Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 3 από 3

Θέμα: Προυποθέσεις για σχολή για ταχύπλοα

  1. #1

    Προεπιλογή Προυποθέσεις για σχολή για ταχύπλοα

    Καλημέρα σας
    Είμαι από την Ξάνθη και θέλω να ανοίξω σχολή για ταχύπλοα. Είμαι Ανθυποπλοίαρχος Ε.Ν. Με το ΦΕΚ 444 Β΄/ 1999 δεν το προβλέπει αλλά μόνο αν έχεις 5 χρόνια το δίπλωμα του ταχυπλόου και δεν μου δέχονται καν τα δικαιολογητικά έχω όμως το διπλωμα ταχυπλόου 3 χρόνια. Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα ???
    ευχαριστώ για το χρονο σας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pliarxos : 25-03-2008 στις 18:34

  2. #2

    Προεπιλογή

    Όντως είναι οξύμωρο κάποιος μπορεί να κυβερνήσει θηρία 300 μέτρων αλλά να μην επιτρέπεται να εκπαιδεύεις ανθρώπους για ταχύπλοο 3 μέτρα γιατι ο κανονισμός Λιμένα λέει στο άρθρο ότι πρέπει:
    α) είναι απόφοιτος τουλάχιστον Λυκείου ή παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου ή ισότιμης αναγνωρισμένης σχολής εσωτερικού ή εξωτερικού.

    β) είναι κάτοχος επί πενταετία τουλάχιστον άδειας χειριστή ταχύπλοου σκάφους και

    γ) γνωρίζει καλά κολύμβηση, να καταδύεται και να αναδύεται με ευχέρεια και να καλύπτει γρήγορα απόσταση μέχρι 1/4 του μιλίου. Η απόδειξη των παραπάνω προϋποθέσεων γίνεται με την προσκόμιση επικυρωμένων φωτοαντιγράφων του απολυτηρίου και της άδειας χειριστή ο δε έλεγχος των γνώσεων της κολύμβησης γίνεται από την Επιτροπή της παραγράφου 7 του παρόντος άρθρου.

    Δηλαδή είναι από τα περίεργα της ελληνικής γραφειοκρατίας...

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Το να ερθεις σε αμεση επαφη με το υπουργειο νομιζω ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις....
    Ισως με νεοτερες διαταξεις να μην ειναι τοσο ευκολο οσο ηταν παλιοτερα.....
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας