Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 168

Θέμα: Λητώ [Leto, Arromanches]

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    322

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικές μου φωτογραφίες του ΛΗΤΩ δεν έχω. Υπάρχουν μερικές ως Arromanches από εδω εως εδω.

    Δεν ξερω αν ο C.Κάρολος, μπορεί να μας διαφωτίσει για το πότε διαλύθηκε το λαβωμένο καράβι. Το 1984 που αναφέρει ο Σουηδός ή το 1973 που έχει γράψει παλιότερα ο Εφοπλιστής?
    Γνωρίζετε για ποιο λόγο τελικά παροπλίστικε;;; Το θυμάμαι σαν όνειρο αραγμένο στο λιμάνι της Ερμούπολης, πρέπει να ήταν το χειμώνα του '72.

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή Λητώ (Leto_Arromanches)

    Φίλε rjjjh2004 καλησπέρα.
    Είχε ένα ατύχημα στο λιμάνι τής Τήνου, με πολύ αέρα και κτύπησε πρίμα, έπαθε μεγάλη ζημιά στις προπέλες αλλά και σε άξονες , παράλληλα υπήρχε και πρόβλημα με την ποσότητα καυσίμων πού κατανάλωνε εκείνη την εποχή.
    Εγώ αυτά ξέρω, εάν κάποιος άλλος ξέρει περισσότερα να μας ενημερώσει.

  3. #13
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Το ΛΗΤΩ προσέκρουσε στις 25 Οκτωβρίου του 1970 στο λιμενοβραχίονα της Τήνου, μπάινοντας στο λιμάνι με θύελλα. Καταστράφηκε το πηδάλιο και η αριστερή έλικα μαζί με τον άξονα. Ρυμουλκήθηκε στη Σύρο. Χαρακτηρίστηκε ολική απώλεια και παροπλίστηκε στην Ελευσίνα. Διαλύθηκε πιθανώτατα ανάμεσα στο Δεκέμβριο του 1972 και τον Ιούλιο του 1973 στα διαλυτήρια "ΑΤΛΑΝΤΙΣ ΔΙΑΛΥΣΗ ΠΛΟΙΩΝ" στην Ελευσίνα.

  4. #14
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    322

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karystos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΛΗΤΩ προσέκρουσε στις 25 Οκτωβρίου του 1970 στο λιμενοβραχίονα της Τήνου, μπάινοντας στο λιμάνι με θύελλα. Καταστράφηκε το πηδάλιο και η αριστερή έλικα μαζί με τον άξονα. Ρυμουλκήθηκε στη Σύρο. Χαρακτηρίστηκε ολική απώλεια και παροπλίστηκε στην Ελευσίνα. Διαλύθηκε πιθανώτατα ανάμεσα στο Δεκέμβριο του 1972 και τον Ιούλιο του 1973 στα διαλυτήρια "ΑΤΛΑΝΤΙΣ ΔΙΑΛΥΣΗ ΠΛΟΙΩΝ" στην Ελευσίνα.
    Ευχαριστώ! Αυτό λύνει πολλές αμφιβολίες μου! Το θυμάμαι ως παιδάκι στο λιμάνι της Σύρου και ρωτούσα τον πατέρα μου να μου εξηγήσει γιατί το πλοίο θα παροπλιστεί ενώ δεν φαινόταν να έχει παρά ένα μικρό "βαθούλωμα" στην πρύμη!

  5. #15

    Προεπιλογή

    Ε/Γ Λητώ Νηολόγιο Πειραιώς 2504
    Κατασκευάστηκε στη Γαλλία από τα ναυπηγεία Forqes & Chantiers de la Mediterranee. Είχε 2 μηχανές Tweenscrew, 2S Turb. (22.000) SHP F. & Ch. de la Mediterranee.
    Ολικό μήκος 94,55 μέτρα, μέγιστο πλάτος 12,09 μέτρα, βύθισμα 3,2 μέτρα και 2.405 κόρους ολικής χωριτηκότητας, υπηρεσιακή ταχύτητα 22 κόμβους.
    Πρώτος κατάπλους στην Ελλάδα, 8 Μαρτίου 1965.
    Ξεκίνησε δρομολόγια 22 Απριλίου 1965, εξυπηρέτησε τη γραμμή Τήνο-Μύκονο, απεσήρθη πρόωρα τον Οκτώβριο του 1970 λόγω του ατυχήματος που είχε στο λιμάνι της Τήνου.
    Υπήρξε το πρώτο ημερόπλοιο.

    To T.S.S. Λητώ της θηραϊκής ατμοπλοίας σε διαφημιστική καρτποστάλ του 1965.

    lito.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 09-04-2009 στις 05:15

  6. #16

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραια αυτη η αναδρομη του ευδρομου tss leto και σας βαζω μια προσπαθεια μου να αναβιωσω αυτο το υπεροχο σκαρι ,ως μοντελο, μεσα απο διηγησεις παλαιοτερων μια που αυτο τη μαγικη ναυτικη σιλουετα εγω ποτε δεν ειδα!

    models (255).JPG
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 09-04-2009 στις 05:14

  7. #17

    Προεπιλογή

    Ben Bruce πέρα από τις φωτογραφίες έχεις το προνόμιο που σου δίνουν οι καλλιτεχνικές σου αρετές, οι οποίες κατάφεραν να ζωντανέψουν ξανά στο δικό σου ναυπηγείο αυτή τη φορά το όμορφο σκαρί του T.S.S Λητώ.
    Το μοντέλο είναι απίθανο!
    Συγχαρητήρια!

    Φωτογραφία του Λητώ, Απρίλιος του 1965.

    leto.jpg

  8. #18
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωτογραφία του Λητώ, Απρίλιος του 1965.
    Kαλώς ήρθες στην παρέα Τ.S.S APOLLON.Σε ευχαριστούμε πολύ, για τις παλιές, ωραίες, αναμνήσεις που μας προσφέρεις.Να είσαι καλά.

  9. #19

    Προεπιλογή

    Ναι συμφωνω και εγω μα τον φιλο polykas ειναι πραγματι πολυ σπουδαιες οι φωτο του tss apollon ειμαι σιγουρος οτι θα εχει και αλλες εκπληξεις!

  10. #20
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Lightbulb Βίντεο Καθέλκυσης

    Αφού μας έβαλε σε αναμμένα κάρβουνα ο Tss Apollon, ας πάρουμε μια τζούρα του ΛΗΤΩ και του ΑΠΟΛΛΩΝ στα νιάτα τους από παλιά καρτ ποστάλ.
    Για τους συλλέκτες του φόρουμ, υπάρχει φιλμ με την καθέλκυση του Arromanches στα ναυπηγεία της Χάβρης.



    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας