Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 91 έως 100 από 108

Θέμα: Ψυττάλεια ΙΙ [Psytalia II]

  1. #91
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Ξέρει κανείς γιατί κατάργησαν τον πρυμιό καταπέλτη που είχε αρχικά;

  2. #92

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς γιατί κατάργησαν τον πρυμιό καταπέλτη που είχε αρχικά;
    Τι είπες τώρα ω ΒΙΚΤΩΡ !!! Πράγματι έχεις δίκιο, ενώ ο πρυμιός καταπέλτης έχει αφαιρεθεί εδώ και χρόνια, υπολογίζω κάπου στο 2011, δεν είχαμε αναφερθεί καθόλου σε αυτό. Τώρα για ποιόν λόγο τον αφαίρεσαν....... απλά είναι τα πράγματα. Στην Ελλάδα υπάρχει ανεξήγητο "κόλλημα" με την χρήση του τουλάχιστον στις παντόφλες. Όσες έχουν από κατασκευής τους ουδέποτε τον έχουν χρησιμοποιήσει, εν αντιθέσει βέβαια με τις χώρες του εξωτερικού που πολλές φορές που αγοράζουν από εμάς, αν δεν έχουν ήδη πρυμιό καταπέλτη τον προσθέτουν.

  3. #93
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είπες τώρα ω ΒΙΚΤΩΡ !!! Πράγματι έχεις δίκιο, ενώ ο πρυμιός καταπέλτης έχει αφαιρεθεί εδώ και χρόνια, υπολογίζω κάπου στο 2011, δεν είχαμε αναφερθεί καθόλου σε αυτό. Τώρα για ποιόν λόγο τον αφαίρεσαν....... απλά είναι τα πράγματα. Στην Ελλάδα υπάρχει ανεξήγητο "κόλλημα" με την χρήση του τουλάχιστον στις παντόφλες. Όσες έχουν από κατασκευής τους ουδέποτε τον έχουν χρησιμοποιήσει, εν αντιθέσει βέβαια με τις χώρες του εξωτερικού που πολλές φορές που αγοράζουν από εμάς, αν δεν έχουν ήδη πρυμιό καταπέλτη τον προσθέτουν.
    Γιά τον πρυμιό καταπέλτη γενικότερα έχουμε ξανασυζητήσει.Εδώ όμως οι άνθρωποι το παράγγειλαν έτσι.Φαίνεται όμως ότι στην πράξη δεν τους "χρησιμεύει" κ σου λέει προκειμένου να έχουμε πρόβλημα με την Επιθεώρηση το κλείνουμε.

  4. #94

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιά τον πρυμιό καταπέλτη γενικότερα έχουμε ξανασυζητήσει. Εδώ όμως οι άνθρωποι το παράγγειλαν έτσι.
    Καλά, δεν λέει τίποτα το ότι "οι άνθρωποι το παράγγειλαν έτσι". Και σε πολλές άλλες περιπτώσεις είδαμε πλοία ανοικτού τύπου με πρυμιό καταπέλτη εξ αρχής, από κατασκευής τους (όπως το παράγγειλαν δηλαδή) τον οποίον όμως ουδέποτε χρησιμοποίησαν. Απλά έχουμε διαφορετική νοοτροπία. Το ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ κατασκευάστηκε πριν ένα χρόνο χωρίς πρυμιό, με το που αγοράστηκε από Μεξικάνους τον πρόσθεσαν στο Πέραμα, και σε πρόσφατη φωτό από το Μεξικό που ήδη βρίσκεται, το είδα πρυμοδετημένο σε λιμάνι τους. Άντε τώρα να δεις στην Ελλάδα παντόφλα πρυμοδετημένη, για αυτό και λέω διαφορετική νοοτροπία. Δεν λέω αν είναι καλή ή κακή, απλά διαφορετική.

  5. #95
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Στο ποστ Νο 63 του φίλου Karavofanatikos έχει καταπέλτη πρίμα, ενώ στο ποστ Νο 64 του leo85 ....δεν έχει.

  6. #96

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ποστ Νο 63 του φίλου Karavofanatikos έχει καταπέλτη πρίμα, ενώ στο ποστ Νο 64 του leo85 ....δεν έχει.
    Kατ' αρχάς, στο ποστ Νο 64 του leo85 (Δεκέμβρη 2011) τον έχει ακόμα τον πρυμιό καταπέλτη (που το είδες ...σοφέ γέροντα μου ότι δεν τον έχει ???), άρα η αφαίρεση του δεν έγινε "κάπου στο 2011" όπως είχα υποθέσει πιό πάνω. Ψάχνοντας λοιπόν λίγο περισσότερο στα κιτάπια μου, μπορώ να επαναπροσδιορίσω με περισσότερη σιγουριά αυτήν την φορά την αφαίρεση του καταπέλτη γύρω στον Μάιο έως Ιούλιο του 2012.

    Τώρα όσον αφορά το ποστ Νο 63 του φίλου karavofanatikos, που ενώ ανέβηκε τον Ιανουάριο του 2013 οι παρατιθέμενες φωτό δείχνουν το πλοίο με πρυμιό καταπέλτη, πολύ απλά...... οι φωτό είχαν τραβηχτεί τουλάχιστον πριν τον Αύγουστο 2012.

  7. #97
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, δεν λέει τίποτα το ότι "οι άνθρωποι το παράγγειλαν έτσι". Και σε πολλές άλλες περιπτώσεις είδαμε πλοία ανοικτού τύπου με πρυμιό καταπέλτη εξ αρχής, από κατασκευής τους (όπως το παράγγειλαν δηλαδή) τον οποίον όμως ουδέποτε χρησιμοποίησαν. Απλά έχουμε διαφορετική νοοτροπία. Το ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ κατασκευάστηκε πριν ένα χρόνο χωρίς πρυμιό, με το που αγοράστηκε από Μεξικάνους τον πρόσθεσαν στο Πέραμα, και σε πρόσφατη φωτό από το Μεξικό που ήδη βρίσκεται, το είδα πρυμοδετημένο σε λιμάνι τους. Άντε τώρα να δεις στην Ελλάδα παντόφλα πρυμοδετημένη, για αυτό και λέω διαφορετική νοοτροπία. Δεν λέω αν είναι καλή ή κακή, απλά διαφορετική.
    Επί της ουσίας δεν διαφωνούμε κ είμαι πρώτος που υποστήριξα την πλήρη αξιοποίηση των δυνατοτήτων που δίνει ένα καράβι στο θέμα της φορτοεκφόρτωσης.Γι'αυτό κ είμαι υπέρ του πέραν του ενός καταπέλτη,γι'αυτό κ μου αρέσουν τα γιαπωνέζικα,εδώ ξεφεύγουμε από τις παντόφλες,που έχουν 4-5 καταπέλτες.
    Πράγματι στην Ελλάδα είναι θέμα διαφορετικής νοοτροπίας.Οι παντόφλες να πέφτουν με την πλώρη,τα μεγαλύτερα να πέφτουν με την πρύμη κ αν κάπου τίθεται θέμα εύκολης πρόσβασης των επιβατών,αναρρωτιέμαι ποιό το πρόβλημα γιά αυτό το καραβάκι που η ΜΟΝΑΔΙΚΗ του απασχόληση είναι η μεταφορά φορτίων κ προσωπικού της ΕΥΔΑΠ. Προφανέστατα αυτή η νοοτροπία μεταλαμπαδεύεται από τους παλιούς στους καινούργιους κ.ο.κ.
    Όσο γιά την διατήρηση ή μη του πρυμιού καταπέλτη εδώ τίθεται θέμα Επιθεώρησης γιά την οποία πρέπει να είναι λειτουργικός κ στεγανός.Ό,τι συμβαίνει με τις σωσίβιες λέμβους.Εφόσον υπάρχουν επί του πλοίου,προβλέπονται ή δεν προβλέπονται πρέπει να είναι σωστές.Γενικά ό,τι δεν χρησιμοποιείται κ δεν βλέπουν πιθανή μεταπώληση στο εξωτερικό,υπάρχει η τάση να καταργείται .
    Πάντως είμαι ευτυχής που προκάλεσα αυτή την συζήτηση.εγώ ο μη παντοφλάς!

  8. #98

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως είμαι ευτυχής που προκάλεσα αυτή την συζήτηση.εγώ ο μη παντοφλάς!
    Ποτέ δεν είναι αργά ΒΙΚΤΩΡ (διαβλέπω ...καυμό και πόνο στο "εγώ ο μη παντοφλάς") !!!!! Αν σε αναλάβω προσωπικά, σε ένα τρίμηνο χαλαρά, θα είσαι έτοιμος για δίπλωμα (να μην πω master) από την Α.Π.Π. (Ανωτάτη Πανεπιστημιακή Παντοφλειακή) !!!!!

  9. #99

    Προεπιλογή

    IMG_20180211_125453.jpgTo ενα και μοναδικο ψυτταλεια ιι. Δεμενο στο λιμανι της ψυτταλειας

  10. #100

    Προεπιλογή

    IMG_20180211_125656.jpgIMG_20180211_130106.jpgIMG_20180211_125808.jpgIMG_20180211_125953.jpg.....και καποιες αλλες φωτογραφιες απο το εσωτερικο του Ψυτταλεια ιι
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας