Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 70

Θέμα: Ναυτικό φυλλάδιο (Seaman's book)

  1. #11
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΑΝ.ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    παιδειά κι εμένα με ενδιαφέρει το θέμα τησ μυωπιαασ.Μπορει κάποιοσ να απαντήσει στις τελευταίες ερωτήσεις του Χαρη?Ευχαριστω εκ των προτέρων...

  2. #12

    Προεπιλογή

    Επισης να επισημανω κατι που ξεχασα πριν για το οποιο ειμαι σιγουρος. Αλλο πραμα η μυωπια στην αεροπορια και αλλο στο ναυτικο. Στην αεροπορια τους ενδιαφερει ακομα και αν εχεις κανει λειζερ το οτι μπορει απο την διαθλαστικη ανωμαλια να υποστεις αποκολληση αμφιβλιστροηδους στην πτηση. Στο ναυτικο λογικα με λειζερ γινεσαι δεκτος αφου εχεις οραση 10/10 ασχετως με το αν ειχες 1 βαθμο η 10. Στο λιμενικο παντως που ειχα ρωτησει δεν ηξεραν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harry14 : 27-09-2009 στις 17:24

  3. #13

    Προεπιλογή

    Δυστυχως σε καποια πραγματα ειμαστε ελλαδα...

  4. #14

    Προεπιλογή δεν προλαβα τα σωστικα τωρα?............

    Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν θα υποστω κυρωσεις : επειδη εχω κοκκινο φυλλαδιο το οποιο ληγει και δεν εχω κανει σωστικα
    αυτο γτ δεν εμενα ελλαδα και δεν προλαβα τις προθεσμιες
    Τωρα θελω να συνεχισω το επαγγελμα αφου εχω καλη προταση,τι να κανω ? Μπορεί αν μου εκδοθεί καινουριο κοκκινο φυλλαδιο με την ιδια διαδικασια?ή διαγραφομαι και δεν μπορω να ξαναεκδωσω φυλλαδιο?Σας παρακαλω απαντηστε μου για να ξερω τι μπορω να κανω... Ευχαριστω εκ των προτερων!

  5. #15

    Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑΥΤΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ

    Καλησπέρα σε όλους.
    Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά αν το ερώτημά μου το βάζω σε λάθος μέρος, αλλά μόλις έκανα την εγγραφή μου και δεν έχω ψάξει ακόμα το forum σας.

    Λοιπόν, για να μην μακρηγορώ, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μάθω σας παρακαλώ, μέχρι ποια ηλικία τελικά μπορείς να αποκτήσεις ΝΑΥΤΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ;

    Έχω ήδη μπει στο site του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας, αλλά ομολογώ
    ότι μπερδεύτηκα κάπως, καθώς βρήκα 2 Πληροφοριακά Έντυπα.
    Η διαφορά τους ήταν στο σημείο (Π.Δ. 79/1997) και (Π.Δ. 260/2001).

    Αλήθεια, τι σημαίνει Π.Δ. και τελικά ποιο από τα 2 ισχύει? Και αν ισχύουν και τα 2 έντυπα, ποια η διαφορά τους?
    Παρακαλώ ας μου πει κάποιος όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

    Ευχαριστώ πολύ.

  6. #16

    Προεπιλογή

    Π.Δ. σημαίνει προεδρικό διάταγμα και ισχύει το δεύτερο π.δ. διότι έχει μεταγενέστερη ημερομηνία από το πρώτο,δηλαδη είναι πιο πρόσφατο επόμενως ισχύει.

    Φιλικά,
    Πάνος

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από A.Peggy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν θα υποστω κυρωσεις : επειδη εχω κοκκινο φυλλαδιο το οποιο ληγει και δεν εχω κανει σωστικα
    αυτο γτ δεν εμενα ελλαδα και δεν προλαβα τις προθεσμιες
    Τωρα θελω να συνεχισω το επαγγελμα αφου εχω καλη προταση,τι να κανω ? Μπορεί αν μου εκδοθεί καινουριο κοκκινο φυλλαδιο με την ιδια διαδικασια?ή διαγραφομαι και δεν μπορω να ξαναεκδωσω φυλλαδιο?Σας παρακαλω απαντηστε μου για να ξερω τι μπορω να κανω... Ευχαριστω εκ των προτερων!


    και εγω φιλε μου εβγαλα φυλλαδιο το κοκκινο δουλεψα 8 μηνες και μετα σταματησα.μετα απο 3 χρονια εβγαλα τα σωστικα και ξαναμπηκα σε πλοιο δεν το χανεις το φυλαδιο σου

  8. #18

    Προεπιλογή

    Το εχουν αλλαξει προσφατα και το οριο εχει παει στα 40 χρονια...

  9. #19
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από katerina p Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδειά κι εμένα με ενδιαφέρει το θέμα τησ μυωπιαασ.Μπορει κάποιοσ να απαντήσει στις τελευταίες ερωτήσεις του Χαρη?Ευχαριστω εκ των προτέρων...
    να πω την αληθεια ακριβως οριο δε ξερω αλλα εχω δει αρκετα ατομα,και συναδελφους ειχα , στο καραβι που φορουσαν γυαλια μυωπιας ή φακους επαφης.οπότε δε νομίζω ότι εκ των προτέρων αποτελεί πρόβλημα.
    όσο για τις ιατρικές εξετάσεις για να βγάλεις το φυλλάδιο είναι για γέλια!

  10. #20
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανασύρω λιγο το θέμα για να ρωτήσω, τί είναι το κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο και τί παραπάνω μπορει να κανει κανεις με το μπλέ.
    Επίσης εχω ακουσει καποιους να μιλανε για πρασινο φυλλαδιο, αλλα δεν ξερω τί είναι αυτο..
    Το κόκκινο τέλος ειναι προσωρινο για εννια μηνες ή μπορει καποιος να το εχει και αργοτερα;
    το κιτρινο κι εγω εχω ακουσει εχει να κανει με προβληματα ορασης.
    με το μπλε κανεις τα παντα.δηλαδη αναλογα την ειδικοτητα σου φθανεις μεχρι την ανωτατη βαθμιδα.
    το κοκκινο το βγαζουν συνηθως οσοι θελουν να μπουν αμεσα σε πλοιο, ή δε τους ενδιαφερει εξελιξη καριερας κ μπαινουν για λιγο, κ εχεις περιθωριο να βγαλεις τα σωστικα εντος 9 μηνων.απο κει κ περα εξακολουθεις να το εχεις.
    υπαρχει δυνατοτητα αναβαθμισης του κοκκινου σε μπλε,με καποια απαιτουμενη προυπηρεσια ,νομιζω ενος χρονου,και πιο εξειδικευμενα σωστικα.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας