Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 62

Θέμα: Λίνδος (Ευθημιάδη) [Lyautey, Galilee, Lindos]

  1. #21

    Προεπιλογή

    Φιλε Ben Bruce Ειναι το Ολυμπια του Κ.Ευθυμιαδη (πρωην Pierre Loti και μετεπειτα Πατρα,Χρυσοβαλαντου ΙΙ,Ερως)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 17-10-2010 στις 13:18

  2. #22
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μιας και το μπλε καράβι του Ευθημιάδη το έχουμε δει στην ίδια θέση και σε αυτή τη φωτογραφία που σίγουρα είναι μετά το 1970, τότε προκύπτει πως είναι κάποιο από τα ΜΥΚΗΝΑΙ και ΟΛΥΜΠΙΑ. Απ' όσο γνωρίζω τα δύο αυτά δεν ταξίδεψαν το 70-71 και είναι λογικά φωτογραφημένο με τα παλιά χρώματα που είχε υπό τη γαλλική πλοιοκτήσια.

    Σε ό,τι αφορά το ΛΙΝΔΟΣ όταν κοιτάω φωτογραφίες, κάτι δεν μου πάει καλά. Το φουγάρο του μου φαίνεται ότι είναι πιο πίσω απʼ ότι θα το ήθελα και χαλάει την ισορροπία στις γραμμές του πλοίου.

    Έτσι έκανα μια μικρή μετασκευή βάζοντας (σε παραπάνω φωτο του Τ.s.s Αpollon) ένα ακόμη φουγάρο, μετέφερα τον ιστό λίγο πιο μπροστά και με την ευκαιρία αφαίρεσα και τα κρένια της πλώρης. Πως σας φαίνεται το αποτέλεσμα;

    My own impression of an improved conversion of LINDOS.

    lindos 5b.jpg

  3. #23

    Προεπιλογή

    ¶ψογο το αποτέλεσμα. Επανερχόμενος στις δύο φωτό με το μπλέ του Ευθυμιάδη που είναι και στο θέμα του Jupiter, με απασχόλησαν και εμένα και είχα φανταστεί ότι ήταν την ίδια περίοδο μιας και ο φωτογράφος και των δύο τα αποθανάτησε την ίδια εποχή. Επίσης, σε φωτογραφίες του Queen Anna Maria τότε που εγκαινιάστηκε τον Μάρτιο του 65 στο λιμάνι του Πειραιά θα παρατηρήσουμε στο βάθος πίσω του τις τσιμινιέρες του Αυστραλίς και σε κάποιες, όπως αυτή, διακρίνεται επίσης η τσιμινιέρα και η υπερκατασκευή του Ηράκλειον, απόδειξη ότι την ίδια εποχή (Μάρτιος 65) γινόταν η μετασκευή τους.


    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 11-12-2009 στις 16:17

  4. #24

    Προεπιλογή

    Φιλε Ellinis το Λινδος με δυο φουγαρα δειχνει γεματο και πιο επιβλητικο.

  5. #25

    Προεπιλογή

    Νομιζω οτι σαν στυλιστας πλοιων των 50's και 60's θα ησουν περιζητητος

  6. #26
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ για τα καλά σας λόγια...

    Με την ευκαιρία έχω και μια απορία, το ΛΙΝΔΟΣ ήταν ένα καράβι 9.800 τόνων, 141 μέτρων και με ταχύτητα 22 κόμβων. Το επόμενο καράβι των Δωδεκανήσων που είχε τέτοια χαρακτηριστικά ήταν 20 χρόνια αργότερα το ΠΑΤΜΟΣ της ΔΑΝΕ.
    Με βάση αυτό, το ΛΙΝΔΟΣ θα έπρεπε να είχε κάνει καλή «καριέρα» στην ακτοπλοΐα μας. Εξάλλου, όταν μπήκε στη γραμμή των 12νήσων είχε απέναντι του καράβια μικρότερα και πιο αργοκίνητα. Ενδεικτικά, τα ΚΑΝΑΡΗΣ και ΕΣΠΕΡΟΣ των 80-100 μέτρων, τα οποία έπιαναν 14-15 κόμβους. Όσο για τα εσωτερικά του φαντάζομαι ότι σχεδιασμένο για την «αποικιοκρατική» γραμμή της Δυτικής Αφρικής θα ήταν πιο πλούσιο και άνετο.
    Τελικά γιατί δεν έπιασε το βαπόρι; Να υποθέσω τα γνωστά προβλήματα που αντιμετωπίσανε και άλλα γαλλικά καράβια με καζάνια;

  7. #27
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Ναι, εγω πιστεύω οτι αυτός θα πρεπει να είναι ο λόγος.

  8. #28
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Uddox το ΛΙΝΔΟΣ αγοράστηκε το 1967 και διαλύθηκε στην Ισπανία το 1979.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απεσύρθη το 1974. Πουλήθηκε για παλιοσίδερα και διαλύθηκε το 1979.
    lindos.jpg
    Στο miramar αναφέρει οτι το πλοίο πήγε για σκραπ το 1974 στην Ισπανία.
    Να ισχύει αυτό ή οτι τελικά διαλύθηκε το 1979 όπως αναφέρουν οι φίλοι esperos t.s.s.apollon;

    Kαι μου κάνει εντύπωση οτι σε καλοκαιρινά δρομολόγια του 1971 που έχω, δεν αναφέρεται το ΛΙΝΔΟΣ πουθενά. Να είχε ήδη δέσει;

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Αποκλείεται να είχε ηδη δέσει απο το 1971. Ειμαι 100% σίγουρος οτι τουλάχιστον οσον αφορά το 1972, δούλεψε για Κω-Ρόδο και πιθανότατα μεχρι τη Λεμεσό. Δεν μπορώ ομως να είμαι σίγουρος για μετέπειτα.

  10. #30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο miramar αναφέρει οτι το πλοίο πήγε για σκραπ το 1974 στην Ισπανία.
    Να ισχύει αυτό ή οτι τελικά διαλύθηκε το 1979 όπως αναφέρουν οι φίλοι esperos t.s.s.apollon;

    Kαι μου κάνει εντύπωση οτι σε καλοκαιρινά δρομολόγια του 1971 που έχω, δεν αναφέρεται το ΛΙΝΔΟΣ πουθενά. Να είχε ήδη δέσει;
    Φιλτατε Αρη

    Αρθρο της Μακεδονιας της 15ης Νοεμβριου 1972 δειχνει οτι το πλοιο Λινδος μαλλον εκανε ταξειδια το 1972

    19721115 Lindos.jpg

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας