Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 29

Θέμα: Ταχύπλοα ή Συμβατικά πλοία για τις θαλάσσιες μετακινήσεις μας?

  1. #11
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Όλοι χωράνε

    Καθορίζουμε τις επιλογές των εταιρειών με το πορτοφόλι μας. (Vote with your wallet). Είμαι πραγματιστής και βλέπω ότι οι εταιρείες πρέπει να επιβιώσουν ακολουθώντας τις επιταγές του επιβατικού κοινού.

    Rocinante, σε λίγο θα μετακινούμαστε ίσως ακόμα και με καγιάκ... :mrgreen: ή και με ιστιοπλοϊκό. Πέρα από την πλάκα, το σχόλιο σου paralia καυτηριάζει ένα νησιώτικο θέμα το οποίο χαίρει άκρας ευαισθησίας. Οι καραβολατρικές διαδρομές με παλιά σκαριά μας ευχαριστούν, αλλά οι νησιώτες-ακρίτες θα διαφωνήσουν με τις επιλογές μας.

    Μη πάμε πολύ μακρυά, πριν από δέκα χρόνια, όταν ένα ενδοκυκλαδικό δρομολόγιο από Πάρο για Αμοργό διαρκούσε κοντά 8 ώρες με το Έλλη (Πάρος Εξπρές).

    Κλείνοντας, νομίζω ότι όλες οι ακτοπλοϊκές επιλογές χωράνε, αρκεί να υπάρχει ζήτηση από το επιβατικό κοινό και τις μεταφορικές.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εως και σημερα υπαρχουν πλοια που μας ταξιδευουν. Σε λιγα χρονια απλως "θα μετακινουμαστε μεσω θαλασσης..."
    Πολύ σωστή τοποθέτηση. Και να προσθέσω ότι σε ...περισσότερα χρόνια απλώς ''θα μετακινούμαστε...''. Μέσω ...διακτινισμού ή τηλεμεταφοράς. :mrgreen:

    Γι αυτό καλό θα είναι να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. ΟΛΑ χρειάζονται. Και τα ταχύπλοα για αυτούς που απλά βιάζονται να φθάσουν στον προορισμό τους
    αδιαφορόντας για την όποια ομορφιά του πλοίου, τα ανοικτά καταστρώματα, τις βαρδιόλες, την θαλασσινή αλμύρα στο πρόσωπο, την θέα των θαλασσινών
    τοπίων, καθισμένοι απλά σε ένα άνετο ...πούλμαν, και τα συμβατικά πλοία για αυτούς που απλά θέλουν να απολαύσουν το θαλασσινό ταξίδι.

    Θα ήθελα ακόμα να απαντήσω στο φίλο Paralia, σε αυτό που λέει στο μήνυμα του :

    είναι σίγουρα διαφορετικό να κάνει κάποιος 12 ώρες για Φολέγανδρο ή 10 ώρες για Ίο, αντί να πηγαίνει σε 3…
    Είναι σίγουρα διαφορετικό καλέ μου φίλε να κάνεις 3 ώρες αντί για 12, όπως σίγουρα διαφορετικό είναι επίσης να κάνεις 1 δευτερόλεπτο αντί για 3 ώρες (μέσω διακτινισμού !!!). Και είναι επίσης σίγουρο ότι αν κάποτε ανακαλυφθεί αυτή η μέθοδος μετακίνησης, στους 100 ταξιδιώτες μόνο 4-5 ...ρομαντικοί θα υπάρχουν που θα
    επιλέγουν να ταξιδέψουν ...παραδοσιακά με HIGH-FAST-SPEEDταχύπλοα !!! (Τότε σίγουρα δεν θα υπάρχουν πια συμβατικά).

    Νομίζω όμως ότι βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ θαλασσολατρών και καραβολατρών και όχι Αυτοματισμού και τεχνολογίας των μεταφορών.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Εκτός από θαλασσολάτρες, είμαστε ένα forum που ασχολείται με την ακτοπλοΐα και τα προβλήματα της. Για έναν κάτοικο λοιπόν της Αμοργού, που θέλει να κάνει τη δουλειά του στην Αθήνα ή που περιμένει τουρίστες στο νησί του, οι καραβολατρικές απόψεις μάλλον τον βρίσκουν αδιάφορο.

  4. #14

    Προεπιλογή

    Φίλε μου Paralia για τον ''κάτοικο της Αμοργού που θέλει να κάνει τη δουλειά του στην Αθήνα'' έχω τοποθετηθεί :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ΟΛΑ χρειάζονται. Και τα ταχύπλοα για αυτούς που απλά βιάζονται να φθάσουν στον προορισμό τους................ και τα συμβατικά πλοία για αυτούς που απλά θέλουν να απολαύσουν το θαλασσινό ταξίδι...
    ¶ρα συμφωνούμε.

    Τώρα βέβαια όσον αφορά τον ''κάτοικο της Αμοργού που περιμένει τουρίστες στο νησί του'' δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
    Μήπως ότι προτιμάει τα ταχύπλοα για να τους έχει (τους τουρίστες) όσο το δυνατόν γρηγορότερα κοντά του ???

    Και να τελειώσω πάλι με τον κάτοικο της Αμοργού τον οποίο ''οι καραβολατρικές απόψεις μάλλον τον βρίσκουν αδιάφορο''.
    Φίλε μου γνωρίζω πάαααααααααααααρα πολλούς ανθρώπους τους οποίους οι καραβολατρικές απόψεις τους βρίσκουν αδιάφορους.
    Σε σχέση μάλιστα με τους καραβολάτρες οι ...αδιάφοροι αποτελούν την ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟΤΑΤΗ πλειοψηφία. Σημαίνει κάτι άραγε αυτό ???
    Μήπως να πάψουμε να είμαστε καραβολάτρες χάριν της πλειοψηφίας ???
    Η μήπως να σταματήσουμε να μιλάμε για όμορφα καράβια χάριν του κατοίκου της Αμοργού που προτιμάει τα ταχύπλοα ???

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Folegandros
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Και όταν στο στενό Πάρου-Νάξου κατεβαίνεις με αυτές τις ταχύτητες
    Ε δεν το συζητώ χίλιες φορές ταχύπλοο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #16
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Είχαν ξεχάσει το χειρόφρενο δεμένο , γι αυτό και η τόσο χαμηλή ταχύτητα! ¶μα το λύσουν .........πανε και πάρα πάνω .

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα βέβαια όσον αφορά τον ''κάτοικο της Αμοργού που περιμένει τουρίστες στο νησί του'' δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
    Μήπως ότι προτιμάει τα ταχύπλοα για να τους έχει (τους τουρίστες) όσο το δυνατόν γρηγορότερα κοντά του ???
    Εννοώ φίλε μου πως σε κάποια νησιά ο τουρισμός ήταν μειωμένος και λόγω των πολλών ωρών και λόγω της ποιότητας των πλοίων που τα προσέγγιζαν. Επίσης τα ταχύπλοα μετέτρεψαν πολλούς προορισμός σε “νησιά Σαββατοκύριακου”, κάτι που ενίσχυσε ιδιαίτερα την τουριστική κίνηση αυτών των νησιών (σε αυτή την κατηγορία σίγουρα ανήκουν η Αμοργός όπως επίσης και η Φολέγανδρος, η Μήλος, η Ίος και άλλα).

  8. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Paralia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Επίσης τα ταχύπλοα μετέτρεψαν πολλούς προορισμός σε “νησιά Σαββατοκύριακου”, κάτι που ενίσχυσε ιδιαίτερα την τουριστική κίνηση αυτών των νησιών....
    Έχεις δίκιο φίλε μου στα παραπάνω. Είναι μία παράμετρος που δεν είχα σκεφτεί.

  9. #19
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Ταχύπλοα, αεροπλάνα, και Σαββατοκύριακα...

    1. Είναι αρκετοί οι επισκέπτες του Σαββατοκύριακου για να κρατήσουν ένα ταχύπλοο σε μια γραμμή; Με τις τιμές πετρελαίου σε αυτά τα επίπεδα, το βρίσκω λίγο δύσκολο.

    2. Επίσης έχω την εξής απορία για τους ξένους επισκέπτες των νησιών. Για όσα Κυκλαδονήσια έχουν μεγάλα αεροδρόμια (Μύκονος, Σαντορίνη) είναι τα ταχύπλοα τόσο αναγκαία; Θέλω να καταλήξω ότι πολλοί ξένοι επισκέπτες προτιμούν την απευθείας αεροπορική σύνδεση με τα νησιά (από εξωτερικό) ή μέσω transit στο Ελ.Βενιζέλος. Είμαι περίεργος να δω τι θα συμβεί στην Πάρο με την κατασκευή του νέου αεροδρομίου όσον αφορά τους ξένους ταξιδιώτες.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  10. #20

    Προεπιλογή

    • Βασικά μιλάγαμε για την προσφορά των ταχυπλόων στα νησιά και όχι για το αν τα ταχύπλοα είναι βιώσιμα.
    • Είναι θέμα χωρητικότητας και κόστους. Τα μεγάλα αεροπλάνα για τα νησιά έχουν 100-130 θέσεις. Συνεπώς χρειάζονται 16-10 πτήσεις για να προσφέρουν τις ίδιες θέσεις με τα δύο καθημερινά δρομολόγια του Highspeed 4. Επίσης είναι θέμα κόστους. Πάρα πολλοί τουρίστες κατεβαίνουν στο λιμάνι και παίρνουν όποιο πλοίο βρουν μπροστά τους. Last moment εισιτήρια στο Ελ. Βενιζέλος, ούτε υπάρχουν, αλλά και κοστίζουν πολύ!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας