Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 5 από 5

Θέμα: Σχολές RYA Εδιμβούργο

  1. #1

    Προεπιλογή Σχολές RYA Εδιμβούργο

    Χαιρετώ!
    Αυτή την περίοδο βρίσκομαι στο Εδιμβούργο και επειδή θα μείνω εώς και το τέλος Αυγούστου ( φέτος δεν έχει παραλία ) σκέφτομαι να εμπλουτίσω τις ιστιοπλοϊκές μου γνώσεις εδω πάνω!

    Έχω ήδη δίπλωμα ιστιοπλοϊας απο ελληνικό όμιλο αλλά επειδή ξέρω ότι ουσιαστικά στο εξωτερικό δεν αναγνωρίζεται έλεγα να κάνω κάποιο course της RYA! Γνωρίζει κανείς που να ψαχτώ; Το google search δεν απέδωσε πολλούς καρπούς!

    Επίσης δεν θα ήθελα να ξανακάνω αυτά που έχω κάνει κάτω: θα ήθελα δηλαδή να προχωρήσω ένα βήμα παραπάνω και να αποκτήσω περισσότερη εμπειρία! Αυτό που πρόσεξα όμως είναι ότι για να μπείς σε προχωρημένο τμήμα της RYA πρέπει να έχεις γράψει κάποια μίλια (ας είναι και απο εκπαίδευση δεν έχει σημασία) ενώ εγώ δεν έχω γράψει τίποτα... Πώς να τους αποδείξω το αντίθετο ώστε να μην με βάλουν να κάνω πάλι τα ίδια. Όχι δεν είμαι εξπέρ με αυτά που ξέρω αλλά δεν θα είναι ενδιαφέρον να μαθαίνω πάλι τα ίδια

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή RYA courses

    Στην ιστοσελίδα της RYA έψαξες για training centre με κριτήριο την περιοχή σου ?

    Ρίξε μια ματιά εδώ:

    http://www.rya.org.uk/RYACMSInternet...ility=training

    Σε κάθε περίπτωση θα διαπιστώσεις ότι τα courses έχουν άλλη δομή και φιλοσοφία από την ελληνική πραγματικότητα. Έλα σε επαφή με ένα κέντρο εκπαίδευσης να σε πληροφορήσουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Χρησιμη πληροφορια αυτη.....φυσικα με το διπλωμα που ειναι και στα αγγλικα μπορει σε καποιες χωρες να αναγνωριζεται....οταν μαθεις ενημερωσε μας...
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

  4. #4

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Jerry_p, κάτι βρήκα αλλά πέφτει ψιλομακρια. Όπως και να χει θα τους στείλω ένα email να δώ τι θα μου πούν και περνάω και μία βόλτα να δώ τι παίζει. Θα τους ρωτήσω και για το δίπλωμα μου μήπως και αναγνωρίζεται ή απλά θα γελάσουν;; :???:

  5. #5

    Προεπιλογή

    Γενικά κάθε δεξιότητα που αναγνωρίζεται σε μια χώρα της ΕΕ οφείλει να αναγνωρίζεται και στις υπόλοιπες. Σε άλλο θέμα είδαμε πως αναγνωρίζεται το δίπλωμά σου στο εξωτερικό. Και στη Ευρώπη γενικά δεν έχουν την ελληνική καχυποψία που πρέπει να προσκομίσεις ένα κάρο δικαιολογητικά και βεβαιώσεις και θεωρήσεις για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ...ελέφαντας. Απλώς πρέπει να τους πεις ότι σύμφωνα με τη νομοθεσία της Ελλάδας έχεις δικαίωμα να είσαι κυβερνήτης ιστιοπλοϊκού σκάφους σύμφωνα με τα νομοθετήματα που είδαμε εδώ κι εδώ

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας