Σελίδα 3 από 32 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 320

Θέμα: Δελτίο Μυτιλήνης (Mytilene report)

  1. #21

    Προεπιλογή

    Σωστά υπέθεσες φίλε,α οκ αν ήταν από την άλλη δεν είμουν εγώ έτρεχα από την μεριά του φάρρου πάνω στο πεζούλι που έχει

  2. #22

    Προεπιλογή

    ααα τώρα που μου πέρασε από το μυαλό πέρασε και αυτό αλλά δεν το ξέρω κάτι για salamis
    DSC00210.JPG

  3. #23
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.479

    Προεπιλογή

    Το SALAMIS GLORY είναι,Σάββατο ήταν εδώ αν δε κάνω λάθος.Κυριακη ήταν το VISTAMAR και χθές το SAPPHIRE.

  4. #24

    Προεπιλογή

    A ναι αυτό το κίτρινο ήταν το VISTAMAR και δεν το θυμώμουν σωστά τα λές με αυτή την σειρά ήρθαν

  5. #25
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    οπως διαπιστωσα αυτες τις μερες που ειμαι Μυτιληνη, το Νησος Χιος κατα την αφιξη και την αναχωρηση του σφυρίζει παρατεταμενα (το εχει αναφερει και ο φιλος τοπικος "ανταποκριτης" μας MYTILENE παλαιοτερα). Εμενα μου αρεσει αυτη η συνηθεια και δημιουργηται ενας δεσμος μεταξυ πλοιου και κατοικων. Παραλληλα με λυπει το γεγονος οτι κανενα πλοιο της ΝΕΛ δεν κανει πια το ιδιο. Θυμαμαι πριν λιγα χρονια χαλουσαν τον κοσμο και στο πηγαινε και στο ελα. Ιδιαιτερα οταν βρισκονταν δυο μαζι καθομουν και τα χαζευα για τις "χαιρετουρες τους". Χθες που ηταν 3 μεσα στο λιμανι εφυγαν σαν τους κλεφτες (λυπαμαι που το λεω αλλα ετσι αισθανθηκα)
    Νέτα πλώρα - πρύμα ......

  6. #26
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Από τότε πολλά άλλαξαν τα πλοία γέρασαν και η ΝΕΛ έμεινε μόνο ένα σινιάλο χωρίς ουσία,και εγώ οπαδός αυτής της εποχής είμαι άλλα δυστηχώς πρέπει να προσαρμοστούμε στο σήμερα αφού υπάρχει ένα καράβι στολίδι σα το Χίος τουλάχιστον ας σφυράει μόνο αυτό

  7. #27

    Προεπιλογή

    οχι ρε παιδιά εχθές το ΜΥΤΙΛΗΝΗ και όταν βτάσαμε αλλά και όταν έφυγε έριξε τον χαιρετισμό του

  8. #28
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.479

    Προεπιλογή

    Το έχω ξαναπεί αλλά μάλλον δεν μας διαβάζει κάποιος από τα πληρώματα!!!Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα από το να ακούς το πλοίο να σφυρίζει.
    ΣΗΜ1:Μερικές φορές σφυρίζει το ΜΥΤΙΛΗΝΗ φίλε ΝΙΚΟΛΑ όχι συνέχεια.
    ΣΗΜ2:Εχω ακούσει οτι έκανε παράπονα-κοντινό στο λιμάνι ξενοδοχείο- και καλά οτι ενοχλεί τους ενοίκους το σφύριγμα του πλοίου(ειδικά το πρωί)!!
    ΣΗΜ3:Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ και να σφυρίζει δεν το ακούς στα.... 20 μέτρα:mrgreen:!!

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Το Μυτιλήνη θυμάμαι που μου είχε πει ο απόστολος πως έχει πάνω του τη μια απο τις δυο σφυρίχτρες που είχε το Σαπφω γιατί όταν το φέρανε σφύριζε χάλια κάπως σα το Ροδάνθη.
    Αλλά και ο θεότυφλος δεν εχει κακό σφύριγμα ακούγεται καλά

  10. #30
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.479

    Προεπιλογή

    Τα πλοία που είναι ο καπτα Φραγκιαδάκης-είτε ΜΥΤΙΛΗΝΗ είτε ΘΕΟΦΙΛΟΣ αυτό το καιρό- σφυρίζουν συνήθως όταν περνάνε από τον ΑΓΙΟ ΤΑΞΙΑΡΧΗ-ήμουν μπροστά όταν το έλεγε σε ένα ταξίδι- στο Καγιάνι(χωριουδάκι λίγο έξω από τη πόλη για όσους δεν γνωρίζουν)!!!
    Τ.πάντων και για να μην βγαίνουμε από το θέμα κι άλλο,καλό θα ήταν να μην ξεχνάνε να σφυρίζουν τα πλοία κατά την άφιξη αλλά και την αναχώρηση τους από το λιμάνι μας.

Σελίδα 3 από 32 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας