Σελίδα 11 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 407

Θέμα: Θεολόγος Ελένη [Theologos Eleni]

  1. #101
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Ίσως λίγο καθυστερημένα κάθομαι πάνω από τον υπολογιστή για να γράψω για την εμπειρία μου από το ταξίδι μου με το Θεολόγος Ελένη, αλλά όπως έγραψα και αλλού, κάλιο αργά παρά ποτέ.
    Στις 10.40 το βράδυ το καραβάκι μας έκανε το τελευταίο δρομολόγιο του από Ερέτρια. Ήταν και η ώρα που επιβιβάστηκα. Μέσα περίμενε ο αδερφός μου. Επιστρέφουμε Ερέτρια για τις τελευταίες ετοιμασίες και είμαστε έτοιμοι. Σφραγίζει ο καταπέλτης και κανουμε ανάποδα. Έχουμε ήδη βάλει πλώρη για Σούνιο. Οι δείκτες του ρολογιού εκείνη την στιγμή δείχνουν 11.45 όταν ανεβάζουμε στροφές και ευθυγραμιζόμαστε με την πορεία που έπρεπε να ακολουθήσουμε. Αμέσως αμέσως πιάνουμε 11.5 κόμβους (13.5 max). Έχοντας μιλήσει με το traffic του nautilia (Συλβέστρος) έπεσα για ύπνο. Ξύπνησα στις 5 από του σουελ λίγο πιο πάνω από το Σούνιο. Μέχρι τα γαηδουρονήσια το Θεολόγος Ελένη έκανε ένα υπέροχο παντοφλίσιο κούνημα. Φτάνει κοντά 6 το πρωι και ενημερώνουμε πλεον το traffic του Πειραια. Ότι βρίσκόμαστε έξω από τις Φλέβες στο βόρειο Separetion (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Μην τα πολυλογώ φτάνουμε έξω από τον Πειραιά. Εκείνη την στιγμή και ενώ είχε ξημερώσει για τα καλά σκέφτηκα γιατί άξιζε τόσο πολύ αυτό το ταξίδι. Η απόλυτη καραβολατρική εμπειρία. Το traffic να μας δίνει οδηγίες και είμαστε σε συνεχή επικοινωνία με τα υπόλοιπα πλοία (North Star tanker, Blue Star Naxos, Ithaki, Agios Georgios κλπ). Με στεναχώηρσε λίγο ο Φοίβος καθώς υποτίμησε τις δυνατότητες μας στην ταχύτητα (τι μας λες ρε φίλε θα μου πείτε - εκείνη την στιγμή ήταν αλλιώς όμως). Περνάμε λοιπόν Ψυττάλεια αρχίζουμε να βλέπουμε ΝΜΔ και αμέσως Πέραμα (το τελειότερο σημείο για την λήψη φωτογραφιών - βέβαια πρέπει να έχεις και μια καλή φωτογραφική - ας μην το συζητήσουμε). Μετά από κάμποσα λεπτά ενώ ακολουθούσαμε το γκαζάδικο με τον πιλότο μέσα φτάνουμε (αφού μας ταλαιπώρησε μια φορτηγίδα και οι παντόφλες του Περάματος - βέβαια οι τελευταίες, μετά από προσωπική επικοινωνία δέχθηκαν να βοηθήσουν στο να ξεφορτώσουμε τα οχήματα του πληρώματος) στο ντόκο της γραμμής Πέραμα - Παλούκια. Εκεί λοιπόν τελειώνει και το ταξίδι μας.
    Πραγματικά άξιζε τον κόπο και τον χρόνο και αν θα μπορούσα θα το ξανα 'κανα ! Συγκέντρωσα αρκετό υλικό που δεν θα ήθελα να το ξοδέψω με μιας ! Έχω ανεβάσει μερικές φωτογραφίες μα από το Θεολόγος Ελένη μόνο μία. Αυτή την αφιερώνω σε όλους σας και κυρίως σ' αυτούς που τα αγαπούν και τα κάνουν να εργάζονται αδιάκοπα. Μπορεί να τα υποτιμούμε μα είναι όμως κι αυτά μέρος της ναυτιλίας μας. Ευχαριστώ πολύ τους πλοιοκτήτες και τον καπετάνιο για την φιλοξενία τους ! Και εύχομαι σε εκείνους και τα πλοία τους ότι καλύτερο !

    Ελπίζω να μην σας κούρασα. Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή.

  2. #102
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Συγχωρέστε το βρε παιδιά τώρα έκανε το μπανάκι του ! Δεν πρόλαβα να απαντήσω ανέβασες και φωτογραφίες ! Σ' Ευχαριστώ πολύ ! Είναι πολύ όμορφες !

  3. Προεπιλογή

    Να και μια πιο παλια φωτο του πλοιουhttp://media.shipspotting.com/upload...OGOS+ELENI.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΝΤΕ : 12-04-2009 στις 13:52
    Ε/Γ-Ο/Γ ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΕΛΕΝΗ

  4. #104
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    AIΔΗΨΟΣ-ΗΛΙΑ
    Μηνύματα
    491

    Προεπιλογή

    Θανάση πέρασα μια βόλτα από Ερέτρια αλλά ήσουν απέναντι.Λίγες φώτο τις έβγαλα πάντως!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 65.JPG (68,2 KB, 90 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 66.JPG (68,5 KB, 72 εμφανίσεις)

  5. #105
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Ωραίος Δημήτρη ! Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου !

  6. #106
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Σαν πρώην Ορωπιώτης προ τριετίας, επισκέφτηκα τον Ορωπό χτές για καφεδάκι, σουλατσάδα και φυσικά φωτογράφιση για το Nautilia.gr
    Μερικές από τις φωτογραφίες που έβγαλα ήταν και το Θεολόγος Ελένη σε νοσταλγική βερσιόν.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  7. #107
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    AIΔΗΨΟΣ-ΗΛΙΑ
    Μηνύματα
    491

    Προεπιλογή

    Λίγες φώτο από μια γρήγορη βόλτα μου από την Ερέτρια.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #108
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Λίγο καθυστερημένα ανεβάζω τις φωτογραφίες μου αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ !

    Στον Μαστροκώστα, στον Βινμαν και στον Δημήτρη από την Αιδηψό !

    Θεολόγος Ελένη... Συνάντηση γιγάντων... Θα καταλάβετε στο Πρωτοπόρο τι εννοώ...

  9. #109
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Thanasis89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο καθυστερημένα ανεβάζω τις φωτογραφίες μου αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ !

    Στον Μαστροκώστα, στον Βινμαν και στον Δημήτρη από την Αιδηψό !

    Θεολόγος Ελένη... Συνάντηση γιγάντων... Θα καταλάβετε στο Πρωτοπόρο τι εννοώ...
    Την αγάπη σου για το βαπόρι αυτό δεν την κρύβεις με τίποτα !
    Σ ευχαριστώ Θανάση !

  10. #110
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    AIΔΗΨΟΣ-ΗΛΙΑ
    Μηνύματα
    491

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Thanasis89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο καθυστερημένα ανεβάζω τις φωτογραφίες μου αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ !

    Στον Μαστροκώστα, στον Βινμαν και στον Δημήτρη από την Αιδηψό !

    Θεολόγος Ελένη... Συνάντηση γιγάντων... Θα καταλάβετε στο Πρωτοπόρο τι εννοώ...
    Eυχαριστώ Θανάση.

Σελίδα 11 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας