Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 70

Θέμα: Ναυτικό φυλλάδιο (Seaman's book)

  1. #61

    Προεπιλογή άδειας χειριστού πηδαλιούχου

    Θα ηθελα να μαθω εαν παιζει ρολο στιν αποκτηση της αδειας αυτης εαν εχω κιτρινο φυλαδιο . Βλεπω τον τριχρομο φανο . Ευχαριστο πολυ.

  2. #62
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Αδεια ταχυπλόου ή άδεια ναύτη βαποριού; Το πρώτο δέν το ξέρω, το δέυτερο οχι δεν γίνετε

  3. #63

    Προεπιλογή υπάρχει οριο ηλικίας ειδικά για το μπλέ ναυτικό φυλλάδιο?

    Καλησπέρα απο ένα γρήγορο search που έκανα στο forum δυστυχώς, δεν μπόρεσα να βρώ κατι που να μου λύνει την απορία γι'αυτό και θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση μήπως και γνωρίζει κάποιος.
    Βασικά ξεκίνησα την διαδικασία για έκδοση ναυτικού φυλλαδίου εδω και δυο μήνες και εχει καταντήσει πλέον σίριαλ, όταν πήγα να κάνω την αίτηση στον Πειραια αφου περασα απο γιατρούς μου είπαν ότι ανήκω Κρήτη λόγω καταγωγής και πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά μου κάτω κρήτη, απλά επειδή είμαι πάνω απο 30 δεν είμαι υποχρεωμένη να βγάλω μπλε φυλλάδιο άμεσα αλλα αν θέλω μου έδωσαν παραπεμπτικό για να γραφτώ στην σχολή. Εγω τα έστειλα κατω για κοκκινο φυλλάδιο μηπως μου παρουσιαστεί καμμια δουλειά και τελικα προεκυψε άμεσα κάτι αλλα η εταιρεία ζητάει το μπλε φυλλαδιο. Πήρα στην Κρήτη για να κρατησουν τα χαρτια μου σε εκκρεμότητα για να τους παω και την βεβαίωση της Σχολής Σωστικών και μου απάντησαν οτι λόγω ηλικίας δεν γίνεται να βγάλω μπλε, μονο κόκκινο μπορω. Ενώ στον Πειραιά μου είιπαν οτι μπορώ απλά δεν είμαι υποχρεωμένη.Τελικά τι ισχύει μήπως γνωρίζει κανείς? από την εταιρεία μου ζητάνε το μπλε και γνωρίζουν και αυτοί οτι είμαι πανω απο 30.


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  4. #64

    Προεπιλογή καλησπερα υδραυλικος πανο σε καραβι

    καλησπερα.
    μπραβο για τον ιντερνετικο χωρο αυτον εδω.
    ειμαι 30 χρονων.ελληνας. ανυπαντρος χωρις υποχρεωσεις.δωξα το θεο να αγορασω αμαξι η μηχανη η διαμερισμα δεν χρειαζομαι. ¨΄αλεξιπτωτιστης΄΄ οπως γραφουνε καποιοι εδω μεσα δεν ειμαι και εγω αν και υπηρετησα σε ειδικη μοναδα στην θητεια μου.
    μπαινω κατευθυαν στο θεμα μου....

    εργαζομαι και ειναι η τεχνη μου στο επαγγελμα του υδραυλικου. κοντα στα 15 χρονια εχω αποκτηση οτι αδεια χρειαζομαι πανο στο επαγγελμα μου.
    γνωριζω αγγλικα και ξεκινω γερμανικα. θα ηθελα τις σημαντικες σας γνωμες αν αξιζη να μπω στην διαδικασια να αποκτησω ναυτικο φυλλαδιο .
    υπαρχουν θεσεις πανο σε καραβια στο αντικειμενο αυτο?( εκανα αναζητησεις δεν βρικα κατι)
    κρουαζιερας καραβια ???? θα μπωρουσα να δουλεψω και παραλληλα βοηθοντας και σε μια αλλη ειδικοτητα αυτη του αυτοδυτη.πολλα μεγαλα καραβια εχουν πισινες και κανουν και καποια μαθηματα για οποιον θελει.
    βασικα ομως με ενδιαφερη στο αντικειμενο του υδραυλικου.
    σε καραβια κρουαζιερας -σε καραβια δρομολογιων? δεν ξερω αν μπωρειτε με χαρα θα αναμενω τις αποψεις σας .

  5. #65

    Προεπιλογή ...........

    ? καμια βοηθεια στο θεμα ????????????

  6. #66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nick patros Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.
    μπραβο για τον ιντερνετικο χωρο αυτον εδω.
    ειμαι 30 χρονων.ελληνας. ανυπαντρος χωρις υποχρεωσεις.δωξα το θεο να αγορασω αμαξι η μηχανη η διαμερισμα δεν χρειαζομαι. ¨΄αλεξιπτωτιστης΄΄ οπως γραφουνε καποιοι εδω μεσα δεν ειμαι και εγω αν και υπηρετησα σε ειδικη μοναδα στην θητεια μου.
    μπαινω κατευθυαν στο θεμα μου....

    εργαζομαι και ειναι η τεχνη μου στο επαγγελμα του υδραυλικου. κοντα στα 15 χρονια εχω αποκτηση οτι αδεια χρειαζομαι πανο στο επαγγελμα μου.
    γνωριζω αγγλικα και ξεκινω γερμανικα. θα ηθελα τις σημαντικες σας γνωμες αν αξιζη να μπω στην διαδικασια να αποκτησω ναυτικο φυλλαδιο .
    υπαρχουν θεσεις πανο σε καραβια στο αντικειμενο αυτο?( εκανα αναζητησεις δεν βρικα κατι)
    κρουαζιερας καραβια ???? θα μπωρουσα να δουλεψω και παραλληλα βοηθοντας και σε μια αλλη ειδικοτητα αυτη του αυτοδυτη.πολλα μεγαλα καραβια εχουν πισινες και κανουν και καποια μαθηματα για οποιον θελει.
    βασικα ομως με ενδιαφερη στο αντικειμενο του υδραυλικου.
    σε καραβια κρουαζιερας -σε καραβια δρομολογιων? δεν ξερω αν μπωρειτε με χαρα θα αναμενω τις αποψεις σας .
    Από προσωπική πείρα δεν μπορώ να απαντήσω εφόσον είμαι μικρός και δεν έχω επιχειρήσει να βγάλω ναυτικό φυλλάδιο λόγω της ηλικίας μου, όμως ένας γνωστός μου (ηλεκτρολόγος) εργαζόταν με ναυτικό φυλλάδιο σε πλοία για 4-5 χρόνια κυρίως σε επιβατηγά σε γνωστή ελληνική ναυτική εταιρία, όμως είναι ξέμπαρκος για 2 χρόνια! Έχει αναζητήσει δουλειά στο εξωτερικό (εννοείται και σε ελληνικές και ξένες εταιρίες) αλλά διστυχώς δεν έχει βρεί τίποτα. Γενικώς, επειδή έχω και πολλούς συγγενείς ναυτικούς (πλοιάρχους, μηχανικούς ακόμα και βοηθητικό προσωπικό, που είχαν δουλέψει στην Ελλάδα αλλά και σε χώρες του εξωτερικού) και σχεδόν όλοι αναζητούν για δουλειά πάνω στο επάγγελμά τους τουλάχιστον για 2 χρόνια! Το συμπέρασμά μου είναι - προσωπικά - ότι κάποιος για να βρεί δουλειά πάνω στο ναυτικό επάγγελμα τη σημερινή εποχή, πρέπει ή να έχει αρκετές γνωριμίες ή να είναι τυχερός (κάτι που είναι πολύ σπάνιο απ'όσα έχω ακούσει από πιο έμπειρους).

  7. #67

    Προεπιλογή

    είστε σίγουροι ότι θέλει 10/10 όραση για πλοίαρχους? Ορίστε η εγκύκλιος για όλα τα ΑΕΝ

    Χωρίς γυαλιά---------------με γυαλιά-------------- Αντίληψη χρωμάτων



    (1) Υποψήφιοι ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ:
    4/10 - 4/10-------------------7/10 - 7/10--------------Σε (10) ISHIHΑRA που δείχνονται επιτρέπονται (3) σφάλματα.
    (2) Υποψήφιοι ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ:
    2/10 - 2/10-------------------6/10 - 6/10----------------Αναγνώριση τρίχρωμου φανού.



    νομίζω ότι είναι 10 στα 10 με γυαλιά και να μην έχεις υπερβεί τα λάθει που αναγράφονται ΧΩΡΙΣ γυαλιά. Το παραπάνω πινακάκι είναι αντιγραφή και επικόλληση από την εγκύκλιο. Ίδιο δεν είναι τα παιδιά που μπαίνουν ΑΕΝ και αυτοί που βγάζουν ναυτικό φυλλάδιο?



    Εγώ έχω λίγο μυωπία, 1.2 και 1.7
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ploutonas : 06-05-2014 στις 13:59

  8. #68
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
    Μηνύματα
    243

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastropanagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κιτρινο φυλλαδιο παιρνει καποιος ο οποιος δεν μπορει να παει για πλοιαρχος αλλα μονο για μηχανικος,συνηθως λογω μυωπιας....Το μπλε φυλλαδιο το παιρνουν οσοι πλοιαρχοι και μηχανικοι ειναι "οκ" οσο αναφορα τις υγειονομικες εξετασεις και κανουν και στις 2 ειδικοτητες....
    Το κοκκινο φυλλαδιο αν δεν κανω λαθος πρεπει να δινεται χωρις σωστικα και πρεπει να ειναι προσωρινο...Για το πρασινο δεν ξερω....

    Θα διαφωνήσω εν μέρη .. με το κίτρινο δεν είναι απαραίτητο οτι θα πάει μόνο μηχανικός .. εμένα ειναι κίτρινο και διευκρινίζει τι δεν μπορώ να κάνω πχ εμένα δεν με χει κατάλληλο για κατώτερο πλήρωμα και μηχανή . Όλα τα φυλλάδια δίνονται και χωρίς σωστικά απλά μέσα στους πρώτους 9 μήνες απο την πρωτη μέρα μπάρκου πρέπει να πας να τα κάνεις . Εγώ τα έκανα πριν . Δηλαδή αν βιάζεσαι άσχετα με το τί χρώμα φυλλάδιο έχεις μπορείς να μπαρκάρεις με τη προϋπόθεση να πας σε 9 μήνες μέσα για σωστικά

  9. #69

    Προεπιλογή Certificate of competency

    Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι εχω μπερδευτει λιγο, ειμαι δοκιμος πλοιαρχος πρωτοετης και σπουδαζω σε σχολη εξωτερικου , ειμαι κατοχος Ελληνικου ναυτικου φυλλαδιου αλλα εχω δει πολλες εταιρειες στο εξωτερικο αλλα και η σχολη στην οποια σπουδαζω μου ζηταν ακομα ενα πιστοποιητικο το certificate of competency -αν δεν κανω λαθος στα Ελληνικα μεταφραζεται πιστοποιητικο ικανοτητας- εχω ξαναταξιδεψει σε ποντοπορο πλοιο και το μονο που μου ειχαν ζητησει ηταν το ναυτικο φυλλαδιο και διαβατηριο κτλπ. Εκανα ενα τηλεφωνημα στο λιμεναρχειο της Θεσσαλονικης και μου ειπαν οτι δεν το αεχουν ξαναακουσει και γενικα δεν το ζηταν απο ναυτικους. Α πο οτι μου ειπαν απο την σχολη μου αυτο ειναι ενα πιστοποιητικο που δικαιολογη ποια η θεση σου πανω στο πλοιο.
    Γνωριζει μηπως καποιος τι πιστοποιητικο ειναι αυτο και απο που μπορει να γινει η εκδοση του μιας και το λιμεναρχειο δεν γνωριζε κατι.

    Σας ευχαριστω.

  10. #70

    Προεπιλογή

    είμαι στην σχολή πλοιάρχων ΕΠΑΛ.

    Ο καθηγητής μας ειπε οτι το πτυχίο που παίρνουμε χαρακτηρίζετε ως πιστοποιητικό ικανότητας για δόκιμος ανθυποπλοίαρχος η μηχανικός.
    Εαν θες να το πιστοποιήσεις, μπορείς να ψάξεις μια οποιαδήποτε σχολή ΕΠΑΛ πλοίαρχων (συνήθως ειναι εσπερινές αυτές οι σχολές) η και ΑΕΝ για να το ρωτήσεις. Πιστεύω θα σου απαντήσουν το ίδιο πράγμα.

    Με λίγα λόγια σου ζήτησαν χαρτί από την σχολή σου.

    (είμαι δυσλεκτικός)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ploutonas : 25-11-2014 στις 22:11

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας