Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 5 από 5

Θέμα: Video με Παραδοσιακά Ξύλινα Σκάφη και Καρνάγια

  1. #1
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή Video με Παραδοσιακά Ξύλινα Σκάφη και Καρνάγια

    Εδώ μπορούμε όσοι θέλουμε να κάνουμε link με video από Παραδοσιακά ξύλινα σκάφη και καρνάγια.
    Το πρώτο το βάζω εγώ σε link του Youtube παρακάτω.
    Είναι ένα βιντεάκι που έκανε κυριολεκτικά το γύρο της Ευρώπης μέσω του εκπαιδευτικού προγράμματος Λάχεσις.
    Παρουσιάζει ένα καρνάγιο της Χαλκίδας (τυχαίνει να είναι το δικό μας) και την ιστορία και κατασκευή των ξύλινων σκαφών.
    Το επιμελήθηκαν μαθητές του 2ου Ενιαίου Λυκείου Χαλκίδας και καθηγητές τους.
    Είναι πολύ όμορφο. Θα σας μαγέψει η μουσική του μεταξύ άλλων....

    http://www.youtube.com/watch?v=X2LS7qcZZQM
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkampouroglou : 27-04-2008 στις 01:24

  2. #2

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραια η προσπαθεια των μαθητων αλλα και ολων των εμπλεκομενων
    στο video.Υπαρχει ελπιδα.Αλλα μην περιμενετε το κρατος.Οτι καταφερετε θα το καταφερετε μονοι σας μαζι με καποιους που αγαπουν το χωρο.Γραψτε οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε σε οσα περισσοτερα
    βιβλια μπορειτε,για να μπορουμε καποια στιγμη εμεις οι υπολοιποι να μελετησουμε την παραδοση.Θα προτεινα την δημιουργια ενος DVD με θεμα την κατασκευη απο την αρχη
    εως το τελος ενος μικρου σκαφους (οποιο νομιζετε) με σκοπο την οπτικη
    καταγραφη των κατασκευαστικων φασεων.Μια εικονα=1000 λεξεις.
    Συνεχιστε την καλη δουλεια που κανετε.

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή Ακόμα ένα βίντεο

    Στέλιο σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Παραθέτω το link για ακόμα ένα βιντεάκι που προβλήθηκε τον Μάιο του 2005 από την ΕΡΤ.
    Παρουσιάζει κι αυτό το καρνάγιο μας στη Χαλκίδα, με σαφώς μελαγχολική διάθεση, καθώς είναι ένα από τα τελευταία καρνάγια που ακόμα κατασκευάζει σε κανονική βάση πολλά παραδοσιακά ξύλινα σκάφη.
    Θα δείτε ότι έτυχε τότε στο ναυπηγείο να κατασκευάζουμε 5 σκάφη ταυτόχρονα, από 4,5 εώς 14μ.
    Αυτό το γεγονός είχε κάνει μεγάλη εντύπωση στους συντελεστές της ΕΡΤ καθώς το θέμα που παρουσίαζαν ήταν μία ναυπηγική τέχνη που σβήνει, ενώ φαινόταν το αντίθετο.

    http://www.youtube.com/watch?v=eved2qUa5D0
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkampouroglou : 28-04-2008 στις 10:55

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Agria Voloy Magnisias
    Μηνύματα
    24

    Smile

    Καλησπέρα σας από το Βόλο...πραγματικά και τα δύο βιντεάκια στο youtube δείχνουν μελαγχολικά τοπία, καρνάγια που άλλοτε είχαν ζωή και που ζούσανε οικογένειες με το μεροκάματο...αν και 32 ετών, θα ήθελα πραγματικά να ασχοληθώ με αυτή τη τέχνη, γιατί δεν υπάρχει πιο όμορφο πράγμα απτ΄το να δημιουργείς...γιατι ο καραβοναυπηγός είναι όντως δημιουργός...δυστυχώς απασχολούμαι σε ένστολο σώμα και δεν έχω τα περιθώρια για κάτι περισσότερο πέρα από την απόκτηση ενός τέτοιου σκάφους.Με τον πατέρα μου είχαμε στο παρελθόν ένα ξύλινο boatάκι.....4,80m ολα και όλα, με το οποίο ψαρεύαμε και αρμενίζαμε τις δύσκολες θάλασσες του Αιγαίου στην περιοχή του Ανατολικού Πηλίου.Σήμερα όντας κάτοχος πολυεστερικού ταχυπλόου, αναπολώ εκείνες τις στιγμές και ήδη μελετώ την κατασκευή ενός ξύλινου σκάφους αναψυχής.Θέλω να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου για την όλη προσπάθεια διατήρησης της παράδοσής μας και να με βοηθήσετε για το πως μπορώ να έρθω σε επαφή με τον κ.ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ? υπάρχει κάποιο site της επιχείρησής του?Τηλέφωνα?Διευθύνσεις?Συγχωρέστε με αν ήδη αυτά αναφέρονται κάπου μεσα στο FORUM...

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Φίλε drataurus σου έστειλα το τηλέφωνο μου σε PM.
    Σ'ευχαριστώ που είδες τα videos.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας