Σελίδα 2 από 28 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 278

Θέμα: Πορφυρούσα [Porfyrousa, Canbulat Pasa]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Τους 13 κόμβους που στη πράξη θα είναι κάτι λιγότερο τους είδε κανείς... Πιο γρήγορα θα φτάνεις με τα πόδια σου παρά με αυτό. Βέβαια αν μιλάμε για ΡοΡο δρομολόγια μικρό το κακό, αλλά δεν νομίζω να προσελκ΄συει πολλυς επιβάτες έτσι

  2. #12
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Τελικά έχουμε καλές σχέσεις με αυτήν την Τουρκοκυπριακή εταιρεία αφού είναι το δεύτερο φέρρυ που έρχεται από αυτήν, στην Ελλάδα. Το πρώτο να θυμίσω ήταν το GIRNE SULTANI ( Σουλτάνος της Κερύνειας ), που αγόρασε η ΕΛΜΕΣ και πήρε το όνομα ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ ΙΙ.

  3. #13
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marioskef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους 13 κόμβους που στη πράξη θα είναι κάτι λιγότερο τους είδε κανείς... Πιο γρήγορα θα φτάνεις με τα πόδια σου παρά με αυτό. Βέβαια αν μιλάμε για ΡοΡο δρομολόγια μικρό το κακό, αλλά δεν νομίζω να προσελκ΄συει πολλυς επιβάτες έτσι
    Στη γραμμή Νεάπολη-Κύθηρα θα είναι ουσιαστικά μόνο τουμ οπότε δεν θα έχει κανείς επιλογή.
    Το Ανδρέας ΙΙ δεν πρέπει να πήγαινε και πολύ πιο γρήγορα, ίσως 15-16.

  4. #14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε ένα κλείσιμο του γκαράζ και δημιουργία ανοιχτού deck από πάνω θα είναι μια χαρά για τη γραμμή.
    Αν δεν έχει πολλά πολλά για συμμόρφωση με τους κανονισμούς ίσως να το προλάβει το καλοκαίρι.
    Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω φίλε Ellinis. :mrgreen:

    Mακάρι να το προλάβει βέβαια, αλλά κλείσιμο του γκαράζ με ότι αυτό συνεπάγεται (εννοώ ότι δεν νομίζω να κολλήσουν απλά καμμιά 10αριά λαμαρίνες),
    και να προλάβει το καλοκαίρι, μάλλον πολύ χλωμό το βλέπω.

    Το καλοκαίρι είναι ...ήδη εδώ, και τα λέω βέβαια αυτά εφόσον το πλοίο είναι στην ίδια κατάσταση με την φωτογραφία του φίλου nautikos.

  5. #15

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα κάτι τέτοιο για τη γραμμή της Νεάπολης. Δεν ξέρω βέβαια τι σχέδια έχουν για να το μεταμορφώσουν αλλά ο ένας εκ των δύο πλοιοκτητών του, έχει δικιά του επιχείρηση επισκευής - μετασκευής πλοίων, οπότε μπορεί να τηρήσει τους χρόνους. Το θέμα είναι ότι η ταχύτητα των 13ων κόμβων, που όλοι καταλαβαίνουμε ότι θα ταξιδευει με κάτι λιγότερο (11-12 κόμβους) δεν είναι και ότι καλύτερο. Εάν πηγαίνει Νεάπολη - Διακόφτι, τότε μιλάμε για 1 ώρα και 30 λεπτά. Μπορει βέβαια να προσεγγίζει την Αγία Πελαγία, οπότε ο χρόνος θα μειωθεί σε μία ώρα και κάτι, όμως το συγκεκριμένο λιμάνι είναι ευάλωτο από τα μελτεμια. Πάντως ήλπιζα σε κάτι καλύτερο, ειδικά όταν πρόκειται να αντικαταστήσει ένα πλοίο σαν το ΑΝΔΡΕΑΣ 2.Ας περιμένουμε να δούμε...

  6. #16
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Και άλλη μία φώτο εδώ.

    CANBULAT PASA.jpg

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Το περίεργο είναι ότι οι πληρόφορίες μου λέγανε για ένα όνομα SOLENT το οποίο δέν βρήκα πουθενά. Τελικά άλλο ήταν...
    Πάντως το δύσκολο της υπόθεσης θα είναι τα ρεμέτζα που με τέτοιες μηχανές και τέτοια λιμάνια θα είναι δύσκολα τα πράματα

  8. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το περίεργο είναι ότι οι πληρόφορίες μου λέγανε για ένα όνομα SOLENT το οποίο δέν βρήκα πουθενά. Τελικά άλλο ήταν...
    Κάτσε. Περίμενε γιατί οι φήμες στα Κύθηρα λένε και για άλλο πλοίο στην ίδια γραμμή. Που ξέρεις? Το SOLENT μπορεί να έρθει αργότερα. Γίνονται και θαύματα

  9. #19
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Βρε παιδιά που είναι τώρα το βαποράκι και το ψάχνω???

  10. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδιά που είναι τώρα το βαποράκι και το ψάχνω???
    Που αλλου, σε καρναγιο στο Περαμα. Το ονομα του πλοιου προς το παρον ειναι προχειρα μονο στη βαρδιολα του. Εχουν αρχισει βεβαια να κολλανε κατι λαμαρινες στα πλευρα του.

    porf.jpg

Σελίδα 2 από 28 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας