Σελίδα 2 από 45 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 441

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Ωρωπού - Ερέτριας (Ferries in Oropos - Eretria route)

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από noulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος το Μιχαλάκης ΙΙ έκανε και Ερέτρια Ωρωπό.
    Καλα, πολυ πιθανο να εκανε διαφορες γραμμες, αλλα το 1999 το εχω δει με τα ματια να δουλευει στην Αιδηψο.

  2. #12
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Όσον αφορά πάντως το Μιχαλάκης ΙΙ είχε αρκετά χρόνια υπηρεσία σε Ερέτρια - Ωρωπό. Το ίδιο επίσης και στην Αιδηψό. Αλλά δεν ξέρω για άλλες γραμμές.

  3. #13
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Naytike δεδομένου ότι στον Ωρωπό - Ερέτρια είναι 8 ευρώ για μια διαδρομή 15 λεπτών πλέον μου φαίνεται, κάπως, φυσιολογική. Αν υπολογίσουμε και την κατανάλωση των πλοίων λόγω της παλαιότητάς τους. Γενικά, όμως μια χαμηλότερη τιμή (11-13 ευρώ) θα ήταν ιδανικότερη.

  4. #14

    Προεπιλογή

    Συμφωνω απολυτα με την τελευταια προταση σου. Και εγω εκει περιμενα οτι θα κυμαινεται η τιμη, γυρω στα 12 ευρω/ΙΧ. Απο την αλλη σιγα την καταναλωση που εχουν οι ''μηχανουλες'' τους, με 10+ μιλια πανε το πολυ... Μου φαινεται οτι ''βγαζουν φραγκα'', μιας και ακομα και εκτος Σαββατοκυριακου τα περισσοτερα δρομολογια ειναι μισογεματα.

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Thumbs down

    Να μην ξεχνάμε ότι ο ναύλος εξερτάται από την απόσταση και όχι από τη διάρκεια του ταξιδιού. Αρα τα 45 λεπτά από αυτά τα πλοία δε δικαιολογούν τόσο ακριβό εισιτήριο. Φαντάζομαι ότι η απόσταση θα είναι ανάλογη με της Ερέτριας, αφού οι παλιές παντόφλες της γραμμής έκαναν 40-45 λεπτά με εισιτήριο 8 ευρώ.

  6. #16
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Αυτό το σκαρί το είχα δει σε μια αγγελία αλλά μεγαλύτερο και μακρύτερο. Παλιά και πολύ όμορφη φωτογραφία και γεμάτο δρομολόγιο.

    Θα ήθελα να θυμηθώ κι εγώ με την σειρά μου ένα καράβι στην γραμμή Ωρωπός - Ερέτρια :cry:. Το "Κώστας Θ ΙΙΙ" ήταν τότε (όταν ήταν πολλές οι παντόφλες στην γραμμή, δλδ προ του 2000) από τα γρηγορότερα. Έχει πολλά να πει αυτή η παντοφλίτσα γι' αυτά που πέρασε στην γραμμή μας.


    Κώστας Θ ΙΙΙ.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maroulis Nikos : 17-03-2008 στις 14:17

  7. #17
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Theologos Eleni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το σκαρί το είχα δει σε μια αγγελία αλλά μεγαλύτερο και μακρύτερο. Παλιά και πολύ όμορφη φωτογραφία και γεμάτο δρομολόγιο.

    Θα ήθελα να θυμηθώ κι εγώ με την σειρά μου ένα καράβι στην γραμμή Ωρωπός - Ερέτρια :cry:. Το "Κώστας Θ ΙΙΙ" ήταν τότε (όταν ήταν πολλές οι παντόφλες στην γραμμή, δλδ προ του 2000) από τα γρηγορότερα. Έχει πολλά να πει αυτή η παντοφλίτσα γι' αυτά που πέρασε στην γραμμή μας.

    Νομίζω, πως το γρηγορότερο της γραμμής, τω καιρω εκείνω:mrgreen:, ήταν το ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΙ (20' αυτο, 40'-45' τα άλλα), το οποίο στη συνέχεια, αφού έκανε Πειραιά-Αίγινα για λιγο καιρό, έφυγε για Τανζανία...
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  8. #18
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Xara, πρέπει να μιλάς για πολύ παλιά. Πραγματικά, δεν το ξέρω το καράβι αυτό, δεν είχα ακούσει τίποτα, αλλά μάλλον θα πρέπει να υπήρχε (γιατί είναι πολλά αυτά που δεν ξέρω ακόμα, σαν τζόβενο) . Έχεις ακούσει τις ιστορικές συγκρούσεις του Κώστας Θ ΙΙΙ με τις άλλες παντόφλες της γραμμής ;

  9. #19
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Theologos Eleni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xara, πρέπει να μιλάς για πολύ παλιά. Πραγματικά, δεν το ξέρω το καράβι αυτό, δεν είχα ακούσει τίποτα, αλλά μάλλον θα πρέπει να υπήρχε (γιατί είναι πολλά αυτά που δεν ξέρω ακόμα, σαν τζόβενο) . Έχεις ακούσει τις ιστορικές συγκρούσεις του Κώστας Θ ΙΙΙ με τις άλλες παντόφλες της γραμμής ;
    Το ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΙ, συνταξίδεψε με το ΚΩΣΤΑΣ Θ ΙΙΙ, το ΑΡΗΣ, το ΙΑΣΩΝ, το ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ, το ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ(μετέπειτα ΠΑΝΤΕΛΗΣ Α.Κ.), το ΕΡΕΤΡΙΑ, το CLEVELAND,το ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, το ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ, τον καιρό της κοινοπραξίας, όχι τόσο παλιά οσο νομίζεις. Για τις συγκρούσεις, οχι, δεν ξέρω.
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  10. #20
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι ότι όλα τα ξέρω εκτός από αυτό. Μπορεί να μην το θυμάμαι... :roll: Το Κώστας Θ ΙΙΙ είχε συγκρουστεί σχεδόν με όλα (π.χ. Αλέξανδρος), δυστυχώς, αλλά ευτυχώς χωρίς ουσιώδεις ζημιές (μόνο το χρώμα). Γενικά, όλες οι παντοφλίτσες ήταν λίγο δύσκολες στις μανούβρες αλλά το Κώστας Θ ΙΙΙ είχε πολλά να πει για τις μανούβρες του.

Σελίδα 2 από 45 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας