Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 29 από 29

Θέμα: Ταχύπλοα ή Συμβατικά πλοία για τις θαλάσσιες μετακινήσεις μας?

  1. #21
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Λοίπον... Για έναν κάτοικο νησιού όπως και η Ρόδος είναι δύσκολο να σκεφτεί να μπει σε ένα συμβατικό πλοίο με ταχύτητα 15 κόμβων και με ενδιάμεσα λιμάνια όσα τα δάκτυλα των χεριών μας. Δυστιχώς πολλά πλοία κάνουν το δρομολόγιο 22 ώρες (π.χ. Μιλένα), άλλα 18 ώρες (πχ Μαρίνα, Δημητρούλα, Ανθή Μαρίνα) τώρα αν έχεις δουλειά στην Αθήνα, ουτέ να το σκέφτεσε να τα πλησιάσεις!!! Τώρα τα ταχύπλοα, το 2002-2003 είχε μπει το Αίολος Κεντέρης και κάλυβε το δρομολόγιο σε 7 ώρες, πράγμα πρωτάκουστο για έμας εδώ κάτω, ενθουσιαστίκαμε... Αλλά οι τιμές άγγιζαν, τιμές αεροπλάνου, (66 ευρώ Πειραιάς - Ρόδος) αν θυμάμαι καλά ήταν 10 ευρώ φθηνότερο από το αεροπλάνο οπότε ποιός ο λόγος να πας με πλοίο??? Και τώρα πάμε σε πλοία Ο/Γ-Ε/Γ με ταχύτητες 25 κόμβων που κατά την γνώμη μου είναι και αυτά που χρειάζεται η Ελλάδα και οι νησιώτες της!!! Ο χρόνος ταξιδιού μειώθηκε υπερβολικά, (πχ blue star 2, 12 ώρες για Ρόδο), μπόρει το εισητήριο να είναι λίγο τσιμπημένο (53 ευρώ στο κατάστρωμα, αλλά έχει και μειωμένα για κάποιες θέσεις με 20 ευρώ) αλλά όχι και δυσβάχταχτο για το 2008!!! Γι αυτό και είμαι της γνώμης να αποσυρθούν κάποια παλαιομένα πλοία και να αντικατασταθούν από νέα αυτής της τεχνολογίας και όχι από τα κλειστά high speed κτλ κτλ... Και το κράτος σε τέτοια πλοία πρέπει να δίνει τις επιδοτήσεις των άγονων γραμμών, γιατί εμείς οι νησιώτες θέλουμε σύχρονα πλοία, γρήγορα πλοία, καθαρά πλοία!!!
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  2. #22
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    PATRAS GREECE
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εως και σημερα υπαρχουν πλοια που μας ταξιδευουν. Σε λιγα χρονια απλως "θα μετακινουμαστε μεσω θαλασσης..."
    ΚΑΠΟΤΕ ΗΘΕΛΕΣ 36-38 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΠΑΤΡΑ - ΑΝΓΚΟΝΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ 22
    ΠΑΕΙ Ο ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ. ΘΥΣΙΑ ΣΤΟΝ ΒΩΜΟ ΧΡΟΝΟΥ - ΧΡΗΜΑΤΟΣ
    ΚΑΠΟΤΕ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΓΙΑ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΑΣ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΙ FULL SPEED ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΦΗ.
    ΠΗΓΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΓΚΟΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΙΚΟ ΤΗΣ ΛΙΜΑΝΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ PARKING.

  3. #23
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    611

    Προεπιλογή ?

    Παιδια, δεν ξερω αν το μαθετε? εμαθα σημερα οτι θα μειωθουνε τα δρομολογια των ταχυπλοων το καλοκαιρι λογω αυξηση πετρελαιου.....

  4. #24

    Προεπιλογή

    Προσωπικά, τώρα από εσένα το μαθαίνω. Δεν μου ακούγεται πάντως καθόλου μα καθόλου περίεργο.

    Και που ΄σαι ακόμα !!! Προβλέπω να ...σφάζονται παλικάρια για του ...Πήγασου τις χάρες !!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

  5. #25
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    611

    Προεπιλογή !

    Μπορει και ελπιζω να κανω λαθος....αλλα θα μαθουμε συντομα τις εξελιξεις για την αυξηση πετρελαιου για το τι θα κανουν τα ταχυπλοα.....

  6. #26

    Προεπιλογή

    Πηγή : Marinews
    Για ένα ταχύπλοο ένα τόνος πετρέλαιο από 427 ευρώ που ήταν πέρσι άγγιξε φέτος τα 687 , ποσοστό αύξησης 50% και έπεται συνέχεια. Για τα σύγχρονα συμβατικά, ο τόνος από 230 ευρώ έφθασε τα 370 ποσοστό αύξησης σχεδόν 60%.
    Tι μέλλει γενέσθαι αν ο μαύρος χρυσός συνεχίσει (όπως όλα δείχνουν) την ξέφρενη πορεία του ???

    Θα συνεχίσει να υφίσταται το ...παρόν thread ??? :?

  7. #27
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    611

    Προεπιλογή !

    Αρα θα μειωθουνε τα δρομολογια των ταχυπλοων; οπως αναφερα πριν....

  8. #28
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    1.057

    Post ΤΑΧΥΠΛΟΑ

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ... ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΠΛΟΙΑ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΡΓΙΣΟΥΝ. ΓΙΑΤΙ? ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΝΤΑΛΙΚΕΡΙΔΕΣ, ΧΩΜΑΤΟΥΡΓΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΤΛ.. ΤΙ ΘΑ ΑΠΟΓΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ?? Κ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΤΕ ΤΟ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΥΚΛΑΔΕΣ-ΣΑΛΟΝΙΚΑ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΜΟΝΙΜΟ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ! ΜΟΝΟ ΘΕΡΙΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑΧΥΠΛΟΑ.. ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ Κ ΚΑΜΙΑ ΝΤΑΛΙΑΝΑ Κ ΣΩΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Και εγώ είμαι υπέρ των συμβατικών γιατί όπως έλεγε κάποτε η blue star σημασία έχει να ταξιδεύεις και όχι απλά να μεταφέρεσαι. Με το πλοίο απολαμβάνεις ταξίδι ενώ με τα δελφίνια και τα flyingcat κάθεσαι μέσα σε μια καρέκλα και βλέπεις τηλεόραση. Όσο για τα highspeed ήμουν μια φορά στο πίσω κατάστρωμα του highspeed ?πάνω από τον καταπέλτη του και το πλοίο όπως έφευγε από το λιμάνι της μυκόνου για Τήνο - Ραφήνα εγώ κοιτούσα το "Legend of the seas " και έτσι πως έφευγε (ήταν νύχτα και είχε και πολλά μποφόρ) με έκανε να κολυμπάω πάνω στο κατάστρωμα έτσι ξαφνικά..... Ευτυχώς είχα ρούχα να αλλάξω αλλα ένας τουρίστας αν το πάθαινε αυτό δε θα ξαναπατούσε σε ελληνικό πλοίο .

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας