Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 30

Θέμα: Έλληνες Ναυτικοί - Α' Μηχανικός

  1. #21

    Προεπιλογή

    Οι Everready (σαν αυτό παρακάτω) δεν παίζουν πια; Και να συμπληρώσω το συνονόματο με το Tide το νιπτήρα στην καμπίνα μια και τα γράσσα και τα πετρέλαια δεν φέυγουν με τα σαπόνια για τα χέρια.
    formes.jpg

  2. #22
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή Μανώλης Μιχελιουδάκης

    Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλο για το Νότο


    Σε όλα τα μεγάλα λιμάνια υπήρχαν μπουζούκια για τους ναυτικούς. Τις πιο όμορφες γυναίκες τις έβλεπα στο Ισραήλ
    Οι θάλασσες και τα κακά ταξίδια είναι πολλά, αλλά για το τέλος ο ναυτικός κρατάει μόνο τα καλά
    Η πολύ ενδιαφέρουσα ζωή του στο http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...&artid=4490742

    Ο κ. Μανώλης Μιχελιουδάκης είναι συνταξιούχος ναυτικός από τα Χανιά.







    Πηγή: http://www.tanea.gr/
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  3. #23
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Μιας και στο θεμα με τους καπεταναιους εβαλα μια γεφυρα,εδω θα βαλω μια Burmeister..!!
    DSC00350 (Custom).JPG
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  4. #24
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι οι μουτζούρηδες να εξαφανιστούν. Φόρα παρτίδα τα γαλόνια και οι απαστράπτουσες στολές.
    Και παραδόξως πως όμως οι στολές καθιερώθηκαν στο σύγρονο ελληνικό εμπορικό ναυτικό πρωτα απο τους μηχανικούς!



    Εγώ πάντως αν και έγινα πλοίαρχος πάντα μέσα μου υπήρχαν στιγμές μετανοιώνα που δεν έγινα μηχανικός! Όπως και να το κάνεις η άμεση αυτή σχέση με τα μηχανήματα έχει άλλη αξία.Η αίσθηση ότι αυτόν τον συμφερτό τον ελέγχεις και τον συντηρείς και μπορείς να πάραγεις κάτι χρήσιμο με αυτό. Η αίσθηση ότι μπορείς να στηρίξεις τους συναδέλφους σου εκεί την γέφυρα στις δύσκολες καταστάσεις που αντιμετωπίζουν εκεί απάνω και εκεί εξω και η αίσθηση του καθήκοντος να μην τους προδώσεις την εμπιστοσύνη που έχουν ότι αυτό το σιδερένιο θηρίο θα υπακούσει εσωτερικά στην βουλησή τους κατα τους χειρισμούς τους επ' αυτού. Η αίσθηση του ότι είσαι υπέυθυνος για την τεχνική υποστήριξη αυτού του κινούμενου εργοταξίου. Είσαι ο "Τεχνικός Σύμβουλος" του Πλοιάρχου.



    Πολλές φορές υπάρχει ένα κομπλεξ από ορισμένους μηχανικούς που πιστεύω ότι τους το περνάν ίσως και ορισμένοι από τις σχολές, αλλά και ορισμένοι από τα βαπόρια. Θα ήθελα πολύ να μην υπήρχε αυτό. Αυτό το "οι πάνω και οι κάτω", το "η μηχανή και η κουβέρτα", το "οι μουτζούρηδες και οι καθαροί" και άλλα παρόμοια. Προσωπικά τα θεωρώ ανοησίες. Ο καθένας έχει τον ρόλο του. Και οι από πάνω έχουν άλλούς από πάνω και από έξω. Και οι καθαροί άλλους πιο καθαρούς και πάει λέγωντας. Παλιά που δεν υπήρχε αυτή η εξέλιξη της τεχνολογίας αλλά μόνο τα πανιά ήταν όλα ένα. Μετά έγινε ο αναγκαστικός αυτός διαχωρισμός με σκοπό να υπάρχει μια πιο ειδικευμένη υπεύθυνη ομάδα για την συντήρηση του όλου μηχανολογικού εξοπλισμού. Στην Γαλλία δεν υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός στις σχολές. Βγαίνεις αξιωματικός ΕΝ και μπορείς στο ένα καράβι να εκτελείς χρέη μηχανικού και στο άλλο πλοιάρχου!!! Νομίζω πως αυτό θα ήταν το πιο ενδεδειγμένο πλέον και στην Ελλάδα και ιδιαίτερα με την έλλειψη των ναυτικών που υπάρχει. Συνάμα αυτό θα ενδυνάμωνε και το κύρος των αξιωματικών του ΕΝ καθώς και το γνωστικό τους υπόβαθρο και τις μετέπειτα επαγγελματικές προοπτικές τους. Και φυσικά θα εξάλειπτε αυτόματα στον μέγιστο βαθμό τα όποια ενίοτε κόμπλεξ ψευτόκατωτερότητας ή ψευτοανωτερότητας είτε από την μια είτε από την άλλη πλευρά.


    Νομίζω πώς ένας συνετός πλοίαρχός δεν αντιμετωπίζει τους μηχανικούς του ώς αντίπαλους ή κατώτερους αλλά ως συνεργάτες τους προς την επίτευξη του κοινού σκοπού που είναι εν τέλει η ασφαλής και οικονομική μεταφορά του φορτίου ή των επιβατών. Και έτσι θα ήθελα να βλέπουν και τους εαυτούς οι συνάδελφοι μηχανικοί. Ως χρήσιμους συνεργάτες και συμβούλους προς την επίτευξη του κοινού σκοπού. Ας μην λησμονούμε εξάλλου πως όλοι είμαστε υπάλληλοι εργαζόμενοι για λογαριασμό τρίτων. Αν η γέφυρα είναι το κεφάλι και οι πλοίαρχοι ο εγκέφαλος και το νευρομυϊκό σύστημα, τότε και οι μηχανικοί είναι το στομάχι, τα πνευμόνια και η καρδιά και το κυκλοφορικό σύστημα. Και όπως σε ένα σώμα όλα χρειάζωνται και όλα πρέπει να συνεργάζωνται αγαστα προς επίτευξη του κοινού σκοπού έτσι και στο πλοίο. Αν αρχίσει το ένα μέρος του σωματος να υποβλέπει το άλλο και να μην συνεργάζεται υπάρχει πρόβλημα σε όλο το σωμα. Ο καθένας τον ρόλο του που είναι εκ των πραγμάτων διαφορετικός μεν ούχι μη αξιόλογος δε.


    Τα γράφω αυτά διότι τα σκέπτομαι από τα πρωτα μου βήματα στο επάγγελμα αλλά συνήθως είναι δύσκολο να τα συζητήσεις μέσα στα βαπόρια σε ώρες καπνιστηρίου κλπ διότι πριν ολοκληρώσεις αρκετοί ορμώμενοι από τις προηγούμενες άσχημες εμπειρίες τους θα αρχίσουν να εναντιώνονται και να παρεξηγούνται είτε πλοίαρχοι είτε μηχανικοί. Εγώ βέβαια όσο μπορώ θα τα λέω με τον κατάλληλο κάθε φορά τρόπο με την ελπίδα ότι τουλάχιστον οι νεότεροι θα είναι πιο πρόθυμοι να με ακούσουν και πιο δεκτικοί στην ουσία του μηνύματος αφού ακόμα δεν έχουν παγιώσει στρεβλές αντιλήψεις.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. Thumbs up

    Δεν ξέρω αν κολλάει αυτό πουθενά,αλλά στη σχολή μας οι καπετάνιοι μας μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για τους
    μηχανικούς και ειδικά ένας απο αυτούς μας είπε πως ο καπετάνιος που δημιουργεί κόντρα με τον μηχανικό είναι μεγάλος βλάξ.!

  6. #26
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και παραδόξως πως όμως οι στολές καθιερώθηκαν στο σύγρονο ελληνικό εμπορικό ναυτικό πρωτα απο τους μηχανικούς!




    Εγώ πάντως αν και έγινα πλοίαρχος πάντα μέσα μου υπήρχαν στιγμές μετανοιώνα που δεν έγινα μηχανικός! Όπως και να το κάνεις η άμεση αυτή σχέση με τα μηχανήματα έχει άλλη αξία.Η αίσθηση ότι αυτόν τον συμφερτό τον ελέγχεις και τον συντηρείς και μπορείς να πάραγεις κάτι χρήσιμο με αυτό. Η αίσθηση ότι μπορείς να στηρίξεις τους συναδέλφους σου εκεί την γέφυρα στις δύσκολες καταστάσεις που αντιμετωπίζουν εκεί απάνω και εκεί εξω και η αίσθηση του καθήκοντος να μην τους προδώσεις την εμπιστοσύνη που έχουν ότι αυτό το σιδερένιο θηρίο θα υπακούσει εσωτερικά στην βουλησή τους κατα τους χειρισμούς τους επ' αυτού. Η αίσθηση του ότι είσαι υπέυθυνος για την τεχνική υποστήριξη αυτού του κινούμενου εργοταξίου. Είσαι ο "Τεχνικός Σύμβουλος" του Πλοιάρχου.



    Πολλές φορές υπάρχει ένα κομπλεξ από ορισμένους μηχανικούς που πιστεύω ότι τους το περνάν ίσως και ορισμένοι από τις σχολές, αλλά και ορισμένοι από τα βαπόρια. Θα ήθελα πολύ να μην υπήρχε αυτό. Αυτό το "οι πάνω και οι κάτω", το "η μηχανή και η κουβέρτα", το "οι μουτζούρηδες και οι καθαροί" και άλλα παρόμοια. Προσωπικά τα θεωρώ ανοησίες. Ο καθένας έχει τον ρόλο του. Και οι από πάνω έχουν άλλούς από πάνω και από έξω. Και οι καθαροί άλλους πιο καθαρούς και πάει λέγωντας. Παλιά που δεν υπήρχε αυτή η εξέλιξη της τεχνολογίας αλλά μόνο τα πανιά ήταν όλα ένα. Μετά έγινε ο αναγκαστικός αυτός διαχωρισμός με σκοπό να υπάρχει μια πιο ειδικευμένη υπεύθυνη ομάδα για την συντήρηση του όλου μηχανολογικού εξοπλισμού. Στην Γαλλία δεν υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός στις σχολές. Βγαίνεις αξιωματικός ΕΝ και μπορείς στο ένα καράβι να εκτελείς χρέη μηχανικού και στο άλλο πλοιάρχου!!! Νομίζω πως αυτό θα ήταν το πιο ενδεδειγμένο πλέον και στην Ελλάδα και ιδιαίτερα με την έλλειψη των ναυτικών που υπάρχει. Συνάμα αυτό θα ενδυνάμωνε και το κύρος των αξιωματικών του ΕΝ καθώς και το γνωστικό τους υπόβαθρο και τις μετέπειτα επαγγελματικές προοπτικές τους. Και φυσικά θα εξάλειπτε αυτόματα στον μέγιστο βαθμό τα όποια ενίοτε κόμπλεξ ψευτόκατωτερότητας ή ψευτοανωτερότητας είτε από την μια είτε από την άλλη πλευρά.


    Νομίζω πώς ένας συνετός πλοίαρχός δεν αντιμετωπίζει τους μηχανικούς του ώς αντίπαλους ή κατώτερους αλλά ως συνεργάτες τους προς την επίτευξη του κοινού σκοπού που είναι εν τέλει η ασφαλής και οικονομική μεταφορά του φορτίου ή των επιβατών. Και έτσι θα ήθελα να βλέπουν και τους εαυτούς οι συνάδελφοι μηχανικοί. Ως χρήσιμους συνεργάτες και συμβούλους προς την επίτευξη του κοινού σκοπού. Ας μην λησμονούμε εξάλλου πως όλοι είμαστε υπάλληλοι εργαζόμενοι για λογαριασμό τρίτων. Αν η γέφυρα είναι το κεφάλι και οι πλοίαρχοι ο εγκέφαλος και το νευρομυϊκό σύστημα, τότε και οι μηχανικοί είναι το στομάχι, τα πνευμόνια και η καρδιά και το κυκλοφορικό σύστημα. Και όπως σε ένα σώμα όλα χρειάζωνται και όλα πρέπει να συνεργάζωνται αγαστα προς επίτευξη του κοινού σκοπού έτσι και στο πλοίο. Αν αρχίσει το ένα μέρος του σωματος να υποβλέπει το άλλο και να μην συνεργάζεται υπάρχει πρόβλημα σε όλο το σωμα. Ο καθένας τον ρόλο του που είναι εκ των πραγμάτων διαφορετικός μεν ούχι μη αξιόλογος δε.



    Τα γράφω αυτά διότι τα σκέπτομαι από τα πρωτα μου βήματα στο επάγγελμα αλλά συνήθως είναι δύσκολο να τα συζητήσεις μέσα στα βαπόρια σε ώρες καπνιστηρίου κλπ διότι πριν ολοκληρώσεις αρκετοί ορμώμενοι από τις προηγούμενες άσχημες εμπειρίες τους θα αρχίσουν να εναντιώνονται και να παρεξηγούνται είτε πλοίαρχοι είτε μηχανικοί. Εγώ βέβαια όσο μπορώ θα τα λέω με τον κατάλληλο κάθε φορά τρόπο με την ελπίδα ότι τουλάχιστον οι νεότεροι θα είναι πιο πρόθυμοι να με ακούσουν και πιο δεκτικοί στην ουσία του μηνύματος αφού ακόμα δεν έχουν παγιώσει στρεβλές αντιλήψεις.
    Φίλε Michael . Το γραπτό αυτό πρέπει να υπάρχει μέσα στο ναυτικό φυλλάδιο κάθε ναυτικού .Να σαι πάντα καλά !

  7. #27
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω πως έχω προσέξει ότι στο επάγγελμα μας ο καθένας είναι για την πάρτη του και μόνο.
    Ο κάθε μηχανικός έχει στο προσωπικό του υπολογιστή εξομοιωτές ή και δικιές του σημειώσεις για μηχανήματα και λοιπά που είναι "απόρρητα".

    Το σκέφτομαι αυτό τις τελευταίες μέρες μιας και στο τέλος του μήνα θα φύγω και γω πρώτη μου φορά σαν 3ος Μηχανικός και έχασα τις δικιές μου προσωπικές σημειώσεις.

    Πέτυχα μηχανικούς στα εκπαιδευτικά μου ταξίδια που ότι και να ρωτούσα μου λέγανε να ψάξεις να βρεις όπως τα βρήκαμε εμείς, δεν μας έδειξε κανένας εμάς, και με έστελναν να κάνω την πιο άκυρη δουλειά όταν έκαναν κάτι σημαντικό για να μην τους "κλέψω" την τέχνη!
    Και οι περισσότεροι προσπαθούσαν να σε διώξουν από τα καράβια.
    Ευτυχώς για μένα πέτυχα και το αντίθετο! Ανθρώπους που μου έδειξαν και έκαναν το μυαλό μου να στροφάρει πιο γρήγορα στους ρυθμούς του μηχανικού, χωρίς να μου δίνουν μασημένη τροφή. Σε αυτούς χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου!

  8. #28
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Θα μπορουσαμε να πουμε πως αυτο το γεγονος
    Πέτυχα μηχανικούς στα εκπαιδευτικά μου ταξίδια που ότι και να ρωτούσα μου λέγανε να ψάξεις να βρεις όπως τα βρήκαμε εμείς, δεν μας έδειξε κανένας εμάς,
    μαλλον με παραπέμπει στη παλιοτερη γενια ναυτικων / μηχανικων. Αυτων που πιστευαν το κοινως γνωστο αφου τετοια περασα εγω αυτα θα δωσω και στους αλλους.
    Θελω ομως να ευχηθω αλλα και να πιστευω πως αυτη η στενομυαλια να μην περασει και στη νεα γενια.
    Και ξερετε ποιο ειναι το καλο? Στη δουλεια μας - στο καραβι - η λυση σε ενα προβλημα ειναι απόροια συνδυαστικης σκέψης. Ετσι αντι λοιπον να κανουμε αυτο
    και με έστελναν να κάνω την πιο άκυρη δουλειά$
    μπορουμε να λεμε στους Νεοτερους μχανικους μας, το πρωτο σκελος της απαντησης, με σκοπο να δείνουμε τροφη στο μυαλο τους προς σκεψη. Θελετε να κανουμε παραδειγμα?
    Εχουμε υψηλες θερμοκρασιες καυσαεριων σε ενα κυλινδρο, αντι να τους πουμε τραβα να μαθεις μπορουμε να τους πουμε πως, εχουμε προβλημα στην ψυξη του κυλινδρου. Απο κει και περαν, αν επιθυμουν για παρα κάτω, εχουν ενα μπουσουλα να ψαξουν (jacket pump, piping arrangement, connections, water supply system κλπ..).

  9. #29
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    έτσι ακριβώς συμπεριφέρονταν σε κάποιο άλλο εκπαιδευτικό ταξίδι από τα 3 που έκανα ένας δεύτερος που έιχα.
    Τον ρωτούσα κάτι και όταν κάτι ήταν απλό μου απαντούσε με ερώτηση...όποτε μπορούσα θεωρητικά να βγάλω μόνος μου ένα συμπέρασμα.... αλλά και γενικά σε εργασίες που γίνονταν με είχε σαν το δεξί του χέρι μαζί με τον τρίτο και όχι να κάνω μάπα ενώ αυτοί λύναν την ηλεκτρομηχανή!

    Όπως και Α μηχανικός ο οποίος γνώριζε την δουλειά του και δεν φώναζε λες και οι υπόλοιποι όλοι ήταν ζώα! Προγραμματίζαμε έμβολα και άλλες δουλίτσες, έστελνε τον καθένα στο πόστο του και όλα γίνονταν γρήγορα και έυκολα!
    Αυτοί που φωνάζουν και τσιρίζουν για μικροπροβλήματα είναι απλά ανίδεοι!

    Μην γράψω άλλες εκνευριστικές ιστορίες και καψόνια που πέρασα γιατί δεν αξίζει ...

  10. #30

    Προεπιλογή marine engineer

    Sσυμφωνω απολυτα....και ειναι νομος.....οτι οποιος φωναζει ειναι ...πολυ....

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας