Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 25

Θέμα: Σάος [Saos, Drogden]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Και μια απο μενα με το Σαος καποτε στο λιμανι της Αλεξανδρουπολης να φορτωνει και παραδιπλα διακρινεται η πρυμνη του Αρσινοη. Αφιερωμενη σε ολους σας .

    Saos.jpg

  2. #12
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Τα κύματα έτρεχαν να στρωθούν στην καρίνα του

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roi Baudoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε paroskayak, αυτή είναι η Ελλάδα που ένα κομμάτι της χάθηκε, ένα άλλο χάνεται, ένα άλλο επιζεί και ένα άλλο απλά επιβιώνει. Πρόσεξε τους πάγκους και πες μου τι σου θυμίζουν. Ένα πολύ μικρό καράβι, ένα πολύ λιτό κατάστρωμα, ένα απέριττο σαλόνι.
    Roi, καταρχήν το Νάξος είχε παρόμοιους πάγκους (πορτοκαλή) στους πλευρικούς αλουέδες του και στο sun deck, όπως και του μικρού Σάος. Σε αυτούς τους πάγκους έχουμε ρίξει ύπνους λικνιζόμενοι από το γλυκό μπότζι του πλοίου...με έναν υπνόσακο και ένα βιβλίο...

    Το απόσπασμα του Καρκαβίτσα ταιριάζει στις μελαγχολικές φωτογραφίες του Roi και στο μικρό Σάος:

    Το κύμα έτρεχε πίσω της παιγνιδιάρικο, δροσόλουζε τα σμαλτωμένα πλευρά της, αρμονικά τη λίκνιζε. Ρύζι σκόρπιζε το νερό η πλώρη της. Ο άνεμος φούσκωνε τα ολοκαίνουργια πανιά, καμάρωνε στα σχοινιά, σφύριζε στους μακαράδες, στις στραλιέρες, στις μούδες. Δίπλα πισωδρομούσαν οι στεριές καταπράσινες, έφευγαν τρεχάτες, έσβηναν την ώρα που άλλες έβγαιναν εμπρός, για να χαθούν και κείνες κι άλλες να φανερωθούν. Δέκα κόμπους έπαιρνε στην ώρα... Τα βουνά, έλεγα, πρόβαιναν να το καλωσορίσουν· τα κύματα έτρεχαν να στρωθούν στην καρίνα του...
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  3. #13

    Προεπιλογή

    Το τελευταίο του ταξίδι με τη βοήθεια του ρυμουλκού Έβερεστ,για τις ακτές της Τουρκίας...


    Συνημμένο Αρχείο 18473


    (κομμένη απο τον Εφοπλιστή)

  4. #14

    Προεπιλογή αναμνησεις

    εχω απιστευτες αναμνησεις απο αυτο το βαπορι. Μια ζωη ηταν το "καμαρι" της πολης (μιας και ειμαι αλεξ/πολιτης και μεγαλωσα χαζευοντας το). Πιτσιρικαδες ακομα ανεβαιναμε στη ζουλα οταν ηταν παρατημενο στο λιμανι πριν ξεκινησει το ταξιδι του για σκραπ. απιστευτα μεθυσια... μεχρι το 2002 που εξαφανιστηκε. εχω κατι παλιες φωτογραφιες θα ψαξω να τις βρω και θα τις ανεβασω.

  5. #15
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vinman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο του ταξίδι με τη βοήθεια του ρυμουλκού Έβερεστ,για τις ακτές της Τουρκίας...


    Συνημμένο Αρχείο 18473


    (κομμένη απο τον Εφοπλιστή)
    To πρώτο μου ταξίδι με πραγματικό βαπόρι γιατί μέχρι τότε μόνο στη βάρκα του παππού μου έμπαινα και μάλιστα έκανα και κουπι!Όλα από το Σάος ξεκινησαν.Και γω μπήκα μέσα στη ζούλα όταν ήταν παρατημένο και από την ανατριχίλα κατέβηκα.Στεναχωρέθηκα πάρα πολύ.Αξίζει να το θυμόμαστε!

  6. 20-11-2008, 19:12

    Αιτία
    ΛΑΘΟΣ

  7. #16
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    RAFINA , LARISA , PEIRAIAS , THESSALONIKI
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή ΣΑΟΣ ΙΙ

    Εγώ ξέρετε τί κατάλαβα; Ότι όταν η εταιρεία κατάλαβε ότι το Σάος δεν θα ήταν στις ελληνικές θάλασσες για πολλά χρόνια ακόμη ονόμασε το πλοίο που ναυπηγούσε ΣΑΟΣ ΙΙ για να θυμίζει το πλοίο στο οποίο χρωστά κατά πολύ την υπαρξή της. Αν δείτε το ΣΑΟΣ ΙΙ μοιάζει λιγάκι στη γέφυρα και ίσως και στα φουγάρα .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papaioa_george : 20-11-2008 στις 19:37 Αιτία: ΛΑΘΟΣ

  8. #17
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Αυτό που περιγράφεις είναι συνηθισμένη πρακτική. Όταν αποσύρθη ενα βαπόρι που έχει φτιάξει "καλό όνομα", τότε ο διάδοχος πέρνει το όνομα του ωστέ να πάρει και τη φήμη του.

  9. #18
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    RAFINA , LARISA , PEIRAIAS , THESSALONIKI
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Αλλά δεν είναι ειρωνία που μετά από τόσα χρόνια ( που εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσα πολλά )το ΣΑΟΣ ΙΙ κάνει το ίδιο δρομολόγιο με τον προκάτοχό του;

  10. #19
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή To "Σάος" και το "Σάος ΙΙ"

    Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι ειρωνεία, αλλά μια φυσιολογική πορεία.
    Αν δεν είχε ανακατευτεί ο Φ. Μανούσης με τη ΣΑΟΣ δεν θα είχε την ανάπτυξη που είχε και δεν θα επεκτεινόταν σε τόσες πολλές γραμμές (ιδίως άγονες).
    Εκείνη την εποχή, η εταιρεία είχε προβλήματα με την αποπεράτωση του "Σάος ΙΙ", κατέφυγαν στον Φ. Μανούση για βοήθεια και τα πράγματα πήραν μια διαφορετική εξέλιξη.
    Αλλιώς, το "Σάος ΙΙ" θα έκανε από την αρχή είτε το δρομολόγιο του προκατόχου του, είτε το δρομολόγιο Καβάλας-Σαμοθράκης (ή Λήμνου-Σαμοθράκης-Αλεξανδρούπολης).

  11. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vinman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σεπτέμβριος 2002 και το Σάος περιμένει καρτερικά το τέλος... Με μήκος μόλις 50m και πλάτος 11m,εξυπηρέτησε για πολλά χρόνια τη γραμμή της Σαμοθράκης με τους 11 κόμβους του!!
    Saos in an early 1990s Alexandroupolis photo from the tourist guide Greece, Toubi's publishers, Glyfada, 1994.

    Alexandroupolis.jpg

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας