Σελίδα 2 από 29 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 285

Θέμα: Νεράϊδα [Neraida I, Neraida, Laurana]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Θρυλικο Nεραιδα του ακομα πιο θρυλικου καπτα γιαννη στην υδρα!Φωτο απο καποιο παλιο εντυπο.

    negative (786).jpg

  2. #12
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Μια καλλιτεχνική απεικόνιση από τον Ιταλό συγγραφέα, ιστορικό και καλλιτέχνη Aldo Cherini, του πλοίου ως LAURANA.



    Laurana.jpg


    Copyright Aldo Cherini

  3. #13
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Υπέροχο σκίτσο! Και σαν Laurana πρέπει να ήταν επιτυχημένο, μιας και το σχέδιο του αντιγράφηκε σε αρκετά μεταπολεμικά σκαριά που ταξίδεψαν σε Γιουγκοσλαβία. Μάλιστα κάποια από αυτά υπάρχουν ακόμη.

  4. #14
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    MEGALEIO kai i foto tou BEN BRUCE alla kai to skitso tou ESPEROU istoriko to deutero giati dixnei to ploio stin arxiki tou morfi.

  5. #15

    Προεπιλογή

    Ναι Ellinis. Ολα εδώ http://home.hetnet.nl/~fleetfile1/Fe...dextype_50.htm και εδώ http://home.hetnet.nl/~fleetfile1/indexregister.htm κλικ στο Ν για Νεράιδα και στο Α για το αδελφάκι Abbazia.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 09-02-2009 στις 16:01

  6. #16

    Προεπιλογή Σπέτσες, το Νεράϊδα, και ένα σωτήριο ....... κατούρημα !

    Πριν από όλα ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις υπέροχες φωτογραφίες και σκίτσα, αφηγήσεις και στοιχεία που χάρη σε σας όλους βρήκα εδώ!

    Η φωτογραφία στην πρώτη σελίδα του thread – από την Ύδρα – είναι καταπληκτική! Ναι, ακριβώς αυτό ήταν το Νεράϊδα!

    Φανταστείτε το όμως με ωραίες καταγάλανες τέντες, στο μπροστά κατάστρωμα έξω από το σαλόνι της πρώτης θέσης που ήταν και το ωραιότερο σημείο του πλοίου. Αισθανόσουνα κυριολεκτικά σε ένα πλωτό σαλόνι.

    Ήταν υπέροχο να κάθεσαι εκεί και το Νεράϊδα να γλιστράει πάνω σε μια θάλασσα – λάδι. Το Νεράϊδα ήταν το καθαυτό πλοίο της αναψυχής και της καλοπέρασης. Όλα τριγύρω έπρεπε νάναι απάνεμα, γαλήνια και γραφικά όπως τα καταπράσινα και ακατοίκητα (τότε) παράλια τριγύρω από την Ερμιόνη.

    Το Νεράϊδα έκανε διάφορα δρομολόγια. Το κλασικό ήταν Αίγινα – Μέθανα – Πόρο (μερικές φορές και Γαλατά) – Ύδρα – Ερμιόνη – Σπέτσες. ¶λλες φορές έκανε το «μεγάλο» άλμα¨Πόρο – Ύδρα – Σπέτσες – Λεωνίδιο.

    Από ό,τι θυμάμαι μάλιστα, υπήρχαν ακόμη στις αρχές του 60 δρομολόγια από Πειραιά μέχρι Σπέτσες και από κει για Ναύπλιο (ήταν το Κύκνος ή το Πίνδος που έκαναν το δρομολόγιο; Ίσως και το Νεράϊδα – δηλαδή όλα τα «μεγάλα» πλοία της γραμμής Αργοσαρωνικού, πριν εμφανισθούν το Καμέλια και το Πορτοκαλής Ήλιος – πώπω πως το βρίζαμε αυτό το πλοίο, αλλοιώνοντας το όνομά του!). Βεβαίως με την έναρξη λειτουργίας της Εθνικής Οδού Αθηνών – Κορίνθου έφθανες στο Ναύπλιο με το αυτοκίνητό σου σχετικά σύντομα και το δρομολόγιο καταργήθηκε.

    Το Λεωνίδιο από την άλλη πλευρά ήταν το μήλο της έριδας μεταξύ των γραμμών Μυρτώου και Αργοσαρωνικού. Παλιότερα, το Μυρτιδιώτισσα ξεκινούσε από Λεωνίδιο και συνέχιζε νότια μέχρι Κρήτη. Για ένα διάστημα, πλοία και από τις δύο γραμμές έπιαναν στο Λεωνίδιο. Όταν όμως έγινε συνήθεια καθημερινώς τουλάχιστον ένα πλοίο της γραμμής Αργοσαρωνικού να πιάνει στο Λεωνίδιο, τότε το Μυρτιδιώτισσα ξεκινούσε από Κυπαρίσσι.

    Τέλος πάντων!

    Πρέπει να ήμουνα 4 ή το πολύ 5 ετών και συνεπώς ήταν είτε 1960 είτε 1961.

    Μάλλον Ιούνιος. Αυτό συμπεραίνω επειδή ταξιδεύαμε, ο πατέρας μου, η μητέρα μου και γω, μαζί με μία ξαδέρφη μου που ήταν 7 χρόνια μεγαλύτερη, και πρέπει να είχε ήδη τελειώσει τη σχολική χρονιά. Την είχαν φέρει οι θείοι μου το προηγούμενο βράδι και είχε μείνει μαζί μας για να φύγουμε νωρίς το πρωί.

    Με το που μπήκαμε στο πλοίο και καθήσαμε στο σαλόνι της πρώτης θέσης, άρχισα τη φασαρία: ήθελα πορτοκαλάδα, ήθελα να κάτσουμε έξω, κλπ, κλπ.

    Τα κατάφερα! Ήθελα να πετάξω το άδειο μπουκάλι στη θάλασσα, αλλά ο πατέρας μου με πρόλαβε!

    Καθώς είχαμε ξαναταξιδέψει μέχρι την Ύδρα, περίμενα όλα τα υπόλοιπα λιμάνια με ανυπομονησία. Αν και αργότερα το Καμέλια ήταν σίγουρα πιο γρήγορο, θυμάμαι ότι το Νεράϊδα σου έδινε εντύπωση ταχύπλοου σκάφους σε σχέση με τα άλλα, παλαιότερα και μικρότερα. Είχα εντυπωσιαστεί από την ομορφιά της παραλίας Ερμιόνης και το βαθυπράσινο χρώμα των εκτεταμένων παράκτιων δασών.

    Τέλος, γύρω στις 2 φθάσαμε στις Σπέτσες. Ω, τι τρομερή απογοήτευση σε σχέση με την Ύδρα! Περίμενα να βρω κάτι το συναφές – και το λιμάνι των Σπετσών μου φάνηκε μικρό, πτωχό και ελάχιστα εντυπωσιακό. Ωστόσο, στις Σπέτσες έμαθα ότι υπάρχουν νησιά που δεν σου δίνουν ό,τι το εντυπωσιακό έχουν από πρώτης όψης – και ότι πρέπει να ψάξεις στην ενδοχώρα να ανεύρεις ό,τι απουσιάζει από την παραλία, ή έστω το λιμάνι. Και έμαθα και κάτι άλλο: πόσο χρήσιμο μπορεί να είναι ένα απλό ..... κατούρημα!

    Αφού αποβιβαστήκαμε, ανεβήκαμε σε μια καρότσα με ένα άλογο που θα μας οδηγούσε στο ξενοδοχείο. Εκεί όμως συνέβη το αναπάντεχο! Μια σφήκα τσίμπησε την ξαδέρφη μου στο μπράτσο της και εκείνη άρχισε να πονάει και να φωνάζει. Καθώς είχαν ιδιαίτερη ευθύνη, ο πατέρας και η μητέρα μου είχαν για μια στιγμή σαστίσει. Από μηχανής θεός, ο Σπετσιώτης αμαξάς έλυσε το πρόβλημα αμέσως!

    Δείχνοντάς με, είπε στους γονείς μου να με βάλουν να κατουρήσω στο χώμα κάποιας μεγάλης γλάστρας – από αυτές που κοσμούσαν τα σπετσιώτικα σπίτια της δημοσιάς καθώς είχαν διάφορα φυτά με ωραία λουλούδια – και, κατόπιν, να βάλουν το κατουρημένο χώμα πάνω στο μπράτσο της ξαδέρφης μου.

    Σταματήσαμε επιτόπου, κατούρησα – ήθελα, δεν ήθελα – και αμέσως ο αμαξάς και ο πατέρας μου εναπόθεσαν το μείγμα στο σημείο του τσιμπήματος και η ξαδέρφη μου έπαψε να πονάει.

    Όταν ανεβήκαμε στην άμαξα για να συνεχίσουμε, η μητέρα μου μας έδωσε ένα μονολεκτκό μάθημα Χημείας, λέγοντας

    - Εμ, βέβαια, αμμωνία, εννοώντας ότι αυτό είναι η ουσία των ούρων.

    Ελάτρεψα τις Σπέτσες, ύστερα από αυτή την επεισοδιακή άφιξη. Όμως δεν μου άρεσε το γάλα από αρμεγμένη κατσίκα που μου πρότειναν το επόμενο πρωϊνό. Είχα κακομάθει με συμπεπυκνωμένο ζαχαρούχο γάλα ΒΛΑΧΑΣ! Χρειάστηκαν πολλές δεκαετίες για να το ξεπεράσω!

    Αλλά τόσο μου είχε αρέσει το Νεράϊδα που έκτοτε, και για πολλά χρόνια, «Αργοσαρωνικός» σήμαινε αποκλειστικά «Νεράϊδα». Τα άλλα ήταν απλώς οδοντόπαστες!

  7. #17

    Προεπιλογή

    Φιλε Cosmas Συνεχιζεις να μας Ταξιδευεις ακαθεκτος, μεσα απο Διηγηματικες αφηγησεις, ξετυλιγοντας τον Λογοτεχνικο σου Ιστρο...

  8. #18

    Προεπιλογή Ευχαριστώ!

    Αύριο γυρνάμε Πειραιά!
    Σαλπάρουμε με το Καμέλια από Γαλατά ! ! ! !
    Είναι απλώς .... 1971!
    Και βαθμό ¶ριστα στο thread χάρη στη φωτογραφία του Νεράϊδα στην Ύδρα!

  9. #19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Cosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύριο γυρνάμε Πειραιά!
    Σαλπάρουμε με το Καμέλια από Γαλατά ! ! ! !
    Είναι απλώς .... 1971!
    Και βαθμό ¶ριστα στο thread χάρη στη φωτογραφία του Νεράϊδα στην Ύδρα!
    Φιλε COSMAS Περιμενουμε.....

  10. #20

    Προεπιλογή

    Καρτ ποστάλ του Β. Ησαϊα. Το Νεράϊδα στο λιμάνι της Ύδρας.
    neraida_ydra.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 04-05-2009 στις 22:44

Σελίδα 2 από 29 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας