Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 22

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Λιπαντής/Καθαριστής μηχανής.

  1. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gagarin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε νόμιζα πως αναφερόσουν σε ποντοπόρα.
    Από ακτοπλοΐα μόνο ακουστά έχω κάποια πράγματα.
    Γιατι στα ποντοπορα δουλευετε μονο 8 μηνες?

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΓιαννηςΜ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι στα ποντοπορα δουλευετε μονο 8 μηνες?
    Το λιγότερο 6-7 μήνες, το περισσότερο όσο αντέχεις

  3. #13
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΓιαννηςΜ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλες καταστασεις με προβληματιζουν εκει περα μεσα....
    Καμιά κατάσταση να μην σε προβληματίζει .Πιάνουν τα χέρια σου ?σκαμπάζεις από μηχανές , εργαλεία κτλ? Σου αρέσει η μουτζούρα ?Ο λαδάς κάνει υπεύθυνη βάρδια μαζι με αξιωματικό φυσικά .Τα λεφτά που ανέφεραν μου φαίνονται λίγα και πρεπει να είναι λίγο παραπάνω ,διότι υπάρχουν και κάποιες υπερωρίες .Αν έχεις όρεξη για δουλειά, προχώρα και δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα .

  4. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμιά κατάσταση να μην σε προβληματίζει .Πιάνουν τα χέρια σου ?σκαμπάζεις από μηχανές , εργαλεία κτλ? Σου αρέσει η μουτζούρα ?Ο λαδάς κάνει υπεύθυνη βάρδια μαζι με αξιωματικό φυσικά .Τα λεφτά που ανέφεραν μου φαίνονται λίγα και πρεπει να είναι λίγο παραπάνω ,διότι υπάρχουν και κάποιες υπερωρίες .Αν έχεις όρεξη για δουλειά, προχώρα και δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα .
    Γεια σου μαστροκωστα!
    Καπως ετσι θα γουσταρα να συναντησω τα πραγματα πανω στο πλοιο και σε ευχαριστω για την ενθαρρυνση!

    -Σημερα το πρωι μιλαγα με ενα παλιο καπετανιο που εχει βγει στη συνταξη απο το1996(θησαυρος εμπειριων)και μου ειπε οτι λαδας ειναι καλη θεση αλλα μαλλον εμενα θα με ξεκινησουν απο καθαριστη γιατι στη θαλασσα θεωρουμαι εντελως ανειδικευτος.Με το πτυχιο ΤΕΕ μηχανολογου που εχω ομως μπορω να συμπληρωνω προυπηρεσια στο ΚΕΠ μου και του χρονου να δωσω εξετασεις για Μηχανοδηγος Β.

    -Ξερω πολυ καλη ηλεκτροσυγκολληση, φρεζα ,τορνο,CNC-PLC προγραμματισμο και χειρισμο και γενικα δεν ειμαι εντελως κουλαδι....
    (Στο εργοστασιο που δουλευα ημουν ο μονος βοηθος μηχανικου που δεν σιχαινοταν να πιασει το γρασαδορο...χα χα καλο εε?)

    -Συγχαρητηρια για τις γνωσεις σου που εχω διαβασει εδω και εκει μεσα στο site αυτο και τις φωτογραφιες πλοιων και μηχανων που εχεις δημοσιευσει κατα καιρους!!!!You rock!

  5. #15
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Ένα πράγμα θα προσέξεις , διότι οι ναυτικοί είναι περίεργη ράτσα ανθρώπων .Να μην κάνεις τον έξυπνο .Τα μηχανοστάσια είναι γεμάτα μηχανήματα που δεν μαθαίνονται από την μια μέρα στην άλλη .ακόμα και αν είναι κάτι που το ξέρεις , θέλει μια διακριτικότητα στο πως θα το πεις .Ναι στην αρχή θα πας καθαριστής ,και είναι χαμαλοδουλειά .Θέλει λίγο υπομονή και αν δουν ότι είσαι καλό παιδί και καταλαβαίνεις απο δουλεια, θα σε βάλουν σε σύντομο χρονικό διάστημα λαδά .Να δείξεις όρεξη για δουλειά και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .Η ιεραρχία στα βαπόρια τηρείτε με αυστηρότητα .Και κάτι τελευταίο ...το βαπόρι είναι μια μικρή γειτονιά που έχει κάθε λογής ανθρώπους .Καλούς, κακούς, παράξενους, έξυπνους Κρατήσου μακριά από κουτσομπολιά και προσωπικές διαφορές , αν και στο μηχανοστάσιο δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα διότι τους ζαλίζουν οι αναθυμιάσεις του πετρελαίου.
    Άντε Μαστρογιαννη ,καλά ταξίδια !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 12-04-2008 στις 20:50

  6. Προεπιλογή

    αν και στο μηχανοστάσιο δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα διότι τους ζαλίζουν οι αναθυμιάσεις του πετρελαίου.
    ¶ντε Μαστρογιαννη ,καλά ταξίδια ! [/quote]

    Ευχαριστω Μαστροκωστα ,will do so...

  7. #17

    Προεπιλογή

    εγο τι να πω στα 1200 καθαρα και χορια ο τσαμπουκας?

  8. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kafidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγο τι να πω στα 1200 καθαρα και χορια ο τσαμπουκας?
    τι εννοεις?

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Α.Λιόσια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Γενικά οι άνθρωποι των Μηχανοστασίων, είναι άνθρωποι που λένε λίγα και κάνουνε πολλά!
    Ο mastrokostas τα λέει μια χαρά!
    Καλέ φίλε ΓιάννηΜ κρατα τον ενθουσιασμό σου για τη μαγική στιγμή που θα ακούσεις τον φοβερό ήχο τον μηχανών!
    Αν εισαι ταπινός θα είναι πρός οφελό σου!
    ΒΛΕΠΕ - ΑΚΟΥ - ΜΗΝ ΛΑΛΗΣ, και όλλα θα πάνε καλά!
    Οτι και να ξέρεις να θημάσαι ότι σάν μηχανικός σε βαπόρια έχεις να μάθεις ακόμα περισσότερα,είναι μεγάλο σχολείο το Μηχανοστάσιο!

  10. #20

    Thumbs down kafidas

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΓιαννηςΜ Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοεις?
    Ενοω οτη ειμαι ριγμενος οικονομικα απο πολλες εταιρειες μικρες και μεγαλες ενοω :twisted: και τους βαρεθηκα οσο και καλη διαγογη που εδηξα ως τορα εχο κανοι σε 25 εταιροιες αυτο που τους νιαζει ειναι η τρηγονηκη ιεραρχειμενη καριερα τους ως ναυτης το λεο αυτο λεηλασια ωραριον και χορις αντολαγμα μονο τιν καριερα τους καλιτερη θελουνε, αλλα σε πλατες κατοτερες.Μου μαδισανε τιν καρδια αξειοματικοι και πλιοκτιτες.
    καφιδας
    6946823734

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας