Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 77

Θέμα: Τα Θηρία (ΑΕΤΟΣ, ΛΕΩΝ, ΙΕΡΑΞ, ΠΑΝΘΗΡ)

  1. #21
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    O συγκεκριμένος δείχνει ότι πέρα από την θητεία του δεν είχε άλλη σχέση με τα πολεμικά πλοία όπως κάποιοι από εμάς εδώ. Θηρία λέγονταν από τα ονόματα που είχαν αυτά κ τα συνώνυμά τους Α/Τ των Βαλκανικών Πολέμων.
    Διαφωτιστικός ως προς το που έκαναν ταξίδια. Παλιά εγώ είχα δει φωτό από Βέλγιο ή Ολλανδία.

  2. #22
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    O συγκεκριμένος δείχνει ότι πέρα από την θητεία του δεν είχε άλλη σχέση με τα πολεμικά πλοία όπως κάποιοι από εμάς εδώ. Θηρία λέγονταν από τα ονόματα που είχαν αυτά κ τα συνώνυμά τους Α/Τ των Βαλκανικών Πολέμων.
    Διαφωτιστικός ως προς το που έκαναν ταξίδια. Παλιά εγώ είχα δει φωτό από Βέλγιο ή Ολλανδία.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου , δεν είναι όλοι σχετικοί με τα πολεμικά πλοία εκτός ελαχίστων εδώ στο forum που έχουν εντρυφήσει πάνω σε αυτά. Γεγονός είναι ότι την αφήγηση του συγκεκριμένου <κληρούχα> την έβαλα απλά και μόνο για την περιγραφή των ταξιδιών.

  3. #23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από perseus Εμφάνιση μηνυμάτων
    το γνωστό αντιτορπιλικό των ΗΠΑ ΕΛΝΤΡΙΤΖ DE173 που πήρε μέρος στο φημολογούμενο Πείραμα της Φιλαδέλφειας τον Οκτώβρη του 1943, σχετικά με την θεωρεία της Σχετικότητας του Αινστάιν, δόθηκε στο Ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό το 1951...και μετονομάσθηκε Α/Τ ΛΕΩΝ.....

    Πραγματικοτητα?? μυθος??? Πολλα εχουν γραφτει για την ιστορια αυτη και σε ελληνικα και σε ξενα φορα,...
    Σ'ενα ελληνικο φορουμ, πριν λιγα χρονια ειχε γραφτει μια ενδιαφερουσα αφηγηση απο καποιον υποτιθεμενο αξ/κο του ΠΝ η οποια συνεβει μετα το παροπλισμο του Λεοντα, και στο διαστημα που ηταν (κατα τα λεγομενα του) στην Αμφιαλη σε καποιο σημειο που βρισκονται ολα τα παροπλισμενα πλοια του ΠΝ....

    http://www.metafysiko.gr/?p=2512

  4. #24

    Προεπιλογή

    Κανονικά έπρεπε να σταματήσω να διαβάζω εκεί που λέει ότι τον προβλημάτισε το Revision των σχεδίων. Κάτι που γίνεται παντού όπου υπάρχουν σχέδια, να γίνονται διορθώσεις στα σχέδια είτε στα στάδια της αξιολόγησης και εγκρίσεων του αρχικού σχεδίου έιτε για να ενσωματωθούν αλλαγές που κρίθηκαν αναγκέες στην πορεία της υλοποίησης και για να ξέρουν ότι χρησιμοποιούν τα σωστά σχέδια αναγράφουν την αναθεώρηση (Revision ). Μπορέι να το έχει κάνει και ο μηχανικός στα σχέδια του σπιτιού σας είτε γιατί του έκαναν διορθώσεις στην πολεοδομία είτε για κατασκευαστικούς λόγους και να σημειωσε πανω τον αύξοντα αριθμό της Αναθεώρησης. Λέτε να έγινε κάποιο "πείραμα" στο σπίτι σας;

    Εκεί στην τελευταία παράγραφο με το μαγνητικό πεδίο λέει απίστευτες βλακείες για ουδέτερα μαγνητικά πεδία στη γη κ.λπ. Μνημείο ημιμάθειας! Κάθε μεταλλικό αντικείμενο διαταράσσει το μαγνητικό πεδίο της γης αυτή η διαταραχή μπορέι να μετρηθεί (το μετράμε χωρίς μεταλλικό αντικείμενο και όταν έλθει το μεταλλικό αντικείμενο) οπουδήποτε απ΄λα διαλέγουμε θέσεις που να βολεύουν και να διευκολύνουν τις μετρήσεις υπάρχει ένας σταθμός στη Σούδα αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει και αλλού.

    Αλλά επειδή είμαι μαζόχας διάβασα και το υπόλοιπο. Προσπαθεί να κάνει κοινότατα πράγματα να μοιάζουν περίεργα, αν συνέχιζε κάποια στιγμή θα έγραφε ότι όταν ήταν πάνω στο Λέοντα είδε τον ήλιο να δύει από την μεριά της Ελευσίνας πράγμα πολύ ύποπτο να δύει ο ήλιος από τα δυτικά . Μου θυμίζει αυτό που μου έλεγε ένας φίλος που υπηρετούσε τη θητεία του στην Αμφιάλη και έλεγαν στους νέους που έκαναν σκοπιά ότι εμφανίζεται τα βράδια ένας μαύρος δίοπος και σφυράει με το σφυριχτράκι για να τρομάζουν όταν έκαναν σκοπιά.

    Το Πείραμα της Φιλαδέλφειας είναι μια μπαρούφα, δεν έγινε ποτέ. Είναι ένα αμερικάνικο ράδιο αρβύλα που φουσκώθηκε. Όπως μπορείτε να διαβάσετε εδω δεν έγινε τίποτα, ναι ξέρω ο συνωμοσιολόγος υπηρεσίας (μάλλον συνωμοσιολόγος φυλακής αφού λέμε για ΠΝ) θα πει ότι αυτό θέλουν να πιστεύω και κρύβουν την αλήθεια και θα μου προτείνει να δω κάποιο βίντεο με ασύνδετα μεταξύ τους στοιχεία, λογικά άλματα και μπόλικα αυθαίρετα συμπεράσματα για να με πείσει, οπότε ας προτείνω εγώ πρώτος ένα βίντεο:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 17-02-2020 στις 15:49

  5. #25

    Προεπιλογή

    τι να σου πω?? εκανα μια αναζητηση στο google, παρακινουμενος απο το ποστ που διαβασα, και ειδα οτι παιζει πολυ "ψωμι" ακομα και στην Ελλαδα με την συγκεκριμενη ιστορια, μιας κ το πλοιο ηταν για πολλα χρονια στο ΠΝ...απο εκει κ περα σιγουρα ο καθενας μπορει να βλεπει το ποτηρι μισογεματο ή μισοαδειο

  6. #26

    Προεπιλογή

    Και μετά απο 35 χρόνια στο Π.Ν. στην Τεχνική Διεύθυνση,μπορώ να πώ οτι εχω συμμετάσχει σε μικρές-μεσαίες-μεγάλες, μα και εκ βάθρων επισκευές ΟΛΩΝ των θηρίων ,και δεν εχω συναντήσει ουδέποτε περίεργες καταστάσεις-περίεργες κατασκευές ή ακόμα και περίεργα ιστορικά ντοκουμέντα.Αυτό που εβλεπα (αν και περισσότερο ακουγα),ήταν περίεργους ανθρώπους που διακινούσαν περίεργες ιστορίες (είτε χαριτολογώντας,είτε πιστεύοντας ΟΤΙ είχαν ακούσει-διαβάσει απο αλλους περίεργους τύπους).

    Υ/Γ Χρησιμοποιώ τον ορο "περίεργο",γιατι οποιαδήποτε αλλη εκφραση,πιθανόν να ενοχλούσε... Εν πάσει περιπτώσει,σεβαστές ολες οι απόψεις.

  7. #27

    Προεπιλογή

    Λεοναρδε, σιγουρα αυτο που καταθετεις λογω προσωπικης εμπειριας τοσων χρονων εχει μεγαλυτερη αξια απο οποιοδηποτε αναζητηση στο google
    Προφανως η ιστορια που βρηκα και παρεθεσα ειναι ενα ωραιο μυθιστορημα

  8. #28
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Kατά την θητεία μου είχα ακούσει από κληρούχα μου που υπηρετούσε σε αυτό ότι υπήρχαν καλωδιώσεις που δεν κατέληγαν πουθενά και ότι υπήρχαν μη προσβάσιμοι χώροι, κάτι που δεν συνέβαινε στα υπόλοιπα πλοία της κλάσης.
    Όμως αντί να το στείλει γιά διάλυση στο Αλιάγα, το ΠΝ έπρεπε να το διατηρήσει σαν μουσείο "επενδύοντας" έμμεσα στην φήμη (διότι επίσημα δεν έγινε τίποτα) του πειράματος της Φιλαδέλφειας. Ξέρετε πόσα Αμερικανάκια κ όχι μόνο θα πλάκωναν να το επισκεφθούν;

  9. #29

    Προεπιλογή

    Θα μου επιτρέψετε μια μικρή παρένθεση εκτός θέματος για να δείξω πως βγαίνουν αυτές οι ιστορίες. ¨οταν υπηρετούσα τη θητεία μου σε μια συζήτηση μου έλεγαν για περίεργα φαινόμενα στο στρατόπεδο, για σατανιστές για φαντάρους που εξαφανίστηκαν με κάθε σοβαρότητα. Όταν είπα ότι δεν τα πιστεύω και όλα αυτά είναι βλακείες που λένε οι παλιοί στους νέους μου έφεραν το μεγάλο επιχείρημα.
    "Δόκιμε (ήμουν εφεδρος αξιωματικός) για τις χτισμένες πόρτες στα μαγειρεία τι έχεις να πεις; Που τις χτίσανε γιατί εκέι είχαν χαθεί φαντάροι" Ναι το είχαν πιστέψει.
    Οπότε τους έστειλα να ρωτήσουν τον ΕΠΥ που είχε υπηρεσία μαγειρεία πριν μερικούς μήνες όταν είχαν χτίσει τις πόρτες από τις τουαλέτες στα μαγειρεία.
    Ποια ήταν η πραγματικότητα; Τα κτίρια του στρατοπέδου ειχαν μια σχεδιαστική αστοχία, οι βόθροι ήταν περίπου στο ίδιο επίπεδο (αν όχι σε ψηλότερο) με τις τουαλέτες οπότε όταν γέμιζαν οι βόθροι ξεχείλιζαν οι τουαλέτες και πλημμύριζαν, στους θαλάμους ερχόταν κάθε μέρα το βοθροφόρο να αδειάζει του βόθρους γιατί οι τουαλέτες πλημμύριζαν μετά την πρωινή καθαριότητα. Το ίδιο πράγμα συνέβαινε και στις τουαλέτες των μαγειρείων και για να μην υπάρχει θέμα υγιεινής αποφάσισαν να χτίσουν τις τουαλέτες για να μην κυκλοφορούν λύματα στα μαγειρεία.
    Αν κάποιος είχα γράψει ένα βιβλίο, ή το έγραφε σε κάποιο μεταφυσικό φόρουμ ή εκπομπή στην τηλεόραση ίσως τώρα κάποιοι να συζητούσαν για τα μυστηριώδη φαινόμενα στο στρατόπεδο και για μη προσβάσιμους χώρους σε αυτό.

    Για να γυρίσω στο θέμα. Ακόμα και αν υπήρχαν καλωδιώσεις που δεν κατέληγαν πουθενά και δεν ειναι ράδιο αρβύλα αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Μπορεί να υπήρχαν κάποιες συσκευές που αφαιρέθηκαν όταν ξεπεράστηκαν και τεχνολογικά (πχ ραντάρ) και έμειναν οι καλωδιώσεις τους ή να περάστηκαν καινούριες καλωδιώσεις επειδή οι παλιές παρουσίαζαν προβλήματα (πχ φθορά των μονώσεων και βραχυκυκλώματα) και να έμειναν οι παλιές σε αχρηστία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 24-10-2013 στις 09:04

  10. #30
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Γενικά στην θητεία πράγματι ακούγονται διάφορα αλλά εδώ λόγω του φημολογούμενου πειράματος απλώς μεταφέρω ότι μου είπε ο κληρούχας. Γιά παράδειγμα οι μη προσβάσιμοι χώροι αναφέρονται κ από τον "captain" πιό πάνω. Εκείνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι τουλάχιστον μέχρι το 1982 δεν υπήρχε καμιά πύλη εκεί που είναι τα παροπλισμένα όπως αναφέρει. Έτυχε να έχω βάρδια εκεί κοντά κ λόγω του χόμπυ πλησίασα ανενόχλητος μερικά από τα πλοία (με ενδιέφεραν περισσότερο 1-2 T/A κλάσης Μoewe που δεν είχα ξαναδεί) από τον ντόκο που ενώνεται η νησίδα Κυρά με τον λιμενίσκο της Αμφιάλης.
    Οι Τούρκοι διαλυτές σίγουρα θα μοσχοπούλησαν πολλά αντικείμενα κ μόνο από το γεγονός ότι προέρχονταν
    από το πλοίο του "πειράματος της Φιλαδέλφειας".

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας