Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 26

Θέμα: Δελτίο Καλύμνου (Kalymnos report)

  1. #1
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή Δελτίο Καλύμνου (Kalymnos report)

    Για την ιστορία, το λιμάνι της Καλύμνου υπό κατασκευή, είναι ο Οκτώβριος του 1967, απέκτησε επιτέλους προβλήτα για την πλαγιοδέτηση των πλοίων. Δυστυχώς με τα έργα που ακολούθησαν μεταγενέστερα δεν βελτίωσαν τις δυνατότητες του λιμανιού.

    KALYMNOS OCT67.jpg

  2. #2

    Προεπιλογή

    Μια μακρυνη φωτογραφια του λιμανιου της Καλυμνου (οχι τοσο καλης ποιοτητας) φαινεται πως εχει κλειση και εμποδιζει ουσιαστικα προσεγγιση μεγαλυτερων πλοιων απο το Διαγορα

    kalymnos port.jpg
    [COLOR=#ff4400][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][COLOR=darkgreen][FONT=Palatino Linotype][FONT=Verdana][FONT=Verdana][COLOR=#000000][FONT=Palatino Linotype][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"][I][B][SIZE=4][COLOR=darkred]Να'χω το νου μου αδειανο[/COLOR][/SIZE][/B][/I][/URL][/COLOR][/FONT][COLOR=darkgreen][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [I][B][SIZE=4][FONT=Palatino Linotype][COLOR=#ff4400]Να΄χω και πριμο τον καιρο[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][/I]
    [/URL][/COLOR][/COLOR][/FONT]
    [/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][URL="http://kyriakidis.fotopic.net/"]
    [/URL]

  3. #3

    Προεπιλογή

    Μας είχε απασχολήσει το λιμάνι αυτό εμβόλιμα σαν παράδειγμα σε άλλη συζήτηση:

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φταίνε πάντα οι μελετητές (αν και πολλές φορές γίνονται μελέτες "στο πόδι" γιατί πρέπει να δημοπρατηθεί το έργο). Το φαινόμενο δυστυχώς είναι κάτι συνηθισμένο στα Δημόσια Έργα.
    Για να καταλάβεις πως λειτουργεί το Δημόσιο κάποιες φορές ας πάρουμε ένα παράδειγμα ότι θέλεις να φτιάξεις ένα σπίτι:
    Πας σε ένα μηχανικό και του λές ότι είσαι εργένης κι έχεις μία βέσπα. Αυτός σου σχεδιάζει μια γκαρσονιέρα με γκαράζ για βέσπα.
    Ξεκινάς αλλά ανακαλύπτει ότι τα λεφτά σου φτάνουν μόνο για να φτιάξεις την τουαλέτα. Φτιάχνεις την τουαλέτα και όταν ξαναβρίσκεις λεφτά πηγαίνεις σε ένα άλλο μηχανικό και σου σχεδιάζει το υπόλοιπο με τα δεδομένα του πρώτου και αρχίζεις να κατασκευάζεις το υπόλοιπο, μόνο που στο μεταξύ έχεις παντρευτεί κι έχεις πέντε παιδιά και δύο αυτοκίνητα! Κατασκευάζεις το σπίτι αλλά ανακαλύπτεις ότι η τουαλέτα έχει χαλάσει πια και πρέπει να την ξαναφτιάξει και να φτιάξεις και μια δεύτερη γιατί η πρώτη (όπως και το υπόλοιπο σπίτι) δεν καλύπτει τις ανάγκες σου!
    Με αυτό το παράδειγμα θέλω να δείξω την έλλειψη προγραμματισμού και έρευνας των συνθηκών που βλέπουμε καμιά φορά στα έργα!
    Ένα σχετικό παράδειγμα "ψάρεψα" (με βοήθησε το σχόλιό σου για το λιμάνι της Καλύμνου) :
    Μελέτες, κατασκευές κρηπιδωμάτων, εκσυχρονισμός μηχανολογικού εξοπλισμού, διορθωτικές παρεμβάσεις, εκβαθύνσεις λιμένων, φωτοσημάνσεις βρίσκονται σε εξέλιξη για πάνω από 40 λιμάνια μικρά και μεγάλα της χώρας. Σήμερα αποκαλύπτουμε την έκθεση του γενικού γραμματέα Λιμένων και Λιμενικής Πολιτικής του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας Γεωργίου Βλάχου για την κατάσταση και την πορεία των έργων στα λιμάνια.
    (...)
    ΚΑΛΥΜΝΟΣ

    1.Έχει γίνει εκβάθυνση της λιμενολεκάνης στα -8μ., στον κύκλο ελιγμών των πλοίων, διαμέτρου 400 μέτρων, στα πλαίσια του έργου: «Ολοκλήρωση Εξωτερικών Έργων Λιμένα Καλύμνου».

    2.Έχει προγραμματιστεί η τοποθέτηση προσκρουστήρων στον προβλήτα πρυμνοδέτησης των Ε/Γ-Ο/Γ πλοίων.

    3.Τον τελευταίο χρόνο έχουν γίνει σημαντικές βελτιώσεις στον φωτισμό του λιμανιού, οι οποίες θα ολοκληρωθούν σύντομα με τον επικείμενο φωτισμό του νέου υπήνεμου μώλου.

    4.Ήδη έχει ολοκληρωθεί το έργο: «Ολοκλήρωση Εξωτερικών Έργων Λιμένα Καλύμνου» και η Κάλυμνος διαθέτει πλέον ένα από τα μεγαλύτερα λιμάνια του Αιγαίου, το οποίο προσφέρει καταφύγιο στον αλιευτικό της στόλο και καλές συνθήκες προσέγγισης Ε/Γ-Ο/Γ πλοίων.

    5.Λόγω όμως της αρχικής φιλοσοφίας σχεδιασμού του έργου (προστασία του αλιευτικού στόλου από όλες τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες), η προσέγγιση μεγάλων πλοίων καθίσταται δύσκολη. Για την αντιμετώπιση του προβλήματος είναι αναγκαία η κατασκευή, σε εξωτερικό σημείο του λιμανιού, προβλήτα για την προσέγγιση των Ε/Γ-Ο/Γ πλοίων και των κρουζιεροπλοίων.

    6.Ήδη το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Καλύμνου, εκτιμώντας ως επιτακτική την ανάγκη κατασκευής του έργου, προκήρυξε την ανάθεση των μελετών του έργου με τις διαδικασίες που προβλέπει ο Ν.3316/2005.
    Για δες το 5 και το 1 για να καταλάβεις τι λέω!
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    Τα περισσότερα λιμάνια στα νησιά σχεδιάστηκαν και κατασκευάστηκαν στη δεκαετία του '60 με τα δεδομένα (μέγεθος πλοίων, επιβατική κίνηση κ.λπ.) της εποχής. Λογικά έχουν κλείσει τον κύκλο τους και πρέπει να κατασκευαστεί κάτι καινούριο και όχι μπαλώματα. Για να το καταλάβετε καλύτερα το 1961 που κατασκευάστηκε η Νέα Εθνική Οδός Αθηνών Κορίνθου κάλυπτε τις ανάγκες (ταχύτητες αυτοκινήτων, κυκλοφοριακός φόρτος κ.λπ) με τη χάραξη στην Κακιά Σκάλα ενώ η Παλιά Εθνική Οδός δεν τις Κάλυπτε, το 1997 δεν επαρκούσε και κατασκευάστηκε ξανά! Έτσι γίνεται και με τα λιμάνια τη δεκαετία του '60 πόσοι είχαν αυτοκίνητο; ελάχιστοι γιατί λοιπόν να έχει υποδομές για αυτά (χώρους στάθμευσης, οδικό δίκτυο κ.λπ.) ένα λιμάνι; Τι μέγεθος είχαν τα πλοία το '60 και τι τα σημερινά; Επίσης τότε η φιλοσοφία ήταν τα λιμάνια και τα αεροδρόμια να είναι μέσα στις πόλεις, σήμερα ισχύει ακριβώς το αντίθετο, μια και η λειτουργία ενός τέτοιου έργου δημιουργεί προβλήματα στην πόλη (κίνηση, δυσκολία επέκτασης κ.λπ.), ανάλογα σκεφτείτε το Αεροδρόμιο του Ελληνικού σε σχέση με το Ελευθέριος Βενιζέλος και τι θα γινόταν αν ήταν μέσα στην Αθήνα! Τώρα πως φτιάχτηκε ένα μεγάλο λιμάνι σαν του Λαυρίου χωρίς καλά καλά να πηγαίνει δρόμος εκεί και κανένα μέσο μαζικής μεταφοράς (η επέκταση του προαστιακού, στη γραμμή που υπήρχε μέχρι το 1960 και ξηλώθηκε σχεδιάζεται για το μέλλον) είναι μεγάλο θέμα, ίσως γιατί οι κατασκευαστές του Λιμανιού δεν είχαν βάλει ποινικές ρήτρες αν δεν κατασκευάζονταν τα άλλα έργα υποδομής όπως οι γερμανοί του αεροδρομίου.
    Στο σχεδιασμό ενός μεγάλου έργου υποδομής παίζουν μεγάλο ρόλο αρκετές παράμετροι και δυστυχώς οι χρήστες του μπορούν να δώσουν παντήσεις σε λίγες από αυτές. Επίσης πολλές φορές συμφέρει η κατασκευή ενός νέου έργου παρά να κάνουμε μπαλώματα στο παλιό.
    Όπως είπα και παραπάνω σημαντικό είναι να ξέρεις γιατί το θέλεις το έργo για να δώσεις στο μελετητή τις σωστές παραμέτρους. Το παράδειγμα που έδωσες για το λιμάνι της Καλύμνου είναι χαρακτηριστικό! εσύ λες:
    "Ειχαν χασει τη φωνη τους οι πλοιαρχοι να φωναζουν οτι το λιμανι της Καλυμνου δεν πρεπει να γινει ετσι, τιποτα αυτοι." και η έκθεση του ΥΕΝ "μαρτυρά":"Λόγω όμως της αρχικής φιλοσοφίας σχεδιασμού του έργου (προστασία του αλιευτικού στόλου από όλες τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες), η προσέγγιση μεγάλων πλοίων καθίσταται δύσκολη. Για την αντιμετώπιση του προβλήματος είναι αναγκαία η κατασκευή, σε εξωτερικό σημείο του λιμανιού, προβλήτα για την προσέγγιση των Ε/Γ-Ο/Γ πλοίων και των κρουζιεροπλοίων." Δηλαδή το έργο είχε σχεδιαστεί για αλιευτικό καταφύγιο δυστυχώς δεν υπάρχουν αλιευτικά σκάφη στο μέγεθος του Blue Star! . Και το χειρότερο είναι ότι αντί να πούνε εντάξει φτιάξαμε αλιευτικό καταφύγιο, ας κάνουμε τώρα κι ένα επιβατικό λιμάνι πάνε να το "κάνουν" λιμάνι με μπαλώματα. Χαρακτηριστικό "Έχει γίνει εκβάθυνση της λιμενολεκάνης στα -8μ., στον κύκλο ελιγμών των πλοίων, διαμέτρου 400 μέτρων" η βιβλιογραφία για τα λιμενικά έργα λέει στις παραμέτρους σχεδιασμού των χώρων ελιγμών (turning basins στην αγγλική βιβλιογραφία) ότι ένα συνηθισμένο πλοίο χρειάζεται ακτίνα στροφής το διπλάσιο του μήκους του ή σε εξειρετικές περιπτώσεις το λιγότερο το μήκος του (για περιπτώσεις όπως στις προδιαγραφές του Αμερικάνικου Μηχανικού για τα στρατιωτικά λιμάνια) ο χώρος ελιγμών του λιμανιού της Καλύμνου έχει ακτίνα 200 m δηλαδή αρκεί για να ελιχθεί συνηθισμένο πλοίο μήκους 100m (με κανονικές συνθήκες και όχι "τανζανιές" και κανονικά πλοία όχι αρματαγωγά) και παρόλα αυτά ευελπιστούν να εξυπηρετεί το λιμάνι κρουαζιερόπλοια!!!!!!!!!.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά! Κι εγώ βέβαια θεώρησα αυτονόητο και δεν το ανέφερα ότι το λιμάνι θα είναι λιμάνι δηλαδή θα είναι προστατευμένο (βασική προϋπόθεση) και θα έχει όλα όσα χρειάζεται για να είναι λιμάνι (κυματοθραύστες, λιμενοβραχίονες, σήμανση, βάθος, δεν έχει κινδύνους κ.λπ), τότε μόνο ισχύουν οι υπολογισμοί, για παράδειγμα αν υπολογίσει κάποιος την θέρμανση σε ένα σπίτι και σε αυτό δεν βάλουν κουφώματα δεν θα είναι λάθος ο υπολογισμός.
    Τώρα για το λιμάνι της Καλύμνου συμφωνούμε (αν και από διαφορετική προσέγγιση εσύ πρακτικά, εγώ που ούτε το έχω δει αλλά μόνο διάβασα για αυτό όταν είδα την παρατήρησή σου). Προφανώς αφού οι άνθρωποι σχεδίασαν και κατασκεύασαν ένα αλιευτικό καταφύγιο (όπως "μαρτύρησε" ο ΓΓ Λιμενικής Πολιτικής του ΥΕΝ) πως γίνεται να λειτουργήσει σαν Επιβατικό λιμάνι;
    Και όταν ο χώρος ελιγμών (turning basin) είναι σχεδιασμένος (με βάση την προδιαγραφή για το διπλάσιο μήκος) για πλοία με μήκος 100m πως θα γυρίσει το BS που έχει μήκος 176 m (τόσο δίνει η εταιρεία);
    Κι αν η μελέτη γίνεται κομμάτι κομμάτι (η γνωστή μέθοδος της "σαλαμοποίησης") με τη λογική τώρα δίνει λεφτά η ΕΕ ή έρχονται εκλογές κάνε κάτι να το δημοπρατήσουμε στα γρήγορα και φτιάχνονται με την ίδια λογική μπορείς να καταλάβεις γιατί πολλά πράγματα είναι έτσι.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Το λιμανι της Καλυμνου το 1979. Αφιερωμενες εξαιρετικα στον espero.


    Πηγη:flickr.com

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ Ναυτικέ.

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Λέρος
    Μηνύματα
    905

    Προεπιλογή

    Μετά από καιρό αδράνειας σε αυτό το θέμα να ανεβάσω κι εγώ 2 νέες σύγχρωνες, "μοντέρνες" και πλέων συνιθησμένες καθημερινές φωτογραφίες από το λιμάνι της Καλύμνου. Σε πρώτο πλάνο είναι η παντόφλα Ολύμπιος Απόλλων... σε όλο το φόρουμ!

    Η ποιότητα είναι χάλια, συγνώμη...

    IMG_0681.jpg

    IMG_0687.jpg

  7. #7
    moutsokwstas Guest

    Προεπιλογή καλυμνος

    ευχαριστη εκπληξη αποτελεσε για μενα η καλυμνος, προσεγγιζοντας την με το διαγορα καποιο σουρουπο του αυγουστου!

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή Δελτίο Καλύμνου

    Από τη στιγμή που πλησίαζα στην Κάλυμνο πριν λίγες μέρες τράβηξε το βλέμμα μου ένα έντονο φως, κάπου ψηλά και αριστερά του λιμανιού όπως πλησιάζουμε από τη θάλασσα... Μόλις πάτησα το πόδι μου στο νησί και ύψωσα το κεφάλι μου, αμέσως κάτι με μάγεψε... Σαν να με τραβούσε εκεί. Ήθελα να ανέβω απεγνωσμένα. Να δω την πανέμορφη Εκκλησία που φαινόταν να προσπαθεί να ακουμπήσει τον ουρανό, να θαυμάσω την θέα που στο μυαλό μου φάνταζε εντυπωσιακή... Όταν κατάφερα και επισκέφτηκα λοιπόν τον Άγιο Σάββα ο οποίος βρίσκεται εκεί (μεγάλη η Χάρη Του), δεν έπεσα έξω. Μια εξαίσια Εκκλησία, καταπληκτικά τοιχογραφημένη, σε καλεί να την επισκεφτείς, να τη θαυμάσεις, να πεις στον Άγιο κρυφές σου σκέψεις, να νιώσεις ένα βήμα πιο κοντά στη Θεία Ζεστασιά. Ένα κεράκι στη μνήμη Του, και στη συνέχεια ένας μικρός περίπατος στην άκρη της απότομης πλαγιάς, για τη μαγευτική θέα. Θέα που σε κάνεις να παραφράσεις τον μεγάλο ποιητή και να πεις "Όπου κι αν πάω η Ελλάδα με συγκινεί..." Εγώ έτσι ένιωσα. Μια ηρεμία, μια γαλήνη, ένα θαυμασμό, γι'αυτόν "τον τόπο το μικρό, το Μέγα..." Προσπάθησα να αποτυπώσω τη στιγμή, αλλά το ξέρετε: το συναίσθημα δεν εγγράφεται κάπου, βιώνεται... Ελπίζω να μπορώ τουλάχιστον να σας μεταφέρω μια μικρή γεύση από την ομορφιά της Καλύμνου.

    Συγχωρέστε με αν σας κούρασα. Αλλά αν τύχει και πάτε ποτέ στο νησί, μη διστάσετε να επισκεφτείτε τον Άγιο Σάββα!

    Βάζω αυτή τη φωτογραφία για αρχή στο συγκεκριμένο νέο θέμα γιατί τη βρίσκω σαν μια καλή εισαγωγή!

    Αφιερωμένη εξαιρετικά στον espero για τη μεγάλη του προσφορά στη μεγάλη θαλασσινή παρέα μας και στην Αλκυόνη που βρίσκεται εκεί!!

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Εξαιρετική η περιγραφή σου Γιώργο, πρωτότυπη και φανταστική η πανοραμική φωτογραφία...:shock:

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Trakman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που πλησίαζα στην Κάλυμνο πριν λίγες μέρες τράβηξε το βλέμμα μου ένα έντονο φως, κάπου ψηλά και αριστερά του λιμανιού όπως πλησιάζουμε από τη θάλασσα... Μόλις πάτησα το πόδι μου στο νησί και ύψωσα το κεφάλι μου, αμέσως κάτι με μάγεψε... Σαν να με τραβούσε εκεί. Ήθελα να ανέβω απεγνωσμένα. Να δω την πανέμορφη Εκκλησία που φαινόταν να προσπαθεί να ακουμπήσει τον ουρανό, να θαυμάσω την θέα που στο μυαλό μου φάνταζε εντυπωσιακή... Όταν κατάφερα και επισκέφτηκα λοιπόν τον Άγιο Σάββα ο οποίος βρίσκεται εκεί (μεγάλη η Χάρη Του), δεν έπεσα έξω. Μια εξαίσια Εκκλησία, καταπληκτικά τοιχογραφημένη, σε καλεί να την επισκεφτείς, να τη θαυμάσεις, να πεις στον Άγιο κρυφές σου σκέψεις, να νιώσεις ένα βήμα πιο κοντά στη Θεία Ζεστασιά. Ένα κεράκι στη μνήμη Του, και στη συνέχεια ένας μικρός περίπατος στην άκρη της απότομης πλαγιάς, για τη μαγευτική θέα. Θέα που σε κάνεις να παραφράσεις τον μεγάλο ποιητή και να πεις "Όπου κι αν πάω η Ελλάδα με συγκινεί..." Εγώ έτσι ένιωσα. Μια ηρεμία, μια γαλήνη, ένα θαυμασμό, γι'αυτόν "τον τόπο το μικρό, το Μέγα..." Προσπάθησα να αποτυπώσω τη στιγμή, αλλά το ξέρετε: το συναίσθημα δεν εγγράφεται κάπου, βιώνεται... Ελπίζω να μπορώ τουλάχιστον να σας μεταφέρω μια μικρή γεύση από την ομορφιά της Καλύμνου.

    Συγχωρέστε με αν σας κούρασα. Αλλά αν τύχει και πάτε ποτέ στο νησί, μη διστάσετε να επισκεφτείτε τον Άγιο Σάββα!

    Βάζω αυτή τη φωτογραφία για αρχή στο συγκεκριμένο νέο θέμα γιατί τη βρίσκω σαν μια καλή εισαγωγή!

    Αφιερωμένη εξαιρετικά στον espero για τη μεγάλη του προσφορά στη μεγάλη θαλασσινή παρέα μας και στην Αλκυόνη που βρίσκεται εκεί!!
    Αγαπητέ μου Trakman σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αφίέρωση. Δεν σου κρύβω ότι τα λεγόμενα σου για το νησί μου με έκαναν να δακρύσω πίστεψε με. Στο νησί αυτό που γεννήθηκα και μεγάλωσα οφείλω το τι είμαι σήμερα και το ότι είμαι καραβολάτρης! Σε εχαριστώ και πάλι.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας