Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 49

Θέμα: Totozafy [Sarah, Saint Nicolas, Αφροδίτη Λ, Κωστής Καβάφης, Δίρκη]

  1. #1

    Προεπιλογή Totozafy [Sarah, Saint Nicolas, Αφροδίτη Λ, Κωστής Καβάφης, Δίρκη]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,

    ελπίζω να μην ενοχλώ, αλλά έχω μερικές μικρές απορίες:

    1. Ακριβώς πριν από το Μάνα Βαρβάρα, ποια παντόφλα έκανε το δρομολόγιο Αργοστόλι-Ληξούρι;

    2. Τι απέγινε αυτή καθώς και το Μάνα Βαρβάρα;

    3. Έχει κανείς πρόχειρη μια λίστα με τις πορθμιακές γραμμές στην Ελλάδα ή γνωρίζει καμιά διεύθυνση στο διαδίκτυο, όπου υπάρχουν αυτά τα στοιχεία;

    4. Τι απέγινε το Αφροδίτη, που ταξίδευε Φισκάρδο-Βασιλική;

    Ευχαριστώ πολύ για τυχόν απαντήσεις!

    Φιλικά
    Καλως σε βρήκα φίλε και όλη η παρέα, είμαι κι εγώ νέος εδώ.

    Πριν το Μανα-Βαρβάρα, αλλά και για κάποιο διάστημα μαζί με αυτό, ήταν στη γραμμή η καταπληκτική παντόφλα "Κεφαλονιτοπούλα". Πραγματικά μοναδική στο είδος της, πολύ μικρή, ασχημόπαπο και θορυβώδης-παρόλαυτα την λάτρεψα, την είχα καπετανέψει κιόλας. Σύντομα θα βάλω φωτό να την δεις κι όλας φίλε, και υπόλοιποι συνφορουμήτες. Δεν γνωρίζω πλέον την τύχη της, το πιθανότερο είναι να έχει γίνει σκραπ. Ως τα τέλη της δεκαετίας του 90 ήταν παροπλησμένη στο Ληξούρι. Και μερικά επιπλέον στοιχεία για τη γραμμή, για όποιον ενδιαφέρεται: Όταν έφυγε το Κεφαλλονιτοπούλα, το αντικατέστησε το πολύ μεγαλύτερο Άγ. Γεράσιμος. Το Αγ. Γεράσιμος αρκούσε όμως για τη γραμμή, και έτσι το Μάνα-Βαρβάρα εγκαινίασε τη γραμμή Πεσάδα-Σχοινάρι. Αργότερα αντικαταστάθηκε από το Αγ. Ανδρέας και Ιόνιο Πέλαγος και επέστρεψε στο Αργοστόλι-Ληξούρι. Πλέον η γραμμή εξυπηρετείται από τον Αγ. Γεράσιμο και την παντόφλα "ΒΑΣΟΣ". Και τα 2 είναι μεγαλούτσικης χωρητικότητας σε Ι.Χ., αλλά απρόσωπα με στοιχειώδες κομοδέσιο και καθόλου κομψά-η νέα τάση στην παντόφλα των τελευταίων 10ετιών, κοντόφαρδιες παντόφλες με μεγάλους "πυλώνες" πάνω στους οποίους χτίζεται το κομοδέσιο. Το Μάνα-Βαρβάρα ήταν εξαιρετικής ομορφιάς. Σας υπόσχομαι φωτός και από τις 4 παντόφλες που ανέφερα.

    Έχω όμως κι εγώ ένα δύσκολο, όποιος μπορεί βοηθάει, δεν έχω βγάλει άκρη χρόνια τώρα... Υπήρχε στη γραμμή Φισκάρδο-Βασιλική ή Φισκάρδο-Μεγανήσι-Νυδρί, ένα πολύ περίεργο σκαρί, μια παντόφλα περίεργου σχήματος, φαρδειά και πλακέ, έδειχνε να μην έχει κομοδέσιο. ΔΥστυχώς το είχα δει μόνο από μακρυά, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση και ποτέ δεν κατάφερα να το πετύχω ή να βρω πληροφορίες. Το όνομά της ήταν ΚΩΣΤΗΣ ΚΑΒΑΦΗΣ. Έμοιαζε λίγο με αποβατικό ή ποταμόπλοιο...Όποιος γνωρίζει κάτι θα ήμουν ευγνώμων να με ενημερώσει, και αν υπάρχει και φωτό ακόμα καλύτερα!!! Όσο ζω ελπίζω!

    Καλώς σας βρήκα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kefallhnia : 02-05-2008 στις 01:43

  2. #2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kefallhnia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το όνομά της ήταν ΚΩΣΤΗΣ ΚΑΒΑΦΗΣ.
    Αγαπητε φιλε καλωσηρθες! Να σε ενημερωσω οτι το πλοιο που αναφερεις προκειται για το μετεπειτα Αφροδιτη Λ. Πηρε το ονομα αυτο, αφου ειχε υποστει μια μετασκευη, η οποια το εκανε να μοιαζει περισσοτερο με κλασσικη παντοφλα. Το πλοιο εδω και πολλα χρονια εφυγε για τη Μαδαγασκαρη και λειτουργει ακομα και σημερα με το ονομα Saint Nikolas.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητε φιλε καλωσηρθες! Να σε ενημερωσω οτι το πλοιο που αναφερεις προκειται για το μετεπειτα Αφροδιτη Λ. Πηρε το ονομα αυτο, αφου ειχε υποστει μια μετασκευη, η οποια το εκανε να μοιαζει περισσοτερο με κλασσικη παντοφλα. Το πλοιο εδω και πολλα χρονια εφυγε για τη Μαδαγασκαρη και λειτουργει ακομα και σημερα με το ονομα Saint Nikolas.
    Ευχαριτσώ πολύ φίλε Ναυτικέ! ΔΕν είχε πάει καθόλου το μυαλό μου πως αυτά τα 2 είναι το ίδιο πλοίο! Κοίτα να δεις, τόσα χρόνια το έψαχνα απεγνωσμένα χωρίς να γνωρίζω πως... ταξίδευα πάνω του!!!:-D

    It makes sense πάντως... το Αφροδίτη σαφώς δεν μοιάζει με κλασική παντόφλα, οι τετραφωνισμένες γραμμές του και το πλάτος των πλαινών του... ναι, τώρα που το σκέφτομαι θυμίζει τον Κωστή Καβάφη! Πώς όμως ήταν πριν, ως Κ. Καβάφης? Ποια η διαφορά του σε σχέση με μετά τη μετασκευή και τι προέλευση είχε? ΓΙατί ήταν τόσο περίεργο σκάφος? Πριν το πάρει ο Λευκαδίτης ποιος το είχε? Εγώ το έχω ταξιδέψει επί Seven Islands... με απαγορευτικό, όπου μόνο το Μεγανήσει είχε βγει, ο καπετάνιος το τόλμησε τελικά... και μετό που ξεμυτίσαμε από το Φισκάρδο αρχίσαν να ξερνάνε οι γάλλοι...! Αξέχαστο ταξίδι, κόστα-κόστα το πήγε στην Ιθάκη μέχρι που έφτασε απέναντι ακριβώς από τη Βασιλική και το τραβερσάρισε στον καιρό.

    Αν υπάρχει φωτό από το Κ. Καβάφης πραγματικά πεθαίνω να τη δω...

    Και πάλι ευχαριστώ!

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Φωτογραφία του Κ.Καβάφης/Αφροδίτη Λ. δεν έχω, το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι οτι είχε ναυπηγηθεί το 1965, είχε 42 μέτρα μήκος και δύο? μικρά φουγάρα χωρίς σινιάλα.
    Στα τελευταία του είχε κάνει και από Αστακό σε αντικατάσταση του ΘΙΑΚΙ που είχε αποσυρθεί.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Έψαξα και ξαναέψαξα και τελικά γ μονο φωτο απο το Αφροδίτη Λ είναι η ακόλουθη. Ε τουλάχιστον φαίνεται λίγο η πρύμνη του
    fiskardo.jpg

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ναι, αυτό είναι
    Με τα σκέπαστρα! :mrgreen:

    Σε ευχαριστώ πολύ, φίλε μου!!!

  7. #7

    Smile Appia

    Πολύ ατσούμπαλη παντόφλα. δεν συμφωνείς φιλε Appia? Κοίτα την πρύμνη του.....

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο. Πάντα μου φαινόταν παράξενη :mrgreen:
    Σε σχέση με όλες τις άλλες παντόφλες που έχω δει, η Αφροδίτη ήταν τετράγωνη ... παντού ...
    Λες και τις θέσανε τις υπερκατασκευές εκ των υστέρων!

  9. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο. Πάντα μου φαινόταν παράξενη :mrgreen:
    Σε σχέση με όλες τις άλλες παντόφλες που έχω δει, η Αφροδίτη ήταν τετράγωνη ... παντού ...
    Λες και τις θέσανε τις υπερκατασκευές εκ των υστέρων!
    Μα έτσι έγινε. Διάβασε το θέμα από την αρχή για την ιστορία της. Αρχικά ήταν ένα λιμνόπλοιο εντελώς επίπεδο χωρίς καθόλου υπερκατασκευή. Την έχω δει έτσι και αναζητώ φωτογραφία .

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Α, μάλιστα! Σε ευχαριστώ Το είχα διαβάσει αλλά δεν το έπιασα σωστά. Πίστευα, ότι είχε ήδη υπερκατασκευές.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας