Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 40

Θέμα: San Miguel [Cleveland]

  1. #31
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    AIΔΗΨΟΣ-ΗΛΙΑ
    Μηνύματα
    491

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, ζητώ χιλιά συγγνώμη!!!
    Ξανακοίταξα στο δίσκο μου και πράγματι η φωτογραφία είναι από τον ¶γιο Κωνσταντίνο. Εκείνη την ημέρα ήμουνα και στο Αίγιο και μπέρδεψα τις πόλεις ... ops:
    Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη.Όλοι κάνουμε λάθη.

  2. #32
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Εθεάθη στο Καμερούν (Ντουάλα) 31/1/2011 !
    http://www.marinetraffic.com/ais/def...date=1/31/2011 6:48:17 PM
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  3. #33

    Προεπιλογή San Miguel (Κλήβελαντ)

    Το ΚΛΗΒΕΛΑΝΤ (ευφάνταστο όνομα για Ελληνική παντόφλα) κατασκευάστηκε το 1976 στο ναυπηγείο Παπαστεφάνου του Περάματος, με αριθμό νηολογίου Ν.Π. 5498 και IMO 7642857.

    Πλοίο του Ευβοικού, δούλεψε κυρίως και για πολλά χρόνια στην γραμμή Ωρωπού - Ερέτριας, ενώ τα τελευταία του χρόνια στην χώρα μας βρισκόταν στην γραμμή Αγίου Κωνσταντίνου - Αγίου Γεωργίου (Ευβοίας).

    36.jpg
    Οκτώβριος 2007 - Άγιος Κωνσταντίνος

    Στα τέλη του 2008 με την πώληση του σε εταιρεία του εξωτερικού διαγράφεται οριστικά από τα Ελληνικά νηολόγια, και τον Ιανουάριο του 2009 μετά από τις απαραίτητες εργασίες στο ναυπηγείο Ψυχάλη του Περάματος, αναχωρεί για την Δυτική Αφρική με το ίδιο όνομα, CLEVELAND, και σημαία Καμπότζης.

    35.jpg
    Ιανουάριος 2009 - Πέραμα

    Δραστηριοποιείται μέχρι και τις ημέρες μας ανάμεσα Καμερούν και Ισημερινής Γουινέας έχοντας μετονομαστεί πλέον σε SAN MIGUEL. Τελευταία του εμφάνιση στο AIS μόλις πριν ένα μήνα από το νησί Malabo του Καμερούν.

  4. #34

    Προεπιλογή

    Να δούμε το πλοίο σε φωτό από την δυτική Αφρική και την Ισημερινή Γουινέα, όπου συνεχίζει να δραστηριοποιείται μέχρι σήμερα ως SAN MIGUEL. Από το flickr και τα φωτοάλμπουμς της τεχνικής εταιρείας SOMAGEC.

    Bata Guinea Ecuatorial_03-2014_02.jpg
    Λιμάνι Bata, Μάρτιος 2014, δεξιά, ενώ διακρίνεται στην μέση και το ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ της Κέρκυρας.

    Bata Guinea Ecuatorial_03-2014_03.jpg
    Λιμάνι Bata, Μάρτιος 2014, πρώτο από αριστερά, ενώ τρίτο από αριστερά βλέπουμε επίσης το ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ της Κέρκυρας.

  5. #35

    Προεπιλογή

    Μία πολύ πρόσφατη (μόλις δέκα ημερών) φωτογραφία του πλοίου ανέβηκε στο shipspotting. Βλέπουμε το παλιό φέρρυ του Ευβοικού σε αρκετά καλή κατάσταση, σε αναχώρηση από το λιμάνι Bata της Ισημερινής Γουινέας την 16η Φεβρουαρίου 2017.

  6. #36
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j...01099813429043
    Να δουμε και μια περιπετεια που ειχε το πλοιο πριν 3 χρονια οπου δεχτηκε επιθεση απο πειρατες καθως βρισκεταν σε προγραμματισμενο δρομολογιο απο Μalabo για Bata και αγνοειταν για 5 ημερες περιπου αφου ειχαν αποσυνδεσει ολα τα συστηματα για να μην γινει αντιληπτο απο τα ρανταρ...Στη συνεχεια συμφωνα με το αρθρο εψαξαν το πλοιο για χρηματα αλλα δεν βρηκαν τιποτα ομως κρατησαν ομηρους το καπετανιο το μηχανικο και ενα μελος του πληρωματος ακομη ζητωντας απο τον πλοιοκτητη λυτρα...τελικα το πλοιο μετα απο 5 ημερες επεστρεψε στο Malabo....αληθεια γνωριζουμε ποιο ειναι το διπλανο του στη φωτογραφια του αρθρου???

  7. #37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sotiris97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....αληθεια γνωριζουμε ποιο ειναι το διπλανο του στη φωτογραφια του αρθρου???
    "Δικό σας" ήταν το διπλανό φίλε Σωτήρη, και εννοώ βέβαια του Ρίου. Είναι το MARIAM 1 πρώην ΕΛΕΝΗ και ακόμα ...πιό πρώην ΣΟΦΡΑΣ (εδώ το θέμα του στο φόρουμ).

  8. #38

    Προεπιλογή

    Για το ιστορικό του ΚΛΗΒΕΛΑΝΤ έχουμε αναφερθεί σε παλαιότερα ποστ, και αρκετά αναλυτικά στο ποστ Νο 33, εδώ.

    Αφορμή για αυτό το ποστ στάθηκε το ότι πρόσφατα και από πολύ έγκυρη πηγή έμαθα τον λόγο που το πλοίο είχε πάρει το συγκεκριμμένο όνομα, το οποίο όπως και να το κάνουμε "ξένιζε" κάπως, τουλάχιστον για ελληνική παντόφλα. Οι γονείς του πρώτου του πλοιοκτήτη, ήταν μετανάστες στην πόλη Κλίβελαντ των ΗΠΑ, όπου σύμφωνα με την πηγή μου : "προόδευσαν και έκαναν περιουσία, οπότε τα παιδιά τους θέλοντας να τιμήσουν την πόλη έδωσαν το όνομα στο πλοίο". Το ίδιο όνομα, προς τιμή των παλαιών πλοιοκτητών, διατήρησε και ο μετέπειτα πλοιοκτήτης του, κ. Ιωάννης Σαχίνης.

    Μιας και δεν το έχουμε μέχρι σήμερα αναφέρει στο παρόν θέμα (περιέργως !!!), να πούμε ότι το ΚΛΗΒΕΛΑΝΤ ανήκε σε μία "ξεχωριστή" σειρά παντοφλών που κατασκευάστηκαν στο Πέραμα στα μέσα περίπου της δεκαετίας '70. Ήταν πανομοιότυπο και αδελφό πλοίο με το μοιραίο ΑΘΕΝΣ, τα ΓΕΩΡΓΙΟΣ Π, ΘΕΟΦΑΝΗΣ και ΠΩΛ του Ρίου, και ...κονταδελφό με το ΘΑΣΟΣ Ι (όλα κατασκευασμένα στα Ηνωμένα Ναυπηγεία ΑΝΒΕ Πέραμα - ΙΤΕΑ Α.Ε.). Τα αρχικά μέτρα του ήταν 59.52m x 10.7m, ενώ κατόπιν μετασκευής 62m x 13m.

    Τέλος, να το δούμε σε λεπτομέρεια από καρτ ποστάλ στην Ερέτρια, στην αρχική του μορφή, νεότευκτο ακόμα κάπου στα τέλη δεκαετίας '70. Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος, και αν ξέρει κάποιος ας μας πει, αν το πλοίο τα πρώτα του τουλάχιστον χρόνια είχε αυτό το κίτρινο χρώμα με το οποίο το βλέπουμε, μιας και η καρτ ποστάλ είναι εμφανώς επιχρωματισμένη.

    Postcard.jpg
    Από το προσωπικό μου αρχείο.

    Σημείωση για τους ...ορθογράφους : Το όνομα του πλοίου το γράφω με ήτα (Η) διότι έτσι ήταν εγγεγραμμένο (καλώς ή κακώς) στα ελληνικά νηολόγια, ΚΛΗΒΕΛΑΝΤ και όχι ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ.

  9. #39
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αφορμή για αυτό το ποστ στάθηκε το ότι πρόσφατα και από πολύ έγκυρη πηγή έμαθα τον λόγο που το πλοίο είχε πάρει το συγκεκριμμένο όνομα, το οποίο όπως και να το κάνουμε "ξένιζε" κάπως, τουλάχιστον για ελληνική παντόφλα. Οι γονείς του πρώτου του πλοιοκτήτη, ήταν μετανάστες στην πόλη Κλίβελαντ των ΗΠΑ, όπου σύμφωνα με την πηγή μου : "προόδευσαν και έκαναν περιουσία, οπότε τα παιδιά τους θέλοντας να τιμήσουν την πόλη έδωσαν το όνομα στο πλοίο". Το ίδιο όνομα, προς τιμή των παλαιών πλοιοκτητών, διατήρησε και ο μετέπειτα πλοιοκτήτης του, κ. Ιωάννης Σαχίνης.

    Σημείωση για τους ...ορθογράφους : Το όνομα του πλοίου το γράφω με ήτα (Η) διότι έτσι ήταν εγγεγραμμένο (καλώς ή κακώς) στα ελληνικά νηολόγια, ΚΛΗΒΕΛΑΝΤ και όχι ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ.
    Είχα κ εγώ αυτή την απορία αλλά μου πέρασε από το μυαλό αυτός ο λόγος χωρίς να ξέρω πώς κ τι.Αν θα έχεις δει στην επαρχία,κάποιοι βγάζουν/έβγαζαν τα μαγαζιά τους ονόματα από τον τόπο που είχαν μεταναστεύσει.
    Παρεμπιπτόντως,ταξίδεψα Ωρωπό/Ερέτρεια με την παντόφλα στα τελευταία της στην Ελλάδα.

    Μην απολογείσαι γιά την ορθογραφία αφού αυτή του ονόματος του πλοίου δεν αλλάζει.
    Είμαι κ εγώ της παλιάς σχολής/ορθογραφίας,όπως θα ξέρεις φίλε μου, όπου γίνεται η πλησιέστερη απόδοση οπτικά στα ελληνικά της ξένης λέξης.Τώρα...η ξένη λέξη αποδίδεται με την απλούστερη ορθογραφία στα ελληνικά.
    Δλδ με την παλιά ορθογραφία είναι βόλλεϋ,με την καιρνούργια βόλεϊ.Πες μου εσύ τι είναι ποιό ωραίο.
    Συγγνώμη γιά το εκτός θέματος.

  10. #40

    Προεπιλογή

    Το χρώμα του παλιά ήταν μπεζ - όχρα. Όχι τόσο έντονο κίτρινο.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας