Σελίδα 26 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 162425262728 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 251 έως 260 από 285

Θέμα: Νεράϊδα [Neraida I, Neraida, Laurana]

  1. #251
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    neraida.jpgφ.ωτό του φίλου Νεκτάριου Παπαδάκη από το shipspotting.

  2. #252

    Προεπιλογή

    ΝΕΡΑΙΔΑ στις Σπετσες. (περιοδικο Ατλαντις, Νεα Υορκη, Μαιος 1965)

    1965 Neraida.jpg

  3. #253

    Προεπιλογή

    To θρυλικο ΝΕΡΑΙΔΑ ξυπνωντας αναμνησεις κανει αναποδα και αποπλεει απο το λιμανι της Αιγινας στις 29-9-2013

    P9290345 NERAIDA.jpg

  4. Προεπιλογή Το Νεράιδα και φέτος στον Φλοίσβο.

    Μέχρι τις 31 Ιουλίου το Νεράιδα θα μας περιμένει να το επισκεφτούμε στον Φλοίσβο.

  5. #255

    Προεπιλογή

    Tο ΝΕΡΑΙΔΑ στο Τροκαντερο σημερα 24-7-2016

    P7240897NERAIDA 24-7-2016.jpg

  6. #256
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
    Μηνύματα
    243

    Προεπιλογή Νεράϊδα [Neraida I, Neraida, Laurana]


  7. #257
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
    Μηνύματα
    243

    Προεπιλογή Νεράϊδα [Neraida I, Neraida, Laurana] part 2


  8. #258
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
    Μηνύματα
    243

    Προεπιλογή Επίσκεψη το πλωτό Μουσείο Νεράιδα

    Επίσκεψη το πλωτό Μουσείο Νεράιδα . Σύμφωνα με το επίσημο site του μουσείο σήμερα έκλεισε τις πύλες του για το κοινό . Κάτι που όμως πολύ σύντομα μπορεί να ξαναγίνει δηlάδή να το ανοίξουν και πάλι . Σαν καραβολάτρης θεώρησα απαραίτητο να πάω να το δώ επισκεφθώ και μέσα . Στις ώρες του κοινού λοιπόν λειτουργούσε μια ξενάγηση απο κάποιες πολύ ενημερωμένες ξεναγούς όπου μπαίνοντας η ξενάγηση γίνεται σε 2 χώρους . Στον ένα χώρο είναι η γενικότερη ιστορία του Γιάννη Λάτση και με κείμενα , και με σπάνιες αδημοσίευτες φωτογραφίες αλλα και με εξαιρετικά αντικείμενα όπως τα ναυτικά φυλλάδια του Γ.Λ. , εκπληκτικά μοντέλα μακέτες απο μερικά απο τα πλοία του όπως το ΕΦΦΗ και πολλά άλλα κάτι που εγω προσωπικά θεώρησα πολύ ενδιαφέρον και αφιέρωσα μεγάλο χρόνο απο την ξενάγηση μου θαυμάζοντας τα μοντέλα αυτά . Στους διαδρόμους είχε πολλά αντικείμενα απο το πλοίο όπως τηλέγραφοι και άλλα πολλά . Αυτό που θεωρώ οτι έλειπε έστω και σαν φωτογραφία έστω και μια είναι της γέφυρας . Δυστυχώς ούτε μία αλλά θεωρώ οτι ήταν το μόνο μείον απο την ξενάγηση μου .Μπορούσες να δείς όμως σπανιότατη φωτογραφία του πλοίο βαμμένου στα μαύρα κατα την καθέλκυση τω ώς επιβατηγό με το πρωτο του όνομα δηλαδή " Laurana στο λιμάνι του Fiume το 1939 , ως διασωστικό και πολλές άλλες . Στον προς τα πλώρα εκθεσιακό χώρο είχε μια μεγάλη οθόνη στην οποία ο θεατής μπορεί να δεί 3 βίντεο με πολύ καλές πληροφορίες καθώς και ένα ολιγόλεπτο ντοκιμαντέρ για την διαδικασία μετασκευής του στην Κροατία μέχρι και που ήρθε πια ώς μουσείο στην Ελευσίνα . Σε αυτό μπορεί κανείς υλικο όπως πως ήταν μετα απο τα 30 χρόνια παροπλισμού του , την διαδικασία μεταφοράς του με πλοίο στην Κροατία και άλλα πολλά .
    Γενικές εντυπώσεις ?
    Τα μόνα 2 κάπως αρνητικά είναι οτι δεν είχα την ευκαιρία να επισκεφθώ τους εξωτερικούς χώρους του πλοίου και την απουσία έστω και μίας φωτογραφίας απο την γέφυρα μιας και εγω προσωπικά ένα το σημείο του βαποριού που με τραβάει περισσότερο . Το τονίζω για αποφυγήν παρεξηγήσεων οτι ΔΕΝ τα θεωρώ τόσο σημαντικά .

    Θετικα: Πάρα πολλά . Ευγενέστατοι και πολύ φιλόξενοι και πρόθυμοι όλοι και όλες τους μέσα στο πλοίο να σε ενημερώσουν και να σε ξεναγήσουν . Πάρα πολύ ενδιαφέρον και σπάνιο υλικό απο το ίδιο το πλοίο , άλλα πλοία του Γ.Λ. όπως τα ΕΦΦΗ , ΝΙΚΗ , ΣΠΥΤΟΣ ΕΡΙΕΤΤΑ , ΠΕΤΡΟΛΑ 29 ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ και άλλα ( μακέτες τους και φωτογραφικό και οχι μόνο υλικό ) . Πολύ δυνατο σημείο της Έκθεσης τα 3 βίντεο

    Γνώμη μου ? Στην επόμενη ευκαιρία που θα ανοίξει και πάλι το πλοίο τις πύλες του για το κοινό να πάτε να το δείτε και να το απολαύσετε και εξωτερικά αλλα και εσωτερικά . Παρακάτω θα σας επισυνάψω τον σύνδεσμο απο την ιστοσελίδα που μπορείτε να πληροφορηθείτε για ωράρια κλπ κλπ αλλα και άλλον έναν σύνδεσμο με ολοκληρωμένο σαν αφιέρωμα φωτογραφικό υλικό δικό μου αντίστοιχο περίπου του πιο πάνω κοινοποιημένου απο εμένα

    - Νεράιδα : http://neraida.org/


    - Το άλμπουμ αφιέρωμα απο εμένα στο Facebook : https://www.facebook.com/DMentakis-M...04117596352405

  9. #259

    Προεπιλογή

    Το ΝΕΡΑΙΔΑ στο Τροκαντερο σημερα 3-12-2016

    PC032171α.jpgPC032179 β.jpg

  10. #260

    Προεπιλογή

    Το ιστορικό καραβάκι αυτές τις μέρες είναι τραβηγμένο έξω στο ναυπηγείο ΠΑΠΙΛΑ στο Πέραμα.

Σελίδα 26 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 162425262728 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας