Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 20

Θέμα: Βοήθεια για ανακατασκευή καϊκιών

  1. #11

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Hellanarc.
    Ενας άλλος ψαράς μου είχε πεί οτι ναι μεν το τρεχαντήρι είναι σχεδιασμένο για πλεύση κατάπλωρα στον καιρό, αλλά είναι δυνατόν απο τα χτυπήματα πάνω στο κύμα-είναι απόλαυση τέτοια πλεύση- να χαλαρώσουν/ανοίξουν οι αρμοί. Οπότε φαντάζομαι το υλικό καλαφατίσματος(κανάβι κορδόνι + λινέλαιο+μίνιο) να παρουσιάζει ελαστικότητα κι έτσι να παραμένει στεγανό το καίκι.

    Εγώ ξεκίνησα με τα ξύλινα πλεούμενα το 1989 κατασκευάζοντας μια πιλοτίνα με σχέδια του Σ. Ψαθέρη απο κόντρα πλακέ θαλάσσης. Ηταν πολύ δεμένο σκάφος και γερό. Ομως μου πλανάριζε υπερβολικά. Σύντομα το άλλαξα. Ηταν όμως μια πολύ καλή εμπειρία η κατασκευή του.
    Χαίρομαι που ανακάλυψα αυτό το σάϊτ και μιλάμε.
    Κάπταιν Αχαμπ : Αυτό που τόλμησα το θέλησα κι αυτό που θέλησα θα κάνω.
    Moby Dick

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Φίλε Ekxba
    Πολλά θα ακούσουν τα αυτιά σου! μα από όλα αυτά τι θα δουν τα μάτια σου;
    Όταν σχεδιάσθηκαν ή πρωτοκατασκευάσθηκαν αν μπορούμε να το πούμε έτσι δεν υπήρχαν μηχανές για να πάνε τα σκάφη ανάπλωρα.
    Ακόμα και σε αντιμονή (τραβέρσο) το σκάφος αν και έρχεται για αρκετή ώρα ανάπλωρα δεν κοπανάει.
    Ναι όταν το σκάφος είναι παλιό και τα καρφιά κομμένα η με υπερβολική πίεση τα στουπιά (καλαφάτισμα με μπαμπάκι η κάνναβη) τότε μπορεί να κάνει νερά μέχρι και να ξεπετσωθεί.
    Όχι το καλαφάτισμα δεν πρέπει να έχει καμία ελαστικότητα αν έχει θα πεταχτεί έξω.
    Το καλαφάτισμα εκτός του ότι κάνει στεγανό το σκάφος, σφίγγει πέτσωμα εξισορροπώντας τις τάσεις των σανιδιών από την κατασκευή και από το φούσκωμα με το που αρχίσει να ρουφάει νερό.

    Πιστεύω πως και άλλοι Forumιστες να θέλουν να μαθαίνουν λίγα περισσότερα για το ποίος είναι ο καθένας μας.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  3. #13

    Προεπιλογή

    Hellenarc
    πολύτιμες οι πληροφορίες σου. Τελικά σ΄ένα παραδοσιακό ξύλινο σκάφος τα κομμάτια του δένονται έτσι ώστε να αποτελέσουν ένα συμπαγές σύνολο
    χωρίς να χρησιμοποιείται κάλλα.

    Είσαι καραβομαραγκός; Σε ποιά περιοχή;
    Κάπταιν Αχαμπ : Αυτό που τόλμησα το θέλησα κι αυτό που θέλησα θα κάνω.
    Moby Dick

  4. #14
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Έτσι είναι! Ένα συμπαγές και όσο το δυνατόν άκαμπτο σύνολο.
    Μια πρόκα για να την ξεκαρφώσουμε όταν δεν έχουμε τανάλια τότε την κουνάμε πέρα- δώθε με αποτέλεσμα να (μεγαλώσει) η τρυπά που την συγκρατεί και έτσι να καταφέρουμε να την βγάλουμε!
    Αυτό γίνεται και σε ένα ξύλινο σκάφος όταν δεν είναι άκαμτο και με πολλές άλλες συνέπειες
    Φυσικά υπάρχουν και άλλοι λόγοι που το σκάφος πρέπει να είναι άκαμπτο
    Σχετικά με την επαγγελματική μου ιδιότητα, λόγο του ότι μπορεί να φανεί σαν διαφήμιση δεν θα ήθελα να την αποκαλύψω δημόσια στο Forum
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 17-07-2008 στις 18:36
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  5. #15

    Προεπιλογή Περαματάκι

    Πήρα το θάρος και ρώτησα επάγγελμα επειδη δεν πολυκατάλαβα τη τελευταία φράση σου για τους φορουμιστές.Σεβαστή και σωστή η άποψη και θέση σου.

    Εγω ξεκίνησα την ενασχόληση με την παραδοσιακή ναυπηγοξυλουργική οταν κατα τύχη είδα σε ένα βιβλιοπωλείο το πρώτο βιβλίο του Δαμιανίδη που αγόρασα αμέσως. Ηταν εκείνο με τις πολλές κι όμορφες φωτογραφίες. Σε μια απο αυτές επιδεικνύονται τα "χνάρια" ενος καραβομαραγκού στην Οία της Σαντορίνης. Τότε διαβάζοντας και μελετώντας ολα αυτά είχα μείνει εκστατικόςμε την σπουδαία αυτή τέχνη.

    Πρίν δύο εβδομάδες πήγα στα εγκαίνια των μοντέλλων παραδοσιακών σκαφών στο Ναυτικό Μουσείο. Εκεί είδα μια ψαρόβαρκα που ο κατασκευαστής της την ονόμαζε περαματάκι. Τον ρώτησα και μου είπε οτι αυτό κατασκευάζεται μόνο στην Μυτιλήνη κι έχει έρθει απο την Μ. Ασία.
    Δεν ήξερα οτι βγαίνουν περάματα σε μέγεθος βάρκας.

    Ενα ωραίο πέραμα που θαυμάζω είναι ένα αναπαλαιωμένο του καπετάν Μάμα στην Κάρυστο που διοργανώνει εκδρομές στις ακτές της Ν. Ευβοιας. Εκείνο που μου προξενεί εντύπωση είναι η ταχύτητα που αναπτύσσει πράγμα παράξενο για σκάφος τέτοιου εκτοπίσματος.
    Κάπταιν Αχαμπ : Αυτό που τόλμησα το θέλησα κι αυτό που θέλησα θα κάνω.
    Moby Dick

  6. #16
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Το έχω δει στα μέρει μου και έχεις δίκιο .Η ταχύτητα του είναι μεγάλη .Αλλά με την μετασκευή του σε τουριστικό, έχασε την αυθεντικότητα του .
    Τα περάματα τα θυμάμαι πιτσιρικάς ,να περνούν από τον νότιο ευβοϊκό για τα νησιά , και να είναι πατημένα μέχρι τα κρουζετα από το φορτίο , που ήταν κεραμίδια , τούβλα , και διάφορα τσουβαλιά με αλεύρια η στάρια .Και ένας ξεχωριστός ήχος από την μηχανή τους ,που στις περισσότερες φορές ήταν Ελληνικής κατασκευής .Τότε η Ελλάδα έφτιαχνε μηχανές για καΐκια .

  7. #17

    Προεπιλογή

    Φίλε mastrokostas
    αυτός ο ήχος απο μια Μαλκότσι να παίρνει μπρός η κι οταν δουλεύει πραγματικά είναι φοβερή αίσθηση για κάθε θαλασσινό.
    Δεν ξέρω μόνο σε ποια μάρκα μηχανής πάνω είχε βασισθεί ο Μαλκότσης όταν τις σχεδίασε. Και το προίόν του στάθηκε ισάξιο δίπλα σε ΜΑΝ,Deutch που αποτελούν το Α και το Ω στις μηχανές.
    Κάπταιν Αχαμπ : Αυτό που τόλμησα το θέλησα κι αυτό που θέλησα θα κάνω.
    Moby Dick

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πόλη του Βόλου
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    ekxba . Γεια σου και καλώς ήρθες στο forum.
    Αφού μίλησες με τον κατασκευαστή του μοντέλου «Περαματάκι» στην έκθεση του Ν.Μ.Ε. τότε….. γνωριζόμαστε….
    Όπως λέει και στο βιβλίο του Ο Δαμ. (σελίδα 60) το «Περαματάκι» δεν μπορεί να θεωρηθεί ως αυθεντικό «Πέραμα» ….καθόσον μόνο μορφολογικές ομοιότητες έχει με συγκεκριμένο σκαρί (κυρίως της «κομμένης» κουπαστής)
    Ακόμη παραθέτω το παρακάτω κείμενο από την θέση
    http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.boyran.com/inebolu/default.asp%3FPG%3D43&sa=X&oi=translate&resnum=3&c t=result&prev=/search%3Fq%3Dperama%2Bdamianidis%26gbv%3D2%26hl%3D el%26sa%3DN
    που αν και αναφέρεται στο “Inebolu” το θεωρώ ενδιαφέρον.

    « Σύμφωνα με τον τοπικό πληθυσμό το όνομα του τύπου αυτού του καραβιού είναι "pereme". Όμως το όνομα "pereme" ήταν σύνηθες να αποδίδεται σε διάφορα είδη μεταφορικών σκαριών. Το "Pereme" προέρχεται από την ελληνική λέξη ''περνώ " που σημαίνει πέρασμα.Στην πραγματικότητα, υπάρχουν τελείως διαφορετικοί τύποι σκαφών στο Αιγαίο υπό την επωνυμία "perama" (perama), "peramataki" (peramataki) και "peramataria" (peramataria) 4.»

    Ευχαριστώ
    www.naftomodelismos.gr
    www.naftotopos.gr

  9. #19

    Προεπιλογή Real<->Virtual

    πολύ κατατοπιστική η απάντηση σου κι αναπάντεχη κι η συνάντηση.
    Χάρηκα για άλλη μια φορά. Είναι πολύ μικρός ο κόσμος ο θαλασσινός.
    Κάπταιν Αχαμπ : Αυτό που τόλμησα το θέλησα κι αυτό που θέλησα θα κάνω.
    Moby Dick

  10. #20

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας ήθελα να ρωτήσω το εξής-έχω μια μηχανή μαλκοτση και θέλω να την επισκευάσω(η μηχανή δούλευε κανονικά απλώς έχει πολύ καιρό στην ακινησία και έχει κολλήσει).Ήθελα ότι πληροφορίες για την μηχανή αυτήν. Ευχαριστώ:?:

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας