ακτοπλοϊα μας.

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Αν θυμάμαι σωστά, ταξίδεψε πολύ καιρό σαν Ίος. Πιθανώς η μόδα με την ονοματολογία Εξπρές έπαιξε ρόλο κάπου στις αρχές της δεκαετίας του 80, μετά την έλευση του Γεώργιος Εξπρές του Βεντούρη. Απο το 76 μέχρι και το 82-83 ταξίδευε ως Ίος με την ίδια μπλέ φορεσιά όπως βλέπουμε στην φωτογραφία του Έσπερου. Οι φωτογραφίες όλων των φίλων με γεμίσανε εικόνες από εποχές που οι "τρελλοί" τουρίστες με τα σακίδια στοιβάζονταν στο μικρό Ίος για να απολαύσουν το ταξίδι με το όμορφο αυτό σκαρί.

  10. #10
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Dionea

    Το Dionea, οπως ανέφερα και παραπάνω, μετασκευάστηκε σε yacht το 2002. Μακάρι να καταφέρει η Ambriabella να λάμψει όπως και το αδερφό του. Η παρακάτω φωτο αναδεικνύει τη χάρη του σκαριού με τις φινετσάτες γραμμές της και την πολύ καλή κατάσταση της. Για όποιον ενδιαφέρεται, η εικόνα υπάρχει και σε υψηλότερη ανάλυση.

    Πηγή
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haddock : 28-03-2008 στις 21:16

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας