Σελίδα 44 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 3442434445 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 431 έως 440 από 441

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Ωρωπού - Ερέτριας (Ferries in Oropos - Eretria route)

  1. #431

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια των δυο φωτογραφιών που παρέθεσε ο EV, να δούμε άλλες δυο που έχουν "ανέβει" στο ebay από τον χρήστη naxos2002 που αναφέρει οτι είναι από το 1973

    Συνημμένο Αρχείο 188107
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι βέβαια, σαφώς και είναι ο Ωρωπός. Να αναγνωρίσουμε τώρα και τις δύο παντόφλες. Αυτή με την οποία "ταξιδεύουμε" είναι το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ενώ αυτή που διακρίνεται δεξιά στην προβλήτα του Ωρωπού είναι το ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ.

    Τέσσερις παλιές μας παντόφλες μέσα σε μιά μέρα... Μιά χαρά !!!
    Άλλη μία φωτογραφία από το ebay, επίσης από τον Μάιο 1973, και πιθανότατα τραβηγμένη την ίδια ημέρα επάνω από το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ αν δεχθούμε ότι είναι η πρώτη στην σειρά των τριών φωτό. Αναχώρηση από την Ερέτρια και στο λιμάνι της διακρίνουμε έξι παντόφλες δεμένες. Από αριστερά προς τα δεξιά : ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ, ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ Β, ΙΑΣΩΝ, ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Β, ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ, ενώ το τελευταίο δεξιά (μόνο πλώρη) πρέπει να είναι το ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ.

    Μία πολύ μικρή επιφύλαξη, ως προς το αν τα αδελφά (σχεδόν πανομοιότυπα) ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ Β και ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Β τα αναφέρω με την σωστή σειρά.

  2. #432

    Προεπιλογή

    Θεωρώ πως θα πρέπει και στο παρόν θέμα, της ιστορικής γραμμής Ερέτριας - Ωρωπού να αναφέρουμε την σημερινή μας σημαντική ανακάλυψη.

    Εκτός λοιπόν από τις τρεις γνωστές μας μέχρι σήμερα παντόφλες με το όνομα ΕΡΕΤΡΙΑ (σκέτο, χωρίς αρίθμηση), την ξύλινη του 1957, την "πολεμική" του 1943, την νεότερη του 1973 αλλά και την ΕΡΕΤΡΙΑ ΙΙΙ, κατασκευής του 1990 που πολύ νωρίς πουλήθηκε στην Αφρική (Σιέρα Λεόνε), ακόμα μία παντόφλα με το όνομα ΕΡΕΤΡΙΑ ΙΙ είχε κατασκευαστεί στην χώρα μας το 1985, η οποία επίσης πολύ νωρίς πουλήθηκε στην Αφρική (Τυνησία). Και συνεχίζει να υφίσταται μέχρι τις μέρες μας στο Σφάξ της Τυνησίας, με το όνομα KYRANNIS (περισσότερα εδώ).

  3. #433

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι λένε τα αποτελέσματα στο Ωρωπός-Ερέτρια , αλλά όταν τα απογεύματα της Παρασκευής κάνει δρομολόγιο με 10-15 αυτοκίνητα , είναι προφανές ότι η γραμμή έχει ξεπεράσει το όριο της ζωής της .
    Θα μπορούσε να μείνει ένα μικρό φέρι με μικρή χωρητικότητα και ωριαία δρομολόγια , ώστε απλά να εξυπηρετεί μια τοπική κίνηση .
    Αγαπητέ μου φίλε, επιτρέψτε μου παρακαλώ να ρωτήσω. Μιλάτε σοβαρά ??? Δηλαδή οι πλοιοκτήτες των τριών αμφίπλωρων που δουλεύουν αυτήν την εποχή στην Ερέτρια, δεν γνωρίζουν την δουλειά τους και πολύ περισσότερο το οικονομικό τους συμφέρον ??? Έχουν πάρει τα πλοία τους από μία γραμμή χρυσοφόρα όλο τον χρόνο (Πέραμα - Σαλαμίνα) και τα έχουν φέρει τουλάχιστον για την θερινή σεζόν στην γραμμή της Ερέτριας, και εσείς λέτε ότι η γραμμή δεν βγαίνει και ότι "έχει ξεπεράσει το όριο της ζωής της" ???

    Ειλικρινά..... δεν μπορώ να συλλάβω το σκεπτικό σας. Αν μπορείτε με βοηθάτε.

  4. #434
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ μαζί σου φίλε EV. Να ήταν ένας πλοιοκτήτης με ένα πλοίο στη γραμμή, θα έλεγα βγάζει τα έξοδα του και κάτι πάρα πάνω και δουλεύει, αλλά τρία αμφίπλωρα με διαφορετικούς πλοιοκτήτες .....δεν νομίζω ότι θέλουν να αυτοκτονήσουν!!!!!!!.
    ¶ρα η γραμμή έχει δουλειά τουλάχιστον τώρα το καλοκαίρι. Το Χειμώνα θα αποχωρίσουν τα αμφίπλωρα και ...μάλλον θα επανέλθει το Παναγία Παραβουνιώτισσα.
    Βέβαια ο καθένας μας έχει τα πιστεύω του ......και τα γράφει στο foroum.

  5. #435

    Προεπιλογή

    Εγώ δεν είμαι πλοιοκτήτης . Είμαι επιχειρηματίας και καταλαβαίνω το πως σκέφτεται ο καθένας . Είμαι όμως και επιβάτης της γραμμής κάθε εβδομάδα και μιλάω και με επιβάτες της γραμμής που έρχονται στην περιοχή της Κύμης , που είμαστε οι πιο πιθανοί πελάτες της γραμμής , αφού η διαδρομή από Χαλκίδα είναι σημαντική και δύσκολη και θα μας ξεκούραζε η διακοπή της μέσω του φέρρυ .

    Όταν όμως περνάω Παρασκευή 4-5 το απόγευμα και μέσα είναι 11 αυτοκίνητα και 30 άνθρωποι , ο τζίρος είναι 130 € . Η 9 και 25 άνθρωποι και το πλήρωμα να κάθεται στο σαλόνι , αφού και το μπαρ ελάχιστη κίνηση είχε .

    Το ενδιαφέρον μου είναι να υπάρξουν αλλαγές για το κοινό συμφέρον . Δηλαδή και οι πλοιοκτήτες να έχουν όφελος και οι ταξιδιώτες κέρδος χρόνου και άνεσης και θα ήθελα η κουβέντα μας σε αυτό το επίπεδο .

    Για σύγκριση την περασμένη Παρασκευή στις 6.30 για Στύρα γέμισε το πλοίο και το Μιχαλάκης είχε περί τα 30 αμάξια και γύρω στα 100 άτομα και νομίζω ότι αυτά δείχνουν κάτι .

  6. #436

    Προεπιλογή

    Ε πλέον δεν νομίζω ότι η παρούσα συζήτηση διαθέτει κάποιο σοβαρό επίπεδο ώστε να μπορέσει να συνεχιστεί. Εγώ σας έκανα μία απλή ερώτηση την οποία ...ευγενώς παρακάμψατε,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή οι πλοιοκτήτες των τριών αμφίπλωρων που δουλεύουν αυτήν την εποχή στην Ερέτρια, δεν γνωρίζουν την δουλειά τους και πολύ περισσότερο το οικονομικό τους συμφέρον ??? Έχουν πάρει τα πλοία τους από μία γραμμή χρυσοφόρα όλο τον χρόνο (Πέραμα - Σαλαμίνα) και τα έχουν φέρει τουλάχιστον για την θερινή σεζόν στην γραμμή της Ερέτριας, και εσείς λέτε ότι η γραμμή δεν βγαίνει και ότι "έχει ξεπεράσει το όριο της ζωής της" ???
    και μου απαντάτε, την Παρασκευή ...11 αυτοκίνητα, το πλήρωμα κάθεται στο σαλόνι, να κλείσει η γραμμή της Ερέτριας γιατί ξεπέρασε το όριο ζωής της, να ξανανοίξει όμως παράλληλα η γραμμή ......Αγιων Αποστόλων - Αλιβερίου μετά από 60 χρόνια γιατί επιθυμείτε φέρρυ για να περνάτε προς την Κύμη..... κλπ. κλπ.

    ΟΚ, προσωπικά αδυνατώ να συνεχίσω, εύχομαι οι πλοιοκτήτες να διαβάσουν τις προτάσεις σας, και να καταλάβουν επιτέλους το οικονομικό τους συμφέρον, μιας και μέχρι σήμερα -προφανώς- αδυνατούν να το καταλάβουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 13-08-2018 στις 12:11

  7. #437

    Προεπιλογή

    Δεν μπορούσα να σας απαντήσω ως πλοιοκτήτης , αφού δεν είμαι πλοιοκτήτης . Σας απάντησα ως επιβάτης και εξέφρασα κάποιες απορίες που προέρχονται από την κοινή λογική και μόνο , αλλά και από την παράθεση γεγονότων .

    Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο .

    Αλλά πάντα ο τελικός κριτής είναι ο πελάτης . Αν υπάρχουν πελάτες προφανώς και θα έχουν κέρδη .

  8. #438

    Προεπιλογή

    Από την νέα δρομολογιακή περίοδο (αρχές Νοεμβρίου) μονοβάπορο στην γραμμή το ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ, που θα έχει τουλάχιστον την παρέα - παρουσία του ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ το οποίο θα βγει σε τρίμηνη ακινησία στο λιμάνι της Ερέτριας. Γύρω στον Απρίλη αναμένεται να επιστρέψει στην γραμμή το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΧΙΙΙ ή τουλάχιστον κάποιο από τα ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ.

  9. #439

    Προεπιλογή

    Πρώτη ημέρα σήμερα της νέας δρομολογιακής περιόδου, και όπως εδώ και μέρες έχουμε γράψει, μονοβάπορο πλέον στην γραμμή το ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την νέα δρομολογιακή περίοδο (αρχές Νοεμβρίου) μονοβάπορο στην γραμμή το ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ, που θα έχει τουλάχιστον την παρέα - παρουσία του ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ το οποίο θα βγει σε τρίμηνη ακινησία στο λιμάνι της Ερέτριας. Γύρω στον Απρίλη αναμένεται να επιστρέψει στην γραμμή το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΧΙΙΙ ή τουλάχιστον κάποιο από τα ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ.

  10. #440
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Η καλοκαιρινή σεζόν πλησιάζει...

    Θα υπάρξει αντικαταστάτης του ¶ρης ΙΙΙ που πουλήθηκε στα ξένα;
    Επίσης, ο Πρωτοπόρος πότε έρχεται;

Σελίδα 44 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 3442434445 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας